اخباروگزارشات کارگری16آذر1394

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Capture d’écran 2015-12-08 à 00.04.22

زنده باد16آذرروزدانشجو

اتحاد- مبارزه – پیروزی

افزایش فشار کارفرمای شرکت نیر پارس برای تحمیل قراردادموقت به کارگران رسمی!

از خواسته های محمود بهشتی لنگرودی برای پایان دادن به اعتصاب غذایش حمایت کنیم!

مطالبات کارگران معدن زغال سنگ  البرز شرقی کماکان پرداخت نشده است!

– بلاتکیلفی شغلی وحقوقی کارگران 5کارخانه تعطیل شده استان قزوین!

– ادامه بلاتکلیفی کارگران پروژه قطار شهری اهواز یک ماه پس از اخراج!

اخراج 30کارگرمعدن گل گهربا 2ماه حقوق معوقه پس از جابجایی پیمانکار!

– گردهمایی بازنشستگان ذوب آهن اصفهان ، تهران وکرج در مقابل دفتر ریاست جمهوری!

– تجمع بازنشستگان وزارت صنعت و معدن برای دریافت مطالبات معوق مقابل وزارت اقتصاد!

تجمع اعتراضی کارشناسان و کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجلس برای دومین روزمتوالی!

اعتصاب دانشجویان رشته پرستاری دانشگاههای آزاد در روز دانشجو در اعتراض به طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها!

طومار  دانشجویان دانشکده پرستاری میبد دراعتراض نسبت بهطرح تربیت پرستار دربیمارستان ها!

– تجمع اعتراضی چندین هزار دانشجوی دانشگاه آزاد نجف آبادبدنبال واژگونی سرویس رفت وآمد دانشجویان وجان باختن 2دانشجو*!

گزارشی درباره قتل یک کارگردر فاز یک منطقه عسلویه !

جان باختن یک کارگر بدنبال فرو ریختن دیواره انبار ذرت درسنندج!

افزایش فشار کارفرمای شرکت نیر پارس برای تحمیل قراردادموقت به کارگران رسمی!

کارگران شرکت نیرپارس از افزایش فشار کارفرما برای تبدیل وضعیت استخدامی به قراردادی خبر دادند.

کارگران شرکت نیرپارس گفتند در دوسال گذشته مدیریت شرکت نیرپارس بصورت جدی تلاش کرده است تا به هر طریق ممکن قرارداد کاری ۷ کارگر دائمی باقی مانده این شرکت را به وضعیت موقت تبدیل کند.

به گزارش16آذرایلنا،در چند سال گذشته  کارگران مورد نظر حاضر به قبول پیشنهاد بازخریدی مدیریت نیر پارس نشده اند و در نتیجه هم اکنون دریافتی مزدی آنها به حداقل مزایای قانونی تقلیل پیدا کرده و در عمل مزایای دیگر مزدی از جمله پاداش، اضافه کاری، تشویقی، حق ماموریت به آنها پرداخت نمی شود.

به نقل از این کارگران گفته می شود که در ادامه این اعمال فشارها از ابتدای سال جاری بیمه تکمیلی کارگران رسمی باقیمانده که در میان آنها تعدادی از ایثارگران جنگ تحمیلی نیز حضور دارند قطع شده است.

همچنین آنهاگفتند: در شرایطی که تمام پرسنل نیر پارس صرف نظر از نوع قرارداد کاریشان از حدود ۵ سال قبل در صندوق رفاه کارکنان شرکت عضویت دارند و از همین طریق تاکنون از تسهیلات مالی این صندوق استفاده کرده‌اند اما از آبان ماه سال جاری همگی آنها از جمع استفاده کنندگان خدمات این صندوق کنار گذاشته شده‌اند.

شرکت نیر پارس یکی از واحدهای صنعتی زیر مجموعه گروه مپنا (شرکت خدمات مهندسی، صنعتی و مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) است که در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی پروژه‌ها نفت و گاز فعالیت دارد.

از قرار معلوم تا دو سال پیش حدود ۴۳ نفر از مجموعه ۳۰۰ کارگرای که در دفتر تهران نیر پارس شاغل بوده‌اند دارای قراردادهای دائمی کار بودند که از ابتدای سال ۹۳ با تصمیم مدیریت شرکت به تدریج همه این کارگران تبدیل وضعیت شده و تنها کارگران مورد نظر باقی‌مانده‌اند.

از خواسته های محمود بهشتی لنگرودی برای پایان دادن به اعتصاب غذایش حمایت کنیم!

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، بارها توسط رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی دستگیر شده و در شهریور ماه سال 94 در اعتراض به دستگیری خود اعتصاب غذا کرد.

محمود بهشتی این بار اعتصاب غذای خشک خود را از تاریخ 5 آذر آغاز و اعلام کرده است اعتصاب غذایش را تا رسیدن به خواسته هایش، مبنی برلغو حکم ظالمانه نه سال زندان دردادگاه چند دقیقه ای و محاکمه اش دردادگاهی علنی با حضور هیئت منصفه و برخورداری از وکیل مستقل، ادامه خواهد داد.

معلمان به عنوان بخشی از طبقه کارگر ایران برای رسیدن به مطالبات بحق خود رژیم جمهوری اسلامی را بارها به چالش کشیده اند، اما پاسخ رژیم همواره تهدید، ارعاب، سرکوب و زندان بوده است.

در دهه هشتاد معلمان زنجیره‌ای از تجمعات و اعتصاب های گسترده را در بسیاری از شهرهای ایران با خواست دستمزد بالای خط فقر، حق تشکل مستقل، آموزش رایگان، استانداردسازی مدارس متناسب با استانداردهای بین المللی و مخالفت با سیاست خصوصی سازی مدارس و تبدیل آموزش و پرورش به یک نهاد تجاری سازمان دادند. اما حکومت به این خواست های به حق معلمان با سرکوب و بگیر و ببند پاسخ داد. اعتراضات گسترده و سراسری معلمان در دی و اسفند ماه 93 و پس از آن در 27 فروردین، 17 اردیبهشت و سپس در 31 تیرماه 94  با همان مطالبات انباشته شده از دهه هشتاد، بار دیگر نشان داد که  معلمان به رغم همه سرکوب های رژیم از مطالبات خود دست نخواهند کشید.

اعتراضات اخیر معلمان از دی ماه 93 تا اردیبهشت 94 در حال رشد بود و تجمعات رو به افزایش. در   31 تیر ماه اگرچه رژیم خود را از پیش برای سرکوب کامل اعتراض آماده کرده بود و با ایجاد جو رعب و وحشت و تهدید توانست تعداد شرکت کنند گان در تجمع 31 تیر را به حداقل ممکن برساند اما نتوانست کل این جنبش و مطالباتش را فرو نشاند.

دستگیری علیرضا هاشمی، علی اکبر باغانی، اسماعیل عبدی و تعداد دیگری از معلمان و بریدن حکم 3 سال زندان دیگر برای رسول بداقی بعد از پایان 6 سال حبس و حکم نه سال برای بهشتی لنگرودی، هزینه سنگین و ضد انسانی ای است که جمهوری اسلامی به معلمان ایران تحمیل کرده است

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران حمایت خود را از مطالبات بحق محمود بهشتی لنگرودی اعلام می کند و به سهم خود کوشش خواهد کرد که حمایت تشکل های کارگری بین المللی به ویژه تشکلهای معلمان را از خواسته های بهشتی لنگرودی و آزادی فوری و بدون قید و شرط او و تمامی کارگران و معلمان زندانی جلب کند. ما ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بهشتی لنگرودی، رژیم سرکوب گر جمهوری اسلامی را مسئول حفظ  جان و امنیت او می دانیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۷ دسامبر ۲۰۱۵

مطالبات کارگران معدن زغال سنگ  البرز شرقی کماکان پرداخت نشده است!

کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی (طزره)که روز شنبه (۱۴ آذر) مقابل ساختمان اداری این واحد معدنی تجمع کرده بودند، همچنان منتظر تحقق مطالبات خود هستند.

به گزارش16آذرایلنا،یکی از کارگران در این باره گفت: تجمع یک روزه ما در حالی خاتمه یافت که‌‌ همان روز کارفرما در جمع ما حاضر شد و وعده داد که به محض وصول مطالبات مزدی طلب کارگران را پرداخت خواهد کرد.

اوگفت: کارفرما در شرایط کنونی از همه خواسته است که تا زمان وصول طلب شرکت به همکاری خود ادامه دهند و یا اگر فرصت شغلی بهتری را سراغ دارند هرچه زودتر  تسویه حساب کنند.

وی افزود: در جریان اعتراض اخیر، بصورت مشخص کارفرما موعد مشخصی را برای پرداخت قطعی مطالبات مزدی تعیین نکرده است.

این کارگر معدن طزره ادامه داد: از قرار معلوم مدیریت معدن هنوز بابت وصول طلب مربوط به فروش زغال سنگ‌های استخراجی با مشکل بدحسابی خریداران مواجه است.

به گفته وی، علاوه بر تعویق در پرداخت حقوق از سوی شرکت البرز شرقی، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران مربوط به پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار ان زیر محموعه معدن است که برای کارگران مشکلاتی را ایجاد کرده است.

بلاتکیلفی شغلی وحقوقی کارگران 5کارخانه تعطیل شده استان قزوین!

کارگران ابرصنعتی59 ماه، کارگران صنایع توان بخشی77 ماه، پوشینه بافت 69 ماه ، دروس ایران 46 ماه وفولادالماس تاکستان5 ماه است که حقوق نگرفته اند ومجبورند هرروز بدون اینکه بتوانند کاری را انجام دهند درسرکارخود حاضر شوند.

جوان طی گزارشی بتاریخ16آذر ازبلاتکلیفی شغلی وحقوقی کارگران 5کارخانه تعطیل شده استان قزوین،خبرداد.

براساس این گزارش،کارگران چهارکارخانه درشهرصنعتی البرز ویک کارخانه درتاکستان که چندین ماه است تعطیل شده اندهمچنان بلاتکلیفند.

کارخانه های ابرصنعتی، صنایع توان بخشی، دروس ایران و پوشینه بافت درشهرصنعتی البرزو فولادالماس در تاکستان، درمجموع با 108 کارگر چند ماهیست که تعطیل شده اند وکارگران آنها بلاتکلیف هستند.

کارگران ابرصنعتی59 ماه، کارگران صنایع توان بخشی77 ماه، پوشینه بافت 69 ماه ، دروس ایران 46 ماه وفولادالماس تاکستان5 ماه است که حقوق نگرفته اند ومجبورند هرروز بدون اینکه بتوانند کاری را انجام دهند درسرکارخود حاضر شوند.

ادامه بلاتکلیفی کارگران پروژه قطار شهری اهواز یک ماه پس از اخراج!

پس از گذشت یک ماه از اخراج بیش از ۳۸۰ کارگر پروژه قطار شهری اهواز هنوز وضعیت کارگران بیکار شده مشخص نیست. منابع کارگری در اهوازمی گویند کارفرما ی شرکت کیسون پس از اخراج این تعداد نیروی کار، فعالیت پروژه قطار شهری اهواز را متوقف کرد ه است.

کارگران بعد از اخراج برای بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه به صورت مجزا به اداره کار اهواز شکایت کرده‌اند و هنوز برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی نشده‌اند.

به گزارش ایلنا،یکی از کارگران پروژه قطار شهری اهواز صبح امروز (۱۶ آذر) گفت: فعالیت پروژه قطارشهری اهواز از دوازدهم آبان ماه امسال بدنبال اخراج همه ۳۸۰ کارگر پیمانی شاغل در این پروژه متوقف شده است و  در حال حاضر به جز چند نگهبان و کارمند اداری کارگر دیگری در این کارگاه حاضر نمی‌شود.

به گفته این کارگر؛ کارگران بعد از اخراج برای بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه به صورت مجزا به اداره کار اهواز شکایت کرده‌اند و هنوز برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی نشده‌اند.

به گفتهٔ این کارگر، بعد از برگزاری تجمعات اعتراضی مختلف در اهواز، مسئولین شرکت کیسون وعده رسیدگی به وضعیت کارگران قطار شهری را داده بودند اما با گذشت بیش از یک ماه هنوز درخواست اشتغال و پرداخت معوقات مزدی آنها براورده نشده است.

او با بیان اینکه اخراج شدگان بدنبال بازگشت بکار خود هستند افزود: بیکاری این تعداد کارگر در اهواز تبعات اجتماعی زیادی را در بر خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه شنیده‌ایم که کارفرما ی شرکت کیسون برای ادامه کار پروژه قطار شهری اهواز قصد دارد بعد از تسویه حساب کامل با کارگران اخراجی نیروی جدید استخدام کند، در ادامه گفت: ما همچنان آماده‌ایم تا ضمن دریافت معوقات مزدی به همکاری خود ادامه دهیم.

یکی دیگراز کارگران در این باره می‌گوید «تا الان اعلام کرده‌اند که کارگران بصورت گروهی بروند وتسویه حساب کامل کنند و در حال حاضر هم باید منتظر بمانیم ببینیم تکلیف کارگاه چه می‌شود تا پس از آن بدنبال بازگشت بکار و دریافت مقرری بیمه بیکاری باشیم.

این کارگر ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی استفاده از مقرری بیمه بیکاری نفع آن‌ها نیست و در سوابق بیمه‌ایشان  در آینده مشکل ایجاد می‌کند.

اخراج 30کارگرمعدن گل گهربا 2ماه حقوق معوقه پس از جابجایی پیمانکار!

بنابه گفته فعالان کارگری استان کرمان در روزهای اخیر شماری از کارگران شاغل در معدن گل‌گهر اخراج شده‌اند.

به گزارش16آذرایلنا،اخراج شدگان حدود ۳۰ کارگری هستند که تا پیش از این بصورت پیمانکاری در این واحد معدنی مشغول کار بودند و از قرار معلوم این کارگران حتی بابت مطالبات مزدی مهر ماه هنوز طلبکار هستند.

برپایه این گزارش،این کارگران به دلیل آنکه پیمانکار در مناقصه اخیر معدن موفق نشده است اخراج شده‌اند و از این پس کارگرانی که توسط پیمانکار جدید استخدام شده‌اند به جای آنها در معدن گل گهر کار خواهند کرد.

از قرار معلوم در اخباری که به نقل از مسئولان معدن گل‌گهر در رسانه‌های محلی استان کرمان منتشر شده است موضوع این اخراج‌ها تایید شده است.

بصورت مشخص در این اخبار گفته شده است: یکی از پیمانکاران معدن به این دلیل که نتوانسته است پروژه جدیدی در منطقه گل گهر دریافت کند قصد دارد ۵۰ کارگر خود رااخراج کند که هنوز این اخراج هابه طور قطعی رخ نداده است.

گردهمایی بازنشستگان ذوب آهن اصفهان ، تهران وکرج در مقابل دفتر ریاست جمهوری!

بیش از ۵۰۰ تن از بازنشستگان ذوب آهن از اصفهان ، تهران، کرج در مقابل دفتر ریاست جمهوری در تهران گردهم آمدند. آنان از عقب افتادن حقوق وتعیین تکلیف موجودی صندوق بازنشستگی کارکنان ذوب آهن و همچنین موضوع بیمه های تکمیلی شان به ریاست جمهوری شکایت برده بودند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از بازنشستگان ذوب آهن

امروز بیش از ۵۰۰ تن از بازنشستگان ذوب آهن از اصفهان ، تهران، کرج در مقابل دفتر ریاست جمهوری در تهران گردهم آمدند. آنان از عقب افتادن حقوق وتعیین تکلیف موجودی صندوق بازنشستگی کارکنان ذوب آهن و همچنین موضوع بیمه های تکمیلی شان به ریاست جمهوری شکایت برده بودند. متاسفانه هیچ کس برای پاسخگویی به این زحمتکشان حاضر نشد. تصمیم بر این است که باز هم فردا در مقابل دفتر ریاست جمهوری ساعت ۸ صبح تجمع کنند.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۱۵/۹/۹۴

تجمع بازنشستگان وزارت صنعت و معدن برای دریافت مطالبات معوق مقابل وزارت اقتصاد!

صبح امروز16آذر، بازنشستگان وزارت صنعت و معدن برای دریافت مطالبات معوق خود در سال‌های گذشته، مقابل وزارت امور اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

به گزارش 16آذرفارس، صبح امروز تعدادی از بازنشستگان وزارت صنعت و معدن برای پیگیری مطالبات معوق خود، مقابل وزارت امور اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

بنابراین گزارش این بازنشستگان خواهان دریافت مطالبات معوق خود از سال 91 بوده که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

پیش از این معترضان مقابل وزارت رفاه و شرکت دخانیات تجمع کرده بودند. به نظر می‌رسد مشکل معوقات بازنشستگان به یکی از چالش‌های اساسی تبدیل شده و مسئولیت اصلی آن در این تجمع برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده است که با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان تامین اجتماعی باید حل شود.

آخرین اخبار حکایت از آن دارد که مسئولان سازمان مدیریت و وزارت رفاه از قول مساعد برای حل مشکل این بازنشستگان در بودجه سال 95 خبر می‌دهند.

بنابهمین گزارش، در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یکی از مشکلات مربوط به جبران مطالبات صندوق‌های بازنشستگی که طی سال‌های اخیر با چالش‌های عدیده روبه‌رو بوده است، به‌طوری‌که مسئولان سازمان مدیریت یکی از موضوعات خاص برنامه ششم توسعه اقتصادی را به حل مشکل صندوق‌های بازنشستگی اختصاص داده‌اند.

تجمع اعتراضی کارشناسان و کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجلس برای دومین روزمتوالی!

جمعی از کارشناسان و کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی با تجمع مجدد مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی و بیمه خود شدند.

به گزارش16آذرخبرگزاری مجلس،امروز (دوشنبه، 16 آذرماه) کارشناسان و کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی با تجمع دوباره مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی و بیمه خود شدند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان با اشاره به اینکه پرداخت 80 میلیارد تومان توسط دولت به صندوق بیمه کشاورزی درخواست کارگزارن این صندوق است اما این پول به جای آنکه تحت عنوان کارمزد به شرکت‌های کارگزاری پرداخت شود تحت عنوان استخدام صرف جذب کارشناسان و کارگزاران این صندوق‌ها شده تا هم موجب امنیت شغلی آنان و هم جلوی سوء استفاده‌های برخی کارشناسان برای کارشناسی‌های جهت‌دار گرفته شود.

تجمع کنندگان از استان‌های تهران، زنجان، اصفهان،‌ فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی‌، کردستان، مازندران،‌ خراسان رضوی، ایلام، خراسان شمالی، اردبیل و خراسان جنوبی مقابل مجلس حضور دارند.

افراد تجمع کننده خواستار بررسی مجدد طرح استخدام کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی شدند.

لازم به ذکر است تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی برای روز دوم مقابل مجلس تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی از جمله اینکه تصویب طرح مرتبط با صندوق نیازمند دو سوم آراء نیست، خواهان رسیدگی به وضعیت خود شدند.

اعتصاب دانشجویان رشته پرستاری دانشگاههای آزاد در روز دانشجو در اعتراض به طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها!

صبح امروز16آذر ،جمعی از دانشجویان رشته پرستاری دانشگاههای آزاد در اعتراض به طرح تربیت پرستار در بیمارستان ها که چند مدت پیش در وزارت بهداشت به تصویب رسید دست به اعتصاب زدند.

یکی از پرستاران در ارتباط با این اعتصاب اظهار داشت:پرستاری حرفه است نه شغل و تربیت پرستار در بیمارستان باعث خدشه دار شدن حرفه پرستاری می شود.

وی در ادامه اظهار داشت:امروزه علاوه بر سه مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری ما چندین گرایش تخصصی رشته پرستاری داریم ،پرستاران ما در زمینه آکادمیک برتر از پزشکان و متخصصان سایر رشته ها هستند.

یکی دیگر از اعتصاب کنندگان گفت:من ۴ سال درس می خوانم و او ۹ ماه ،من پس از ۴ سال می شوم پرستار اما او پس از ۹ ماه می شود بهیار ،فقط یک مقدار در حقوق و مزایا تفاوت های احساس می شود با این تفاوت که چنانچه من در محل کار صدایم را بلند کنم آن بهیار مرا کیش و مات می کند چرا که به او تضمین داده اند شغل دارد اما من ….

وی ادامه داد:خونم بجوش می آید و دستانم مشت می شود برای این بی عدالتی اینبار دیگر صدایم را در گلو خفه نخواهم کرد و نمی گذارم حرفه ام زیر دست و پا له شود.

س دانشجوی خانم گفت : من یک دانشجوی پرستاری ام که قرار است بعد از ۴ سال و پشت سر گذاشتن درسهای تخصصی و عملی در بیمارستان ها و امتحان های سنگین پرستار شوم و شخص دیگری با گذراندن دوره ماهه بشود بهیار و سپس پرستار که این عین بی عدالتی است.

دانشجوی دیگری گفت:آیا عدالت است که دانشجویانی که ۴ سال پس از عبور سدی سخت و دشوار به نام کنکور سراسری و گذراندن ۱۳۰ واحد درسی،تحمل رنج های دور از خانواده و بی خوابی، در دانشگاه؛ به هنگام جستجوی کار به بن بستی رو به رو شوند و صف عظیمی از این دانشجویان نیز هنوز در دانشگاه ها مشغول به تحصیل میباشند و مسئولین با نادیده گرفتن این همه افراد نخبه،به بهانه نبود بودجه و با اضافه کردن یک پیشوند “کمک” به پرستار، صیغه‌ای خود ساخته به نام “کمک پرستار ” به وجود بیاورند و آینده شغلی آنان را به خطر بیندازند. آیا این عملکرد مسئولین، خیانت به دانشگاه و جامعه پرستاری کشور نیست؟

رییس دانشکده پرستاری یاسوج در این ارتباط گفت: که این طرح موقتا لغو شده و ما درخواست دادیم که در بیمارستان های خصوصی صورت نگیردو فقط بیمارستانهای دولتی باشه و دانشجویان نگران نباشند.

نوریان گفت: برای جبران کمبود پرستار ما گفتیم از طریق دانشگاها دانشجو بیشتر جذب کنند .

منبع:فصل نو

طومار  دانشجویان دانشکده پرستاری میبد دراعتراض نسبت بهطرح تربیت پرستار دربیمارستان ها!

جمعی از دانشجویان دانشکده پرستاری و تربیت میبد در طوماری اعتراض آمیز خطاب به وزیر بهداشت با اعتراض نسبت به طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان های دولتی و خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری و تربیت کمک پرستار و بهیار، خواستار حل مشکلات استخدامی پرستاران شدند.

به گزارش 16آذرنارین نیوز، دربخشی از این طومار که به امضاء جمعی از دانشجویان دانشکده پرستاری و تربیت میبد رسیده، آمده است “پرستاران به عنوان خط مقدم جبهه سلامت، تمام مشکلات را به جان میخرند تا با افزایش سطح سلامت، لبخند رضایت را بر چهره هم وطنان خود بنشانند و از وزارت بهداشت به عنوان متولی بخشش سلامت انتظار دارند، مشکلات حوزه پرستاری را درک و در جهت رفع آنها اقدام کنند.

اما وزارت بهداشت تمام کمبودهای بخش آموزش و بالین در پرستاری را رها کرده و با برجسته کردن کمبود پرستار در بیمارستانها سعی می کند این مشکل را از کوتاهترین و ناکارآمدترین روش حل کند.

جناب وزیر! مشکل کمبود پرستار تنها ناشی از تعداد پایین فارغ التحصیلان نیست، بلکه به مشکلات در جذب و ماندگاری پرستاران در بیمارستان ها ارتباط دارد چرا که با وجود سختی فراوان این شغل و معضلات موجود، هیچکدام از پارامترهای رضایت و امنیت شغلی، حقوق متناسب با کار و منزلت اجتماعی را ندارند.

ما دانشجویان دانشکده پرستاری و تربیت میبد به طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان های دولتی و خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری و تربیت کمک پرستار و بهیار معترض هستیم و معتقدیم این طرح باعث تهدید سلامت جامعه به دلیل پذیرش نامناسب و آموزش بی کیفیت پرستار و کم رنگ کردن هر چه بیشتر سطح آکادمیک پرستاری کشور خواهد شد.

از وزیر محترم بهداشت درخواست داریم مشکلات استخدامی پرستاران را حل کنند و قوانین معطل مانده پرستاری چون قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بهره وری و مشاغل سخت و زیان آور و اعطای صلاحیت حرفه ای را اجرا کند و با ایجاد جذابیت های شغلی خیل پرستارانی را که بعد از پایان تحصیل از شغل پرستاری خارج می شوند را به بالین بیماران بازگرداند و کمبود پرستار را رفع کنند.”

تجمع اعتراضی چندین هزار دانشجوی دانشگاه آزاد نجف آبادبدنبال واژگونی سرویس رفت وآمد دانشجویان وجان باختن 2دانشجو*!

صبح امروز در شانزدهمین روز آذر ماه، روزی که به عنوان “روز دانشجو” نامگذاری شده، چندین هزار نفر از دانشجویان این واحد در تجمعی در برابر ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه،خواستار توضیح مسئولان در  خصوص فاجعه واژگونی اتوبوس فرسوده حمل و نقل دانشجویان شدند.

به گزارش16آذرنجف آّبادنیوز، در ادامه تجمع اعتراض آمیز چندین هزار دانشجو دانشگاه آزاد نجف آباد که پس از محدوده کتابخانه مرکزی این واحد به مسجد آن انتقال داده شد، برخی دانشجویان با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای ریاست فعلی دانشگاه از سمت خود شدند.

سید محمد امیری ریاست دانشگاه نیز که به دلیل نبود امکانات صوتی مناسب در مقابل کتابخانه مرکزی،پیشنهاد ادامه تجمع در مسجد دانشگاه را داده بود در سخنانی که گاه و بیگاه با اعتراضات و هو کشیدن دانشجویان قطع میشد اعلام داشت:« تمامی اتوبوسهای فعال در چرخه نقل و انتقال دانشجویان دارای معاینه فنی و دیگر مجوزات مورد نیاز از مراجع ذی صلاح هستند».

امیری در بخش دیگری از سخنان خود غیر استاندارد بودن مسیر را از جمله دلایل اصلی بروز چنین فاجعه ای دانست و خاطر نشان کرد:« در این خصوص پیش از این مکاتبات و پیگیری های زیادی از طریق مراجع مربوطه همچون راه و ترابری انجام گرفته ولی متاسفانه تاکنون در این خصوص اقدام خاصی صورت نگرفته است».

دادن وعده به روز رسانی امکانات حمل و نقل و رفع نواقص موجود در کنار پیگیری جدی موضوع توسط واحد حقوقی دانشگاه، دیگر مطالبی بودند که ریاست دانشگاه با بیان آن اعلام داشت:« در خصوص آمار دانشجویان کشته شده،همان عدد ۲ نفر صحیح است و هر گونه اخبار رسمی و موثق در این خصوص از طریق دستگاه های مربوطه و دانشگاه اعلام خواهد شد».

این تجمع با وجود سخنان ریاست دانشگاه هنوز ادامه دارد و دانشجویان گهگاه شعارهایی با مضمون “حیا کن، رهاکن” و “اتوبوس قدیمی نمیخواهیم” سر می دهند و با ایجاد سر و صدا،اجازه سخنرانی به مسئولان را نمی دهند.

گفتنی است،بیش از 25 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد نجف آباد به عنوان بزرگترین دانشگاه آزاد کشور تحصیل می‌کنند.

* مدیر روابط عمومی فوریت‌های پزشکی اصفهان در مورد آخرین وضعیت تلفات و مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد نجف‌آباد در کمربندی خمینی‌شهر درصبح روز 15آذر اظهار کرد: از 39 نفر سرنشین دانشجوی این اتوبوس متاسفانه 2 نفر کشته و 31 نفر مجروح شدند که به وسیله 20 دستگاه آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

گزارشی درباره قتل یک کارگردر فاز یک منطقه عسلویه !

منابع خبری در منطقه عسلویه از کشته شدن یکی از کارگران شاغل در فاز یک این منطقه ویژه توسط همکارش خبر می‌دهند.

به گزارش16آذرایلنا،روز جمعه سیزدهم آذرماه سال جاری آقای «داریوش چایچی» از کارگران قسمت انبار شرکت آریا ساسول بر اثر خفگی و شکستگی گردن در محل کار خود فوت می‌کند.

از قرار معلوم پس از بازبینی تصاویر دوبین‌های نصب شده در محل حادثه نشان می‌دهد که مرگ مرحوم چایچی هنگام گفتگو با یکی از همکارانش اتفاق افتاده است.

از قرار معلوم فردی که اکنون از او به عنوان متهم احتمالی مرگ آقای چایچی یاد می‌شود دچار مشکلات روحی- روانی است.

اگرچه تلاش برای تماس با مسئولان شرکت آریاساسول و گفتگو در مورد حادثه مورد نظر بی‌نتیجه بوده است اما ظاهرا تحقیقات در مورد چرایی وقوع این ماجرا ادامه دارد.

برپایه این گزارش،همین چند سال پیش مشابه چنین حادثه‌ای برای یکی دیگر از کارگران شاغل در این منطقه عملیاتی اتفاق افتاده است. شرایط کاری عموم کارگران شاغل در منطقه عسلویه در بروز چنین اتفاقاتی  می تواند موثر بوده باشد.

صرف نظر از اینکه مرحوم چایچی و همکارش در استخدام کدام شرکت مستقر در منطقه ویژه عسلویه هستند، مطابق مقررات قانونی و عرفی رایج در منطقه عسلویه عموم کارگران شاغل در این منطقه از طریق انعقاد قراردادهای موقت و پیمانی مشغول کارند.

این شیوه استخدامی در کنار دیگر دغدغه‌های شغلی و وضعیت بی‌ثبات اقتصادی باعث می‌شود تا به مرور زمان احتمال ابتلای کارگران به مشکلات روحی و روانی افزایش یابد.

حضور روان‌شناسان صنعتی، برنامه‌های تفریحی و رفاهی، مسابقات ورزشی و… در پتروشیمی‌ها یک امر مهم به‌شمار می‌آید که در برخی از این مناطق ابن حوزه از جمله این شرکت نادیده انگاشته شده و مزید بر علت افزایش فشار روانی بر کارگران است.

جان باختن یک کارگر بدنبال فرو ریختن دیواره انبار ذرت درسنندج!

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج گفت: در جریان  حادثه فرو ریختن دیواره انبار ذرت یک کارگر جانش را ازدست داد.

به گزارش 16آذرفارس، مرتضی سنندجی صبح امروز با بیان اینکه خبر فرو ریختن دیواره انبار ذرت در نایسر از طریق سامانه 125 به این سازمان اعلام شد، اظهار داشت: بلافاصله نیروهای ایستگاه یک این سازمان به محل حادثه اعزام شده و کار امداد رسانی را آغاز نمودند.

وی گفت: به علت اینکه بیش از ظرفیت گنجایش انبار، ذرت انباشته کرده بودند، دیواره این سوله فرو ریخته و یکی از کارگران این انبار در زیر چندین تن ذرت مدفون شده بود.

سنندجی افزود: نیروهای امدادی این سازمان بعد از تلاش یک ساعته موفق شدند این کارگر را از زیر ذرت‌ها بیرون بکشند، اما متاسفانه این کارگردر این حادثه جان خود را دست داده بود.

شانزدهم آذرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.