Khademi 1

اعتیاد و مواد مخدر ؛ ابزاری مؤثر در سلطه نظام

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Khademi 1

Khademi 1محمود خادمی

آمار بالای قاچاق مواد مخدر و رشد فزاینده آمار معتادین کشور ؛ جامعه ایران را در لبه پرتگاه هولناک  یک تراژدی انسانی قرار داده است . مصیبت تلخی که گریبان هزاران خانواده ایرانی را گرفته و شیرازه هزاران خانواده معتاد را از هم فرو پاشنده است  . و بویژه زنان با رشدِ اعتیادی 3 برابر مردان ؛ در این باتلاق فرو برنده در غلطیده اند . 9/6 در صد معتادان کشور را زنان تشکیل میدهد ؛ بر اساس آمارهای وزارت بهداشت نسبت زنان معتاد به مردان نسبت 1 به 8 است .

بر اساس اظهارات قائم مقام دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر ” حدود 6 در صد دانشجویان وزارت علوم و حدود 6 در صد دانشجویان دانشکده های علوم پزشکی کشور ؛ مصرف کننده مواد مخدر هستند ” و میانگین سنی شروع به مصرف مواد مخدر در ایران 15 سال است و سازمان بهزیستی کشور میگوید روزانه 11 نفر در اثر اعتیاد به مواد مخدر جان خود را از دست میدهند . محمدرضا باقر زاده معاون امور فرهنگی و پیشگیری گفت ” 41 در صد مراجعه کنندگان به مراکز دولتی برای ترک اعتیاد ؛ از نو جوانان زیر 20 سال تشکیل میشوند “ .

امروزه اعتیاد بیک مشکل جدی و حاد اجتماعی تبدیل شده است و بسیاری از خانواده های محروم و فقیر با این بلای خانمان سوز مواجه اند . بگفته ” رحمانی فضلی ” وزیر کشور دولت روحانی 65 در صد همسر آزاریها ؛ 30 در صد کودک آزاریها و 25 در صد از قتل های عمد نیز توسط معتادین انجام میگیرد . مدیر کل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون کار ؛ روزبه کردونی به خبر گزاری مهر میگوید : ” بر اساس گزارشهای دریافت شده ؛ استفاده از مواد مخدر در ایران از نیم در صد در سال 2005 به 26 در صد در سال 2013 افزایش یافته است ــ یعنی در عرض 8 سال ؛ 26 در صد افزایش داشته است ــ . همچنین بر اساس اظهارات ” رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت ” ایران بزرگترین مصرف کننده تریاک دنیاست ” بطوریکه بر اساس گزارشهای رسمی فقط در تهران روزانه 4 تن تریاک مصرف میشود .

بر اساس آمار جهانی ؛ در کل جهان 214 میلیون معتاد وجود دارد که سهم ایران بر اساس آمار رسمی ــ حکومتی ــ 3 میلیون و به گفته منابع غیر حکومتی 6 میلیون نفر است ؛ حتی اگر تعداد معتادین را 3 میلیون نفر بگیریم با احتساب آمار افراد خانواده ی آنها ؛ حدود 10 میلیون نفر در ایران با این بلیه خانمانسور ؛ دست و پنجه نرم میکنند . گزارش سال 2008 دفتر کنترل مواد و جرائم سازمان ملل متحد اعلام کرد ” نزدیک به 3 در صد جمعیت 15 تا 64 سال ایران ؛ مواد مخدر مصرف میکنند که این بالاترین در صد مصرف در جهان است .

بر اساس گزارش روزنامه ابزرور چاپ انگلستان ” 93 در صد تریاک و فرآورده های آن در جهان از مرزهای ایران گذشته و در سراسر جهان پخش و بفروش میرسد ” . به عنوان مثال ؛ از 380 تن هروئین تولیدی در افغانستان 140 تن آن ؛ از مرزهای ایران گذشته و به کشورهای دیگر جهان میرسد .

 همچنین در آخرین گزارش سازمان ملل در کنار افغانستان و پاکستان ؛ ایران یکی از بزرگترین مصرف کننده های تریاک در جهان میباشد. ” محسن وزیریان ” مدیر کل پیشگیری از مواد مخدر ؛ آمار معتادان در سال 80 ؛ سه میلیون هفتصد هزار اعلام  شده که با توجه به رشد 80/0اکنون آمار خیلی بیشتر از این است ” .

بر اساس گزارش سازمان ملل ایران بالاترین آمار مصرف مواد مخدر در جهان را دارد و تهران نیز یکی از کلان شهرهای اعتیاد در جهان میباشد . بر اساس این گزارش 15 در صد کل مواد مخدر جهان در ایران مصرف میشود . در ماه اکتبر 2014 دفتر مقابله با مواد مخدر در گزارش سالانه خود ایران و روسیه را کشورهائی اعلام کرد که بالاترین مصرف مواد مخدر را دارا میباشند و گردش مالی تجارت مواد مخدر در ایران بیش از 3 میلیارد دلار یعنی بیشتر از 10 هزار میلیارد تومان است .  

اما علت گسترش این بلای خانمان سوز در ایران چه میباشد؟!

 

الف ــ علت گسترش اعتیاد در ایران :

یکم ــ بحرانهای اجتماعی : رواج فاجعه بار اعتیاد در ایران از آسیبها و بلایای جدائی ناپذیر روابط و مناسبات این حکومت ضد بشری با جامعه ایران است . حکومتی که بر پایه خشونت و خونریزی بنا شده و مرگ و نیستی قانون و دینش میباشد و عزا و ماتم را به ارکان سیستم تربیتی و آموزشی اش سرایت داده است  .

در جامعه ای که فقر و بیکاری بیداد میکند ؛ در جامعه ای که جوانان از کمترین امکانات تفریحی سالم محرومند ؛ در جامعه ای که دانش آموزان و دختران و پسران بجرم تفریحات سالم ــ و حتی آب پاشی در پارکها ــ سرکوب ؛ تحقیر و بازداشت و راهی زندان میشوند ؛ در جامعه ای که کوهنوردی و قدم زدن دختر و پسر در کنار هم جرم است و در همان حال بیش از 20 مورد انواع مختلف مواد مخدر از شیشه و کراک گرفته تا حشیش و تریاک و هروئین مانند نقل و نبات در دسترس همگان قرار دارد و در جلوی درب مدارس و مراکز آموزشی توزیع میشود ؛ طبیعی است که مصرف مواد مخدر عمومی شده و تا سطح مدارس نیز کشیده شود .

از طرف دیگر گسترش فقر و بیکاری ؛ عدم امنیت شغلی ؛ سر خوردگیهای اجتماعی و سیاسی ؛ تبعیض و بی عدالتی و ….. که ریشه در نظام ارتجاعی سراسر تبعیض و سیاست دولتِ دینی دارد ؛ باعث شده است که جوانان کشور برای فرار از اینهمه فلاکت ــ که نظام برایشان بوجود آورده ــ برای کسب آرامشی کاذب و لحظه ای ؛ بسمت مصرف مواد مخدر ــ که برکت همین نظام و نهادها و ارگانهایش به وفور و با قیمت ارزان در هر کجای کشور قابل تهیه است ــ ؛ روی بیاورند .

در نظامی که زنان آن ؛ در کنار معضل بیکاری از تمام آزادیهای فردی و اجتماعی هم محروم هستند ؛ در نظامی که زنان همواره در معرض انواع ستم و تبعیض ؛ تعرض و سرکوب دولتی و غیر دولتی قرار دارند ؛ روی آوردن زنان به مواد مخدر و بعد از آن تن دادن به تن فروشی برای تهیه مواد مخدر ــ حتی در میان زنان تحصیلکرده ــ به امری عادی تبدیل شده است .

در زمان شاه ؛ اعتیاد و قاچاق مواد مخدر ؛ معمولا” جرم و اتهامی مردانه بود و محدود زنان زندانی هم عمدتا” به جرم منافی عفت و ارتباطات فاحشگی زندانی بودند و جرائم دیگر و از جمله اعتیاد در میان زنان به ندرت دیده میشد . اما در این رژیم بیش از 50 در صد جرائم زنان زندانی ؛ مربوط به مواد مخدر است . ضمن اینکه جرائم مربوط به تن فروشی و فاحشگی را هم که عمدتا” محصول اعتیاد و به آن مربوط است ؛ باید بآن اضافه کرد . چرا که در ایران علاوه بر فقر و ناداری ؛ اعتیاد هم بشکلی نقطه شروع تن فروشی است .

به آمار خود رژیم توجه کنید ؛ 60 در صد زنان زندانی ؛ بدلایل اعتیاد به مواد مخدر به زندان راه پیدا کرده اند . 4 در صد زنان معتاد دیپلمه ؛ 9 در صد فوق دیپلم و 10 در صد مدرک کارشناسی دارند . در گذشته و قبل از سرکار آمدن آخوندها ؛ حتی کشیدن سیگار برای زنان تابو بود ؛ در حالیکه اکنون در نظام جمهوری اسلامی زنان بی هیچ عیب و عار ؛ رعب و وحشتی در پارکها و اماکن عمومی و پشت ماشین سیگار می کشند و بشکلی گسترده به مواد مخدر روی آورده اند .

وقتی دانشجویان و تحصیلکرده های کشور آینده ای برای خود متصور نمی بینند و یا با عدم امنیتِ دائمی شغلی خود را مواجه میبینند ؛ وقتی آنان بعد از سالها تحصیل خود را از هر نوع امکانات رفاهی و دیگر نیازمندیهای فردی و اجتماعی محروم می بینند ؛ طبیعی است که بیش از 33 در صد معتادان و قاچاقچیان دارای مدارک تحصیلی لیسانس به بالا باشند .

مهمتر اینکه گسترش اعتیاد بخصوص در میان قشر آگاه و تحصیلکرده جامعه ؛ رابطه ای مستقیم با گسترش انحطاط اخلاقی و جرائم اجتماعی دارد . چرا که قشر روشنفکر و آگاه و تحصیلکرده هر  جامعه ای منادی و مروج ارزشهای اخلاقی و هنجارهای فرهنگی در جامعه میباشد . آلودگی این قشر به اعتیاد زمینه ساز رواج یابی ضد ارزشها ؛ بی فرهنگی ها و ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه و از جمله گسترش جرائم اجتماعی باشیم .

بنابراین نبود افقی واقعی و روشن برای زندگی در جوانان ؛ فشارهای روحی ؛ سرخوردگی ها و ناکامی ها ؛ بیکاری ؛ نابسامانی و مشکلات زندگی خود و خانواده ؛ نبودن آزادی ؛ سرکوب و اختناق ؛ فضای مرگ ؛ عزا و ماتم های دینی و …. باعث مشکلات روحی ؛ افسردگی و نهایتا” پناه بردن به اعتیاد در میان جوانان میباشد .

دوم ـ نقش سپاه و کارگزاران نظام در قاچاق و ترویج اعتیاد :

در دهه 60 یکی از دیپلماتهای سابق رژیم بنام ابوالفضل اسلامی فاش ساخت که همزمان با کاهش قیمت نفت و نیاز رژیم به خرید سلاح از بازار سیاه با موافقت خمینی ؛ خامنه ای و رفسنجانی ؛ فعالیت سپاه در زمینه قاچاق مواد مخدر به ایران ؛ منطقه و اروپا شروع شد که هنوز هم ادامه دارد . باین ترتیب ترافیک مواد مخدر از افغانستان و ایران به نقاط مختلف جهان و توزیع آن در داخل کشور ؛ یکی از منابع در آمدهای مالی سپاه میباشد .

گزارشات رسمی و حکومتی ؛ دست داشتن دستگاه های نظامی و امنیتی ایران بخصوص سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر را تائید می کنند . سران رژیم بویژه سران سپاه و از جمله پاسدار نقدی ــ فرمانده بسیج ــ از گردانندگان مافیای مواد مخدر در ایران هستند که در چند سال پیش ؛ بهمین جرم دستگیر و زندانی شد که بعدا” بفرمان ولی فقیه آزاد گردید .

سر تیپ دوم عبدالله عراقی فرمانده واحد سپاه در تهران بزرگ و محسن رفیقدوست وزیر پیشین سپاه از گردانندگان دیگر باندهای مخوف قاچاق در ایران بودند که در گذشته با قاچاقچیان اروپای شرقی کار میکردند . سجاد حق پناه از مسئولان پیشین اطلاعات سپاه گفته است ” شماری از فرماندهان سپاه در قاچاق مواد مخدر مستقیما” دست دارند و تریاک خریداری شده از افغانستان ؛ زیر نظر آنان در آزمایشگاههای داخل ایران به هروئین و مرفین تبدیل میشود ” . این فرمانده در ادامه می افزاید ” هروئین و مرفین تولید شده در ایران از طریق شبکه های شریک در خارج و با استفاده از امکاناتی چون اسکله ؛ فرودگاه  ؛ کشتی و کامیون که در اختیار سپاه پاسداران است در داخل و یا خارج ارسال و توزیع میشود ” .

بعلاوه سجاد حق پناه همچنین گفته است ” سپاه از دهها اتوبوس حامل زائران ایران به عراق ؛ ترکیه و سوریه برای نقل و انتقال هزاران کیلو مواد مخدر استفاده میکند ” .

بدلیل همین دست داشتن فرماندهان سپاه و کارگزاران رژیم در کنترل ترافیک قاچاق مواد مخدر به ایران و دیگر نقاط جهان بود که چند سال پیش ؛ وزیر اطلاعات سابق و دادستان کل کشور ” دری نجف آبادی ” اروپا را تهدید میکرد که در صورت ادامه فشار به ایران ؛برای توافق بر سر برنامه هسته ای ؛ درب ورود قاچاق مواد مخدر به اروپا را خواهد گشود .

و یا مصطفی پور محمدی وزیر کشور دولت نهم و وزیر دادگستری فعلی ؛ با اشاره به دست داشتن مقامات رژیم در  قاچاق مواد مخدر در دی ماه 1391 گفته بود ” ترانزیت مواد مخدر با هر شکلی خیانت به بشریت است ؛ هیچ منفعت و خیری در آن نیست که یک دستگاه آن را انجام بدهد ” .

منابع خارجی هم بر دخالت سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر تأکید دارند ؛ مثلا” روزنامه واشنگتن پست در اواخر سال 2011 طی مقاله ای نوشت ” سپاه قدس ــ بفرماندهی قاسم سلیمانی ــ با حزب الله لبنان و کارتل های قاچاق در امریکای لاتین در تجارت و ترانزیت مواد مخدر در سراسر جهان حتی به امریکای لاتین همکاری دارند ” .

و یا وزارت خزانه داری امریکا در تاریخ 7 مارس 2012 طی بیانیه ای ؛ سر تیپ پاسدار ” غلامرضا باغبانی ” از فرماندهان ارشد سپاه قدس را قاچاقچی بین المللی مواد مخدر معرفی کرد و او را تحت تعقیب قضائی قرار داد . وی متهم شده بود که به قاچاقچیان افغان اجازه داده است که با عبور از خاک ایران ؛ مواد مخدر را به کشورهای اروپائی بفرستند .

همچنین در سال 2011 نیز 25 عضو یک شبکه قاچاق مواد مخدر در باکو دستگیر شدند ؛ حداقل 8 نفر از دستگیر شدگان از افراد کارمند محلی سفارت ایران در شهر باکو بودند . آنها بعد از دستگیری  به عضویت در فعالیتهای برون مرزی سپاه اعتراف کردند . همچنین سایت افشاگر ” ویکی لیکس ” به نقل از روزنامه ” دی ولت ” با اشاره به نقش سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر می نویسد ” درآمد سپاه پاسداران از قاچاق مواد مخدر به اروپا ؛ بالغ بر چندین میلیارد بورو است ” .

یکی از انواع مواد مخدرِ اعتیادی ” شیشه ” یا ” کریستال ” نام دارد . این ماده مخدر ؛ بیشتر مورد علاقه جوانان میباشد که  عمدتا” در تهران و اسلام شهر تولید میشود . بعد از تولید ؛ علاوه بر توزیع در داخل کشور ؛ بکمک شبکه های قاچاق سپاه بکشورهای همسایه هم صادر میشود که به خاطر آن کشورهای ارمنستان و ترکیه ؛ بارها به ایران اعتراض کرده اند .

واقعیت این است که سپاه پاسداران متهم اصلی قاچاق و ترانزیت مواد مخدر تولید شده در افغانستان به ترکیه و اروپا و ….. است . سپاه همچنین مالک و مؤسس شمار زیادی از لابراتورهای تولید شیشه و توزیع آن در میان جوانان ایران میباشد و بسیاری از سر شبکه های قاچاق مواد مخدر زیر بال و پر سپاه پاسداران قرار دارند . بنابراین نمایشات دروغین و ظاهری کشف شبکه های قاچاق و یا امحای مقداری مواد مخدر کشف شده توسط آنان ؛ بقصد فریب افکار عمومی و لاپوشانی نقش خود در ابتلای میلیونها جوان مأیوس از زندگی و آینده خود به مواد مخدر؛ صورت میگیرد .

مواد مخدر یک تجارت پر سود برای برخی از وزارت خانه ها و سازمانهای دولتی ایران میباشد که برای جبران کسری درآمد خود از آن استفاده میکنند . بنابراین تولید و توزیع مواد مخدر بعنوان یک تجارت پر سود چنان با منافع اقتصادی رژیم ؛ سپاه و وزارت اطلاعات نظام گره خورده است که رهایی قطعی جامعه ایران از بلای مهلک اعتیاد جز با رهایی از دست این رژیم جنایتکار میسر نمی شود .

باین ترتیب روشن میشود که رژیم نه تنها علاقه ای به جلوگیری از توزیع مواد مخدر و اعتیاد در جامعه ندارد بلکه خود ترویج دهنده و توزیع کننده مواد مخدر نیز هست . یعنی این رژیم به یمن شبکه های مافیائی سپاه و ارگانهای ذی نفوذ بجای مقابله با پدیده اعتیاد و توزیع مواد مخدر ؛ عملا” مدیریت توزیع و خرید و فروش آن در جامعه را بر عهده دارد .

ب ــ هدف رژیم از مبارزه ظاهری با قاچاقچیان مواد مخدر :

در حالی که همه مرزهای کشور در اختیار و تحت کنترل و نفوذ سپاه پاسداران و وابستگان رژیم است ؛ قاچاق سالانه صدها تن مواد مخدر به کشور نمی تواند کار افراد عادی و غیر مرتبط و قاچاقچی های معمولی باشد . یعنی عبور کامیونهای پر از تریاک و دیگر مواد مخدر از افغانستان به درون ایران تنها با چراغ سبز ؛ خواسته و کمک سپاه پاسداران و گروههای همکار آنان امکان پذیر است .

در کشوری که دستهای آفتابه دزد براحتی قطع میشود و متقابلا” دزدان و غارتگران اصلی ــ مقامات ؛ کارگزاران و وابستگان رژیم ــ با میلیاردها تومان دزدی ؛ آزادانه به کار خود ادامه میدهند ؛ نباید مبارزه ای جدی و مؤثر با قاچاقچیان اصلی مواد مخدر یعنی سران سپاه و مقامات نظام را از کارگزاران نظام و ارگانهای های قضائی آن ؛ انتظار داشت .

اعدام گسترده قاچاقچیان خرده پائی که بعضا” خود قربانی شرایط نامطلوب اقتصادی ؛ اجتماعی و فرهنگی هستند ؛ نوعی پاک کردن صورت مسئله است که ضمن فریبکاری و لاپوشانی نقش سران سپاه و نیروی انتظامی در این فاجعه ؛ با بیرون کردن رقبا از میدان ؛ خرید و فروش و توزیع مواد مخدر را به انحصار خود در می آورند . بعلاوه با کثرت اعدام قاچاقچیان  ؛ هم اعدام زندانیان سیاسی را به حاشیه میرانند و هم اعدام و کشتار را به امری عادی و روزمره در جامعه بدل میکنند و حمله و هجوم به خانه های مردم را موجه نشان میدهند .

در حالی قائم مقام دبیر کل ” ستاد مبارزه با مواد مخدر ” از تأثیر مثبت اعدام قاچاقچیان و بگیر و به بند آنان صحبت میکند که به اقرار خود وی ؛ از 86 هزار تن مواد مخدر وارد شده به کشور ؛ تنها 8 هزار تن آن یعنی کمتر از یکدهم آن توسط نیروی انتظامی کشف و ضبط شده است ؛ یعنی 78 هزار تن آن وارد کشور و مورد استفاده قرار گرفته است .   

همچنین ؛ در کنار کشتار جمعی و پیوسته زندانیان سیاسی به بهانه ها و اتهامهای ظاهرا” سیاسی مانند ” محاربه ” ؛ ” توهین به مقدسات ” ؛ ” اقدام علیه امنیت کشور ” و ……. ؛ راه دیگر تصفیه مخالفان سیاسی ؛ اعدام آنان تحت عنوان قاچاقچی مواد مخدر میباشد .

سازمان عفو بین الملل در سال 1991 طی گزارشی خاطر نشان کرد که “بنظر میرسد سرکوب جنبش ملی بلوچ بشکلی مستمر با فعالیت علیه قاچاق مواد مخدر مخدوش شده باشد . این امر تمایز میان زندانیانی را که بخاطر فعالیت سیاسی دستگیر شده و آنهایی را که بعلت قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده اند ؛ مبهم ساخته است ” .

روزنامه ابزرور چاپ انگلستان در تاریخ 16 سپتامبر 2012 از کشتار جمعی و سیستماتیک متهمین ؛ به بهانه قاچاق مواد مخدر در زندانهای سراسر کشور بویژه زندان وکیل آباد مشهد گزارش میدهد و می نویسد : ” سازمانهای حقوق بشری مدعی هستند ؛ کشتار پی در پی زندانیان سیاسی به عنوان قاچاقچی برای ترس رژیم از پیدایش و وقوع انقلابی در ایران ؛ بدنبال انقلاب کشورهای عربی است ــ منظور بهار عربی است ــ ” .

 

ج ــ چرا رژیم به ترویج اعتیاد در میان جوانان روی آورده است :

تأمین هزینه تروریسم برون مرزی ؛ جبران کسری درآمد دولت ؛ درآمدهای سریع و سودهای میلیاردی تنها انگیزه سران سپاه و مقامات رژیم از قاچاق مواد مخدر ؛ خرید و فروش و توزیع آن نیست ؛ بلکه معتاد کردن جامعه بخصوص جوانان و فلج و زمین گیر کردن آنان و مانع ورود آنها به عرصه های سیاسی ؛ اجتماعی و عرصه اعتراضات و خیزشهای اجتماعی از دیگر اهداف رژیم میباشد . و از پخش نسبتا” ارزان مواد مخدر بعنوان ابزاری علیه جوانان ؛ استفاده میکند .

سران سپاه و نیروهای نظامیِ امنیتی با پخش ارزان مواد مخدر بعنوان ابزاری برای تباه کردن نیروهای جسمی و فکری مردم و جوانان استفاده میکنند و با اشاعه و دامن زدن به اعتیاد در میان جوانان ؛ باعث بی اعتنائی و عدم احساس مسئولیت آنان در قبال مسائل سیاسی ؛ اجتماعی و آینده خود و کشورشان میشوند .

مگر غیر از این است که اگر مردم و جوانان کشوری معتاد و نعشه و خمارِ مواد باشند ؛ آنان نسبت به مشکلات اقتصادی ؛ تبعیض ؛ فساد و سرکوب ؛ تورم و گرانی ؛ نقض حقوق شهروندی ؛ اختلاس های میلیاردی و ….. غافل و بی تفاوت می مانند و به بی عملی و انفعال در قبال حوادث و رویدادهای سیاسی و اجتماعی کشانده میشوند و تنها دغدغه آنها تهیه مواد و رفع خماری در حال و آینده ؛ خواهد بود .

اما برای مبارزه با معضل اعتیاد ؛ قبل از هر چیز باید دلایل مادی و زمینه های گسترش و روی آوردن مردم و جوانان به اعتیاد را از میان برداشت . علت اصلی گسترش جوانان به پدیده اعتیاد ؛ در درجه اول به بیکاری ؛ نداشتن افق و چشم اندازی بهتر برای زندگی ؛ نبود امنیت شغلی و روانی در جامعه ؛ بر میگردد . با وجود 8 میلیون بیکار و فقر طاقت فرسا در جامعه  ؛ طبیعی است که نه تنها اعتیاد کاهش نیابد بلکه بسیاری از جوانانِ بیکار برای فرار از وضعیتی که دارند و یا بوسوسه کسب درآمدی سریع و آسان از طریق فروش و توزیع مواد مخدر هم مواد مورد نیاز خود را تأمین کنند و هم راهی برای برون رفت از معضل بیکاری و کسب معاش بیابند .

بنابراین برای ریشه کنی اعتیاد و پاکسازی جامعه از سموم مرگ آور اعتیاد باید ؛ حقوق شهروندی ؛ آزادیهای فردی و اجتماعی ؛ کار و امنیت شغلی ؛ رفاه و آسایش روانی و …..  برای مردان و زنان ایران تأمین و تضمین شود . امری که در گرو سرنگونی رژیمی است که ؛ بستر مناسبِ چنین شرایطی را فراهم کرده است .

 

18.05.2015

28 اردیبهشت 94

arezo1953@yahoo.de

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.