فرهنگ و هنر

انصراف ٢٨ مستندساز خارجی از شرکت در جشنواره مستند “سینما حقیقت”

11 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

cinema haghighat_01
https://rangin-kaman.net/?p=5856

لینک کوتاه

cinema haghighat_01پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران موسوم به جشنواره “سینما حقیقت” با انصراف شماری از فیلمسازان خارجی دعوت شده به این جشنواره، در اعتراض به بدرفتاری جمهوری اسلامی با فیلمسازان ایرانی و صدور احکام ناعادلانه، روبرو شده است.

 
گفتگو با مازیار بهاری- روزنامه نگار و مستندساز _05.11.11

جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران از ۱۶ تا ٢۱ آبان ماه ۱٣٩۰ در تهران با شعار “برمدار حقیقت” برگزار می شود.

مازیار بهاری، روزنامه نگار و مستند ساز ایرانی در گفتگو با رادیوی بین المللی فرانسه، شمار انصراف دهندگان را ٢٨ فیلمساز اعلام کرد و متذکر شد این احتمال می رود که تعداد انصراف دهندگان از شرکت در جشنواره سینما حقیقت افزایش یابد.

جمهوری اسلامی، طی دو سال گذشته و در پی اعتراضات به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، فشارها بر فیلمسازان و مستندسازان ایرانی را افزایش داده است. پس از انتخابات سال ۱٣٨٨تعدادی از هنرمندان در حوزه سینما و فیلمسازان احضار، بازداشت و یا تحت بازجوئی های سنگین قرار گرفتند.

تاکنون تمامی مستندسازان دعوت شده از کشورهای هلند وفرانسه، انصراف خود را از شرکت در این جشنواره اعلام کرده اند. به گفته این فیلمسازان از آنجائی که عوامل و دست اندرکاران این جشنواره همان عوامل دولتی هستند که در آزار و اذیت فیلمسازان نقش دارند، آنان نمی خواهند که حضورشان در این جشنواره، نوعی حمایت از دولت جمهوری اسلامی تلقی شود.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما