حقوق بشر

احتمال اعدام دسته جمعی بیش از دەها زندانی سنی مذهب کُرد

4 سال گذشته

مشاهده تصویر

اشتراک گذاری

https://rangin-kaman.net/?p=42268

لینک کوتاه

بعد از ظهر دیروز “گارد ویژه زندان رجایی شهر کرج” طی یورشی ،بیش از دەها تن از زندانیان سنی مذهب محکوم به اعدام ساکن در سالن ۱۰ این زندان را با دستبند، پابند و چشم بند تحت تدابیر شدید امنیتی به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

به گزارش “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان”، از آنجای که همگی این زندانیان سنی مذهب حکم اعدام دارند و حکمشان هم در “دیوان عالی کشور “تأیید شده است، بیم آن می‌رود که این زندانیان برای اجرای حکم اعدام منتقل شده باشند.

هر چند تاکنون تعداد و اسامی دقیق این زندانیان معلوم نشده، ولی امروز “وزارت اطلاعات در کردستان” به خانواده بیست تن از این زندانیان گفته که برای آخرین ملاقات به “زندان رجایی شهر کرج” مراجعه کنند.

به گفته ی یک منبع آگاه احتمال اینکه تعدادی از این زندانیان شب گذشته اعدام شده باشند وجود دارد، هرچند تا به حال هیچ منبع موثقی این خبر را تأیید نکرده است.

“شهرام احمدی” نیز یکی از این زندانیان است که برای اعدام به مکان نامعلومی منتقل‌شده است. پدر “شهرام احمدی” طی گفتگوی تلفنی ضمن تأیید این خبر به “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” گفته که « امروز از طرف اطلاعات با ما تماس گرفتند که ملاقات آخر را با شهرام داشته باشیم. هم اکنون هم راهی تهران هستیم و واقعاً نمی‌دانیم که شهرام زنده است یا اینکه اعدامش کردند.»

گفتنی است که یورش بی سابقه و انتقال غیرمعمول این زندانیان درست چند روز پس از پخش فیلم اعترافات تنی از آنان تحت عنوان “در عمق تاریکی” صورت گرفته است، این مقدمات و نحوه انتقال زندانیان محکوم به اعدام خطر اجرای احکام اعدام دست کم تعدادی از آنان را محتمل می کند.

قبلاً اسامی ۲۷ زندانی سنی‌مذهب محکوم به اعدام “زندان رجایی شهر کرج” است که گفته می شود حکم آنها از سوی” دیوان عالی کشور” نیز تأیید شده است ، در اختیار “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان “قرار گرفت. این زندانیان اهل سنت از سوی دستگاه قضاییه با اتهاماتی نظیر “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در گروه‌های سلفی”، “افساد فی‌الارض” و “محاربه” به اعدام محکوم شده اند و درباره جزئیات و فعالیت های آنان از سوی مسئولین و ارگان های قضایی شفاف‌سازی نشده است.

اکثر این زندانیان طی سال‌های ۸۸ تا ۹۰ در کُردستان توسط “مأموران وزرات اطلاعات” بازداشت شده و پیش از محاکمه، بدون دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده، برای چندین ماه در سلول انفرادی نگهداری شده‌اند و این نگرانی وجود دارد که آنها در این دوران شکنجه شده و یا مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

Facebook Comments
ارسال دیدگاه

نام شما


ایمیل شما


وب سایت شما

نظر شما