امروز یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

ساعت ۱۰:۵۳

 
حقوق بشر

حکم اعدام احمدرضا جلالی اعلام شد

4 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

حکم اعدام احمدرضا جلالی اعلام شد
https://rangin-kaman.net/?p=112925

لینک کوتاه

دیوان عالی ایران حکم اعدام «احمدرضا جلالی» پژوهشگر ایرانی مقیم سوئد را علی رغم مخالفت های گسترده بین المللی تأیید کرده است. دبیر دریابیگی وکیل آقای جلالی تأییدیه حکم اعدام این زندانی امنیتی را یکشنبه ۱۹ آذر دریافت کرد.

احمدرضا جلالی با موسسه «کارولینسکا» در استکهلم سوئد و دانشگاه «پیمونت شرقی» در نوارای ایتالیا همکاری داشته که اردیبهشت سال ۹۵ به دنبال سفر به ایران بازداشت شد. او که به دعوت دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز برای شرکت در کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرده بود، برای هفت ماه در انفرادی نگهداری شد. حکم اعدام این زندانی سیاسی به اتهام «جاسوسی» و «افساد فی‌الارض» ۳۰ مهر ماه امسال به وکیلش ابلاغ شد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، به خبرگزاری «میزان»، رسانه قوه قضاییه ایران گفته بود که «جلالی» چندین دیدار با موساد داشته و اطلاعات حساسی درباره اماکن نظامی و هسته‌ای ایران به آنها داده و در ازای آن پول و اقامت دائم سوئد را دریافت کرده است. او مدعی شده بود که آقای «جلالی» نشانی و برخی مشخصات ۳۰ تن از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای، از جمله دو دانشمند هسته‌ای ترورشده در ایران را به «افسران اطلاعاتی موساد» داده است.

سازمان عفو بین الملل اما پس از صدور حکم اعدام برای «جلالی» در بیانیه‌ای اعلام کرد که: «اعترافات این پژوهشگر به اعمالی که مرتکب نشده»، تحت «شکنجه» و «فشار روحی» صورت گرفته است. صدور حکم اعدام برای «جلالی» با واکنش‌های گسترده بین‌المللی روبرو شد و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری خواهان آزادی او شدند. اتحادیه اروپا اواخر اکتبر نامه‌ای اعتراضی علیه این حکم را به تهران تحویل داد. ۷۵ برنده‌ جایزه نوبل در رشته‌های مختلف نیز از جمهوری اسلامی خواستند «جلالی» را آزاد کند.

گروهی از دانشمندان موسوم به «کمیته دانشمندان نگران» هم نامه‌ای اعتراضی به حکم اعدام دکتر «احمد جلالی» نوشتند و برای جلب حمایت نسخه‌ای از این نامه را به دفتر صدراعظم آلمان، دفتر رئیس‌جمهوران فرانسه و ایتالیا، دفتر نخست‌وزیری بریتانیا و کمیسیون اروپا تحویل دادند.

حکم اعدام احمدرضا جلالی اعلام شد

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما