اخباروگزارشات کارگری30بهمن1393

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

اخباروگزارشات کارگری30بهمن1393

– سایت کانون صنفی معلمان فیلتر شد

– در خواست کانون صنفی معلمان برای تجمع اعتراضی

– اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا:از حقوق معلمان ایران دفاع کنیم

– کارگران شرکت پیمانکاری “استیم” به اعتصاب پایان دادند

– وعده مشغول بکارشدن کارگران آنومالی در آخرین ماه سال

– پرستاران بیمارستان ها امسال روز پرستار را تحریم کرده‌اند

– تجمع اعتراض آمیز کشاورزان عنبرآبادی در مقابل فرمانداری

– ادامه تبلیغات نژادپرستانه واعمال فشاربه کارگران مهمان

– جنبش کارگری ترکیه و تشکل های سراسری بخش (5)

– کارفرمای کارگران کشته شده برای پاسخگویی به اداره کار اصفهان نیامد

سایت کانون صنفی معلمان فیلتر شد

به گزارش30بهمن حقوق معلم و کارگر،کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با ترکیبی متشکل از تعداد بیشتری از نمایندگان دولت تدبیر و امید و برخی از نیروهای امنیتی سایت کانون صنفی معلمان را فیلتر کرد.

این در حالی است که کانون صنفی معلمان طی نامه هایی رسما از وزارت کشور و استانداری خواسته است تا مجوز لازم را برای برگزاری یک تجمع مسالمت آمیز مقابل پارلمان را برای دهم اسفند صادر نماید و این درخواست با استقبال بی نظیر فرهنگیان کشور مواجه شده است.

در خواست کانون صنفی معلمان برای تجمع اعتراضی

کانون صنفی معلمان تقاضای رسمی خود برای برگزاری یک تجمع اعتراضی قانونی در روز 10 اسفند از وزارت کشور را به این وزارت خانه ارائه داده است.

چند روز بعد از اتنشار این درخواست وب سایت سراسری انجمن صنفی معلمان فیتلتر شد

معلمان در نظام سرمایه داری قرن بیست یکم  نقش بسیار برجسته ای در تربیت جوانان برای کسب مهارت های لازم  جهت یافتن کار در صنایع تولیدی و خدماتی دارند. معلمان اما علاوه بر آموزش مهارت های لازم به دانش آموزان همچنین نقش مهمی در آموزش ارزش های انسانی جوانان می توانند داشته باشند.  یکی از مهمترین فاکتور ها در پرورش کودکان و نوجوانان ایجاد شرایط فکری اتنقادی یا انتقادانه اندیشیدن به آنچه که در اطراف شان می گذرد است. سلول های فکری کودکان و نوجوانان که در پروسه شکل یابی و رشد است  در این دوره  تنها با طرح مسائل علمی و انتقادانانه به هر آنچه که در جهان هستی می گذرد توسعه پیدا کند نه با خرافه گویی. اگر معلم  از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دست بالش بسته باشد و تحت حاکمیت سرکوب و خفقان قرار داشته باشد که هست دیگر نمی شود سخنی از آموزش و پرورش به معنای واقعی صحبت به میان آورد.

 حقوق معلمان سال هاست که توسط حاکمان رژیم جمهوری اسلامی نادیده گرفته شده است.  حقوق صنفی معلمان از جمله افزایش حقوق معلمان متناسب با نرخ تورم و هزینه یک خانواده جهار نفره از یکی از خقوق های پایمال شده در در 36 سال حکومت رژیم اسلامی سرمایه است. 

به گزارش خبرگزاری فارس ” در حال حاضر میزان متوسط حقوق و مزایای یک معلم، 800 تا 900 هزار تومان است. از این میزان حدود 500 تا 600 هزار تومان حقوق و باقی رقم مزایا است. «بدی آب‌وهوا» و «فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته» از زمره مهم‌ترین مزایا هستند. در عین حال به صورت متوسط حدود 200 تا 300 هزار از حقوق کسر می‌شود که «بیمه» و «بازنشستگی» در کنار وام‌هایی که تقریبا همه معلمان یکی دوتا از آن را دارند از زمره این کسورات است. باید توجه داشت که داشتن سمتی غیر از دبیری در مدرسه (مثل معاونت و مدیریت)، سابقه و نیز رتبه و امتیاز می‌تواند تاثیر مثبت در حقوق داشته باشد اما حداکثر مبلغ حقوق یک فرهنگی در این شرایط به سختی از مرز یک میلیون تومان می‌گذرد:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920217000779

این در حالی است که در ایران خط فقر به حدود بالای 3 میلیون تومان حقوق در ماه رسیده است. معلمی که چندین برابر خط فقر زندگی می کند و برای تامین تیازهای مایحتاج اولیه زندگی خود و خانوده مجبور به مسافرکشی بعد از کار و یا کارهای دیگر مثل تدریس خصوصی و غیره  می شود چگونه می توان انتظار داشت که به آموزش و پروزرش واقعی کودکان بیاندیشد؟

تهیه شده توسط: ستار رحمانی-19/02/15

اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا:از حقوق معلمان ایران دفاع کنیم

به گزارش29بهمن روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ،نامه ضمیمه که امضای کریستین بلوئر، دبیرکل این اتحادیه در پای آن آمده است، طی یک ایمیل با عنوان «از حقوق معلمان ایران دفاع کنیم» توسط مسئولان بخش روابط بین‌المللی این اتحادیه، برای حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، و علی خامنه‌ای، ولی فقیه ایران، فرستاده شده است.. در متن این ایمیل آمده است: «به پیوست، بیانیهٔ اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا و پیام همبستگی و پشتیبانی از حقوق معلمان ایران را برای شما ارسال می‌کنیم.»

متن کامل این بیانیه چنین است:

 از حقوق معلمان در ایران دفاع کنیم!

اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا (NUT) دفاع از معلمان را وظیفهٔ خود می‌داند. به اعتقاد ما، حرفهٔ معلمی باید از این حقوق برخوردار باشد: دستمزدی که متناسب با اهمیتِ این حرفه باشد؛ شرایط کاری خوب و مناسب؛ و استقلال حرفه‌یی. جذب معلمان و نگه داشتن آنها، که در جای خود در برابر شاگردان مسئولند، فقط در دنیایی امکان‌پذیر است که برای این حرفه ارزش قائل شود.

امروزه در ایران معلمان در معرض تهدیدهایی از قبیل نپرداختن دستمزد و عدم ارتقای شغلی قرار دارند. آنها در شرایط کاری دشوار، نبود امنیت شغلی و خصوصی‌سازی آموزش انجام وظیفه می‌کنند. گذشته از این، در عمل، جای زیادی برای دگراندیشی نیست و صدای سازمان‌های صنفی را خفه می‌کنند. به‌رغم همهٔ اینها، ما با معلمان ایران ابراز همبستگی می‌کنیم.

اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا اعتقاد دارد که در کارزار جاری ما زیر عنوان «دفاع از آموزش»، به نقش معلمان باید ارزش گذاشته شود، چه در سطح ملّی و چه در سطح بین‌المللی.

با همبستگی،کریستین بلوئردبیرکل اتحادیهٔ سراسری معلمان بریتانیا (NUT)

کارگران شرکت پیمانکاری “استیم” به اعتصاب پایان دادند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در سومین روز اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری استیم در پتروشیمی ایلام، امروز کارفرمای این شرکت با مشاهده عزم کارگران برای ادامه اعتصاب ناچار شد حقوق آبانماه آنان را پرداخت کند و نسبت به پرداخت باقی مانده دستمزد معوقه این کارگران متعهد بشود.

کارگران شرکت استیم از صبح روز 28 بهمن ماه در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه از دستمزدشان دست به اعتصاب زده بودند. این کارگران در حال حاضر سه ماه دستمزد معوقه دارند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 30 بهمن ماه 1391

وعده مشغول بکارشدن کارگران آنومالی در آخرین ماه سال

جلسه ای  با حضور فرماندار ، محمد جواد عسکری، محسن شرافت مدیر عامل شرکت شهداب، مرشدزاده مدیر عامل تهیه تولید، شایقی سهامدار شرکت شهداب، صفوی و هفت  نفر از کارگران آنومالی شمالی به عنوان نماینده کارگران در محل فرمانداری بافق صبح روز پنج شنبه مورخ ۹۳/۱۱/۱۶ تشکیل شد، نمایندگان کارگران به بیان مشکلات خود  و پیشنهادات خود را در رابطه با حل مسئله موجود یعنی بیکاری خود مطرح کردند . با بحث ها و تبادل نظر هایی که در این جلسه بین مسئولین ، مسئولین و کارگران صورت گرفت مقرر شد تا کارگران آنومالی در یکی از معادن همسایه یعنی معدن مهدی آباد مشغول به کار شوند..

به گزارش30بهمن بافق پویا،مدیر عامل سنگ آهن مرکزی گفت: قرار بر این شدکه انشالله  همه ی کارگران آنومالی در مهدی آباد بهادران مشغول به کار شوند. بیمه و حقوق ثابت دی ماه و بهمن ماه کارگران به آن ها پرداخت شود.

به گفته ی یکی از کارگران که در جلسه حضور داشت ، مقرر شد حقوق ثابت دی ماه و بهمن ماه پرداخت شود. وی گفت :کارگران برای کار تا نیمه های اسفند سال جاری به مهدی آباد بهادران مراجعه کنند و سرویس ایاب و ذهاب نیز از بافق دایر می باشد.

لازم به ذکر است که شرکت شهداب در مهدی آباد کمتر از یک سال قرارداد دارد، اما محمد جواد عسکری قول داد تا بعد از  اتمام کار در مهدی آباد نیرو ها را جذب سنگ آهن کنند. همچنین حق و حقوق کارگران مطابق آنچه که شرکت شهداب به کارگران معدن چغارت پرداخت میکند، باشد.

گفتنی است که معدن مهدی آباد در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهریز واقع شده است.

به عبارتی در ۴۶ کیلومتری ذوب و روی بافق قرار دارد که توسط یک جاده ی خاکی به یکدیگر متصل شده است و نزدیکترین ایستگاه ریلی به این معدن ، ایستگاه جنب ذوب و روی بافق است.

ذخیره کانسار این معدن بالغ بر ۱۸۶ میایون تن باعیار ۷ درصدی روی و ۲/۶درصدی سرب است و همچنین نقره نیز به عنوان یک محصول جانبی و به میزان ۳۸ گرم در هر تن در این معدن وجود دارد.ضمن اینکه ذخیره معدن تا عمق ۴۰۰ متری از سطح زمین وجود دارد. کارشناسان از این معدن به عنوان ولتی معدن نام میبرند.

پرستاران بیمارستان ها امسال روز پرستار را تحریم کرده‌اند

به گزارش ایلنا خبر گزاری کار جمهوری اسلامی در آستانه روز پرستار امسال هم وزارت بهداشت مانند سالهای گذشته تصمیم دارد جشن‌ها و مراسم‌های مختلفی برای گرامیداشت این روز برگزار کند. این درحالیست که به گفتهٔ دبیر کل خانهٔ پرستار، به دلیل بی‌توجهی به خواسته‌های به حق پرستاران، آن‌ها امسال روز پرستار را تحریم کرده‌اند.

اجرای طرح تحول نظام سلامت و از فشار مضاعفی که بر جامعهٔ پرستاری کشور در پی اجرای این طرح وارد شده است. به گفته دبیرکل خانه پرستار این طرح به شدت ظالمانه‌ است که اختلاف در پرداخت‌ها را بین پزشک و پرستار بیشتر می‌کند. در واقع با اجرای این طرح، اگر اختلاف در پرداخت‌ها قبلا چند میلیون بود در حال حاضر به چند ده میلیون تومان می‌رسد.

دبیر کل خانه پرستار شریفی مقدم  می گوید: تمام بار طرح تحول نظام سلامت به دوش پرستاران است. چون بسیاری از پزشکانی که به دنبال درآمد بیشتر هستند با دیدگاه القائی که پیدا کرده‌اند، مرتبا به هر دلیل کوچکی بیماران را بستری می‌کنند و به همین ترتیب حجم کار پرستاران بالا می‌رود. طبیعتا با کمبود نیرویی هم که وجود دارد به دلیل تعدد مراجعین ضعف کار پرستاری بیشتر نمایان می‌شود و درصد خطا‌ها هم بالا‌تر می‌رود. به این ترتیب آن کسی که در این بین ضرر می‌کند قطعا بیماران و مردم هستند. بنابراین طرح تحول نظام سلامت نه تنها کیفیت خدمات را بالا نبرد بلکه سطح ارائهٔ خدمات را نسبت به قبل پایین‌تر آورد.

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=253580

تهیه شده توسط: ستار رحمانی-19/02/15

تجمع اعتراض آمیز کشاورزان عنبرآبادی در مقابل فرمانداری

کشاورزان عنبرآبادی با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار رسیدگی به هدر رفت زحمت و تلاش یک ساله شان شدند.

به گزارش30بهمن سفیرجنوب ، کشاورزان عنبرآبادی  که زحمات و سرمایه گذاری یک ساله خود را بر باد رفته می دیدند با تجمع  در مقابل فرمانداری  اعتراض خود را به وضعیت موجود اعلام کردند

براساس این گزارش،گلشنی کشاورز عنبرآبادی گفت : خیارها را کیلویی ۱۰۰تومان از ما می خرند یعنی کارتنی ۲۰۰۰ تومان که پول کارتنشان هم نمی شود و ما تمام داراییمان را خرج کشاورزی کرده ایم .

کشاورز دیگر با گلایه از نماینده مجلس ازجیرفت گفت : نماینده  قبل از انتخابات در میان ما حضور پیدا کرد و قول مساعد داد که اگر رأی بیاورد مشکل کشاورزان جنوب را حل می کند اما مشکل ما حل نشد بلکه بیشتر هم شد.

کشاورز دیگری گفت : نماینده مجلس، در سخنرانی خود در مسجد جامع شهرستان عنبرآباد قول صادرات محصولات جنوب کرمان را داد اما محصولات ما صادر نشده اند و روی دستمان مانده اند

وی افزود: مسئولین به فکر ما نیستند و فقط موقع انتخابات است که یادی از ما کشاورزان می کنند ،  یک بار هم نشده است که نماینده و مسئولین  ما در میدان تره بار یا در زمین های کشاورزی ما حضور پیدا کنند و از نزدیک مشکلات ما را ببیند.

کشاورز دیگری گفت : ما به نماینده  رأی داده ایم که مشکلات ما کشاورزان را در مجلس مطرح کند نه اینکه در سکوت کامل به سر ببرد .

گفتنی است قصه پر غصه کشاورزان جنوب استان کرمان چندین سال است که ادامه دارد و هیچ اقدام قابل توجه ای در این زمینه انجام نشده است و هر ساله شاهد افت قیمت محصولات کشاورزی می باشیم.

ادامه تبلیغات نژادپرستانه واعمال فشاربه کارگران مهمان

*از کارگران افغان برای خانه تکانی استفاده نکنید

 رئیس پلیس آگاهی تهران در مورد مراکز قالیشویی به شهروندان هشدار داد و گفت:از کارگران افاغنه برای خانه تکانی استفاده نکنید.

* مدیر کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی لرستان از شناسایی ۳۵ کارگر اتباع بیگانه در سطح واحدهای تولیدی استان خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته زمینه جایگزینی ۲۵ نفر به جای این کارگران اتباع بیگانه  فراهم شده است.

جنبش کارگری ترکیه و تشکل های سراسری بخش (5)

اتحادیه‌های کارگری ترکیه

کانون مدافعان حقوق کارگر – تاریخچه جنبش اتحادیه‌ای ترکیه را می‌توان در دو بخش قبل از کودتای 1980 و پس از آن بررسی کرد. نسل اول این جنبش مربوط به کارگران ماهر بود. در طول جنگ جهانی اول و جنگ استقلال بخشی از نیروی انسانی ماهر ترکیه کشته شدند و با مهاجرت بخشی از ارامنه و یونانیان این کشور، نیاز به نیروی کار ماهر افزایش یافت. در این شرایط، نیروی کار ماهر از امتیازات مادی و غیرمادی بسیاری در زمینه مدت زمان کار، مرخصی سالانه، دستمزد، امنیت شغلی و اجتماعی و احترام برخوردار شدند. این امتیازات سبب می‌شد که کارگران متخصص از سایر بخش‌های کارگران جدا شوند. به عنوان مثال در سال 1931، کارگران متخصص 1.2 درصد از جمعیت فعال را تشکیل می‌دادند در حالی سهم آنها از درآمد ملی 7.1 درصد بود

لینک متن کامل:http://www.kanoonm.com/1679#more-1679

کارفرمای کارگران کشته شده برای پاسخگویی به اداره کار اصفهان نیامد

دو روز پس از حادثه سقوط مرگبار آسانسور یک مجتمع مسکونی در حال ساخت در اصفهان که به کشته شدن هشت کارگر ساختمانی انجامید، رئیس اداره بازرسی اداره کار استان اصفهان روز پنجشنبه از برگزاری جلسه‌ای در اداره کار شهرستان اصفهان، با حضور سازنده آسانسور مجتمع سپهر (محل حادثه) خبر داد.

به گزارش30بهمن ایلنا،امیر مسعود حاج رستم امروز گفت: در جلسه‌ای که پیش از ظهر امروز (۳۰ بهمن) در اداره کار شهرستان اصفهان، با حضور سازنده آسانسور مجتمع سپهر برگزار شد، سازنده آسانسور به این نکته اذعان کرد که برای تعمیر و نگهداری بالابر با کارفرما قرارداد داشته است و مدارک آن موجود است.

رئیس اداره بازرسی کار اصفهان همچنین از حضور نیافتن کارفرما و بسیاری از افرادی که برای حضور در جلسه امروز فراخوانده شده بودند خبر داد و گفت: امیدواریم در جلسه روز شنبه (۲ اسفند) این نهاد‌ها حاضر شوند و به ما پاسخ دهند.

به گفته این مقام مسئول، هنوز پروانه ساخت این مجتمع مسکونی از سوی کارفرما به ما ارائه نشده است که منتظریم مدارک هرچه سریع‌تر کامل شوند.

تنها مصدوم حادثه هنوز قادر به سخن گفتن نیست

رئیس اداره کار شهرستان اصفهان نیز امروز از ملاقات خود با تنها بازمانده این حادثه (شهریار جناب مهابادی) که اکنون در بیمارستان الزهرای اصفهان بستری است خبر داد و گفت: این کارگر به دلیل دردی که تحمل می‌کرد نتوانست گزارشی از زمان وقوع حادثه در اختیار ما قرار دهد.

حسین باقری درباره شرایط سلامتی این کارگر گفت: طبق اطلاعاتی که از بیمارستان دریافت کردیم فرد مصدوم از ناحیه لگن دچار آسیب دیدگی شده است. همچنین از وضعیت سر کارگر مصدوم سی تی اسکن انجام گرفته است و خوشبختانه ضربه‌ای به این عضو وارد نشده است.

رئیس اداره کار اصفهان ادامه داد: حال عمومی این کارگر مساعد است اما به هرحال حادثه‌ای با این وسعت شکستکی و گوفتگی زیادی دارد اما سرو صورت وی دچار زخم و آسیب دیدگی نشده است. اما بر اثر ضربات وارده چند دنده وی (احتمالا دو دنده) شکسته که منجر به آسیب دیدگی طحال شده است. همچنین لگن او دچارشکستگی شده است که هم اکنون تحت فشار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ما برای شنیدن اظهارات این مصدوم در اوایل هفته آینده که حال مساعدتری از لحاظ روحی و روانی خواهد داشت به عیادت وی می‌رویم تا از او کسب اطلاع کنیم.

مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اصفهان تاکید کرد: تا روز یکشنبه (3 اسفند) سعی می‌کنیم که اطلاعات پرسنلی و دقیق‌تر از این مصدوم و دیگر افراد کشته شده در این حادثه به دست آوریم.

سی بهمن ماه1393

akhbarkargari2468@gmail.c

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.