bahram rahmani 01

خون بارترین جنایت سیستم سرمایه داری علیه کارگران!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

bahram rahmani 01

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

روز پنج شنبه۱۶ آگوست ۲۰۱۲، پلیس حکومت آفریقای جنوبی، به بیش از ۳۰۰۰ نفر از کارگران در آفریقای جنوبی که در معادن پلاتین دست به اعتصاب زده بودند حمله کرد و آن ها را به رگبار بست.

خبرگزاری ها اعلام کرده اند که در این یورش وحشیانه پلیس، ۳۶ کارگر جان باخته و صدها تن نیز زحمی گردیدند. به گفته رییس پلیس آفریقای جنوبی، تعدادی جان باختگان در حال افزایش است.

«جرم» این کارگران، تنها و تنها این است که برای افزایش دست مزد خود دست به اعتصاب زده بودند و در مقابل تهاجم صدها پلیس ضد شورش مسلح، تنها چوب و تبر به دست گرفته بودند تا از خود دفاع کنند. اما فیلم های تلویزیونی نشان می دهند که صدها پلیس وحشی دولت آفریقای جنوبی، هم زمان و از فاصله نزدیک به آن ها آتش گشودند و حمام خون راه انداختند.

کارگران معدن خواهان افزایش دست مزد خود هستند. در حال حاضر دست مزد معدنچیان چهارصد یورو در ماه است و آن‌ ها خواستار افزایش آن تا سه برابر شده‌ اند.

خبرگزاری (سابا) آفریقای جنوبی، اعلام کرده است: «پلیس آفریقای جنوبی امروز پنج شنبه به طرف هزاران معدنچی اعتصاب کننده تیراندازی کرد.»

حمله پلیس حکومت سرمایه درای آفریقای جنوبی به کارگران اعتصابی، از همان جمعه گذشته و هنگامی آغاز شد که کارگران معدن پلاتین «لون مین» دست به تظاهرات زدند. سخن گوی پلیس، ضمن تایید کشته شدن تعدادی از معدنچینان، بی شرمانه و وقیحانه از عملکرد نیروهای امنیتی دفاع کرد و گفت که آن ‌ها به بهترین شکل وظیفه خود را انجام داده‌ اند. او، هم چنین ادعا کرد که نخستین گلوله از سوی معدنچیان شلیک شد.

ناتی متهتوا، وزیر پلیس آفریقای جنوبی در گفتگو با یک شبکه رادیویی محلی ضمن اقرار به افزایش کشته شدگان گفت: «بسیاری مجروح شده بودند و تعداد (کشته شدگان) هم چنان در حال افزایش است.»

این کشتار کارگران، یکی از خون بارترین حملات سیستم سرمایه داری در آفریقای جنوبی از زمان فروپاشی آپارتاید بوده است.

این معدن پلاتین، در صد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ قرار دارد. هزاران کارگری که اعتصاب کرده اند خواهان افزایش حقوق خود به بیش از ۱۰۰۰ دلار در ماه شده اند.

این حادثه در سومین معدن بزرگ تولید کننده پلاتین جهان که شرکت معدنی «لون مین» بهره برداری آن را در دست دارد، روی داد.

اعتراض کارگران این معدن که در شهر «ماریکانا» واقع در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب شهر «ژوهانسبورگ» قرار دارد، برای افزایش دست مزد بیش تر از جمعه گذشته آغاز شده است.

آفریقای جنوبی بیش از ۸۰ در صد ذخیزه پلاتین جهان را در اختیار دارد و بزرگ ترین صادرکننده این عنصر است. معدن ماریکانا یکی از بزرگ ترین معادن پلاتین این کشور است و متعلق به شرکت لانمین است که دفتر مرکزی آن در لندن مستقر است.

مردم آفریقا از دیر باز، از سوی برده داران، باج‌ گیران و دزدان دریایی انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، هلندی و فرانسوی مودر تهاجم و غارت و کشتار قرار گرفته اند به طوری که این سوداگران مرگ، برای تصرف و غارت ثروت ‌های فراوان سرزمین جدید با یکدیگر رقابت می ‌کردند.

در پژوهش ها آمده است که بین سال‌ های ۱۴۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی بیش از یازده میلیون نفر از مردم آفریقا ربوده و به عنوان برده روانه‌ آمریکا شدند و بیش از ۲۰ درصد یعنی حدود دو میلیون و دویست هزار نفر در میانه‌ راه در اقیانوس اطلس جان باختند. کلیسیای مسیحیت نیز در توجیه این جنایت ‌ها و سودآوری کلان سرمایه ‌داران و زمین‌ داران نقش مهمی ایفا کرده است.

به این ترتیب، به شهادت تاریخ سیستم سرمایه داری علاوه بر استثمار شدید نیروی کار و کسب سود بیش تر، هر جا هم نیاز پیدا کرده دولت و پلیس خود را نیز وارد میدان نموده تا با سرکوب و کشتار کارگران و محرومان جامعه، به سلطه سرمایه داری خود ادامه دهند.

مسلما تنها سلاح کارگران در مقابل تهاجم پلیس و ارتش دولت های سرمایه داری، اتحاد و همبستگی و اعتصاب و اعتراض با استراتژی کارگری کمونیستی با هدف واژگونی سیتسم سرمایه درای و برپایی جامعه نوینی است که در آن جامعه، همه شهروندان در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از حقوق یک سان و برابری برخوردار می گردند.

این وحشی گری پلیس حکومت سرمایه داری آفریقای جنوبی که با همکاری شرکت انگیسی و سهام داران غربی آن صورت گرفته را باید شدیدا محکوم کرد و از هر طریق ممکن از مبارزات بر حق کارگران معادن آفریقای جنوبی حمایت کرد!

جمعه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۱ – هفدهم اوت ۲۰۱۲

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.