«مذهب» و داستان «ظهور امام زمان»؟! (بخش سوم)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بهرام رحمانی

حضرت بقیه الله (عجل الله تعالى فرجه الشریف) را در مسجد جمکران یافتم…
حجه الاسلام حسن فتح الله پور، به نقل از یکى از دست اندرکاران مسجد مقدس جمکران نقل کرده است: سالیان دور، که مسجد جمکران بسیار ساده و بدون امکانات اولیه بود، با تعدادى از صالحان تهران و قم تصمیم گرفتیم که سر و سامانى به اوضاع مسجد جمکران بدهیم، پس با شرکتى به نام شرکت اسفندیار یگانگى قرارداد حفر چاه به مبلغ هفتصد هزار تومان که در آن زمان مبلغى فوق العاده گزاف بود، بستیم، تا پس از ارزیابى ‎هاى فنى آنان، چاهى را در مسجد مقدس جمکران حفر کنند. آنان به قم آمده و با تحقیقات فراوان، جایى را براى زدن چاه تعیین کرده آن گاه به تهران بازگشته تا وسایل مورد نیاز را براى حفر چاه به قم آوردند.

همان شب، ما در اتاقک کوچکى در بیرون مسجد نشسته بودیم، ناگهان در اتاقک باز شد و مرحوم آیت الله حاج سیدحسین قاضى، پس از اجازه طباطبائى وارد اتاق گردید، ما تا آن روز ایشان را ندیده بودیم، گرچه با اوصافش تا حدودى آشنایى داشتیم. او پس از قدرى صحبت مرا به بیرون از اتاق دعوت کرد، من نیز به همراهش بیرون آمدم، او بدون مقدمه فرمود:
دقایقى پیش از آن که به سراغتان بیایم، حضرت بقیه الله (عجل الله تعالى فرجه الشریف) را در مسجد جمکران یافتم، آن حضرت فرمود: این جایى که براى زدن چاه آب تعیین کرده ‎اید، به هنگام حفر به مشکل بر مى‎ خورد آن گاه خود حضرت و خودشان جایى را نشان دادند که اینک محل فعلى چاه آب مسجد است .
ما همان شب آن مکانى که مرحوم قاضى نشان مان داد، سنگ چین کردیم، فردا صبح علی رغم ناراحتى فراوان مهندسان شرکت حفارى و تضمین کتبى گرفتن از ما جهت جبران خسارات – در صورت موفق نبودن – آنان را وادار کردیم که در همین مکان فعلى، چاه حفر شود، آنان به آسانى پس از حفر چهل متر، به آب رسیدند، وقتى سرپرست آن شرکت – که خود زردشتى بود – از این جریان با خبر شد، به قم آمده و پس از اعلام این که تاکنون چنین حفر چاه آسانى نزده است، تمامى مبلغ قرارداد را به ما بخشید! و خود نیز در بناى مسجد شرکت کرد.

ولایت ‌فقیه، فتوکپی حکومت‌ امام ‌زمان ‌است
گفتگو با محسن قرائتی، بنیان گذار بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج). بولتن نیوز، در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۰، می نویسد: مهدویت از مظلوم ‌ترین مسائل بوده است؛ چه پیش از انقلاب و چه پس از آن. پیش از انقلاب اسیر کج‌ فکری برخی گروه ‌ها بود و پس از آن نیز ترس از اتهام انتساب به گروه‌ های انحرافی، برای بازداشتن و انزوای افراد کافی بود. ولی در چند سال اخیر، با کوشش برخی مراکز و با به میدان آمدن تنی چند از افراد شناخته شده و همراه و هماهنگ با انقلاب  اسلامی، این سد غربت شکسته شد و این مساله از انزوا  خارج شد. کوتاهی و کم‌ کاری در این امر مقدس و خطیر، از یک ‌سو زمینه ‌ساز بروز خرافات و سطحی‌ نگری و از سوی دیگر موجب در دست گرفتن این مقوله سترگ به وسیله افراد ناشایست کم‌ دانش و یا بی ‌دانش شده است. از این ‌رو بایسته است حوزه علمیه به عنوان متولی این امر، گام‌ های جدی ‌تری در این راه بردارد و با تاسیس مرکز تخصصی مهدویت  و  مشارکت و نظارت بر مراکزی که در این جهت فعالیت می‌ کنند، به آموزش، پژوهش و تبلیغ در این عرصه و سپس ارائه و تبلیغ آن در داخل و خارج کشور همت گمارند. بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در سال ۱۳۷۹ به پیشنهاد حجه ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی و با همکاری بعضی از شخصیت‌ های علمی و فرهنگی و موافقت مقام معظم رهبری تاسیس شد. این بنیاد در سال ۱۳۸۰ با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه به ویژه نسل جوان و فرهیخته و تربیت مبلغ، پژوهشگر و مدرس مباحث مهدویت و به منظور پشتوانه علمی و فرهنگی با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم مرکز تخصصی «مهدویت» را در قم راه ‌اندازی کرد. برای بررسی اهداف تاسیس این بنیاد به سراغ حجت ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رفتیم.
بخش ‌هایی از گفتگو با حجت الاسلام قرائتی، در ادامه می‌ آید:
زمانی که ما صحبت ستاد اقامه نماز را کردیم و به هر حال، بالای ۱۰۰ رساله دکترا و فوق ‌لیسانس برای نماز نوشته شد، بالای صد کتاب و جزوه برای نماز نوشته شد، بالای پانصد مسجد در جاده ‌ها ساخته شد، بالای ۱۰۰ هزار نماز جماعت در آموزش و پرورش راه افتاد، نماز ظهر عاشورا و نماز خواندن در پارک ‌ها راه افتاد. حرکتی درباره شعر نماز، سرود نماز، تبلیغ نماز، بودجه برای نماز، قانون برای نماز؛ یک حرکت خوبی را خدا لطف کرد به دست بنده ناچیز انجام شد. البته بخش بزرگش به دست همکاران عزیزمان بود. از آن به بعد، بسیاری از کارها را می‌ گویند به قرائتی بسپارید. مثلا عده‌ای رفته بودند پیش مقام معظم رهبری درباره زکات. یکی گفته بود بروید سراغ قرائتی. درباره بنیاد ازدواج، گفته بودند بروید پیش قرائتی. یعنی ما تقریبا حالا یک کارمان خوب شده، فکر می‌ کنند باقی کارها را هم می‌ توانیم انجام بدهیم. اما فکر تشکیل بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) از آن جا شروع شد که جوان ۲۳ ساله‌ ای که ایشان را به خوبی می‌ شناسم، در سفر عمره با ما بود. دیدیم ایشان وقتی در مسجد شجره محرم شد، دعای ابوحمزه را تا مکه از حفظ خواند و چقدر گریه کرد. گریه ‌های این جوان، ما را تحت تاثیر قرار داد. در محل استقرار نیز اتاق ‌هایمان پهلوی هم بود. به هر حال ذره ذره آشنا شدیم. گفت که ما چند نفر شریک هستیم و وضع مالی ‌مان هم خوب است. شما بیا درباره امام زمان (عج) یک حرکتی انجام بده. امام زمان (عج) غریب است. شما که این همه درباره ولایت فقیه بحث می‌ کنید، لااقل کمی هم روی نسخه اصلی کار کنید. ولایت فقیه، فتوکپی امام زمان (عج) است. شما اگر معرفت و محبت و عشق و نیاز به امام زمان (عج) را در نسل جوان مطرح کنید، ولایت فقیه دیگر خودش ثابت شده است. یعنی کسی که اصلش را پذیرفت، قائم مقامش را هم می ‌پذیرد. این را گفت و بعد هم دیدیم که پیگیری می‌ کند. آمد خانه ما و گاهی گریه می‌ کرد. من گاهی از گریه ‌های او منقلب می ‌شدم. می‌ سوخت و حرف می ‌زد. به هر حال، من این حرف را به مقام معظم رهبری منتقل کردم که جوانی آمده است و می‌گوید شما که این همه درباره ولایت فقیه صحبت می ‌کنید، روی نسخه اصل هم صحبت کنید.
مهم این است که به شبهه‌ های اساسی و جدید پاسخ بگوییم. خرافه ‌زدایی کنیم و مباحث را سهل‌ نویسی کنیم. یعنی انتخاب موضوع و آسان‌ نویسی و تیراژ میلیونی دادن. بعد، این بحث امام زمان (عج) را در کتاب ‌های درسی دبیرستان و دانشگاه وارد کنیم. بعد اشعار و محتوای آن را عوض کنیم و به جای خواب ‌هایی که می‌ گویند و به جای ملاقات‌ هایی که مشکوک است، این ملاقات ‌ها را تبدیل کنیم به توجه عمیق به امام زمان (عج) و مفاهیمی که درباره آن حضرت است. یعنی بحث مهدویت را بین تمام اقشار تعمیق بدهیم. به هر حال، من به رهبری گفتم که می‌ خواهیم یک حرکت بکنیم. ایشان گفتند: ان ‌شاالله مبارک است. موضوع ‌ها و کتاب ‌های متعددی را به نویسندگان مختلف سفارش دادیم و بعضی از کتاب‌ های خوب مثل «خورشید مغرب» محمدرضا حکیمی را در تیراژ دو میلیون به صورت بروشور چاپ کردیم. بعد بودجه ‌ای و بانی‌ هایی پیدا شدند که ما بتوانیم یک محلی بخریم. زمینی کنار جمکران خریداری شد، برای این نسل نوجوان و جوان وقتی که می ‌آیند در جمکران، در هوای داغ و آب شور اذیت نشوند و خاطره تلخی نداشته باشند. یک استراحت گاهی هم برای بچه‌ ها باشد. که این زمین الان تبدیل شد به مجتمع آموزشی و فرهنگی با ظرفیت هزار نفر در یک روز که مورد استقبال و استفاده قرار گرفت و هر کاروانی که آن جا مستقر می ‌شود دوره‌ های آموزشی مهدویت را می ‌بیند.
خیلی وقت ‌ها تحقیقات، علافی است. بعضی تحقیقات هم به گونه‌ ای است که اگر انجام نشود، ممکن است مردم نسبت به امام زمان (عج) شبهه‌ دار بشوند. پس باید تحقیقات، کلیدی باشد. به خصوص در دوران فعلی که فعالیت‏های غرب در نشان دادن از چهره امام زمان (عج) و معرفی آن به نسل نو قصدهای سلبی دارند و نسبت به آینده جهان حرف‌ های انحرافی زیادی گفته‌اند و فیلم‌ های زیادی ساخته ‌اند که کارشناسان ما در مرکز قم تمام این موارد را رصد می ‌کنند و به ‌عنوان نقد فیلم و پاسخ به شبهات اعزم می‌ شوند.
خدا به پیغمبرش می‌ فرماید: و ما علی الرسول الا البلاغ. ما کارمان، بلاغ است؛ یعنی ما می ‌توانیم «عصیتک بجهلی» را حل کنیم که دیگر نگوید من نمی‌ دانستم. لئلا یکون للناس علی الله حجه بعد الرسل. ما کارمان همین است. یعنی واقعا امام زمان (عج) را در سطوح مختلف معرفی کنیم و این نقش مهمی هم دارد؛ یعنی اگر واقعا انسان احساس کند و بچه ‌های ما احساس کنند که امام زمان (عج) پدرشان است؛ انا و علی ابوا هذه الامه. یعنی بدانیم که حضرت ابراهیم، پدر امت است. مله ابیکم ابراهیم. این که می‌ گوید من پدر شما هستم؛ حضرت ابراهیم، پدر شما است. هو سماکم المسلمین من قبل. یعنی دختران ما بدانند که دختران امام زمان (عج) هستند. پسران ما بدانند که پسران اسلام هستند. باید یک مقداری به این ها شخصیت داد و یک مقداری لطف امام زمان (عج) را به این ها معرفی کرد؛ چون اگر بنده آمدم و گفتم که من خدمت آیت ‌الله خامنه ‌ای بودم، ایشان اسم شما را برد و به شما سلام رساند؛ شما چه لذتی می‌ بری؟ خب این مهم است که وقتی امام زمان (عج) می‌ فرمایند و لاناسین لذکرکم. خب، همین مقدار را وقتی آدم می‌ فهمد، منقلب می‌ شود. در همین راستا چندین کتاب خوب از سوی بنیاد و مرکز قم چاپ شده و کارشناسانی هم هستند که با ادبیات آنان پاسخ به شبهات شان بدهند. البته این موارد باید با کمک‌ رسانه و ابزار هنر و فیلم تلفیق شود…
ما نان‌ خور امام زمان (عج) هستیم. ما از وقتی عمامه سرگرفتیم، معنایش این است که این لباس یونیفورم ماست. قرآن هم آیه‌ ای دارد مبنی بر این که لباسی بپوشید که شناخته شوید. حتی یعرفن و لایؤذین. این لباس یونیفورم‌ مان است. از وقتی که معمم شدیم؛ یعنی نوکر امام زمان (عج) هستیم. حالا نوکر بدی هستیم یا خوبی هستیم، ما خودمان را منتسب به آقا می ‌دانیم. پس باید در مدارس علمیه سراسر کشور، یک برنامه بنویسیم. لیست مدیران حوزه را بگیریم. یک نامه مفصل بنویسیم به همه حوزه‌ های علمیه. خود طلبه ‌ها، دعای ندبه را جدی بگیرند، دعای عهد را جدی بگیرند، این سلام علی آل یاسین را جدی بگیرند. سر و سامان بدهیم به این جمعیتی که به جمکران می‌ آیند. در اختیار یک مداح و محدود به خواب و این ها نباشد. یعنی الان باید فعالیت و تلاش مضاعف کرد. من فکر می‌کنم اگر خود امام زمان (عج) یک چشمکی به ما بزند، آن چشمک، همه این لامپ ‌های بی ‌نور را به نور وصل می‌کند.
الان مهدیه‌ های ایران، باید سامان دهی شود. اشعار سنجیده نیست. کتاب ‌ها بازشناسی نشده است. الان مرکز و موسسه ‌ای وجود ندارد که تشخیص دهد آیا این حرف صادراتی است یا درست نیست یا اگر هم درست هست، الان تحملش برای جامعه میسر است یا نیست. ما کار موازی نمی ‌کنیم. کار موازی بیش تر کتاب نوشتن است؛ چون توی خانه می‌ نشینند و چند تا کتاب می‌ بینند و یک چیزی انتخاب می‌ کنند و می‌ نویسند. پس در کتاب ‌نویسی، کارهای موازی زیاد انجام می‌ شود. عمده کار ما نیروسازی آموزش با پشتوانه پژوهشی صحیح و تبلیغ و اعزام کارشناس متخصص که گارد ویژه امام زمان (عج) هستند.
ما جوان‌ هایی داریم که رگ مذهبی‌ شان قوی است. این ها را باید اشباع کنیم. اگر اشباع نکنیم، سر از خانقاه و معنویت‏ های کاذب درمی‌ آورند. مثلا بنده چند وقت پیش، با دانش جوها در عمره بودم. در میان آن ها دانش جوهایی وجود داشتند که ۲۴ ساعت توی حرم و یا پشت بقیع بودند. روزها به مسجدالنبی (ص) می ‌رفتند و شب ‌ها تا صبح پشت بقیع بودند. غذا از هتل برایشان می ‌بردند. ما می‌ بینیم که برای اعتکاف، ده‌ ها هزار دانش جو معتکف می‌ شوند. به هر حال، ما یک مشت دانش جو داریم که مذهبی ‌اند و باید این ها را مذهبی و سالم تربیت کنیم و گرنه سر از انحراف درمی ‌آورند. یک عده هم هستند که بی ‌تفاوتند، اما اگر خوب عرضه شود، به راه می‌ آیند. امام رضا علیه‌السلام می‌ فرماید: ان الناس لو عرفوا محاسن کلامنا لاتبعونا. یک مشت معاند داریم که و ان یروا آیه یعرضوا و یقولوا سحر مستمر. (قمر، ۲۷) حتی ماه دو نیمه شد، گفتند: جادو است. بنابراین، ما سه دسته داریم. عاشقان کم ‌سواد که باید به این ها اطلاع‌ رسانی کنیم. بی‌ تفاوتان بی ‌غرض که باید آن ها را ارشاد کنیم و دسته سوم، مغرضان لجوج که قرآن می‌ گوید: فان تولوا فاعرض عنهم…

بارها تاییدات امام زمان را دیده‌ ام
رییس دفتر خامنه ای، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰، ادعا کرده است: «بارها تاییدات امام عصر (عج) در انقلاب را به چشم دیده‌ام.»
سایت انتخاب: «رییس دفتر مقام معظم رهبری گفت: فعالیت ‌ها و تصرفات مسئولان در بیت ‌المال در قوای مقننه، قضائیه و مجریه تا زمانی مشروع است که در خط ولایت باشند.»
به گزارش فارس، حجت ‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، شامگاه شنبه در مراسم سوگواری صدیقه طاهره فاطمه (س) در بیت نماینده ولی فقیه در گیلان اظهار داشت: «تمام تیرهای دشمن با فرمانبرداری مردم از مقام معظم رهبری به سنگ خورده است.»
او، به فتنه سال ۸۸ اشاره کرد و افزود: این فتنه از چند سال گذشته برنامه‌ ریزی شده بود و افراد ساده و بی ‌عقل تحت تاثیر آن قرار گرفتند.
محمدی گلپایگانی، با بیان این که ولی فقیه با تدبیر عالمانه و آگاهانه این فتنه را اداره و مدیریت کردند، تصریح کرد: تمام تیرهای دشمن در حال حاضر به طرف خاکریز ولایت فقیه نشانه گرفته شده و ولی فقیه با تمام وجود به دفاع از اسلام ایستاده است.
رییس دفتر مقام معظم رهبری تنها راه سعادت را عنایت و توجه نایب امام زمان (عج) دانست و خاطرنشان کرد: دجال‌ ها در کارند و کسانی که جلو و عقب ولی فقیه حرکت کنند هلاک می ‌شوند… همگام با ولی فقیه باید حرکت کرد و اساسا مشروعیت تمام افراد به این امر است.
محمدی گلپایگانی، تمام مشروعیت ‌ها را برگرفته از ولایت فقیه خواند و گفت: فعالیت ‌ها و تصرفات مسئولان در قوای مقننه، قضائیه و مجریه تا زمانی مشروع است و روز قیامت مجازات و مکافات ندارد که در خط ولایت باشند و غیر از این راهی وجود ندارد.
رییس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این که بارها تاییدات امام عصر (عج) در انقلاب را احساس کرده و به چشم دیده ‌ام، بیان داشت: مسیر موفقیت کشور در پیروی از ولایت است…
محمدی گلپایگانی، بر ادامه خط مستقیم ولایت تاکید کرد و اظهار داشت: پیروزی نزدیک است و مقام معظم رهبری نوید شنیده شدن صدای انقلاب در اروپا را داده ‌اند.
رییس دفتر مقام معظم رهبری نسبت به عرفان‌ های کاذب هشدار داد و تصریح کرد: مسیر مستقیم راه ولایت است که از فقه آل محمد (ص) سرچشمه می ‌گیرد…

استفاده از اجنه
برخی از اصول گرایان و فرماندهان سپاه، تیم احمدی نژاد – مشایی انتقاد شدیدی دارند که برای مدیریت کشور و مقابله با رقبا، به غیر از امام زمان، از اجنه نیز استفاده می کنند. اکنون یاران خامنه ای، برخی از جن گیران تیم احمدی نژاد را بازداشت کرده است.
پرسش این است: آیا جن گیری اشکال دارد و جرم است؟ آیا استفاده از اجنه در قلمرو سیاسی جرم است؟ چرا داستان ظهور امام زمان جرم نیست؟
علم و عقل و منطق انسانی حکم نمی کند که هیچ کدام از نیروهای ماوراء الطبیعه از جمله خدا، امام زمان، اجنه، فرشته، شیطان و هم چنین بهشت و جهنم را که ریشه در مذاهب دارند، نمی توان نشان داد و اثبات کرد.
اما افراد زیادی ادعا کرده اند و هنوز می کنند که به نوعی ادعای دیدار با امام زمان و اجنه و فرشته و غیره دارند. ادعاهایی که در حکومت اسلامی ایران تازگی نداشته و هر روز هم با شدت بیش تری این ادعاها مطرح می گردند.
کسانی که خداباروند و قرآن را نیز کتاب مقدس آسمانی می دانند به صراحت وجود اجنه را تایید کرده اند. به روایت قرآن، گروهی از اجنه با پیامبر گرامی اسلام دیدار کرده و اسلام آورده اند. قرآن گفتگوی این دیدار را گزارش کرده است. سوره های جن (۱۵-۱) و احقاف ( ۳۲-۲۹) شرح این ماجراست:
«بگو: به من وحی شده است که جمعی از جن به سخنانم گوش فرا داده‏اند، سپس گفته ‏اند: ما قرآن عجیبی شنیده ‏ایم، که به راه راست هدایت می‏ کند، پس ما به آن ایمان آورده ‏ایم و هرگز کسی را شریک پروردگارمان قرار نمی‏ دهیم و ما هنگامی که هدایت قرآن را شنیدیم به آن ایمان آوردیم و هر کس به پروردگارش ایمان بیاورد نه از نقصان می‏ترسد و نه از ظلم.» (جن: ۱۳-۱۲)
و «ای پیامبر به یاد آور هنگامی که گروهی از جن را به سوی تو متوجه ساختیم که قرآن را بشنوند، وقتی حضور یافتند، به یکدیگر گفتند: خاموش باشید و بشنوید و هنگامی که پایان یافت، به سوی قوم خود بازگشتند و آن ها را بیم دادند (دعوت به اسلام کردند)» (احقاف: ۲۹).
به عبارت دیگر، بخشی از اعراب پیش و هم زمان محمد به وجود اجنه باور داشتند و گروهی از آنان وحی را هم چنین تفسیر می کردند. پیامبر، قرآن و خداوند نیز مطابق همین بخش خرافی جامعه آن روزگار شبه جزیره عربستان، بر وجود اجنه صحه نهاده اند.
این در حالی ست که در قرآن، هیچ سخنی از موجودی به نام امام زمان، فرزند امام یازدهم شیعیان نیست. به همین دلیل، اهل تسنن و شیعیان غیر دوازده امامی به وجود امام دوازدهم شیعیان باور ندارند. یعنی برخی از مسلمانان «شیعه» نیز به وجود امام زمان باور ندارند. بنابراین، انکار وجود اجنه، موضوع بسیار دشواری برای شیعیان دازده امامی است. چرا که قرآن به صراحت از دیدار اجنه با پیامبر و مسلمان شدن آن ها خبر می دهد.
قرآن، هم چنین از کمک یک هزار تن از ملائکه در جنگ بدر به مسلمین خبر داده است: «زمانى را (که از شدت ناراحتى در میدان بدر) از پروردگارتان تقاضاى کمک مى‏ کردید و او تقاضاى شما را پذیرفت (و گفت) من شما را با یک هزار از فرشتگان که پشت سر هم فرود مى‏ آیند یارى مى ‏کنم.» (انفال، ۹)
آیه ۱۲۴ سوره آل عمران نیز خطاب به پیامبر به مومنان مى گوید: «آیا کافى نیست که خداوند شما را به سه هزار نفر از فرشتگان یارى کند.»
روایات دیگری نیز حکایت دارد که چهار هزار فرشته به کمک امام حسین آمده اند. مطابق روایتی از امام صادق: «چهار هزار فرشته نازل شدند تا همراه امام حسین (ع) بجنگند، ولی به آنان اجازه جنگیدن داده نشد. دوباره اذن گرفتند و فرود آمدند و این وقتی بود که حسین (ع) کشته شده بود…»
در این میان، آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای جانشین خاص امام زمان معرفی شده اند. فقیهان در جن گیری و ارتباط با اجنه هم پیش قدم بوده اند. آنان مدعی اند که برخی از جنیان مقلد مراجع تقلید بوده و مسائل خود را از آنان می پرسند. در چنین موقعیتی سئوال این است که چرا تیم احمدی نژاد – مشایی، نمی توانند از امام زمان و جن و پری و غیره برای پیش برد مقاصد سیاسی خود، بهره برداری کند در حالی که این امر برای ولی فقیه و طرفداران او رواست؟!
مساله مهم برای بخش آگاه جامعه، این است که چیزی به نام اسلام و دیگر مذاهب و هم چنین پیامبر و خدا و قرآن و انجیل و تورات و جن و پری و بهشت و جهنم و غیره وجود خارجی ندارند. خداباوران و دینداران کتاب و سنت را به گونه های متفاوت تفسیر و روایت می کنند و بدین ترتیب، در قرائت های متفاوت رقیب جدی یکدیگر هستند. اما وقتی پای قدرت و ثروت، جاه و جلال و مقام در میان باشد، جنگ مذهب علیه مذهب راه می اندازند تا سیاست های بسیار خشن تری را به جامعه و حتی به رقبایشان تحمیل کنند. هم چنان که امروز طرفداران ولی فقیه و رییس جمهور حکومت اسلامی ایران، چنین سیاستی را در پیش گرفته اند.
ظاهر دعوا در حکومت اسلامی، بر سر برداشت های متفاوت از ظهور امام زمان و اجنه و شیاطین است در حالی که واقعیت چیز دیگری و اساس آیت الله مصباح یزدی به صراحت و شفافیت تمام محل نزاع را روشن کرده است: اسلام را باید از فقیهان آموخت. روحانیت مفسر رسمی دین، زمامداران سیاسی و مالک همه چیز است. می گوید: «دین را باید به کمک علما از قرآن و کلمات معصومین آموخت…فقها وارثان قرآن ‌و معصومین هستند…مخالفت با ولی ‌فقیه مخالفت با ائمه و بر اساس روایات در حد شرک باالله است.»
هیچ اهمیتی ندارد که با این نظر اهل تسنن، شیعیان غیر دوازده امامی و شیعیان ناباور به ولایت فقیه؛ مشرک می شوند، مهم قدرت -ثروت است که نباید از چنگ فقیهان خارج شود.
آیت الله احمد خاتمی- عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان رهبری، فقیه شورای نگهبان،امام جمعه موقت تهران- نیز اخیرا گفته است:
«حوزه خانه امام زمان (عج) است… طلاب مساله زیارت ائمه ‌(ع) مخصوصا زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) را فراموش نکنند؛ چرا که این بزرگواران واسطه فیض‌ اند و زیارت جمکران نیز از دیگر مسائل مهم برای طلاب است؛ شما نباید به شبهه‌ هایی که به جمکران می ‌شود، گوش کنید؛ چراکه بزرگان زیادی سفارش بر زیارت جمکران کرده‌ اند… ما در بحث سیاسی مطیع محض رهبری هستیم و همه باید پشت‌سر این فقیه، مجتهد، عادل و بصیر حرکت کنند.»
ائمه به امام زمان متصل می شوند، فقها جانشین امام زمان می شوند، حوزه علمیه قم منزل امام زمان می شود و همه باید مطیع محض رهبری باشند. بدین ترتیب، قدرت مطلق فقیهان در راس این سلسله مراتب قرار می گیرد.
روحانیت و حتی برخی از فرماندهان سپاه در طول جنگ خانمانسوز ایران و عراق، به طور مداوم از «امدادهای غیبی» سخن می گفتند. در طول جنگ هشت ساله وقتی ایران با موشک کشتی های نفت کش را می زد، اکبرهاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران می گفت: «امداد غیبی بود.» شب عملیات در جبهه های جنگ، با همین سخنان بسیاری از فرزندان مردم ایران را برای پاک سازی به میدان های مین فرستادند و قتل عام کردند. آیت الله خمینی، بارها و بارها حوادثی را به امدادهای غیبی نسبت داده است.
همه این داستان ها و قصه سرایی ها برای حفظ قدرت و ثروت است. ارتباط با عالم غیب و موجودات عجیب و غریب را «حاکمان و قدرت مداران» می سازند. بنابراین، ارتباط با اجنه و ملائکه و امام زمان خوب است، اما به شرطی که تنها و تنها در انحصار روحانیت باشد و دیگران وارد این عرصه نشوند. بنابراین، کلیه خرافات مذهبی، در خدمت منافع طبقه سرمایه دار و قشر ممتاز جامعه به ویژه روحانیت است که تاریخا در دربارها جا خوش کرده اند.
آیت الله مصباح یزدی که سابقا استاد احمدی نژاد بود و اکنون از او حمایت نمی کند به صراحت گفته است:
«اراده خداوند همواره بر این تعلق گرفته که دو دستگاه در برابر هم وجود داشته باشد: دستگاه پیامبران و دستگاه شیاطین انس و جن… از همین ‌رو شیاطین انسی مانند مرتاض ‌ها از قدرتی برخوردارند که می ‌توانند به کمک آن دیگران را بفریبند؛ اما مردم باید با انتخاب صحیح سعی کنند از دام‌ شیاطین رها شوند و با استفاده از اسباب هدایت راه درست را پیدا کنند… همواره سامری‌ هایی هستند که می‌ توانند ما را بفریبند… دین را باید به کمک علما از قرآن و کلمات معصومین آموخت؛ نه از مرتاض و جن‌ گیر؛ و با استناد به این که برخی افراد کارهایی می ‌کنند که دیگران از انجام آن عاجزند، نمی ‌توان برای شناخت دین به آن ها مراجعه کرد.»
یا مرتضی نبوی، قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است:
«به نظر می ‌رسد این جریان انحرافی با توسل به یک سری مسائل شیطانی که دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان هم هست، سعی می کنند افراد را تحت تاثیر قرار دهند. اجنه امروز نیز در دنیا زندگی می ‌کنند که داستان آن ها در قرآن مفصل آمده است و سخن از توانایی آنها بسیار است.آنها طبق آیات قرآن علیه انبیا توطئه می‌کردند، لذا شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی که از طریق راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توان مندی ‌های ماورائی رسیدند، سوء استفاده می‌ کنند و جاذبه‌ های این گروه توانسته تاثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت ایشان را جلب کند.»
و یا این که ذالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، می گوید:
«آقای احمدی نژاد می فرمایند مشایی قله ای است عظیم که قابل درک نیست، و بسیاری نمی توانند آن را درک کنند؛ باید پرسید مگر مشایی از دماغ فیل افتاده؟ از کجا آمده؟ چی از این مشایی دیده ای؟ جز ارتباط با جن گیرها و فال بین ها و طالع بین ها و آیینه بین ها و مرتاض ‌ها و… و بعد هم بیاید یک پیش گویی هایی بلغور کند؛ آقای احمدی نژاد هم فکر کند ایشان یک حجت الهی است، ایشان نماینده امام زمان (عج) بر روی زمین است، ایشان رابطه خدای متعال با زمین و واسطه فیض الهی است؛ این تلقی ها، تلقی های انحرافی است… فردی مانند یعقوبی یک فرزند شهید است که مانند برخی از مرتاض ها توان مندی هایی دارد… امروزه جریان خرافی انحرافی و شیادی به هم گره خورده است. این که می گوییم خدا آقای احمدی نژاد را از دست این ها نجات دهد، دعایی است که شما طلبه ها هم باید سر نماز خود این را بگویید.»
ماجرای چاه جمکران و تایید لیست وزرا توسط «آقا، امام زمان» و ارتباط برخی از اعضای دولت با اجنه که زمانی فقط طنزآمیز و مسخره به نظر می رسید، اما حالا آن بسیار جدی شده است که کار به بگیر و ببند هم کشیده است. یعنی عده ای از نزدیکان دولت را به دلیل ادعای «ارتباط با اجنه» دستگیر کرده اند.
اکنون روشن نیست که به چه دلیلی مرتبطین با «اجنه» تحت تعقیب قرار گرفته اند؟ در حالی که «اجنه» تاریخی طولانی و اثبات شده در «اسلام» دارند و همان طور که در بالا اشاره کردیم در قرآن و روایات به ان ها پرداخته شده است.
سایت فرارو، به این موضوع پرداخته که بخشی از آن را در زیر می خوانید:
«یک استاد حوزه بر این باور است که ادعای استفاده از توان اجنه هر چند که از نظر فلسفی ممکن است ولی در توان افراد عادی و معمولی نیست و کسانی که چنین ادعایی دارند از عقاید مذهبی سوء استفاده می‌ کنند. هم چنین یک نماینده روحانی مجلس نیز قدرت، ثروت، شهرت و لذت را چهار مقوله ‌ای می‌ داند که افراد برای به دست آوردن آن به هر کاری دست می ‌زنند.
روز چهارشنبه، دادستان تهران خبر بازداشت شخصی به نام عباس غفاری را تایید کرده و اتهام او را نشر اکاذیب و برخی مسایل مربوط به آن دانست. هم چنین وی از خبرنگاران خواست تا از موضوع این که آیا این فرد مدعی عرفان‌ های دروغین بوده، بگذرند چرا که او نمی‌ تواند بیش از این درباره این پرونده سخن بگوید.
این سخنان از سوی دادستان تهران، در حالی ایراد شد که چند روز گذشته برخی از سایت‌ های خبری از بازداشت فردی به نام عباس غفاری خبر دادند. به گفته این سایت‌ ها غفاری شخصی است که علوم غریبه می‌ داند و مورد مشورت برخی از افراد نزدیک به دولت است.
اما این اخبار در حالی منتشر می ‌شود که طی روزهای اخیر برخی از چهره‌ های اصول گرا نسبت به تسخیر اجنه و استفاده از توان این موجودات، توسط آن چه جریان انحرافی دولت نامیده می‌ شود، خبر دادند.
مرتضی نبوی، مدیر مسئول روزنامه رسالت، در این باره گفت: «به نظر می‌‌ رسد این جریان انحرافی با توسل به یک سری مسائل شیطانی که دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان هم هست، سعی می کنند افراد را تحت تاثیر قرار دهند.»
نبوی، ادامه داد: «اجنه امروز نیز در دنیا زندگی می‌‌ کنند که داستان آن ها در قرآن مفصل آمده است و سخن از توانایی آن ها بسیار است.»
او، افزود: «شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی که از طریق راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توان مندی ‌‌های ماورائی رسیدند، سوء استفاده می‌‌ کنند و جاذبه‌ های این گروه توانسته تاثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت ایشان را جلب کند.»
پیش از این نیز حسین فدایی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، جریان انحرافی را جریان فرصت طلب نامید که از یک حرکت و جریان شیطانی برخوردار شده است.
فدایی، افزود: «این جریان، عصر غیبت را پایان‌ یافته و عصر حاضر را عصر حضور می‌شمارد و عصر حاضر را به عنوان عصر تبعیت از ولی فقیه و ولی امر مسلمین نمی ‌شمارد. جریان انحرافی مدعی است وقتی که مستقیم از ولیعصر دستور می گیرید، چه نیازی به ولی فقیه‌ و ولی امر دارید؟ کسی که خود را اسلام ‌شناس و بی نیاز از ولی امر و فقیه‌ جامع الشرایط می داند، منحرف است.»
محسن غرویان، در گفتگو با خبرنگار «فرارو»، پیرامون این موضوع گفت: «من چنین مساله ‌ای را نمی‌ پذیرم و فکر می‌ کنم که یک سری توهمات و سوء استفاده از مفاهیم دینی و مذهبی است و واقعیتی ندارد.»
او، با بیان این که پذیرش چنین چیزی خیلی سخت و مشکل است، گفت: «وقوع چنین مساله ‌ای امکان فلسفی دارد ولی معتقد نیستم که افراد عادی و معمولی بتوانند چنین کارهایی انجام دهند.»
او، تاکید کرد: «این قبیل کارها سوء استفاده از مفاهیم دینی و مذهبی است.» غرویان در این باره که آیا شما اطلاعاتی درباره عباس غفاری، شخصی که متهم به جن گیری است، دارید یا خیر، گفت: «نه من اطلاع چندانی ندارم باید دقیق ‌تر و جزیی تر بررسی کرد تا ببینیم به چه نتیجه ‌ای می‌ رسد.»
سیدرضا اکرمی، درباره این که آیا امکان وقوع چنین چیزی وجود دارد یا خیر، گفت: «شما باید از آن هایی که این حرف ‌ها را زده‌ اند، مدارک، شواهد و منابع را بخواهید نه از من بی گناه و بی تقصیر که چیزی نگفته‌ ام. گفت؛ گنه کرد به مصر آهنگری/ به تهران زدند گردن اکرمی.»
وی با بیان این که این روزها هر کسی هر چه گم می‌ کند سراغ من می‌ آید و اتفاقا در جیب من هم پیدا می‌ شود، گفت: «قدرت، ثروت، شهرت و لذت چهار مقوله است که کسانی که دنبال و پیگیرش هستند از هر طریقی می ‌خواهند به آن برسند. حال از راه حلال باشد یا حرام، بی اصل و بی ریشه باشد یا نباشد. در تاریخ مطالعه کنید نظایر این قصه فراوان است که برای شهوت، شهرت، ثروت، قدرت و ریاست از همه این چیزها استفاده شده است.»
اکرمی، در این باره که پس از نظر شما احتمال این که چنین اتفاقی افتاده باشد وجود دارد، گفت: «بیافتد یا این که افتاده باشد.»
وی هم چنین در این باره که آیا شما شناختی از هویت شخصی به نام عباس غفاری دارید یا خیر، گفت: «نه من نمی ‌شناسم. این ها با ما کاری ندارند. ما خودمان مثل بسم الله هستیم، این ها هم مثل جن هستند، از ما فرار می ‌کنند.»
آیت‌ الله خزعلی، گفته است: «حکم نایب امام زمان (عج) واجب ‌الاطاعه است.» خبرگزاری حکومتی فارس، نوشت: «عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به جایگاه ولایت فقیه گفت: «حکم نایب امام زمان (عج) واجب‌ الاطاعه است.»
به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، آیت ‌الله ابوالقاسم خزعلی «در همایش تجلیل از نخبگان و فرهیختگان برتر حوزه علمیه قائم عجّل الله تعالی فرجه الشریف با اشاره به واجب‌ الاطاعه بودن حکم نایب امام زمان»، تاکید کرد: «زمانی که نایب امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف حکم داد، اجرای آن بر فقیه اعلم هم واجب است و در همین راستا آیت‌ الله ‌‌العظمی گلپایگانی به رهبر انقلاب اظهار کردند که: من هر حکمی را که شما بدهید، واجب می ‌دانم. و باید گفت زمانی که حکم حکومتی صادر شود، اطاعت از آن بر فقیه اعلم نیز واجب است.»

 اما اکنون به نظر می رسد که همراهان دولت احمدی نژاد، هنوز نتوانسته ‌اند از ظرفیت ‌های «اسلام گرایی موعودگرا» به خوبی بهره برداری کنند چرا که هاله نور احمدی نژاد؛ دولت را امام زمان اداره می کند؛ «ظهور نزدیک است» و غیره را روحانیون ارشد حکومتی رد کرده اند. از این رو، احمدی نژاد و همراهانش به جن گیری، استخاره، طالع بینی، رمالی، فال بینی و دعا نویسی و غیره روی آورده اند تا برای «حفظ قدرت»، شاید این بار جادوگری کارساز باشد؟! به عبارتی این پناه بردن دولت به اقدامات جاوگرایانه، شکست ایدئولوژی حاکم را نیز به نمایش می گذارد و همه طرفین درگیر و دخیل در قدرت مافیایی حکومت اسلامی، برای حفظ قدرت شان باید به هرگونه جنایت و دروغ و خرافات مذهبی پناه می برند. به خصوص در این سی و سه سال حاکمیت جمهوری اسلامی، انبوهی از خرافات مذهبی از جمله در ارتباط با امام زمان، جادو و طلسم بازتولید و یا ترجمه و تالیف شده اند. طالع بینی، شناخت ارواح، فال بینی، بخت گشایی، سحر گشایی، ساعت شناسی، شناخت اجنه، علم الحروف، و شفا بخشی از حوزه‌ های پر رونق و پردرآمد این نوع آثار خرافی – مذهبی هستند.
کسی که به قرآن، خدا، امام زمان، اجنه، عالم غیب و غیره باور داشته باشد نمی تواند اصولا منکر هیچ یک از این امور مذهبی باشد. اسلام در زمانی به جامعه‌ عرب چهارده قرن پیش عرضه شد که این باورها بخشی از فرهنگ عمومی مردم آن دیار به شمار می آمدند. این خرافات در چهارده قرن گذشته، با کمک خلفا و درباریان و به طور کلی سیستم فئودالی و سرمایه داری بازتولید شده است.
باین ترتیب، اگر از این منظر ایدئولوژیکی به اختلافات طرفداران خامنه ای و محمود احمدی نژاد نگاه کنیم به سادگی در می یابیم که دعوا بر سر قدرت و ثروت و انحصار روحانیت در رابطه با امام زمان و اجنه و غیره است که احمدی نژاد و یارانش وارد این عرصه های ویژه روحانیت شده اند. اما در شرایط کنونی، این تنها رهبر و روحانیون تراز اول حکومت نیستند که با امام زمان و اجنه در ارتباطند، بلکه اکنون محمود احمدی نژاد نیز لشکری از اجنه را در پشت سر خود دارد. لشکری که در این سال ها قدرت و ثروت خود را مدیون دولت احمدی نژاد می دانند.
bahram.rehmani@gmail.com
چهارشنبه بیست و یکم اردیبهبشت ۱۳۹۰ – یازدهم می ۲۰۱۱
ادامه دارد
 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.