nezam hokoomati 01

نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

nezam hokoomati 01

nezam hokoomati 01

موضوع این کتاب بررسی فرآیند تأسیس و تحول نظام حکومتی در جمهوری اسلامی است. انگیزۀ اصلی  مؤلف در پرداختن به این پژوهش بررسی کارکرد جنبش بنیادگرایانه ای است  که ادعا دارد بهترین پاسخگو به همۀ مشکلات و مسائل جوامع بشری نه تنها در ایران، بلکه در سرتاسر جهان است. مشاهده و بررسی چند و چونی این ادعا موضوع اصلی  این کتاب است.

 این بررسی که بر محور قانون اساسی و تکوین و تحول آن در متن و در عمل حکومت، انجام می گیرد نشان می دهد که تضادهای موجود میان  عناصر عرفی و شرعی این متن از یک سو و میان سازه های دموکراتیک و ضد دموکراتیک آن از سوی دیگر، بحرانی در روند قانونگذاری و کشورداری به وجود آورد که در عمل به پذیرش عناصر عرفی و غیرشرعی قانون اساسی و در عین حال تقویت عناصر ضددموکراتیک این قانون منجر شد و به مطلقیت حاکمیت سازواره ای متشکل از روحانیت سیاسی و نیروهای نظامی و امنیتی انجامید.

چاپ نخست  کتاب (کتاب چشم انداز، ونسن، فرانسه، ۱۳۸۷/۲۰۰۹، ۳۳۲ ص.) حاصل بازنویسی و تکمیل کتابی است که مؤلف به زبان انگلیسی در همین زمینه در سال ۱۹۹۷منتشر کرد و همچناناز جملۀ یکی از کتب مرجع معتبر و مستند دربارۀ ایجاد و تحول نظام جمهوری اسلامی  به شمار می آید.  چاپ دوم متن فارسی کتاب که اکنون به صورت اینترنتی منتشر می شود،  گذشته از تصحیحات وبازبینیهای معمول و ارائۀ اطلاعاتی دربارۀ اولین همه پرسی در جمهوری اسلامی و نحوۀ تدوین قانون اساسی، تحولات نظام حکومتی جمهوری اسلامی را تا زمستان سال ۱۳۹۰/ ژانویه ۲۰۱۱ بررسی می کند.

چشم انداز

برای خواندن کتاب اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط با این موضوع :

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.