آخرین اخبار

سوئد: احمدرضا جلالی شهروند سوئد است و نباید اعدام شود

2 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=117425

لینک کوتاه

وزارت خارجه سوئد اعلام کرده احمدرضا جلالی، استاد دانشگاهی که به جرم “جاسوسی” در ایران به اعدام محکوم شده، شهروند این کشور اروپایی است و نباید اعدام شود. دیوان عالی قضایی ایران چند روز پیش با درخواست تجدیدنظر در حکم اعدام آقای جلالی مخالفت کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این خبر را یکی از مقام‌های وزارت خارجه سوئد امروز شنبه (۱۷ فوریه) به رادیو ملی این کشور، اس‌وی‌تی، گفته است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از پاتریک نیلسون، سخنگوی وزارت خارجه سوئد گفته: “ما مطلع هستیم که اداره مهاجرت شهروندی آقای جلالی را تایید کرده است و بر همین مبنا پیگیر سرنوشت این شهروند سوئد هستیم.”

این مقام وزارت خارجه سوئد افزوده است: ما به طور منظم با مقام‌های ایران در ارتباطیم و از نظرگاه خودمان و قوانین سوئد در ارتباط با مجازات اعدام آنها را مطلع کرده‌ایم، ما خواستار توقف اجرای حکم اعدام آقای جلالی هستیم و تصمیم‌مان در این باره هم تغییرناپذیر است.

خبر تایید شهروندی سوئدی آقای جلالی در حالی طرح شده که دو هفته پیش، وکیل او گفته بود دیوان عالی ایران درخواست بازبینی حکم اعدام را رد کرده است.

به خبرگزاری فرانسه زینت طاهری روز سه‌شنبه (هفتم فوریه – ۱۸ بهمن) گفته بود: “قاضی درخواست ما را ظرف کمتر از یک ساعت در روز یکشنبه رد کرد.”

او گفته بود با توجه به حساسیت این پرونده بار دیگر از دیوان عالی خواهد خواست درخواست آنها را به طور کامل بخواند و بررسی کند.

به گفته خانم طاهری امکان ارائه درخواست های متعدد برای بازبینی پرونده وجود دارد هرچند هیچ تضمینی برای پذیرش آن وجود ندارد.

آقای جلالی که برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می کرد در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد. دیوان عالی آذر ماه – دسامبر ۲۰۱۷ – حکم اعدام او را تایید کرد.

زینب طاهری روز ۲۵ ژانویه هم گفته بود که خواستار بررسی این حکم شده چون به گفته او “نقائص زیادی در این پرونده وجود دارد.”

قوه قضایی ایران می‌گوید آقای جلالی اطلاعات مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را به موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، داده است.

ایران تابعیت دوگانه را قبول ندارد و می‌گوید کسانی که با گذرنامه ایرانی و به عنوان شهروند این کشور وارد خاک ایران می‌شوند، فارغ از تابعیت و شهروندی دیگری که ممکن است در خارج از این کشور داشته باشند، مطابق قوانین ایران با آنها رفتار خواهد کرد.

با وجود این، سعید محمودی، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه استکهلم سوئد به وبسایت خبری لوکال این کشور گفته تایید شهروندی احمدرضا جلالی می‌تواند دولت سوئد را در موقعیت بهتری برای پیگیری وضعیت آقای جلالی قرار دهد.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما