phm 01

«همبستگی ملی جمهوریخواهان», اعلام موجودیت و انتشار پیمان

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

phm 01

phm 01سکولاریسم نو

خبر همپیمانی چهارده تن از فعالان سیاسی سکولار ـ دموکرات و مژدهء تشکیل نهادی با نام «همبستگی ملی جمهوریخواهان» و انتشار پیمان نامهء این جمع که در آن بسیاری از اصول مترقی و لازم برای اتحاد نیروهای مخالف تمامیت حکومت اسلامی منعکس است، خبر فرخنده و امیدوار کننده ای است. ما برای امضاء کنندگان این سند آرزوی توفیق داشته و امیدواریم که راه این گروه برای همکاری و ائتلاف نهائی با سایر نیروهای سکولار ـ دموکرات همواره گشوده و هموار باشد.

توضیحات مسئولین تعریف پروژه: انگیزه و هدف سند “پیمان همبستگی ملی جمهوریخواهان برای استقرار آزادی و دموکراسی در ایران” ارائه ی دیدگاه های مشترک برای اتحاد در عمل بوده است و نه ارائه ی برنامه ای حزبی و سازمانی. در پی تظاهرات ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۹ که برای پشتیبانی از مبارزات ملت ایران و علیه احمدی نژاد در نیویورک انجام گرفت، این سند بتدریج تدوین و تکمیل شد. به این ترتیب که از امضا کنندگان فراخوان به آن تظاهرات که از طیف های نظری مختلف بودند و همچنین سایر علاقمندان دعوت شد که در یک پالتاک حضور بهمرسانند و در مورد همکاری های بیشتر در آینده با یکدیگر تبادل نظر و صحبت کنند. در این پالتاک در مورد تعریف پروژه های مختلف گفتگو و هیئتی بنام هیئت مسئولین برای تعریف پروژه ها تعیین شد.

این «پیمان» حاصل همکاری جمعی این گروه در بیش از ۲۵ جلسه ی پالتاکی و یک جلسه ی حضوری است و دربرگیرنده ی اصول، موازین و دیدگاه های مشترک امضا کنندگان آن است. همچنین، تلاش تدوین کنندگان بیشتر متوجه دست یابی‌ به برآیند گفتمانی مشترک و بنیادین برای نیل به همبستگی ملی در شرایط پراکندگی فکری و سیاسی کنونی است. امیدواریم که توجه و برخورد خلاقانه و انتقادی کوشندگان و کنشگران راه آزادی ایران به این پیمان، آن را تکمیل کرده و به گسترش همدلی ها و همگامی ها دامن زده، به بهبود فضای سیاسی برای گذار به دموکراسی یاری کند.

بدین منظور، پیشنهادهای جدید در مورد متن “پیمان همبستگی ملی جمهوریخواهان برای استقرار آزادی و دموکراسی در ایران” هر شش ماه یکبار در کمیسیونی منتخب و با شرکت پیشنهاد دهندگان مورد بررسی قرار گرفته و به نشست عمومی‌ برای اظهار نظر و تصویب دمکراتیک ارائه خواهد شد.

پیشنهادهایی نیز در مورد پروژه های همکاری دریافت نموده ایم که آنها را بدون جرح و تعدیل، تنظیم کرده و به پیوست در اختیار شما قرار می دهیم.

۱۸ اسفند ۱۳۹۰ برابر با هشت مارس ۲۰۱۲


متن این پیمان را در اینجا بخوانید.

برای تماس با دبیر خانه «همبستگی ملی جمهوریخواهان»:peymanehambastegiemelli@gmail.com


دعوت

هموطن! همزبان!

با سلام و با آرزوی سلامتی و خوشوقتی

گروهی از کوشندگان راه آزادی و استقلال ایران که از نحله‌های فکری و عقیدتی متفاوتی هستند، با بحثهای متعدد و تبادل آرا در فضای مجازی و حقیقی، نوشته‌ای را تهیه کرده‌اند که در پیوست به حضور جنابعالی هم تقدیم می‌گردد.

ملت ایران با شرکت فعالانه و فراگیر خود در جنبش خودجوش تحریم “انتخابات” همیشه تقلبی ولی مطلقۀ فقیه، همسوئی همگانی خود را در گذار از رژیم جمهوری اسلامی با فریادی یک صدا به گوش افکار عمومی دنیا رساند. آزادگی و استقلال فرهنگ ایرانی، در وجدان ملی ایرانیان متبلور گردید و مماشات با قدرت داخلی و همۀ نمادهای آن محکومیتی واضح پیدا کرد. 

وجدان ملی ایرانیان در سلب مشروعیت از این رژیم، روش مبارزۀ خشونت‌زدائی را در 12 اسفند 1390 پیشه کرد و به افکار عمومی دنیا به روشنی گفت که ما از جنس آقایان خامنه‌ای‌ها و احمدی‌نژادها نیستیم. با این خیزش و همسوئی عظیم مردمی و با درآمیختن با افکار عمومی دنیا، آقای ناتانیاهو نتوانست موافقت امریکا را برای تجاوز به مام وطنمان کسب کند و از سفر اخیر خود به امریکا با دست خالی به اسرائیل بازگشت. از سوی دیگر متاع کارخانه‌های الترناتیوسازی قدرت خارجی هم بی‌مشتری مانده و متکدیان قدرت خارجی، با آبروریزی و خودکشی سیاسی از جانب مردم طرد شده و می‌شوند. ملت ایران رشادت سیاسی خود را در باور به استقلال و آزادگی به جهانیان ثابت کرد و مماشات با قدرت خارجی و همۀ نمادهای آن  محکومیتی واضح پیدا کرد. 

تشکیلات و تشکلهای مختلف از پی هم آمده‌اند ولی هنوز هیچ کدام نتوانسته‌اند سخنگوی وجدان ملی جامعۀ ایران باشند و فعالیتها در گذار از رژیم ولایت مطلقه، تاکنون بی‌نتیجه بوده‌اند. همۀ تشکیلات و احزاب، همۀ افراد و شخصیتها، و از همۀ اینها مهمتر، همۀ مردم ایران می‌توانند با فعال شدن در هسته‌های حقوقمدار معتقد به اصول مردمسالاری مندرج در این پیمان همبستگی، در امر استقرار و استمرار مردمسالاری در ایران، نقش‌آفرین گردند. 

همۀ گروهها و تشکیلات و احزاب، بدون پشت کردن به منشور و اساسنامه و مرامنامه‌های خود، و همۀ افراد صرف نظر از پیشینۀ فکری و عقیدتی خود با التزام به اصول مردمسالاری و روشهای متناسب با آن، می‌توانند با آزادیخواهان مستقل، در کنشهای خود همسوئی  بجویند.

 با التزام به حقوقمداری و مردمسالاری، از اصول این پیمان می‌توان به عنوان یک وسیلۀ اندازه‌گیری و یا یک میزان و محک برای فعالیت و برخورد با نظرات و روشها و کنشهای مختلف یاد کرد. با در نظر داشتن اصول مردمسالاری، هر کنشی را می‌توان سنجید و با این سنجش وسائلی که با هدف مردمسالاری خوانائی دارند، انتخاب نمود.

با هر گونه محاسبه‌ای که با اوضاع ایران و منطقه و جهان بنگریم، رژیم ایران رفتنی است. اینکه دوران گذار چقدر طول بکشد و چگونه طی شود و رژیم به چه شکلی سرنگون شود و چه نظامی جایگزین جمهوری اسلامی شود، فقط و فقط و فقط بستگی به ملت ایران و میزان مشارکت همه  و همه  و همۀ ما در تعیین سرنوشت خود دارد.

همانطور که در تجربۀ بعضی کشورها از جمله افغانستان و عراق و لیبی دیدیم، دموکراسی را نمی‌توان از خارج به کشوری تزریق و به ملتی تحمیل نمود. مردمسالاری و حقوقمندی یک فرهنگ است. میزان مشارکت هرکدام از ما و همۀ تک تک ما در هرروزه و پیوسته حقوقمدارتر کردن و مردمسالارتر کردن جامعه، نقشی تعیین کننده دارد. 

هسته‌های حقوقمند با التزام به اصول مردمسالاری، بسته به امکانات، سلایق، توانائی‌ها، تخصص‌ها، تحصیلات، سن و سال و جنس، در همه جای ایران و دنیا می‌توانند استعدادهای خود را بکار گیرند و با انتخاب روشهای متناسب با هدف مردمسالاری، در خلق راههای بیشمار، انفعال را محکوم کرده و ابتکار عمل را بدست گیرند و در راه نجات ایران و ایرانی بکوشند. در این راستا، انجام هر کاری، هر چقدر هم کوچک، بهتر از دست روی دست گذاشتن و منتظر اقدام بقیه شدن است.

لیاقت ایران و ایرانی، این وضعیتی نیست که رژیم ولایت مطلقۀ فقیه نصیب وطن و هموطن کرده است. ضمن خوش‌آمدگوئی به نظرات شما، اگر با کلیات این متن به عنوان یک محک و یا یک وسیلۀ سنجش و اندازه‌گیری، مخالفت عمده‌ای ندارید، در انتشار هرچه فراگیرتر آن، سایر هموطنان خود را یاری فرمائید تا همگی بتوانیم در راه استقرار و استمرار حقوقمداری و مردمسالاری در میهنمان به نوبۀ خود نقش‌آفرین باشیم.

با احترام و سپاس

علی  صدارت

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.