برای دفاع از مجله هفتگی شارلی «مردم امروز» توقیف شد

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

برای دفاع از مجله هفتگی شارلی «مردم امروز» توقیف شد 

مردم امروز = مرد امروز؟

 مردم امروز

آیا محمد قوچانی به علت دفاع از آزادی در “مردم امروز” به سرنوشت محمد مسعود در “مرد امروز” دچار خواهد شد؟

امروز نهضت جهانی آزادی اندیشه و بیان برای قدردانی از وجدان‌های بیدار روزنامه نگاران و هنرمندان مجله هفتگی شارلی به طور یکپارچه بپاخاسته است و یکصدا به افراطی‌گری و کشتار دگراندیشان “نه” می‌گویند.در ایران نیز روزنامه‌ نگاران  همواره طرفدار آزادی اندیشه و بیان بوده اند و در دفاع از آن جان و مال خود را فدا نموده اند. علیرغم فشار های رژیم  روزنامه نگاران ایرانی متعهد از همتایان خود که به دلیل دفاع از آزادی اندیشه و بیان جانشان را فدا کردند دفاع می کنند و در ادامه راه خود  ترسی به خود راه نمی دهند و به مسئولیت وجدانی خود عمل می نمازند. مردم امروز و محمد قوچانی از این قبیل اند. به همین جهت مردم امروز امروز توقیب شد.

علاءالدین ظهوریان، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، از برگزاری جلسه این هیات با موضوع بررسی پرونده روزنامه «مردم امروزدر صبح روز جاری دوشنبه ۲۹ دی‌ماه خبر داد و گفت: «پس از بررسی‌های زیادی که در مورد پرونده روزنامه «مردم امروز» صورت گرفت، هیات نظارت بر مطبوعات تصمیم بر لغو مجوز این روزنامه گرفت و پرونده این روزنامه را به دادگاه ارسال کرد.»

روزنامه «مردم امروز» به مدیرمسئولی احمد ستاری و سردبیری محمد قوچانی، روز شنبه ۲۷ دی‌ماه  با دستور بازپرس شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شد.

محمد قوچانی، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، اعلام کرد که «این روزنامه به دلیل چاپ مطلبی در ارتباط با ماجرای شارلی‌ابدو توقیف شده است.»

روزنامه «مردم امروز» در صفحه اول شماره بیست و چهارم دی‌ماه، با چاپ عکس بزرگی از جورج کلونی، هنرپیشه سرشناس آمریکایی، در مراسم جشنواره فیلم گلدن گلوب، این تیتر را منتشر کرده بود: «کلونی: من هم شارلی هستم».

این درحالی است که پیش از این، محمد قوچانی به خبرگزاری فارس گفته بود که تیتر «من شارلی هستم» قبل از چاپ آخرین شماره هفته‌نامه شارلی ابدو و انتشار دوباره کاریکاتور پیامبر اسلام، انتخاب و منتشر شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت که تصمیم برای لغو مجوز روزنامه «مردم امروز» به خاطر درج تیتر «من هم شارلی هستم» از جورج کلونی و با استناد به بند ۷ ماده ۶ قانون مطبوعات و همچنین ماده ٢٧ این قانون، اتخاذ شده است.

بند ۷ ماده ۶قانون مطبوعات ناظر بر «اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید» است. 

در ماده ۲۷ قانون مطبوعات هم آمده است: «هرگاه در نشریه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران و یا مراجع مسلم تقلید اهانت شود، پروانه آن نشریه لغو و مدیرمسئول و نویسنده مطلب به محاکم صالحه معرفی و مجازات خواهند شد.» 

حسین نجابت، نماینده شهر تهران در مجلس شورای اسلامی،‌ دراین باره به خبرگزاری فارس گفته بود: «بی شک نمی‌توان اقدام روزنامه مردم امروز را به حساب قصور و یا بی‌تجربگی دست‌اندرکاران آن گذاشت، زیرا همه آنان روزنامه‌نگارانی باسابقه هستند.»

  

خبر حمله مسلحانه تروریستها به دفترمجله طنز «هفتگی شارلی» وجان باختن روزنامه‌نگاران، کاریکاتوریست‌ها، ونیز بدنبال ان گروگانها و.موجی از اندوه وتاسف را در میان همه مردم جهان وآزادی خواهان برانگیخته است.

ملت ایران نیز در نظام جمهوری اسلامی واندیشه ولایت فقیه از ترور دولتی ونبود آزادی های اجتماعی وعقیدتی ونیز ترور دگر اندیشان وکشتار دائمی مردم بی گناه ودانشجویان وفعالان اجتماعی رنج برده وقربانیان بسیاری داده اند. از اینرو هم خود را با بازماندگان قربانیان ملت فرانسه هم درد وهم احساس میدانند وهم نگران افزایش جو خشونت گرایی می باشند.

همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران بنا بر باورش به ازادی بیان واحترام به حقوق بشر، هر نوع رفتار خشن وبه ویژه شکل عریان وضد انسانی وبی رحمانه آن یعنی ترور را محکوم کرده ومعتقد است که همبستگی یکپارچه افکار عمومی جهانی علیه هر نوع تروریسم چه بصورت فردی وچه سازمانی ویا دولتی، به زورگویان وخشونت گرایان این پیام را خواهد داد که ملتها را نمیتوان به اطاعت از حکم زور وادار کرد.

متاسفانه تجربه ثابت کرده است که خصوصا در سطح اروپا وامریکا، نتیجه بلافصل ترورتوسط بنیاد گرایانی که خود را مسلمان می نامند، بر انگیخته شدن جو «اسلام ستیزی»، «یهودی ستیزی» و«خارجی ستیزی» وتقویت جریانات رأست افراطی خصوصا در سطح دولتها است؛ حتی در برخی از رسانه های عمومی اروپایی از تعبیر” جنگ صلیبی دوم” بین مسلمانان ومسحیان استفاده میشود!

اما هر آزادی خواهی که به حرمت بشری وحق زادی بیان باور دارد واقف است که حق داشتن باور نیز از زمره حقوق انسانها می باشد، از اینرو هر گونه اهانت وتوهین به هر عقیده وباوری از جمله اهانت به باور مسلمانان ویهودیان، بنام مبارزه با تروریسم ووغیره نیز محکوم وغیر قابل تحمل است.

به نقل تز  http://www.rangin-kaman.org/v1/index.php?option=com_content&view=article&id=15534:-l-r-l-r-&catid=81:2011-03-25-00-11-07&Itemid=83

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.