فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر ,فعالان حقوق زن مریم بهرمن و محبوبه کرمی را آزاد کنید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH)  و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT)، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
شرح وضعیت:برنامه نظارت از منابع موثق در باره  بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن، فعال جامعه مدنی و حقوق زنان و عضو «کمپین یک میلیون امضا»  در شیراز، و محبوبه کرمی، یک عضو دیگر «کمپین یک میلیون امضا»، مطلع شده است.

بر پایه اطلاعات دریافتی، نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در ساعت ۷:۳۰ صبح روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ با حکم بازداشت به خانه خانم مریم بهرمن مراجعه کردند. ماموران خانه او را به مدت سه ساعت بازرسی و وسایل شخصی شامل تلفنِ همراه، کامپیوتر لپ تاپ و بعضی کتاب های او را ضبط کردند. دستگیری او گویا به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» انجام شد.
در زمان صدور این فراخوان، محل بازداشت او نامشخص است.
خانم بهرمن از سال ها پیش در زمینه حقوق زنان در شیراز بسیار فعال بوده است. او در عین حال، دبیرکل انجمن زنان پارس بود که در سال ۱۳۸۶ بسته شد.
برنامه نظارت ضمنا مطلع شده است که خانم محبوبه کرمی، که در بهمن ۱۳۹۰ در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به اتهام «عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد،  در روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ احضاریه ای دریافت کرد تا ظرف ۳ روز خود را برای گذراندن حکم به زندان اوین معرفی کند او در روز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ به زندان اوین رفت و بلافاصله دستگیر شد و اکنون در آنجا زندانی است. خانم کرمی دچار افسردگی حاد است و داروهایی با دوز بالا مصرف می کند.
برنامه نظارت نگرانی عمیق خود را در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی که آشکارا به قصد مجازات آنها برای فعالیت های حقوق بشری و در چارچوب سرکوب جاری جامعه مدنی در ایران است، ابراز می نماید؛ و از دولتمردان ایران به تاکید می خواهد فورا و بدون قید و شرط آنها و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند.  
اقدامات مورد درخواست:
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:
۱ – تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ایران را تضمین کنند؛
۲ ـ محل بازداشت خانم بهرمن را اعلام و خانم بهرمن و خانم کرمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا بازداشت آنها خودسرانه و به قصد مجازات فعالیت های حقوق بشری آنها انجام شده است؛
۳ ـ تمام اتهام های علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی را لغو کنند.
۴ ـ به آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛
۵ ـ در هر شرایطی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه:
•    ماده ۱ آن که می گوید: «همه افراد حق دارند به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی برای  حمایت از حقوق بشر و آزادی ¬های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ¬ها فعالیت کنند،»  
•    ماده ۵ (ب) که می گوید: «همه افراد حق دارند برای  حمایت از حقوق بشر و آزادی¬ های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ¬ها به صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین المللی (…) برای تشکیل سازمان ¬های غیردولتی، انجمن¬ ها یا گروه ¬ها، عضویت یا شرکت در آنها اقدام کنند،»
•    ماده ۶ (ب) که می گوید: « همه افراد حق دارند که به صورت فردی یا گروهی، همان گونه که در عهدنامه ¬های بین المللی حقوق بشر و دیگر عهدنامه ¬های موضوعه آمده، آزادانه به انتشار و پخش اطلاعات و عقاید در زمینه کلیه حقوق بشر و آزادی های اساسی بپردازند.»
•    ماده ۲-۱۲ که می گوید: «دولت باید کلیه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمایت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، تبعیض منفی عملی و یا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه دیگر در پی استفاده مشروع و قانونی این افراد از حقوق مذکور در اعلامیه حاضر، تضمین گردد.»
۶ ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.
  نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:
•     رهبر انقلاب اسلامی، سیدعلی خامنه ای
webmaster@wilayah.org / info_leader@leader.ir
•    ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد
فکس: ۵۸۸۰ ۶۴۹ ۲۱ ۰۰۹۸
•    ریاست قوه قضاییه، صادق لاریجانی
Irjpr@iranjudiciary.com / bia.judi@yahoo.com / info@dadgostary-tehran.ir
•    وزیر امور خارجه،
فکس: ۶۶۷۴۳۱۴۹-۲۱-۰۰۹۸
matbuat@mfa.gov
•    نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran,  Chemin du Petit-Saconnex ۲۸, ۱۲۰۹ Geneva, Switzerland, Fax: +۴۱ ۲۲ ۷۳۳۰۲۰۳, Email: mission.iran@ties.itu.int
•    سفارت ایران در بروکسل، بلژیک
Embassy of Iran in Brussels, ۱۵ a avenue Franklin Roosevelt, ۱۰۵۰ Bruxelles, Belgium, Fax: + ۳۲ ۲ ۷۶۲ ۳۹ ۱۵. Email: iran-embassy@yahoo.com
لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.
***
پاریس ـ ژنو، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰
لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
برنامه نظارت، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر»  (FIDH)  و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه»  (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.
برنامه نظارت:  
 E-mail: Appeals@fidh-omct.org
•    Tel and fax OMCT + ۴۱ (۰) ۲۲ ۸۰۹ ۴۹ ۳۹ / + ۴۱ ۲۲ ۸۰۹ ۴۹ ۲۹
•    Tel and fax FIDH + ۳۳ (۰) ۱ ۴۳ ۵۵ ۲۵ ۱۸ / +۳۳ ۱ ۴۳ ۵۵ ۱۸ ۸۰

————————–
تماس با جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: lddhi@fidh.net
 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.