fidh lddhi 01

محمد علی دادخواه را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

fidh lddhi 01

fidh lddhi 01برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از زندانی شدن آقای محمد علی دادخواه، وکیل حقوق بشری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر،  مطلع شده است.

بنا به اطلاع دریافتی، آقای دادخواه برای گذراندن محکومیت ۹ سال زندان که در اردیبهشت ۱۳۹۰ صادر و در اردیبهشت ۱۳۹۱ در مرحله تجدیدنظر تایید شد، درروز ۹ مهر ماه ۱۳۹۱به زندان رفت.

برنامه نظارت یادآوری می کند که در طول سال های گذشته، به ویژه پس از انتخابات مورد مناقشه سال ۱۳۸۸، اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در چارچوب سرکوب مداوم جامعه مدنی ایران قربانی اقدامات مختلفی از جمله آزار قضایی و حبس خودسرانه شده اند. آقای محمد علی دادخواه، چهارمین عضو کانون مدافعان حقوق بشر است که به زندان می رود. پیش از او خانم نسرین ستوده و آقایان محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی به ترتیب در شهریور ۱۳۸۹، فروردین ۱۳۹۰ و شهریور ۱۳۹۰ دستگیر شده و محکومیت های دو سال، شش سال و ۱۳ سال زندان را می گذرانند. خانم نرگس محمدی در تاریخ ۱۰ مرداد با وثیقه آزاد شد. به علاوه، چندین مدافع حقوق بشر در چند ماه گذشته برای گذراندن حکم های محکومیت به زندان رفته اند.[۱]

برنامه نظارت به شدت نگران زندانی شدن آقای محمد علی دادخواه است، زیرا این حبس خودسرانه و به قصد تنبیه فعالیت های به حق حقوق بشری او به اجرا در آمده است. بنابراین، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد او و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند و به طور کلی به هر گونه آزار آنها پایان دهند.

اطلاعات پیشینه ای

 

آقای محمد علی دادخواه و سه تن از همکارانش و دخترش را سه مامور لباس شخصی بدون حکم بازداشت در تاریخ 17 تیر 1388 دستگیر کردند. سپس دفتر وکالت او تعطیل و درهای آن مهر و موم شد. [2]  آقای دادخواه که به «نگهداری اسلحه، تریاک و اسنادِ» حاکی از ارتباط او با «دشمنان» خارجی متهم شده بود در تاریخ 22 شهریور 1388  با وثیقه ای در حدود 700000 دلار آزاد شد.

آقای دادخواه در روز 31 اردیبهشت 1390 مطلع شد که به اتهام «اجتماع و تبانی برای براندازی نظام اسلامی» و «اقدام به تبلیغ علیه نظام اسلامی» محکوم شده است. او به 9 سال زندان محکوم شد که هشت سال آن به خاطر «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» به عنوان گویا یک سازمان غیرقانونی و یک سال آن به خاطر «تبلیغ علیه نظام» در ارتباط با پرونده علیه مترو اصفهان به خاطر به «خطر انداختن ساختمان های میراث فرهنگی ملی» بود.[3] علاوه بر آن، آقای دادخواه به 10 سال محرومیت از حرفه وکالت و تدریس، 5 ضربه شلاق و 3 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

آقای دادخواه در روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ اطلاع یافت که حکم محکومیت ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت و تدریس در مرحله تجدید نظر تایید شده است. [۴]

اقدام های مورد درخواست:

لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:

۱ – تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای محمد علی دادخواه و نیز تمام مدافعان حقوق بشر را در ایران تضمین کنند؛

۲ ـ تمام اتهام های آقای محمد علی دادخواه را ملغا کنند و او را فوری و بدون قید و شرط آزاد نمایند، زیرا حبس او خودسرانه و تنها به قصد تنبیه فعالیت های حقوق بشری وی است.

۳ ـ به هر گونه آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند و همه آنها را آزاد کنند؛

۴ ـ در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:

 • ماده ۱ آن که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای  حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،» 
 • ماده 2ـ12 که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد.»

۵ ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:

 • ·         رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای:                                 info_leader@leader.ir            
 • ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد:                                              فکس: 5880 649 21 0098

dr-ahmadinejad@president.ir

 • ·        ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: info@bia-judiciary.ir  & info@dadgostary-tehran.ir؛  فکس: 6567 3311 21 98+/6671 879 21 98+
 • ·        وزیر امور خارجه، آقای علی اکبر صالحی:     فکس: 66743149-21-98+      matbuat@mfa.gov
 • ·        دبیر ستاد حقوق بشر، آقای محمد جواد لاریجانی، info@humanrights-iran.ir
 • سفیر محمدرضا سجادی، نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran,  Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203

Email: mission.iran@ties.itu.int

 • سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15.

Email: iran-embassy@yahoo.com /embassy.iran.bxl@skynet.be

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

**********

پاریس ـ ژنو، 28 شهریور 1391

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:  

 E-mail: Appeals@fidh-omct.org

 • Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
 • Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)؛

پست الکترونیکیlddhi(at)fidh.net  [1]نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی، سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران بی وقفه ادامه دارد، به تاریخ 21 شهریور 1391

 

[2]نگاه کنید به فراخوان فوری IRN 004 / 0709 / OBS 103، به تاریخ 18 تیر 1388

[3]نگاه کنید به فراخوان فوری IRN 005 / 0711 / OBS 098، به تاریخ 17 تیر 1390

[4]نگاه کنید به بیانیه مطبوعاتی، حکم 9 سال زندان وکیل حقوق بشری محمد علی دادخواه به اجرا در می آید،  14 اردیبهشت 1391

 —————————————————–
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
، عضو فدراسیون بین المللی جامعه‏ های حقوق بشر

E-mail: lddhi(at)fidh.net
یا lddhi.fidh(at)gmail.com
Skype: lddhi.fidh
Twitter:@fidh_fa

صفحه ایرانِ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

Iran Page (English):
http://www.fidh.org/-Iran,228-

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.