اخباروگزارشات کارگری4دی1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

657x399xmortazafarajnia.jpg.pagespeed.ic.FjTlZ2C7a3bJy1qVuftq

گزارشی درباره جزئیات حمله نیروهای انتظامی به تجمع متقاضیان کار مقابل پالایشگاه گاز بید بلند2بهبان!

– وقوع تخلفات متعدد توسط پیمانکاران بهشت زهرا ازجمله قراردادسفید واخذ سفته از کارگران برای جلوگیری از اعتراض!

– عدم دریافت به موقع حقوق در شرکت سهامی مهندسی برق مشانیر

– بیکاری بیش از500کارگررسمی وقراردادی بدنبال تعطیلی کارخانه شیشه آبگینه قزوین با6ماه حقوق معوقه!

بیکاری بیش از 2هزار کارگردراستان قزوین بدنبال تعطیلی15شرکت!

– طلب مزدی هفت کارگر مخابرات طبس از پیمانکار سابق

دبیرکل خانه پرستار، بزرگترین قربانیان طرح تربیت کمک پرستار یا همان بهیاری یک ساله را مردم دانست

– پُز تبلیغاتی دولت یازدهم با تورم “من‌درآوردی” نقطه به نقطه – تورم تک ‌رقمی نشد

– شرایط کاری نامناسب ودستمزد پایین کارگران مهاجر!

دهها کشته در انفجار یک کارخانه گاز صنعتی نیجریه

گزارشی درباره جزئیات حمله نیروهای انتظامی به تجمع متقاضیان کار مقابل پالایشگاه گاز بید بلند2بهبان!

پس از گذشت10روزازیورش نیروهای انتظامی به تجمع متقاضیان کار مقابل پالایشگاه گاز بید بلند2بهبان وجان باختن مرتضی فرج نیا ،جزئیات به خاک وخون کشیدن اهالی جویای کار شهرویی  توسط نیروهای انتظامی ، مراسم تشییع جنازه مرتضی فرج نیا جان باخته این حادثه خونین،آخرین وضعیت جسمی ابراهیم شاهرویی  قربانی دیگر این حمله وحشیانه،آخرین خبراز موقعیت سه جوان بازداشت شده این اقدام ضدکارگری به نام های حمید شهرویی، افشین شهرویی و داریوش شهرویی وسه خواست فوری مردم شهرویی درهمین رابطه،درشبکه های اجتماعی منتشرشد.

کارگران و جوانان جویای کار با خواست ما کار میخواهیم دست به تجمع اعتراضی زده بودند. به جای کار یا بیمه بیکاری صف اعتراض آنان به گلوله بسته شد.و در نتیجه یکی از کارگران بنام مرتضی فرج نیا به قتل رسید, مردم در تشییع جنازه این کارگر جوان ,خواستارمحاکمه عاملین و آمرین قتل وی شدند.

روز سه شنبه ۲۴ آذرماه، در سومین روز تجمع جوانان و کارگران بیکار در منطقه شهرویی در بهبهان، نیروی انتظامی دست به سرکوب معترضین زد.کارگران و جوانان جویای کار با خواست ما کار میخواهیم دست به تجمع اعتراضی زده بودند. به جای کار یا بیمه بیکاری صف اعتراض آنان به گلوله بسته شد. ماموران نیروی انتظامی در مقابل مردمی که با دست خالی، با پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود کار میخواهیم، ابتدا دست به تیراندازی هوایی زده و بلافاصله به طرف مردم شلیک کردند و در نتیجه یکی از کارگران بنام مرتضی فرج نیا بشدت مجروح شد. مردم تلاش کردند او را به بیمارستان برسانند اما طبق گفته شاهدان عینی، مامورین نیروی انتظامی مانع شده و بطرف مردمی که در حال کمک به مرتضی بودند تیراندازی کردند. مرتضی بدلیل خونریزی زیاد جان باخت و یکی دیگر از معترضین بنام ابراهیم شهرویی از ناحیه کلیه مجروح گردید.

آخرین خبر از شهرویی حکایت از این دارد که ابراهیم متاسفانه نه تنها از ناحیه کلیه بلکه همچنین لوزالمعده و نخاع نیز آسیب دیده و قادر به حرکت دادن نیمه پایین بدنش نیست.خبر این جنایت فورا در روستا پخش و مردم سراپا خشم و نفرت شدند. نیروی سرکوب برای ترساندن مردم و جلوگیری از اعتراض آنها در روستا مستقر گردیدند.لازم به توضیح است که روز سه شنبه سه نفر از جوانان شهرویی نیز به نام های حمید شهرویی، افشین شهرویی و داریوش شهرویی دستگیر شدند و طبق خبر های رسیده از زندان بهبهان به زندان کارون اهواز منتقل میشوند.

مرتضی فرج نیا ۴۰ سال سن داشت و پدر یک دختر هشت ساله بود و ابراهیم شهرویی جوانی که مجروح میشود و حمید و افشین و داریوش جوانانی که دستگیر میشوند.

به گفته شاهدان عینی در تجمع روز سه شنبه مزدوران یگان ویژه به میان جمعیت گاز اشک آور انداختند و رئیس علی عبدالولی که قبلا در اهواز سروان نیروی انتظامی بوده قاتل مرتضی فرج نیا است. او بعد از اینکه همراه با سایر مزدوران نیروی انتظامی در سرکوب شورش مردم شرکت کرده و دو نفر را به قتل رساندند ارتقاء درجه پیدا کرده و سرگرد میشود و به عنوان معاون فرمانده نیروی انتظامی در بهبهان منصوب میگردد.

پس از سه روز جنازه مرتضی را به خانواده اش تحویل داده و روز شنبه مردم در مراسم باشکوهی که به گفته اهالی ۷۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند و از بهبهان و روستاهای اطراف برای شرکت در مراسم آمده بودند، او را به خاک سپردند. بر روی یکی از پلاکاردها نوشته بودند پدری که به خاطر نان جان داد. مردم میگویند اهالی روستا اجازه ندادند هیچ مزدور نیروی انتطامی و هیچ مقامی از بهبهان در مراسم شرکت کند.

خواست های فوری مردم شهرویی درهمین رابطه:

– محاکمه قاتلین مرتضی و مزدورانی که به مردم تیراندازی کرده اند

– استعفای دادستان و فرماندار بهبهان

– اعزام فوری ابراهیم شهرویی از بیمارستان بهبهان به بیمارستانی با امکانات بهتر در شیراز یا جایی دیگر

– حمید و افشین و داریوش باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

آنها تاکید کردند که مردم شهرویی و خانواده های دستگیرشدگان باید جلو بیفتند و عزیزان خود را از زندان بیرون بکشند.

درهمین رابطه:

تجمع ساکنان روستای شهرویی مقابل پالایشگاه گاز بید بلند2 بهبان برای کارو کشته وزخمی شدن3نفر!

دم خروس مسئولین طراز اول شهرستان بهبان واستان خوزستان:

تجمع کنندگان بسوی نیروهای انتظامی تیراندازی کردند و3نفرشان کشته وزخمی شدند.

اخباروگزارشات کارگری:بنا به گزارشات منتشره بتاریخ25آذر،روز24آذر ساکنان روستای شهرویی بهبهان در اعتراض به روند استخدام وبرای کاردست به تجمع مقابل پالایشگاه گاز بید بلند2،زدند.بنا بهمین گزارشات متقاضیان کاربرای رساندن صدای اعتراضشان اجتماعشان را به مسیر بهبهان به رامهرمزکشاندند.

با کندوکاو دراین گزارشات وکد گشایی آشکاراست که بدنبال حمله نیروهای انتظامی به تجمع کنندگان 3نفرکشته وزخمی شدند.

اما مسئولین طراز اول شهرستان بهبان واستان خوزستان باهماهنگی ازپیش صورت گرفته اصراردارند که تجمع کنندگان با نیروهای انتظامی درگیرشدند وبسویشان تیراندازی کردند.

اما دم خروسشان وقتی بیرون می زند که با تیراندازی اهالی روستا بسوی نیروهای انتظامی، 3نفرازمیانشان کشته وزخمی می شوند!؟

تکرار سرکوب خونین کارگران خاتون آباد در بهبهان

روز سه شنبه ۲۴ آذرماه ماموران نیروی انتظامی به تجمع جوانان جویای کاردرمقابل پالایشگاه گازبیدبلند۲ با گازاشک آور و شلیک گلوله یورش بردند که درنتیجه یک جوان متآهل جویای کاربنام مرتضی فرج نیا کشته و دونفر زخمی وتعدادی نیز دستگیرشدند.

این خبرتکاندهنده یادآورخاطره تلخ وسرکوب خونین کارگران معدن مس خاتون آباد در شهر بابک استان کرمان درچهارم بهمن ۱۳۸۲بود که کارگران در اعتراض به تعدیل نیرو و برای حفظ مشاغل خود دست به تجمع و اعتراض زده بودند. فرقی نمیکند کجا ی این سرزمین باشید. بهبهان یا خاتون آباد. فریاد گرسنگی جرم است و پاسخ کماکان گلوله. این پاسخ منطق سرمایه داری به بیکاران گرسنه ی جویای کار است.

پروژه سرکوب طرح ریزی شده طبقه کارگر بمنظور سکوت و تمکین درمقابل تعرضات روز افزون سرمایه داری به انواع مختلف درحال اجراست: از احضار و دستگیری و زندان رهبران و فعالین کارگری گرفته تا صدور بخشنامه هایی در جهت ممنوعت تجمع و اعتراض کارگران.  همچنین تدوین برنامه های اقتصادی ریاضت کشانه منتهی به فقر وفلاکت بیشتر  تا سرکوب خونین بیکاران روستای شهرویی بهبهان همچنان ادامه دارد

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم نمودن قتل جوان بیکار جویای کار روستای شهرویی بهبهان به دست نهادهای حامی سرمایه ، به خانواده وی وطبقه کارگر تسلیت می گوید و اعلام می دارد  داشتن کار جزء حقوق بدیهی ،جهانشمول همه ا فراد جامعه است وبراساس اصل 28 قانون اساسی نیز دولت موظف به ایجاد شغل برای افراد بیکاراست.

سرمایه داری حاکم بر ایران برای بیرون کشیدن سرمایه داری بحران زده اش بی مهابا وعریان به همه اشکالی که بتواند به صفوف اعتراضی کارگران حمله کرده و زندگی ومعیشت آنان را دستخوش بدترین شرایط بیحقوقی میکند.

اما سیل خروشان و سونامی میلیونی کارگران بیکارو خواست ابتدایی اشتغال بکار و اعتراضات ناشی از این خواست طبیعی ، با این سرکوب ها متوقف نخواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران بفوریت خواستارپیگیری شفاف وعلنی وقوع حادثه و معرفی ومجازات عامل یا عاملین آن و پرداخت غرامت به خانواده کارگر مقتول ودرمان و مداوای موثر وجبران خسارت برای مجروحین حادثه و آزادی فوری و بی قیدو شرط بازداشت شدگان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

27 آذر 94

جعفر عظیم زاده : جان باختن مرتضی فرج نیا جنبش کارگری ایران را طوفنده تر از هر زمانی پیش خواهد راند

من از کنج اسارت گاه اوین، همچون دیگر هم طبقه ای هایم در سرتاسر کشور در غم جان باختن مرتضی فرج نیای عزیز،سوگوارم و از همین جا مراتب همدردی عمیق و همیشگی ام را به خانواده،یاران مرتضی و کارگران شهرویی اعلام می دارم و با تاکید بر محاکمه ی فوری عاملان و آمران این جنایت و آزادی کارگران دستگیر شده، اطمینان دارم که جنبش کارگری ایران علی رقم اعمال هرگونه سیاست سرکوب گرانه ای ،طوفنده تر از هر زمانی برای دستیابی به مطالبات انسانی اش به پیش خواهد رفت و مرتضی برای همیشه ی تاریخ بر تارک جنبش عظیم اجتماعی خواهد درخشید.

جعفر عظیم زاده : جان باختن مرتضی فرج نیا جنبش کارگری ایران را طوفنده تر از هر زمانی پیش خواهد راند

صبح امروز یکم دیماه خبر بسیار تکان دهنده ای شنیدم که از وقوع آن نزدیک یکهفته میگذرد.

کارگران بیکار روستای شهرویی که خواهان کار در پالایشگاه بید بلند 2بودند به گلوله بسته شدند.

در این تعرض وحشیانه مرتضی فرج نیا جان باخت،ابراهیم شهرویی کارگر بیکار دیگر این روستا به شدت زخمی شد و سه نفر از کارگران شاغل در پالایشگاه بیدبلند 2دستگیر شدند.

با این تعرض سبعانه به تجمع کارگران بیکار شهرویی که خواستی جز اشتغال نداشتند،سرمایه داری حاکم بر ایران به مثابه آخرین حربه اش برای بقا، متوسل به سرکوب خونین کارگران شد و صحنه هایی از شقاوت و درنده خویی را به نمایش گذاشت.

این جنایات قطعا یک  اتفاق نیست بلکه در ادامه ی سیاست سرکوب سیستماتیک که اعتراضات کارگری از سوی دولت تدبیر و امید سرمایه داران و بازوی قضاییش است ، که حدود یکماه پیش با ممنوع کردن هرگونه تجمع و اعتصاب کارگری در استان خوزستان ، جواز تعرض قهرآمیز به اعتراضات کارگری و وقوع جنایتی همچون جان باختن مرتضی فرج نیا را صادر کرد.

من از کنج اسارت گاه اوین، همچون دیگر هم طبقه ای هایم در سرتاسر کشور در غم جان باختن مرتضی فرج نیای عزیز،سوگوارم و از همین جا مراتب همدردی عمیق و همیشگی ام را به خانواده،یاران مرتضی و کارگران شهرویی اعلام می دارم و با تاکید بر محاکمه ی فوری عاملان و آمران این جنایت و آزادی کارگران دستگیر شده، اطمینان دارم که جنبش کارگری ایران علی رقم اعمال هرگونه سیاست سرکوب گرانه ای ،طوفنده تر از هر زمانی برای دستیابی به مطالبات انسانی اش به پیش خواهد رفت و مرتضی برای همیشه ی تاریخ بر تارک جنبش عظیم اجتماعی خواهد درخشید

جعفر عظیم زاده سالن 8بند 8 زندان اوین

1 دی 94

وقوع تخلفات متعدد توسط پیمانکاران بهشت زهرا ازجمله قراردادسفید واخذ سفته از کارگران برای جلوگیری از اعتراض!

ایلنا طی گزارشی بتاریخ 4دی از انعقاد قراردادهای کوتاه‌مدت، غیرمتعارف و ارائه لیست‌های بیمه غیرواقعی کارگران توسط پیمانکاران بهشت زهرا خبرداد.

براساس این گزارش، پیمانکاران بهشت زهرا زمان انعقاد قرار داد از کارگران مبالغ کلانی سفته یا امضا می‌گیرند که آنان زمان اخراج حق هیچگونه اعتراضی نداشته باشند. همچنین داخل برگه قرارداد کارگران متنی نیست و در حقیقت صفحه‌ای سفید به آنان داده می‌شود و چند نسخه از کارگر امضا می‌گیرند و یک نسخه هم به او باز نمی‌گردانند.

همچنین این پیمانکاران، غسال‌ها یا کارگران پذیرش و تدفین را کارگر ساده معرفی کرده درحالیکه باید کاراین دسته از کارگران بعنوان مشاغل سخت و زیان‌آور شناخته واعلام شود.

عدم دریافت به موقع حقوق در شرکت سهامی مهندسی برق مشانیر

اتحادیه آزاد کارگران ایران : شرکت مهندسی برق مشانیر از سال 93 تا کنون حقوق کارکنان خود را با تاخیر پرداخت میکند.

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران شرکت خدمات مهندسی برق مشانیر باقریب به ۴۰

سال سابقه و ۷۰۰ نفر کارگر که عمدتا از مهندسین با سابقه صنعت برق کشور هستند از ابتدای سال ۹۳ تا پایان آذر ماه ۹۴ حقوق خود را بطور نا منظم  و نصفه پرداخت نموده ، بنحوی که حقوق یک مهندس از ابتدای سال جاری  تا  کنون ، یک  میلیون تومان پرداخت شده است.

طبق همین گزارش ،کارکنان از ترس اخراج و تعدیل سکوت کرده اند و هیچ کس نیز پاسخگو نمیباشد.در این شرایط عده ای از مدیران حقوق خود را تمام و کمال دریافت میکنند گویی که بار شرکت تنها بر دوش کارشناسان شرکت می باشد.در حال حاضر هیچ برنامه ای برای پرداخت معوقات سال قبل و همچنین امسال وجود ندارد.

درصورتی  که حقوق کارشناسان این شرکت ،  بسیار پایین تر از مهندسین شاغل در سایر مشاوران است.کارکنان این شرکت میگویند ،هر گاه اعتراض میشود بهانه های واهی می آورند که طلب های خود را از کارفرمایان که عمدتا “مادر تخصصی برق ایران “و یا شرکت توانیرمیباشد، وصول نگردیده است.

طبق گفته یکی از کارکنان این شرکت ،اینها فقط حرفهای باطل است و سود صاحبان سهام هر ماه به موقع پراخت می شود.این کارگر در ادامه میافزاید، ما کارکنان این شرکت در وضعیت بسیار بدی بسر می بریم و از پس مخارج یک زندگی ساده نیز عاجز ماندیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

4 دی 94

بیکاری بیش از500کارگررسمی وقراردادی بدنبال تعطیلی کارخانه شیشه آبگینه قزوین با6ماه حقوق معوقه!

بیکاری بیش از 2هزار کارگردراستان قزوین بدنبال تعطیلی15شرکت!

تسنیم بتاریخ4دی طی گزارشی از بیکاریبیش از500کارگررسمی وقراردادی بدنبال تعطیلی کارخانه شیشه آبگینه قزوین با6ماه حقوق معوقه خبرداد.

برپایه این گزارش، با تعطیلی رسمی کارخانه آبگینه قزوین و شرکت‌های وابسته که در صنایع شیشه فعالیت داشت، بیش از 500 کارگر از کار بیکار شدند و حقوق آنها بیش از 6 ماه است که به تعویق افتاده است.

دراین شرکت بیش از 100 کارگر رسمی و 400 کارگر قراردادی مشغول بکار بودند که برخی از آنها در شرف بازنشستگی نیز بودند که به عنوان نگهبان در شرکت مشغول به کارند ولی هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند.

همچنین، به دلیل عدم پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما، مشکلات بیمه‌ای از جمله عدم تعویض و تمدید دفترچه‌های بیمه سبب شده تا مشکلات درمانی برای خانواده‌های این کارگران نیز پیش بیاید.

بنابهمین گزارش،تاکنون 15 شرکت در استان قزوین به صورت رسمی تعطیل شده که شرکت‌های پوشینه بافت، نازنخ، فرنخ، نقش ایران از این جمله هستند که با تعطیلی آنها بیکاری بیش از دو هزار کارگر را در پی‌داشت.

طلب مزدی هفت کارگر مخابرات طبس از پیمانکار سابق

پیمانکار سابق شرکت مخابرات طبس بابت معوقات مزدی هنوز به کارگران بدهکار است.

این کارگران که تعداد آنها  ۷ نفر است گفته‌اند که از تاریخ یکم تیر ماه سال ۹۲ تا پایان۳۰ آبان ماه سال جاری تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری که در زمینه تامین وپشتیبانی تجهیزات بانکی – مخابراتی فعالیت دارد به عنوان راننده شرکت مخابرات طبس مشغول به کار بوده‌ اما پس از خاتمه قرارداد پیمانکار، تا کنون نتوانسته‌اند مطالبات معوقه خود را از پیمانکار دریافت کنند.

طبق اظهارات کارگران، شرکت مخابرات طبس بعد از خروج پیمانکار قبلی، قرارداد کار جدیدی را در بخش تامین وپشتیبانی تجهیزات بانکی – مخابراتی با پیمانکارجدید منعقد کرده است  و مدیران پیمانکار جدید نیز ضمن اخراج۳ کارگر راننده هنوز با سایر راننده‌ها قرار دادی کتبی منعقد نکرده است.

به گزارش4دی ایلنا، این کارگران گفتند در زمان فعالیت خود با پیمانکار سابق به عنوان راننده در اختیار بوده و هر ماه بابت دستمزد ماهانه و اجاره خودرو از کارفرما مبلغی حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار تومان در یافت می‌کرده‌اند.

به گفته این تعداد راننده، مدیران پیمانکاری در طول زمان کارشان حداقلهای مزدی را به آن‌ها پرداخت می‌کرده است. همچنین حق سنوات، مرخصی، پاداش، اضافه کاری وعیدی آنها را نیز در طول مدت همکاری پرداخت نکرده است.

بر اساس اظهارات کارگران، آنان برای پی گیری مطالبات معوقه خود از از این پیمانکار به اداره کار طبس شکایت کردند که در‌ ‌‌نهایت در ابتدای ماه جاری  مدیران این پیمانکاری با حضور در اداره کار طبس حاضر شد ومسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را بر عهده نگرفت.

بنا به گفته کارگران پیمانکاری مخابرات طبس، پیمانکار پیشین به هر کارگر راننده حدود ۵ تا ۷میلیون تومان بدهی دارد.

طبق اظهارات کارگران، شرکت مخابرات طبس بعد از خروج پیمانکار قبلی، قرارداد کار جدیدی را در بخش تامین وپشتیبانی تجهیزات بانکی – مخابراتی با پیمانکارجدید منعقد کرده است  و مدیران پیمانکار جدید نیز ضمن اخراج۳ کارگر راننده هنوز با سایر راننده‌ها قرار دادی کتبی منعقد نکرده است.

دبیرکل خانه پرستار، بزرگترین قربانیان طرح تربیت کمک پرستار یا همان بهیاری یک ساله را مردم دانست

دبیرکل خانه پرستار، بزرگترین قربانیان طرح تربیت کمک پرستار یا همان بهیاری یک ساله را مردم دانست و تاکید کرد: مسئولان وزارت بهداشت باید تاوان این قبیل تصمیمات را بپردازند.

محمد شریفی مقدم در واکنش به اظهارات اخیر قائم مقام وزیر بهداشت مبنی بر اینکه طرح کمک پرستار با قوت اجرا خواهد شد،گفت: کشورهایی که در نظام سلامت موفق بوده اند، همواره کار تیمی را در دستور کار قرار داده اند که متاسفانه چنین رویه ای در کشور ما حاکم نیست و روش مدیریتی وزارت بهداشت اجازه نمی دهد که سایر گروه های دخیل در امر درمان، در تصمیم گیری های مربوط به حوزه های خودشان ورود کنند.

وی با انتقاد از نادیده گرفتن نظرات صاحبان فرایند پرستاری در تصمیم گیری های وزارت بهداشت، افزود: تمامی جامعه پرستاری، صاحبان فرایند پرستاری و هیئت های علمی و… متفق القول با طرح تربیت کمک پرستار یا همان بهیاری یک ساله مخالفند.

شریفی مقدم با عنوان این مطلب که تربیت این قبیل افراد به نفع پرستاران خواهد بود و از حجم کارهای آنها کم خواهد کرد، در عین حال تاکید کرد: دغدغه جامعه پرستاری، سلامت مردم است. زیرا، دیپلمه ای که فرقی هم نمی کند چه رشته ای خوانده باشد، بعد از طی یک دوره چند ماهه قرار است عهده دار مراقبت از ?? تا ?? بیمار شود که این فاجعه است و بزرگترین قربانیان این طرح مردم هستند.

دبیرکل خانه پرستار با تاکید بر اینکه پرستاران دغدغه واقعی سلامت مردم را دارند، گفت: ما اعتقاد داریم که صاحبان فرایند پرستاری می بایست در چنین اموری تصمیم گیری کنند و سازمان نظام پرستاری به عنوان تنها سازمان صنفی پرستاران، بهترین مرجع در این قبیل تصمیم گیری هاست.

وی، یکی از اهداف سازمان نظام پرستاری را حفظ حقوق مردم و پرستاران دانست و افزود: طرح تربیت کمک پرستار یا همان بهیاری یک ساله، یک طرح غیرکارشناسی، غیرمنطقی و غیرعلمی است که نظام سلامت و سلامت مردم را تهدید می کند.

شریفی مقدم با انتقاد از اینکه مبتکران چنین طرح هایی از مردم هزینه می کنند، مدعی شد: دغدغه اصلی طراحان این قبیل طرح ها، تامین منافع عده ای خاص است. اما، جامعه پرستاری فریب این قبیل شعارها را نمی خورد.

منبع:مهر-4دی

پُز تبلیغاتی دولت یازدهم با تورم “من‌درآوردی” نقطه به نقطه – تورم تک ‌رقمی نشد

دیروز و امروز مسئولان و رسانه‌های طرفدار دولت تک‌رقمی شدن تورم را در بوق و کرنا کردند، ولی آیا واقعاً تورم تک‌رقمی شد؟

به گزارش 3دی تسنیم، روز گذشته مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم در آذرماه به 12.6 درصد خبر داد و حسن روحانی رئیس جمهور هم روز گذشته در جمع مردم شهر ری با اظهار خرسندی از اینکه در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه کشور، تک‌رقمی و برابر با 9.9 اعلام شده، ادامه داد: این یعنی تورمی که در آغاز این دولت 45 درصد بود، به کمتر از 10 درصد رسیده است.

هرچند اعلام تورم 45درصدی در آغاز دولت یازدهم از سوی رئیس جمهور اشتباه بوده و بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه در آغاز دولت یازدهم 41.2 درصد و نرخ تورم هم 36.2 درصد بوده است، ولی موضوع این گزارش ارائه آمار غلط توسط حسن روحانی نیست، بلکه پُز تبلیغاتی دولت یازدهم و رسانه‌های طرفدار این دولت با تورم “من‌درآوردی” رئیس دولت گذشته یعنی محمود احمدی‌نژاد است که اتفاقاً در دولت گذشته مورد انتقاد همین مسئولان و رسانه‌ها بوده است.

نرخ تورم” که یک شاخص جهانی در خصوص ارزیابی تغییر قیمت‌هاست، عبارت است از تغییر 12ماهه شاخص کل قیمت‌ها منتهی به یک ماه در سال جاری در مقایسه با 12ماهه منتهی به همان ماه در سال گذشته.

در ادبیات جهانی عبارت تورم نقطه به نقطه مفهوم ندارد و این اصطلاح در دولت گذشته بین سیاسیون باب شده است. مهدی تقوی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی در این باره می‌گوید: «در هیچ‌کجای دنیا تورم نقطه به نقطه را حساب نمی‌کنند و تورم را معمولاً به‌صورت ماهیانه، یا سالیانه یا فصلی محاسبه می‌کنند. من در خارج نشنیدم بگویند تورم از این نقطه تا آن نقطه چقدر است، گفتن آن حالا عیبی ندارد ولی این نوع محاسبه از نرخ تورم در هیچ کجای دنیا متداول نیست».

تقوی گفت: «تورم را معمولاً در آمار کشورهای دیگر سالیانه حساب می‌کنند، به‌طور مثال اگر شاخص قیمت در فروردین یک سال 120 باشد و در آخر اسفند همان سال 140، می‌گویند رقم شاخص 20واحد افزایش یافته است. در تورم نقطه به نقطه گفته می‌شود تورم از یک نقطه تا نقطه دیگر چقدر بوده است. من به‌عنوان اقتصاددان تا به حال اصطلاحی در اعلام نرخهای تورم ندیدم. نقطه به نقطه اختراع ماست».

وی می‌افزاید: «اگر دقت کنیم می‌بینیم که تا قبل از دولت محمود احمدی‌نژاد، هیچ آماری به‌نام تورم نقطه به نقطه منتشر نمی‌شد. بیشتر نرخ تورم سالیانه متداول است. دلیل آن این است که مزد و حقوق در آخر هر سال یا اول هر سال افزایش پیدا می‌کند. بنابراین من چنین عنوانی در سایر اقتصادهای دنیا ندیده‌ام. در اقتصادهای پیشرفته اتحادیه کارگران با اتحادیه کارفرمایان توافق می‌کردند که به‌میزان افزایش نرخ تورم، نرخ مزد و حقوق افزایش یابد».

تقوی معتقد است: «مواردی که در ایران اتفاق می‌افتد بیشتر متعلق به اقتصادهای درب و داغون است. استفاده از تورم نقطه به نقطه نوعی پوشاندن خرابکاری دولت‌هاست. این موضوع دو علت دارد؛ یکی اینکه خیلی بد عمل کردیم که باعث افزایش نرخ تورم شده است و دلیل دوم به مطالبات نیروی کار برمی‌گردد».

بر اساس گزارش دیروز مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آذر ماه امسال با 0.5 درصد کاهش نسبت به ماه قبل 12.6 درصد و تورم نقطه به نقطه با 0.9 درصد کاهش 9.9 درصد شد.

شرایط کاری نامناسب ودستمزد پایین کارگران مهاجر!

سازمان جهانی کار با تاکید بر اینکه ۱۸ میلیون نیروی کار مهاجر در کشورهای عربی هستند، اعلام کرد: دستمزد نامناسب و عدم آزادی از مسائل کارگران مهاجر است.

به گزارش 4دی مهر، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود درباره اوضاع کارگران مهاجر در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد: در سال ۱۹۹۰ توسط سازمان ملل متحد کنوانسیون بین المللی حمایت از حقوق تمام کارگران مهاجر و اعضای خانواده آنها به تصویب رسید.

هم اکنون در سطح جهانی حدود ۱۵۰ میلیون کارگر مهاجر زندگی می‌کنند که نزدیک به ۱۸ میلیون نفر از آنها در کشورهای عربی هستند. بسیاری از کارهایی که کارگران مهاجر انجام می‌دهند، در بخش‌هایی مانند ساخت و ساز، کشاورزی و خدمات و کار خانگی است که در شرایط سخت انجام می‌شود.

در حالی که کشورها با مهاجرت نیروی کار مواجه هستند اما بسیاری از آنها در شرایط بسیار دشواری قرار می‌گیرند. برخی بدون دستمزد مناسب و در بدترین حالت کار، بدون آزادی و در شرایط شبیه به کار اجباری فعالیت می‌کنند.

ILO تخمین می‌زند تنها ۶۰۰ هزار مورد کار اجباری که بیشتر آنها کارگران مهاجر هستند، در شرق میانه هستند. با این حال، مهاجرت نیروی کار یکی از عوامل بسیار قدرتمند برای توسعه، هم برای کشور مهاجر پذیر و هم کشور مبدا مهاجرت است.

دهها کشته در انفجار یک کارخانه گاز صنعتی نیجریه

انفجار در یک کارخانه گاز صنعتی در جنوب شرقی نیجریه روز پنج شنبه دهها کشته بر جای گذاشت.

به گزارش25دسامبریورونیوز،حادثه در هنگامی رخ داد که یک کامیون حامل گاز شروع به پر کردن کپسول های گاز افرادی کرد که به این منظور جمع شده بودند. انفجار این کامیون باعث یک آتش سوزی بزرگ در اطراف محل حادثه شده است. برخی منابع تعداد کشته های این حادثه را بین ۳۵ تا ۱۰۰ نفر اعلام کرده اند.

چهارم دی ماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.