shokooh mirzadegi 02

جبر تاریخ است پایان فرهنگ ستیزی ها و تاریخ زدایی ها!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

shokooh mirzadegi 02

shokooh mirzadegi 02شکوه میرزادگی

به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس بنیاد میراث پاسارگاد و تاسیس سایت نجات پاسارگاد

بیست و نهم اگوست امسال آغاز دهمین سال تاسیس «بنیاد میراث پاسارگاد» و شروع کار سایت savepasargad.com است. این بنیاد، که ابتدا به صورت کمیته ای برای جلوگیری از آبگیری نابخردانه ی سد سیوند و نجات پاسارگاد شروع به کار کرد، اولین ان.جی.او ی بین المللی برای بازتاب دادن صداهای اعتراض به ویرانگری های میراث فرهنگی و تاریخی ایران شناخته می شود.

و از آن جا که از آغاز، همراهی، هزاران تن از مردمان فرهنگ دوست ایرانی در داخل و خارج و همین طور مردمانی از کشورهای دیگر جهان را با خود داشت، توانست آغازگر جنبشی فرهنگی باشد در راستای رویارویی با یکی از سخت ترین شیوه های فرهنگ ستیزی و تبعیض فرهنگی در سرزمینی که نامش به خاطر فرهنگ متمدن، سکولار،  و انسانی اش در تاریخ بشریت به نیکی  ثبت شده است.

همگان شاهدند که آرامگاه کوروش بزرگ، به کمک همراهان پرتلاش و کارشناسان مدد کننده ی این بنیاد، و نیز همراهی موسسات جهانی و به ویژه یونسکو، و عاقبت پذیرش ناگزیر و بی سر و صدای دولت وقت برای کم کردن 25 متر از بلندای دریاچه ی سد نجات پیدا کرد. اما، همین آبگیری، همانگونه که کارشناسان پیش بینی و اعلام کرده بودند، محوطه ی چندهزار ساله ی تنگ بلاغی، بخش هایی از راه شاهی، تالاب بختگان، و رودها و مناطق کشاورزی آن منطقه را به نابودی کشاند، بی آن که کمترین سودی برای مردمان داشته باشد.

در این مدت بنیاد پاسارگاد نه تنها توانست، از طریق وب سایتی که به طور اختصاصی در اختیار میراث فرهنگی و طبیعی است، مردم علاقمند را در جریان رویدادهای فرهنگی و میراث فرهنگی در سراسر ایرانزمین بگذارد(1)، و با صدها مطلب، گزارش، و خبر جریان فرهنگ کشی ها و تاریخ زدایی هایی را که در ایران انجام می شود برملا کند، بلکه اقدام به تاسیس سازمان جدیدی نیز کرده است تا صدای میراث فرهنگی و میراث طبیعی ما، و کشورهایی دیگری را که، چون سرزمین ما، گرفتار حکومت هایی بی توجه، یا دچار جنگ و یا فقر اند به گوش علافمندان به میراث فرهنگی در جهان برساند.(2)

متاسفانه در این سال ها ما شاهد بوده ایم که به موازات علاقمندی روز افزون مردمان ایران به ثروت های ملی و فرهنگی خود، روز به روز بر گستردگی ویرانی ها، چپاول میراث های فیزیکی و غیر فیزیکی، و فرهنگ ستیزی ها و تبعیض های وارده بر میراث فرهنگی در ایران افزوده می شود.

با این حال و اکنون، در آغاز دهمین سال کوشش های ما، بار دیگر یادآور می شویم که با همه ی کمبودها که داریم، و با همه ی مشکلات و سنگ اندازی های دشمنان بی خرد فرهنگ ایرانزمین، ما عاشقان فرهنگ ایران و دوستداران میراث های فرهنگی و طبیعی تا توان داریم همچنان با تکیه بر فرهنگ خردمدار و مهرآفرین ایرانی مان به تلاش های خود ادامه خواهیم داد. ما، ضمن احترام و تحسین نسبت به هر آن کس که، به هر اندازه و شکلی، برای نگاهبانی و نگاهداری از میراث فرهنگی و طبیعی مان تلاش می کند، یقین داریم که هر تلاشی هر اندازه کوچک در این راه از آنجا که هدفی شریف و انسانی را با خود دارد می تواند به نتایج مثبتی برسد.

دور نیست روزگاری که این فرهنگ ستیزی ها، تاریخ زدایی ها، و تبعیض های جاری در حوزه ی میراث فرهنگی در سرزمین ما و در کشورهای دیگری که به دلیل جنگ، فقر و حکومت های بی توجه و دیکتاتور زده بوجود آمده، به پایان برسد و ما نیز چون مردمان کشورهای پیشرفته مالک ثروت های خود خواهیم شد. طلوع و حضور روشنایی و مهر، پس از اوج تاریکی و زشتی، جبری است که هم فرهنگ ما بر آن باور دارد و هم تاریخ جهان آن را ثابت کرده است.

لطفا با ما برای حفظ میراث فرهنگی و طبیعی ملی و بشری، همراه و هم صدا شوید

با مهر و احترام

شکوه میرزادگی

از سوی بنیاد میراث پاسارگاد

آگوست 2014

———-

1- www.savepasargad.com

2-http://worldculturalheritagevoices.org

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.