امروز چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

ساعت ۰۵:۱۱

 
سیاسی

کانون نویسندگان ایران سرکوب تجمع اعتراضی در حمایت از رضا شهابی را محکوم کرد

5 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=114344

لینک کوتاه

گزارش اختصاصی رنگین‌کمان

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای سرکوب تجمع اعتراضی که روز گذشته در حمایت از رضا شهابی در مقابل وزارت کار برگزار شد را محکوم کرد.

روز گذشته (سه‌شنبه/ پنجم دی) تجمعی در اعتراض به وضعیت رضا شهابی، فعال کارگری، به دعوت ربابه رضایی، همسر این فعال سیاسی در مقابل وزارت کار برگزار شد.

این تظاهرات با سرکوب ماموران امنیتی و بازداشت چند ساعته همسر رضا شهابی و دهها تن از فعالان حقوق کارگری همراه بود.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرده، نوشته است: «کانون نویسندگان ایران اقدام ماموران امنیتی و انتظامی در یورش سرکوبگرانه به تجمع اعتراضی (برای رضا شهابی) را محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی است.»

کانون نویسندگان ایران در این بیانیه همچنین هشدار داده که چنانچه رضا شهابی، فعال کارگری تخت مداوا قرار نگیرد، امکان دارد که او جان خود را در زندان از دست بدهد.

در این بیانیه آمده است: «چندی پیش رضا شهابی با وجود اتمام دوره‌ی محکومیتش به زندان بازگردانده شد و در این مدت دو بار دچار سکته‌ مغزی شده است. هشدار می‌دهیم که ادامه‌ این روال ضد انسانی ممکن است به مرگ رضا شهابی بینجامد. مسئولیت هر گونه آسیب به جان این فعال کارگری متوجه حاکمیت است.»

همسر رضا شهابی حدود دو هفته پیش از سکته او در زندان رجایی‌شهر خبر داد و با هشدار نسبت به در خطر بودن جان او، خواستار انتقالش به خارج از زندان برای معالجه شد. مسئولان قضایی جمهوری اسلامی، تاکنون به این درخواست توجهی نکرده اند.

طی هفته‌های گذشته با وخامت وضع جسمی رضا شهابی و ممانعت مسئولان زندان از معالجه او تشکل‌های سراسری کارگران کانادا و چند کشور اروپایی از جمله سوئد، نروژ، آلمان و فرانسه با ارسال نامه‌های اعتراضی به سران حکومت ایران خواستار آزادی فوری رضا شهابی شده‌اند.

رضا شهابی یکی از فعالان سندیکای شرکت واحد است که یکی از معدود تشکل‌های کارگری مستقل از حکومت در ایران به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر بسیاری از فعالان این سندیکا از کار اخراج شده و به زندان افتاده‌اند.

افشین اسانلو، فعال کارگری و برادر منصور اسانلو (از رهبران سابق سندیکای واحد)، در سال ۱۳۹۲ در زندان درگذشت. علت مرگ آقای اسانلو “سکته قلبی” اعلام شد.

فعالان حقوق بشر بارها هشدار داده‌اند که مقام‌های جمهوری اسلامی دسترسی مناسبی به امکانات درمانی را برای زندانیان فراهم نمی‌کنند و این مساله برای زندانیان خطر جانی دارد.

کانون نویسندگان ایران سرکوب تجمع اعتراضی در حمایت از رضا شهابی را محکوم کرد

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما