حماسه سیاسی یا هراس از بحران اقتدار ؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

مهدی رود

سال ۹۲ در حالی پیش چشم مردم بخت برگشته ماه آغازین خود را پشت سر می گذارند که به رسم نامیمون ۱۹ ساله اخیر علی خامنه ای در اولین روز فروردین ,ضمن برشمردن نکاتی که ظن خویش می تواند گره گشای مشکلات جاری کشور باشد , بیان فهرستی از نصایح توخالی را با شعاری جهت دار به پایان می رساند . خلق حماسه سیاسی و اقتصادی در شرایطی امسال از رهبر حکومت خودکامه مطرح می شود که با توچه به موقعیت کشور علی الخصوص در چهار چوب سیاسی و اقتصادی , نمایی جز بحران روزافزون را متصور نمی سازد . اما در این رهگذر چه فاکتورهایی از منظر علی خامنه ای و دستگاه عریض و طویل « بیت رهبری» , می تواند بستر ساز حماسه , البته به تعبیر تصمیم سازان رژیم قلمداد شود ؟

انتخابات نمایشی خرداد :

بحران اقتدار حکومت پیش چشم سردمدارانش آنجایی نمود بیشتری پیدا میکند که به تفاوتی مردم به آرمان های نظام , خردادی کابوس وار پیش رویشان رقم زند . اما پرسش اینجاست که آیا صحنه گردانان حکومت راه گریزی برای فرار از این مهلکه و خلق آنچه حماسه می پندارند می یابند یا خیر ؟

طبیعی ست یه ضلع مثلث انتخابات که اصول گرایان باشند , به تصور نگارنده با کثرت نامزدهایشان نخواهند توانست در بهترین حالت بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد واجدین شرایط را پای صندوق رای بکشانند . احمدی نژاد و ممدوفش « مشایی » ضلع دیگر این مثلث محسوب می گردند , این طیف که برای رسیدن به مقصد اقشار کم درامد و حاشیه نشین را نشانه گرفته و می کوشند در این راه از سدی همچون شورای نگهبان عبور کنند . شورای نگهبان و نظارت استصوابی اش مهم ترین چالش پیش روی احمدی نژاد لحاظ می شود , از این رو رئیس منتصب دولت را بر آن داشته تا از هم اکنون مسیرهایی برای تحت فشار گذاشتن فیلتر حکومت در راستای تایید صلاحیت مشایی برگزیند . احمدی نژاد به همین منظور تاکتیکی را انتخاب نموده که به نوعی از سخنان رهبری حکومت بر علیه شورای نگهبان طابع وی بهره جوید .

رئیس دولت در جمع استانداران گفته که :« همانگونه که رهبری تاکید کرده باید همه سلایق در انتخابات حضور داشته باشند , ملت انتخاب خود را انجام دهد , همه باید مراقب باشند و در جهت تشویق انگیزه های حضور و مشارکت بالای مردم حرکت کنند » ….. وی در جایی دیگر و در جمع مردم سمنان بیان کرد :« انتخاب حق مردم است , مقام رهبری گفتند من یک رای بیشتر ندارم ! اما یک عده می گویند نطر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید , به شما چه مربوط است ؟! » پایان نقل قول , همانگونه که ملاحظه می شود احمدی نژاد با این رویکرد, تفسیر خود از حضور همه جریان ها و سلیقه ها را به شورای نگهبان گوشزد میکند که با رد صلاحیت کاندید مورد نظرش , مانع از حضور این طیف و حامیانش در انتخابات نشود تا به شکوه برگزاری انتخابات یا همان حماسه مورد نظر « آقا » خدشه وارد نگردد , از طرفی دیگر با بیان حق «مردم» از شرکت در انتخابات ( و نه حق رهبر ) تاکید می کند که ارادهء مردم بر آنچه می گزینند حتی از خواست رهبر و شورایی مانند نگهبان بالاتر است . اینکه احمدی نژاد با خط مشی رندانه اش در تلاش باشد مردم را در برابر خامنه ای و تصمیم سازان نظام قرار دهد به رفتار عملی نیاز دارد تا خود و جریانش را دارای اقبال عمومی نشان دهد , هدف احمدی نژاد از دعوت دولتی ها و اقشاری که به نوعی به خانواده دولت منتسب می شوند در مکانی مانند استادیوم ۱۰۰ هزار نفری آزادی به همین منظور صورت پذیرفت , گرچه آنچنان که تصور می شد مورد استقبال قرار نگرفت اما همین موضوع نیز قبل از آن با واکنش منفی اصول گرایان , فرمانده نیروی انتظامی و رئیس قوه قضائیه رو به رو شده بود . صادق لاریجانی , که سابقه نزاع علنی با احمدی نژاد را در این یک ساله اخیر به همراه دارد , بر جرم بودن برگزاری این همایش به علت صرف هزینه های سنگین تاکید کرده , از سوی دیگر علاءالدین بروجردی نمایند نام آشنای مجلس ! صرف برگزاری این همایش را برای رد صلاحیت برگزار کنندگان آن کافی می داند .

با بیان این نکات , حال این احمدی نژاد است که تعیین می کند هنوز با تاکتیک « رای ملت » بالاتر از هر شاخصی حرکت کند و یا قائده بازی را با اتخاذ روشی دیگر تغییر بدهد . اما ان طرف میدان یعنی اردوگاه اصول گرایان و نامزدهای بضا مستقل نیز به ظاهر اوضاع , سیر مطلوب خامنه ای را طی نمی کند . کثرت نامزدها که تعدادشان اکنون به بیش از ۲۰ نامزد باالقوه می رسد انتقاد نظریه پردازان این طیف را بر انگیخته , احمد توکلی از صاحب نظران اصول گرا با کنایه ای خطاب به نامزدها در این باره گفته : « گویی حضرت جبرئیل به دیدار برخی می آید که آنها با چنین قطعیتی از احساس و تکلیف شرعی برای نامزدی در انتخابات سخن به میان می آورند ! » ….. , کیهان نیز در مطلبی تعداد فزاینده نامزدها را موجب « گم شدن پاسخ های معطوف به حکمت و مصلحت و عقلانیت به جهت شلوغی تبلیغات طرفین می داند ! که به حیرت و سردرگمی مردم می انجامد » در همین راستا علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه و از مطرح کنندگان تئوری مهندسی معقول و منطقی انتخابات ,از تعداد نامزدها ابراز نگرانی کرده و خواهان اتحاد و ائتلاف آنان و معرفی نامزد واحد شده است .

با این وجود آیا کثرت نامزدها را می توان تنها نگرانی اصول گرایان دانست ؟ تصمیم سازان این طیف پیش از این در محافل رسمی و غیر رسمی به صراحت از رد صلاحیت نامزد طیف های رقیب , اصلاح طلب ( مشخصا خاتمی ) و دولتی ها ( آنچه که رحیم مشائی قلمداد می شود ) , سخن به میان آورده اند اما باز هم این رویکرد می تواند پایان چالش پیش روی اصول گرایان حامی خامنه ای باشد ؟

مسلما خیر , با نگاهی به موضع اخیر احمد علم الهدی امام جمعه مشهد واز حامیان جبهه پایداری و مصباح یزدی می توان به نکاتی در این ارتباط دست یافت . وی در جایی با انتقاد تند نسبت به نامزدهای ائتلاف برای پیشرفت ( ولایتی , قالیباف و حداد عادل ) آنان را « ساکتین فتنه » نامیده و خواستار عذر خواهی شان از مردم بابت سکوت و همراهی با موسوی و کروبی , در حوادث انتخابات گذشته شده است ! این شماتت علم الهدی در حالی صورت می پذیرد که بسیاری از نظریه پردازان نظام بخت نامزد نهایی ائتلاف مذکور را برای به دست گرفتن سکان ریاست دولت بیش از اصول گرایان دیگر می دانند . اگر این کدهای ذکر شده را در کنار تحرکات خاموش علی اکبر ولایتی و آنچه در مورد وی از رویکرد ایجاد راهی پشت پرده برای رابطه با لابی های آمریکایی , بدون گذر از مسیر خامنه ای و اظهار نظر باهنر , دیگر نامزد مطرح اصول گرا که گفته بود : « دولت من دولت آقا اجازه نخواهد بود » قرار دهیم به خوبی می توان دریافت که خامنه ای و حامیان نزدیک او حتی در ارتباط با تحرکات و مواضع اصول گرایان برسر کسب قدرت نیز بی دغدغه نخواهند بود . دغدغه ای که محمد یزدی از نزدیکان رهبر حکومت و عضو شورای نگهبان در گفته هایش نمی تواند پنهان کند و بیان می کند « باید مراقب باشیم با این کثرت نامزدها و عدم توجه به نتیجه انتخابات شخصی رئیس جمهور نشود که هر روز و مشکل ایجاد کند ! »

به راستی مقصود از درگیری و مشکل که از سوی عضو شورای نگهبان مطرح می شود که اختیار رد صلاحیت نامزدهای غیر خودی و خارج از خط ولایت را بر خود قائل است چه می تواند باشد ؟ چگونه است با وجود ولی فقیه و به گفته ایشان درایت و عنایت او برهمه امور باز هم باید نگرانی باعث تشویش خاطر تصمیم سازان بیت و نظام شود ؟

با نظر بر مطالب بیان شده و کنکاش در آنچه پیش از این از پایان فصل الخطلبی علی خامنه ای عیان گردیده بود از باب تذکر ها و توصیه ها و تهدید های پی در پی وی به منظور کنترل ثبات از دست رفته نظام , تنها به یک فاکتور مهم خواهیم رسید و آن اینکه شعارهایی که از سوی رهبر حکومت تمامیت خواه همه ساله مطرح می گردد بیش از پیش سوی بی تفاوتی و عمل ناگرایی به خود گرفته است . اینگونه می باشد که محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید می کند « سالهاست از فرمایشات رهبری تنها در حد چاپ بنر و برگزاری همایش استفاده می شود » پایان نقل قول , اظهارنظر نماینده گوش به زنگ رهبر خود بیانگر آن است که در ۱۹ سال نامگذاری سالها از سوی علی خامنه ای تنها جنبه تشریفات داشته و نه بیش ازآن …

هراس انگیز ترین چالشی که اکنون نظام از راس تا بدنه دست به گریبان آنند « بحران اقتدار » است , اقتداری که گرچه از ابتدا بر پایه قتل و جنایت و رعب و وحشت ونه حمایت اجتماعی بنا شده بوده امروز به پایین ترین سطح خود رسیده و این راهی ست بازگشت ناپذیر

مهدی رود

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.