رادیو اکتیو در محیط زیست

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

نقش سیدامامی در افشای «آثار مواد رادیو اکتیو در محیط زیست» و توقف پروژه‎های عمرانی سپاه
فعالان محیط زیست همچنان قربانی توطئه و جنایت سپاه پاسداران در افشای آلودگی آب و خاک به مواد رادیو اکتیو و دلیل بروز سرطانها .
نقش آقای کاووس سید امامی در افشای آثار مواد رادیو آکتیو در محیط زیست و توقف پروژه های عمرانی سپاه پاسداران
قابل توضیح است که علاوه بر کشتن شادروان کاووس سید امامی با تزریق آمپول سمی در زندان و منفجر کردن هواپیمای حامل 14 فعال و پژوهشگر محیط زیست و همچنین بازداشت و دستگیری 11 نفر از فعالان که تمامی با عذر جاسوس بودن صورت گرفته روز گذشته بر حسب اتفاق بازهم تصادف ساختگی دو برادر و فعال محیط زیست دیگر به نام‌های محمد صادق و محمدباقر یوسفی که کشته شدند نیز به تازگی منتشر شده است!!
سپاه و دستگاه حاکمیت از چه چیز میترسند که اینچنین با دستپاچگی کمر به قتل این افراد بسته اند ؟؟
آیا میتوان همه این کشتار و دستگیریها را خودکشی کردن آنان و اتفاقی خواند ؟؟
خاطر نشان میکنم ساکنان نواحی اطراف نیروگاه بوشهر از جمله بومیان روستای هلیله که در حدود۲۰ کیلومتری جنوب غربی بندر بوشهر قرار دارد با انواع بیماری‌های مشکوک روبرو هستند
حال پیدا کنید پرتقال فروشان قاتل و دروغگو و بلای جان ایرانیان را !!
*
فعالیتهای اتمی ایران چه آلودگی‌هایی را در محیط زیست به همراه داشته که سیدامامی و فعالان محیط زیست نیز قربانی آن شده‌اند؟
– نیروگاه اتمی بوشهر چه بلایی در خلیج فارس بر سر کوسه‌ها و دلفین‌ها آورد؟
– چرا فعالان محیط زیست در سکوت خبری بازداشت و بازجویی شدند و دادستانی پس از افشای خبر دستگیری‌ها توسط کیهان لندن مجبور شد آن را اعلام کند؟
شواهد نشان میدهد بازداشت کاووس سیدامامی و تعدادی از فعالان محیط زیست با لو رفتن آسیبهای فاجعه بار محیط زیست ناشی از فعالیتهای اتمی در ایران و آثار مخرب فعالیتهای عمرانی سپاه بویژه در پروژه های سد سازی و انتقال آب و سپس توقف آنها با فشار دولت مرتبط است
از پروژه‎های زیست محیطی که سیدامامی و همکاران او اجرا می‎کردند ارسال گونه‎های نادر جانوری و گیاهی به پژوهشگاه‎های خارجی بوده که در یک روال قانونی و متعارف صورت می‎گرفت.
در این پروژه از انواع گونه‎های گیاهی نمونه‎برداری شده و بعضی گونه‎های خزندگان از جمله مارمولک، آفتاب‌پرست و سوسمار نیز به پژوهشگاه‎های آمریکایی ارسال شده است. این پژوهشگاه‎ها پس از آزمایش‌ روی گونه‎های گیاهی و جانوری (که عموما از خزندگان بودند) آثار رادیواکتیو روی بدن آنها کشف می‎کنند و در تحقیقات بعدی متوجه می‎شوند بسیاری از جانوران، گیاهان و حتی آب‎ها و چشمه‎های طبیعی بعضی مناطق ایران که نزدیک سایت‎های اتمی قرار دارند آلوده به مواد و تشعشعات رادیواکتیو هستند.
در ادامه تحقیقات مشخص می‎شود که مواد رادیواکتیو بدن بومیان مناطق نزدیک به سایت‎های اتمی ایران را هم آلوده کرده است. بخشی از آب‎های آلوده نیز به مصارف کشاورزی رسیده و محصولاتی که از این منابع آبیاری شده‌اند نیز آلوده به مواد رادیواکتیو هستند.
در واقع پروژه‌های زیست محیطی در ایران بیش از پیش باعث برملاشدن فعالیت‎های اتمی جمهوری اسلامی و مهم‌تر از آن، آلودگی‌های گسترده‌ی اتمی، شده است. با این همه هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که این گونه‎های جانوری و گیاهی از چه زمانی آلوده به رادیواکتیو شده‌اند. احتمال می‌رود پژوهشگاه‎های خارجی که آزمایش‌های مربوطه را انجام داده‌اند در مورد جزییات این آلودگی‌ها اطلاعات بیشتری داشته باشند.
همچنین مشخص نیست که سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست آیا به طور مشخص از امکان این آلودگی‌ها باخبر بوده و به دنبال یافتن نشانه‌هایی بوده‌اند و یا اینکه ناخواسته و در پی فعالیت‌های مربوط به محیط زیست به موضوع آلودگی‎های هسته‌ای پی برده‌اند.
پس از رسانه‎ای شدن مرگ مشکوک سیدامامی در اوین نهادهای امنیتی ادعا کردند که گروهی از فعالان محیط زیست در پوشش حفاظت از یوزپلنگ و مقابله با شکار حیوانات با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد اقدام به نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع‎آوری اطلاعات از اماکن حساس و تاسیسات موشکی کرده‌اند. همین ادعا سبب شد تا توجهات روی برنامه‌های اتمی و آلودگی‌های هسته‌ای متمرکز شود.
حسن فیروزآبادی مشاور نظامی علی خامنه‎ای در یک سخنرانی حتی ادعا کرد آمریکا از سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست برای جذب امواج اتمی و جاسوسی از ایران استفاده کرده است.
آنچه حسن فیروزآبادی مشاور خامنه‎ای در امور نظامی در مورد مارمولک‎ و سوسمار جاسوس گفت با آنچه پس از آن غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل نیز در سخنرانی دیگری در مورد دستکاری ژنتیک گیاهان و آلوده کردن آب‎ها در جنگ‌های بیوشیمی مدعی شد، تکمیل گشت. وی گفت دشمن با دستکاری ژنتیک ویروس‎ها و باکتری‎ها به دنبال حملات بیوتروریستی است. با این دست پیش گرفتن برای پس نیفتادن از سوی مقامات مسئول، دست‌کم به این نتیجه می‌توان رسید که دستگیری فعالان و پژوهشگران محیط زیست و حتی سقوط هواپیمای شرکت آسمان که در فاصله‌ای کوتاه پس از افشای بازداشت‌ها روی داد و چندین استاد و محقق و فعال محیط زیست در آن کشته شدند، به احتمال زیاد با برنامه‌های اتمی رژیم مرتبط است. اما دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی نتوانست دستگیری فعالان محیط زیست را مخفی نگاه دارد و خبر بازداشت آنها روز ۲۰ بهمن ۹۶ توسط کیهان لندن منتشر شد و یک روز بعد دستگاه قضایی را به واکنش واداشت.
یکی از مناطقی که گفته می‌شود در سال‌های اخیر به شدت دچار آلودگی رادیواکتیو شده ساحل بوشهر است. جایی که پسماندها و پساب‎های نیروگاه اتمی وارد آب‎های خلیج فارس می‎شود. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و بسیاری از فعالان محیط زیست در مورد خطرات ناشی از فعالیت‎های اتمی ایران در این مناطق بارها هشدار داده‌اند.
از پروژه‎های جدی سیدامامی و همکاران او مطالعه‏‌ روی آثار آلودگی‌های اتمی بر گونه‎های جانوری در خلیج فارس (از جمله پروژه حفاظت از دلفین بینی‎ بطری) بود که از این طریق هم اطلاعاتی به بیرون درز پیدا کرده است.
مرگ دسته‌جمعی دلفین‎ها و آبزیان خلیج فارس از آثار سرریز پساب‎های نیروگاه بوشهر است که در گزارش‎های سیدامامی به پژوهشگاه‎های آمریکایی ارسال شد و در آنجا متوجه شدند که سیستم عصبی این دلفین‎ها از کار افتاده بود.
مرگ مشکوک ۴۷ پستاندار دریایی در خلیج فارس در سال‎های گذشته و مرگ این دلفین‎ها از فجایع زیست بومی جنوب ایران است.
سیدامامی قبل از انقلاب استاد دانشگاه جندی شاپور اهواز بود؛ وی با آغاز جنگ ایران و عراق داوطلبانه به آبادان می‎رود و در همین فاصله فرزند و همسر خود را به بوشهر می‎فرستد. فرزند دیگر او رامین (کینگ رام) فروردین‌ماه ۱۳۶۰ در بوشهر متولد می‎شود.
ارتباط سیدامامی با بعضی فعالان محیط زیست استان بوشهر که روی آلودگی‎های زیست محیطی نیروگاه بوشهر تحقیق می‎کردند بر اساس این آشنایی شکل گرفت.
طبق گزارش‎های مندرج در وبسایت موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بخشی از فعالیت‎های این موسسه در استان بوشهر و آب‎های خلیج فارس بوده است.
فروردین ۱۳۹۲ پس از زلزله بوشهر، شورای همکاری خلیج فارس در عربستان نشست اضطراری تشکیل داد تا خطرات ناشی از تشعشعات رادیواکتیو در صورت آسیب دیدن راکتور اتمی بوشهر در شرایط وقوع زلزله را بررسی کند.
همان زمان مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست بوشهر در سخنرانیِ «روز ملی فناوری هسته‎ای» ادعا کرد روند رعایت استاندارد‎های زیست محیطی نیروگاه اتمی قابل تحسین است.
یکی از مواردی که اطلاعات سپاه همچنان پیگیر آن است پرونده ناپدید شدن یک قطعه ایزوتوپ رادیواکتیو (ایریدیوم ۱۹۲) از نیروگاه بوشهر است که در پاییز سال ۱۳۹۵ افشا شد و جمهوری اسلامی ادعا کرد سرقت آن را به اطلاع آژانس بین‎المللی انرژی اتمی رسانده است.
این ماده رادیو اکتیو هم اشعه گاما و هم الکترون را به اطراف خود ساطع می‎کند و اگر موجودات زنده چند ساعت در مجاورت آن قرارگیرند می‌میرند.
ساکنان نواحی اطراف نیروگاه بوشهر از جمله بومیان روستای هلیله که در حدود۲۰ کیلومتری جنوب غربی بندر بوشهر قرار دارد با انواع بیماری‌های مشکوک روبرو هستند
این خبر برای نخستین بار در روزنامه شرق‎الاوسط افشا شد. این روزنامه نوشت که یک دستگاه مولد رادیواکتیو از نیروگاه بوشهر سرقت شده و از آن می‎توان برای ساخت بمب‎های کثیف استفاده کرد.
ادامه بازداشت فعالان محیط زیست به ویژه در استان‎های جنوبی ایران ادامه پیگیری پرونده مطالعه دلفین‎ها و کوسه ‎است.
سیدامامی دارای دکترای جامعه‌شناسی و عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه «امام صادق» بود و تخصص دانشگاهی وی در زمینه محیط زیست نبود اما با گروهی از کارشناسان و فعالین محیط زیست که «موسسه حیات وحش میراث پارسیان» استخدام کرده بود در حوزه محیط زیست و پروژه‎های اقلیمی فعال شد.
بعضی از همکاران سیدامامی با سازمان محیط زیست همکاری‎های زیادی داشتند.
به تور انداختن دوتابعیتی‎ها توسط سپاه با هدف مبادله آنها در ازای باج و همچنین پول‎های بلوکه شده تحت عنوان «پروژه مقابله با نفوذ» پس از برجام شدت گرفت. سیدامامی و برخی همکاران او در عرصه محیط زیست نیز که دوتابعیتی بوده و با دولت روحانی همکاری داشته‌اند در فهرست سیاه اطلاعات سپاه قرار گرفتند.
اطلاعات سپاه به دولت روحانی هشدار داده بود که همکاری خود با دوتابعیتی‎ها را قطع کند و محمود علوی وزیر اطلاعات هم ادعا کرده بود که همه آنها برکنار شدند. اطلاعات سپاه در جریان مذاکرات اتمی متوجه شد که در چند مرحله اطلاعات مربوط به فعالیت‎های اتمی ایران لو رفته است. از آنجا بود که عملیات کشف منافذ اطلاعاتی را آغاز کرد که یک فاز آن شامل درّی ‎اصفهانی و تعدادی دیگر شد و فاز بعدی بازداشت سیدامامی و همکاران او بود؛ به نظر می‌رسد فازهای دیگر این عملیات همچنان در حال پیگیری است.
بر اساس منابع غیر رسمی، گویا سیدامامی بخشی از آسیب‎های ناشی از دستکاری‎های سپاه در طبیعت مربوط به پروژه‎های سدسازی و انتقال آب را مستند کرده و گزارش آن را به سازمان محیط زیست در دولت حسن روحانی داده بود و دولت هم جلوی اجرای این پروژه‎ها را گرفت؛ در نتیجه فعالیت‎های سپاه در این عرصه کساد و با اختلال روبرو شد. سد گتوند یکی از پروژه‎های ناموفق و زیانبار سپاه است که «قرارگاه خاتم‌الانبیا» مجری آن بوده است.
باید منتظر ماند و دید که آیا ابعاد دیگری از پرونده سیدامامی و فعالان محیط زیست که برای پروژه‎های سپاه در حوزه‎های مختلف مشکل ایجاد کردند به تدریج افشا می‌شود یا نه.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.