بمناسبت سالروز مهسا (ژینا)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

خیزش انقلابی زن، زندگی، آزادی، که در اعتراض به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی توسط گشت ارشاد جمهوری اسلامی شروع شد، روز ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) یکساله می شود و همراه خود خاطره هزاران تن از مبارزینی که زندگی خود را چه در ۴۴ سال گذشته و چه در طول جنبش مهسا برای کسب دموکراسی در ایران از دست دادند زنده میسازد.

خروشی که با نام مهسا آغاز شد نه تنها دولت مستبد مذهبی، اقتدارگرا و تجدد ستیز را بیش از گذشته از اعتبار اجتماعی ساقط کرد، بلکه حوزه های اعتقادی شان را هم صریحا و مصرانه به چالش کشید، آنگونه که امروز حتی خودی هایی از میان این تجدد ستیزان، مانند اصلاح طلبان، را به جمع شکاکین و چالش گران کشانده است و از هر خانه ای صدایی مهسا مانند بگوش میرسد؛ صدایی که نه پوشاندنی است و نه خاموش شدنی.

رهایی از فشار و سلطه و تبعیض دینی و اتنیکی، به ‌ویژه نسبت به زنان، جوانان و اقلیت‌های قومی، برای یک زندگی در آزادی، از خواسته های اصلی ˝جنبش زن، زندگی، آزادی˵ بوده و هست.

با وجود این، باید از تورم لجام گسیخته، بى ارزش شدن پول ملی و بیکاری که کمر مردم را زیر بار گرانی و نداری خم کرده و نرخ بالای تورم که اقتصاد کشور را در سراشیب سقوط قرار داده است هم به عنوان عوامل مهم نارضایتی مردم نام برد.

گسترش و شدت اعتراضات، رادیکال بودن خواست های معترضین در خیابانها که به کمتر از سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی راضی نبودند، و یا دادن شعار های رادیکال از پنجره خانه ها در ساعات شب که نوک و مرکز قدرت را نشان گرفته بود، باعث استیصال دولت و نیروی های سرکوبگر آن شده و رژیم بیش از هر زمان به سرنگونی و سقوط نزدیک شده بود.

صدها کشته، هزاران زخمی و به بند کشیدن بیش از بیست هزار نفر، نتیجه خشونت لجام گسیخته نیروی های سرکوبگر جمهوری اسلامی می باشد.

امروزه اگر چه اعتراضات خیابانی فرو کش کرده، اما علی رغم تمام سرکوب ها، مبارزات مردم بویژه زنان و جوانان ادامه دارد. دختران و زنان با نافرمانی مدنی در مورد حجاب اجباری هرروز در حال مبارزه و به تمسخر گرفتن قوانین زن ستیز حجاب جمهوری هستند.

وظیفه اپوزیسیون‌ جمهوری‌خواه، دموکرات و لائیک در خارج از کشور، پشتیبانی از جنبش انقلابی داخل و گسترش همبستگی بین‌المللی با آن و تلاش برای ایزوله کردن هر چه بیشتر رژیم جمهوری اسلامی در جهان است.

جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران از تمام حرکت های اعتراضی روز ۱۶ سپتامبر، سالروز قتل ژینا، پیشتبانی و حمایت می کند و در راستای سنت های خود، خواهان همکاری و همگرایی با روندهای جمهوری‌خواه در خارج از کشور بوده و هست. این امر، به ‌ویژه امروز، در شرایطی که جریان‌های اقتدارگرا و غیردموکرات، از طیف‌های مختلف سیاسی، با مشاهده برآمدن خیزش انقلابی در داخل کشور و احتمال فروپاشی نزدیکِ رژیم، سخت به تکاپو برای طرح شعارها و آلترناتیوهای خود افتاده‌اند، بیش از همه ضروری و مبرم می‌گردد.

زن، زندگی، آزادی

جنبش جمهوری‌خواهان دموکرات و لائیک ایران

سپتامبر ۲۰۲۳

مطالب مرتبط با این موضوع :

یک پاسخ

  1. جناب نویسنده تا زمانی که مردم ایران حاضر نشود هزینه ی آزادیش را بپردازد و تا زمانیکه لکنت زبان قلم و کیبرد و بیان اپوزیسیون را مثل ترمز بگیرد و تا زمانیکه جمهوری خواهان و چپگرایان و مشروطه خواهان و سلطنت طلبان همگی حرفهای شصت سال پیش را بزنند و اتفاق و فاجعه ی امروز را نبینند وضع همین خواهد بود. شما نگاه کنید ما در خارجه چند گروه داریم که اگر با هم پیوند بخورند میتوانند در داخل معجزه کنند اما منیت و خود محور پنداریشان مانع می شود. من دیدم رضا پهلوی بیانیه صوتی تصویری داده اصلا اشاره ای به دیگران ندارد. اشاره ای به وجود جمهوری خواهان ندارد، اشاره ای به رفراندوم نمی کند. او وجود دیگران تفرقه فکنان نامیده است. همین وضع در میان جمهوریخواهان و ملی ها و مصدقی ها و ۲۸ مردادیها و بنی صدریها نیز هست.از همه مضحک تر و دردآور تر بنی صدریهائی هستند که اولا همه چیزشان حتا ناموسشان را هم دادنمد بدست مسعود رجوی این خونخوار اسلام پناه و شیعه استالینیستی و حالا تازه میخواهند جمهوری اسلامی دوم را با انقلاب اسلامی در هجرتشان ببرند به تهران. از مجاهدین که اصلا چه بگوئیم این تروریستهای مفتخر به تروریست بودن. آن فدائیان کشتارگر سربازان و درجه داران در سیاهکل و حماسه نامیدنش و… انها نیز متوجه نیستند که اکثریت قاطعشان با خمینی و مداح و طلبه و آخوند و روضه خوان همراه و همدست شدند و حاصلش این جمهوری نکبت و نحس اسلام ضد بشر شده. واقعیت این است که هم شاه ایراندوست و هم خمینی ضد ایران این انقلاب ضد ایرانی و صددرصد اسلامی را رهبری کردند. پس باید همگی اشتباهشان را برسمیت بشناسند و با هم همراه شوند و نوع حکومت را به رفراندوم بسپارند. و یک گلگی از سایت گویا. آن اینکه خانمها و آقایان شما نظراتی را که ایران با هزار مکافات و دورزدنها براتان می فرستیم را یا اصلا منتشر نمی کنید یا آن قدر دیر که کسی نمیخواند. شما به خاطر اهمیتی که دارید باید زودتر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.