فراخوان سیزدهمین گردهمایی همبستگی با تلاش نسرین ستوده و یارانش

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

 گزارش ویدئوئی از دوازدهمین گردهمایی ایرانیان پاریس در پشتیبانی از جنبش نسرین ستوده «حق کار، حق دگراندیشان»

 

هم‌میهن آزاده

در جمهوری اسلامی، محرومیت شهروندان ایرانی و به ویژه دگراندیشان، تنها محرومیت از حق کار نیست. به این چند خبر در هفته های اخیر توجه کنید :

–          لغو کنسرت سیروان خسروی برای دومین بار در بوشهر؛

nassrin sotoudeh 2

–          لغو کنسرت گروه موسیقی پایور برای دومین بار در رشت؛

–          لغو کنسرت علیرضا قربانی در دانشگاه شهید بهشتی تهران، یک هفته پس از لغو کنسرت او در گلبهار مشهد؛

–          لغو کنسرت پرواز همای هشت ساعت مانده به اجرای برنامه. در هشت سال گذشته، همای اجازه برگزاری کنسرت نداشته است.

–     لغو کنسرت کیهان کلهر، جهانی‌ترین چهره موسیقی ایران. او که سال‌هاست از اجرا در کشورش محروم شده، پس از لغو مجوز کنسرتش اعلام کرده از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد.

nassrin sotoudeh 

همه این هنرمندان به خاطر دگراندیشی از حق کار و ارائه هنرشان محروم شده اند. آنها به موسیقی به گونه ای متفاوت از جمهوری اسلامی نگاه می‌کنند و می اندیشند، پس از حق کار محروم می‌شوند. شهروندان ایرانی هم که با عینک حاکمیت به موسیقی نگاه نمی‌کنند از حقوق خود یعنی بهره وری از موسیقی انتخابی‌شان محروم می‌شوند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در واکنش به اعتراضاتی که به خاطر لغو کنسرت علیرضا قربانی در مشهد صورت گرفته بود، گفت: «کنسرت موسیقی، مطرب‌بازی است». با چنین برداشتی، جمهوری اسلامی هنرمندان را از حق کار و شهروندان را از حق انتخاب موسیقی دلخواه‌شان محروم می‌کند.

مسئولان خانه موسیقی در بیانیه خود درباره لغو کنسرت‌ها نوشته اند : «چرا در این معرکه و نمایش تأسف آور که به کوچک‌ترین حقوق صنفی و اجتماعی قشر عظیمی از هنرمندان وقعی نهاده نشده و با سرنوشت آن‌ها به راحتی بازی می‌شود، آب از آب تکان نمی‌خورد و اساسا چرا هیچکس پاسخگو نیست؟»

می‌بینیم که سرکوب و پایمال کردن حقوق شهروندان در ایران در همه زمینه ها ادامه دارد. مبارزه مردم نیز ادامه دارد. مبارزه نسرین ستوده و یارانش برای حقوق دگراندیشان، جزئی از مبارزه مردم ایران برای آزادی و  برابرحقوقی است. در حقیقت، تحصّن نسرین ستوده و یارانش در برابر کانون وکلا برای دفاع از حق کار هنرمندان و دفاع از آزادی انتخاب شهروندان ایرانی در زمینه هنر، همچون حق انتخاب آزاد آنها در زمینه های دیگر، نیز هست.

ما از ایرانیان ساکن پاریس دعوت می‌کنیم برای همراهی با تلاش‌های شهروندی نسرین، اعتراض به سرکوب، دفاع از آزادی و حقوق بشر و رعایت حقوق دگراندیشان در ایران، در سیزدهمین گردهمایی همبستگی با نسرین ستوده و یارانش، در روز یکشنبه  14 ژوئن 2015، از ساعت 16 تا 17 در میدان سن‌میشل (مترو سن‌میشل ) شرکت کنند.

انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس – جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.