کارت تبریک روز تولد یادتون نره:

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

م.سیرانی

تقدیم به آندسته از به اصطلاح روشنفکرانی(در اصل بخوانید تاریک اندیشان و تاریک فکران( که روز تولد ۶۰ سالگی عبدالکریم سروش را با بوغ و کرنای فراوان تبریک و تهنیت  گفتند.  
چند هفته پیش مصادف بود با تولد ۶۰ سالگی عبدالکریم سروش و سیل کارت و تبریک گفتن‌ها ی بخشی از به اصطلاح متفکران و روشنفکران (در اصل بخوانید تاریک اندیشان و تاریک فکران). در این رابطه نکته جالبی‌ به ذهنم خطور کرد که تصمیم گرفتم ضمن یاد آوری امر خیر دیگری به این دسته از به اصطلاح روشنفکران، آنرا هم  با خوانندگان این مقاله در میان بگذارم.

 

 

تمامی‌ ما ایرانیان زمانی‌ که به گذشته چند هزار ساله کشورمان نگاه می‌کنیم، همگی‌ بدور از دگماتیسم بر یک نکته هم نظر هستیم که دو حمله اعراب و مغولها، شیرازه علم، دانش، فرهنگ، هنر و ادب ایران را کاملا از هم پاشیده است و خسارت جبران ناپذیری به این مرزو بوم زده است. بدون شک ابن خلدون (مورخ) یکی‌ از معدود تاریخ دانان معتبری است که شرح حال این حمله اعراب به ایران و پی‌ آمدهای غم انگیز آنرا به تصویر کشیده است. ابن خلدون می‌گوید:" زمانی‌ که اعراب کشور پرشیا( ایران آن‌زمان) را به تصرف کامل در آورد‌ند( بین سالهای ۶۳۷-۶۴۲) به مجموعه عظیمی‌ از کتابها و نوشته‌های علمی‌ دست یافتند. سعد ابن ابی وقاص فرمانده لشکریان عرب در ایران نامه‌ای برای عمر ابن خطاب خلیفه وقت آن‌زمان فرستاد و طی‌ این نامه از خلیفه درخواست نمود که به وی اجازه دهد تا این کتابها و نوشته‌ها را به عنوان غنیمت جنگی بین سربازان عرب تقسیم نماید. عمر خلیفه وقت در جواب این نامه گفتند که: همه آنها را به داخل آب بریزید، اگر این کتابها حاوی مطالب درستی‌ باشند، که خدا به ما راهنمائی بهتری (قرآن) داده است، و اگر این کتابها حاوی مطالب نادرستی باشند، که خدا ما را از شر آنها حفظ کرده است".
یکی‌ دیگر از غم انگیزترین و خسارت بارترین حوادث تاریخی‌ کشورمان ایران حمله مغولها می‌باشد. این حمله که در بین سالهائ ۱۲۲۰ تا ۱۲۵۸ میلادی به طول می‌‌انجامد چنان تلفات جبران ناپذیری به جا می‌گذرد که از آن می‌توان به عنوان یکی‌ از وحشیانه‌ترین حملات تاریخ بشریت نام برد. طبق روایات تاریخی‌, سربازان مغول به هر شهری که رسیدند تمامی‌ مردم را به فجیعترین وضع موجود سلاخی نموده و نه تنها تمامی‌ شهرها را به آتش کشاندند، بلکه از کشتن حیواناتی مانند سگ و گربه هم گذشت نکردند. در طی‌ این حملات وحشیانه جمعیت ایران از ۵/ ۲ میلیون نفر به ۲۵۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.       
متاسفانه تاریخ غم‌انگیز کشور ما فقط به دو واقعه فوق خلاصه و ختم نشد. شکل گیری و بقدرت رسیدن رژیم اسلامی در ایران را به نوعی می‌توان تکرار این وقایع تلخ تاریخی‌ نام گذاری کرد و به جرات می‌توان گفت که خسارت وحشتناکی که این رژیم اسلامی به بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و مخصوصاً فرهنگی‌ و اجتماعی ایران وارد کرده است به مراتب عمیقتر و هولناکتر از حمله اعراب و مغولها به ایران می‌باشد. عمق این فاجعه فرهنگی‌- اجتماعی را زمانی‌ خوب درک می‌کنیم که بدانیم طبق نظر جمعی‌ دانشمندان و کارشناسان رشته‌های مختلف علمی‌، پیشرفتی که جامعه بشری در عرصه‌های مختلف علمی‌ ظرف ۳۰ سال گذشته انجام داده است به مراتب بیشتر و پر بار تر از تمام پیشرفتهای علمی‌ جامعه بشری در عرض ۵۰۰ سال گذشته بوده است. ۳۰ سال مهم و سرنوشت سازی که ملت ایران متاسفانه در چنگال عقب مانده ترین، ارتجایترین، مستبد‌ترین و نالایق‌ترین نوع حکومت کّل تاریخ چند هزار ساله خود اسیر شده است. در اینجا با صراحت کامل باید بگویم، انقلاب فرهنگی‌ در سال ۶۰، بستن دانشگاهها، پاکسازی و اعدام استادان برجسته و دانشجویان وطن‌پرست و دلسوز و تعویض موضوعات علوم انسانی‌ به خزعبلات اسلامی توسط دکتر سروش و یارانش در دوران نخست وزیری موسوی، در زمانی‌ که خاتمی وزیر ارشاد بود چنان خسارت جبران ناپذیری به بخش‌های مختلف تاریخی‌، فرهنگی‌ و اجتماعی ایران زده است که شاید با صرف دهه‌ها تلاش مستمر و علمی‌ قادر به جبران آن نخواهیم بود.  خسارت جبران ناپذیری که عواقب آن به مراتب وخیمتر و زیانبارتر از به یغما رفتن منابع طبیعی کشورمان ایران می‌باشد. در نهایت میتوان گفت که متاسفانه کشورمان ایران به یک حوزه علمیه بزرگ تبدیل شده است. با امید آنکه روزی تمام سران این رژیم فاشیستی – اسلامی در دادگاه‌های عادلانه، مردمی و علنی محاکمه شده و به مجازات این اعمال ننگین خود برساند. در خاتمه یادآوری دارم برای آندسته از به اصطلاح روشنفکرانی که برای ۶۰ سالگی عبدالکریم سروش کارت تبریک و تهنیت ارسال نمودند.
 ”متاسفانه روز تولد چنگیز خان نامعلوم می‌باشد و بجز سال تولد وی ۱۱۶۲ میلادی چیز دیگری پیدا نکردم، اما روز تولد عمر ابن خطاب ۲ نوامبر می‌باشد. فراموش نکنید که در سالهائ آینده در این روزها حتما اضافه بر جناب سروش برای خاتمی، چنگیز خان و عمر ابن خطاب هم به عنوان کسانی‌ که شیرازه علم دانش و فرهنگ این کشور را متلاشی نمودند کارت تبریک و تهنیت روانه نمایید”.
 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.