جای مبارزان سیاسی، مدنی و عقیدتی در زندان نیست 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بیشتر از یک قرن است که مردمان ایران برای استقلال، آزادی و دموکراسی در تلاش‌اند. در خلال این تلاش‌ها، مبارزات ملت ایران همیشه از سوی حکومت های خودکامه و دیکتاتور سرکوب شده و دین و روحانیت در واپس‌ماندگی جامعه نقش بسزایی داشته‌اند.

در ۴۴ سال گذشته، حکومت واپس‌گرا، تمامیت‌خواه اسلامی و قوانین پوسیده و سنتی آن – مبتنی بر شریعت- جائی برای کرامت و حقوق انسانی، حق انتخاب آزاد، آزادی‌های فردی و اجتماعی باقی نگذاشته است. تحمیل تبعیض، نابرابری، خفقان، افزایش روز افزون فقر، زندگی را بر مردمان ایران، به ویژه بر زنان و جوانان، غیر قابل تحمل کرده‌است. در سالهای اخیر به ویژه از شهریور ۱۴۰۱ مردمان ایران با از خودگذشتگی و با پیشگامی زنان ترقی‌خواه ایران زمین  به پا خواستند و  خیزش‌های انقلابی زن- زندگی-آزادی (مهسا- ژینا)  که شهرت جهانی یافت را رقم زدند. مبارزاتی که ترس و وحشت در جان رژیم انداخت و به سرکوب وحشیانه، آزار، شکنجه و به زندان انداختن هزاران زن و مرد و پیر و جوان و کودک انجامید؛ هزاران زندانی و صدها کشته و اعدامی از خود به جای گذاشت.

امروز که یک‌سال‌ و اندی از این جنبش انقلابی می‌گذرد، بر تعداد زندانیان بسیار افزوده شده  و هر روز خبر صدور احکام ناعادلانه حاکمان شرع دامنه تجاوز، فشار و اختناق را گسترش میدهد. در هفته های گذشته، در سالگرد این خیزش های انقلابی، بسیاری از زندانیانی که حکم عفو گرفته بودند دوباره دستگیر و به زندان برگردانده شدند. در ماه های گذشته قوه قضاییه جمهوری اسلامی اقدام به صدور احکام سنگین و وارد کردن اتهام‌های موهوم “محاربه”، چندین زندانی را به اعدام محکوم کرد.

هم اکنون که ما این بیانیه اعتراضی را انتشار می دهیم، جان بسیاری از فعالان و معترضان  مدنی، سیاسی و عقیدتی ی  زندانی به ویژه آنان که حکم موهوم “محاربه” را گرفته‌اند در خطر جدی است. خانم پوران ناظمی، فعال سیاسی و کنشگر شناخته شده حقوق زنان، یکی از نمونه های بارز آن است. وی، در اثر پرونده سازی‌های رژیم، بدون رعایت اصول مرسوم در دادگاه‌های عادلانه و بدون در نظر گرفتن حقوق جهان‌شمول انسانیِ در ارتباط با زندانیان سیاسی و عقیدتی و تنها، با برچسب موهوم “محاربه” و “فسادفی‌الارض”، صادر شده توسط حکام قوه قضائیه اسلامی، در برابر خطر مرگ قرار دارد.

ما پنج نهاد جمهوریخواه سوسیال دموکرات و سکولار-لائیک ایران، با مبارزان میهن مان  همراه و پشتیبان تلاش های آنان هستیم و این احکام، که مغایر با اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون های وابسته به آن هستند را بشدت محکوم میکنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط تمام زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی در ایران هستیم.

ما از کلیه سازمان های حقوق بشری میخواهیم که این احکام موهوم را محکوم کرده و از اجرای آن پیشگیری نموده و خواستار آزادی خانم پوران ناظمی و کلیه زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی باشند.

 اندیشکده آگاهی و شناخت

حزب آزادی و رفاه ایرانیان ( آرا)

حزب جمهوریخواه سوسیال دموکراتیک و لاِئیک ایران (عضو جبهه ملی ایران)

صدای زنان سوسیال دموکرات ایران

همگرایان سوسیال دموکراتیک ایران

مطالب مرتبط با این موضوع :

جلسه بحث آزاد جمعه ها پنج نهاد سوسیال دموکرات و سکولار-لائیک ایران جنگ اسرائیل و فلسطین: راهکارهای صلح پایدار و موضع کنونی جمهوری اسلامی”‎

پنج نهاد سوسیال دموکرات و سکولار-لائیک ایران جلسه بحث آزاد جمعه ها هم میهنان  عزیز، پنج نهاد جمهوریخواه سوسیال دموکرات و سکولار-لائیک ایران از شما دعوت

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.