تجمع “همگامی” در پاریس برای پشتیبانی از مبارزات مردم ایران

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

جمعی از ایرانیان مقیم اروپا با عنوان”همگامی کانونها و نهادهای ایرانی در همبستگی و پشتیبانی از مبارزات مردم ایران در خارج کشور” بعد از ظهر روز شنبه در حمایت از مبارزات مردم ایران در میدان سان میشل پاریس تجمع کردند.
“کاترین مارگاته” شهردار حزب کمونیست شهر مالاکف در حومه پاریس در این تجمع گفت: از جوانان ایران همچون ندا که یکسال پیش با جان خود درخت آزادی و انقلاب را آبیاری کردند یاد می کنم.وی افزود:رحزب کمونیستم فرانسه همیشه برای همبستگی با مردم ایران جهت استقلال، آزادی،لائیسیته و ایجاد عدالت اجتماعی در کنار آنان ایستاده و خواهد ایستاد.
وی همچنین درباره مساله اتمی ایران گفت: ما نمی خواهیم دولت ایران به بمب اتم مجهز شود همانطور که نمی خواهیم دولتهایی مثل اسرائیل بمب اتم داشته باشند، به همین جهت از دولت فرانسه خواسته شد که به صورت برابر بر روی همه دولتهایی که در تلاش برای تهیه بمب اتم هستند مبارزه کند.
وی افزود: همچون همیشه در تمام تظاهرات ایرانیان شرکت خواهم کرد. در زمستان گذشته بسیار خوشحال بودم که در این شهر شبی با شکوه برای پشتیبانی از مبارزات مردم ایران برگزار شد.
وی تاکید کرد: ایران کشور بزرگی است و به سیاه روزی محکوم نیست و من مطمئنم که روزی در آینده نزدیک همراه هم آزادی مردم ایران را با کشوری مستقل، آزاد و لائیک جشن خواهیم گرفت.
وی همچنین در گفت و گو با خبرنگار ندای آزادی شرکت در راهپیمایی برای حمایت از مبارزات مردمی در ایران را بسیار مهم دانست و افزود: برای کمونیست های فرانسه ابراز همبستگی در دفاع از مبارزات مردم ایران برای آزادی، دمکراسی و پیشرفت بسیار مهم است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تحریم علیه جمهوری اسلامی راه حل مناسبی برای مقابله با این رژیم است، گفت: مردمی که در ایران زندگی می کنند بهتر می توانند به ما درباره تاثیر تحریم ها بگویند.این مساله بسیار حساس است و مردم ایران می توانند به این سوال پاسخ روشن تر دهند.
“اکبر سیف” یکی از اعضای جنبش جمهوری خواهان دمکرات و لائیک ایران نیز در این تجمع گفت: مبارزاتی که مردم ایران دارند در مراحل فوق العاده حساسی قرار دارد و با افت و خیزهای زیادی روبروست اما این جنبش در اعماق جامعه ریشه دارد و قطعا ادامه پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط اختناق و سرکوبی که در جامعه وجود دارد بسیار اهمیت دارد که ایرانیان مقیم خارج کشور فارغ از تعلقات خود در اشکال مختلف فریاد مردم ایرن را در خارج از کشور بلندتر کنند. 
وی خاطر نشان کرد: این تجمعات قطعا در حمایت از مردم ایران موثر است و تاثیرات آن را در گذشته دیده ایم . همین امروز هم می بینیم که حمایت از مردم ایران در خارج کشور چه تاثیری بر کاهش فشار بر مردم ایران، جلوگیری از سرکوب بیشتر و بهتر کردن شرایط زندانیان به اشکال مختلف دارد لزا این شکل از همبستگی باید تقویت شود.
“متین دفتری” عضو دیگری از جنبش جمهوری خواهان دمکرات و لائیک ایران نیز گفت : هر تجمعی در مقابل رژیم جمهوری اسلامی و در حمایت از مبارزات مردم ایران برای دموکراسی و آزادی و استقلال مفید است ولی ای کاش علامت پرچم ایران در این تجمع برافراشته می شد.
وی با بیان اینکه “هویت” بسیار مهم است، تاکید کرد: ما پرچم سه رنگ خود را در انقلاب مشروطیت به دست آورده ایم که یکی از بزرگترین گامهای مردم ایران در راه دمکراسی بوده است و این پرچم را باید همه جا عزیز نگاه داشته و بالا برافرازیم .
“میشل لوی” جامعه شناس و روشنفکر فرانسوی نیز با پشتیبانی از مبارزات مردم ایران اظهار داشت: حمایت از مبارزات مردم ایران یکی از وظایف من است.
ژول انگو نماینده حزب سوسیالیست در ناحیه یازدهم پاریس در پیامی گفت: در شرایطی که یک رژیم دیکتاتوری مذهبی مردم خود را سرکوب و زندان می کند و حتی مخالفان خود را اعدام می کند ما تضمین می دهیم که هرگز ساکت نخواهیم نشست و هرگز در برابر مطالبات دمکراتیک جامعه بزرگ مدنی در ایران که زیر دیکتاتوری خفه می شوند سکوت نخواهیم کرد.
وی افزود: ما هرگز ایرانیانی را که به تبعید آمده اند یا ایرانیانی که جان خود را از دست داده اند و یا از دست می دهند به دلیل اینکه جرات کرده اند حق دفاع از حقوق سیاسی و مدنی خود را درخواست کنند، فراموش نخواهیم کرد. ما هرگز به آنها پشت نخواهیم کرد حتی اگر این به آن معنی باشد که بعضی از تحریم ها درباره مساله اتمی ایران برداشته شود چرا که سکوت ما به این معنی است که همه ما در برابر نیرو،زور و خشونت این رژیم تاریک اندیش سر فرود آورده ایم و چنین چیزی را هیچ دمکراتی در دنیا نمی تواند عمل کند.در نتیجه ما همواره آنجا خواهیم بود تا متد های وحشیانه قرون وسطایی رژیم ملاها را افشا کنیم، برای اینکه ایرانیانی را که ما با آنها درباره اتحاد به دمکراسی خصلت جهان شمول و غیر قابل تقسیم حقوق بشر و انسانی شریک هستیم همواره حمایت کنیم .حمایت و دوستی مان را به همه ایرانیانی که در اروپا هستند ابلاغ کنید.
در این تجمع “بوعالم” نماینده “سندیکای سولیدر” صمیمانه از اجتماع های اینچنین پشتیبانی کرده و همبستگی خود با مردم ایران را اعلام کرد.
وی افزود: مبارزات مردم ایران نه فقط بر علیه شخص احمدی نژاد است بلکه بر علیه رژیمی است که احمدی نژاد را بر سر کار آورده است و به همین جهت احمدی نژاد را از کل رژیم جمهوری اسلامی جدا نمی کنیم.
وی افزود: ما خواهان لغو حکم اعدام،آزادی همه زندانیان سیاسی و رعایت حقوق کارگران برای ایجاد تشکل های کارگری، انتخابات آزاد، اعاده حقوق اقلیتهای ملی ،دمکراسی واقعی ،آزادی مطبوعات و پاسخ گویی به خواسته ها و مطالبات کارگران و حقوق بگیران ایران هستیم .
وی همچنین خواستار رفع تبعیض علیه زنان و رعایت حقوق همجنس گرایان شد.
در این تجمع ایرانیان با شعارهایی به زبان فارسی و فرانسوی خواستار آزادی زندانیان سیاسی از جمله دانشجویان،فعالان حقوق زن، روشنفکران، دگر اندیشان و غیره شدند.
“همگامی” در بیانیه ای آورده است: سی سال است که رژیم جمهوری اسلامی، مرگبارتر از رژیم گذشته، ایران را به زندان و زندان را به قتلگاه آزادی خواهان و دگر اندیشان تبدیل کرده است. در جمهوری اسلامی، آزادی خواهان و دگر اندیشان محکوم به اذیت و آزار، دستگیری، شکنجه و اعدام هستند. رژیم جمهوری اسلامی ، از دست زدن به هیچ جنایتی نسبت به مردم ایران و تجاوز به حقوق اولیه آنها کوتاهی نمی کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: تجربه سی سال حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی بیان این واقعیت است که این نظام اصلاح پذیر نبوده و مانع اصلی بر سر راه تحقق هر گونه تحول و دگرگونی عمیق و مترقی اجتماعی در ایران است. از ایران رو برای مردم ایران راهی جز این باقی نمانده که با قبول هزینه در جهت سرنگونی آن مبارزه کنند.
این بیانیه می افزاید: روشن است که در داخل مرزهای ایران به علت خشونت بی حد و اندازه رژیم، خطرهای زیادی بر سر راه آزادی خواهان و دگراندیشان وجود دارد تا نتوانند خواسته های خود را به روشنی بیان کنند، اما اپوزیسیون پیشرو در خارج از کشور این محدودیت ها را ندارد و موظف است که روشن و صریح خواسته های خود را مطرح نماید.
در ادامه این بیانیه آمده است: ما بر این باوریم که تنها با نفی تمامی نظام جمهوری اسلامی و با مطرح کردن روشن خواست های خود باید در این حرکت اعتراضی شرکت کنیم و با توجه به این نکته در خارج از مرزهای ایران از خواست های جنبش اعتراضی زنان، کارگران، دانشجویان، جوانان، و همچنین برای آزادی های سیاسی، فرهنگی، هنری، ملی، قومی، مذهبی، و غیر مذهبی دیگر قشرهای مردم تلاش و مبارزه کنیم.
در این بیانیه خاطر نشان شده است: ما بر این باوریم که امروزه در بستر جنبش های اعتراضی داخل کشور، شرایط بسیار مناسبی برای سازماندهی و هماهنگ کردن حرکت های اعتراضی ایرانیان در خارج کشور بر علیه جمهوری اسلامی وجود دارد که می تواند پشتیبان عملی برای مبارزات مردم در داخل کشور باشد. ما می توانیم با حرکت از وجوه مشترک، فعالیت های خود را در دفاع از مبارزات روزمره مردم و بازتاب آن در سطح افکار عمومی در خارج از مرزهای ایران هماهنگ و سازماندهی کنیم.
در این بیانیه تاکید شده است: کوشش ما بر این است که با گشودن فضای دمکراتیک و گسترش روحیه آزاد اندیشی و برابری خواهی، توان مبارزاتی میان نیروهای مترقی را افزایش دهیم. ما در پی آن هستیم که عناصر و نیروهای پیشرو با استقلال اندیشه و برابر حقوق، خواست های مشترک خود را در صحنه مبارزات جاری طرح کنند و فعالانه در این راه قدم بردارند که جنبش اعتراضی گسترده نیروهای دمکراتیک، چپ و آزادی خواه ایران برای پشتیبانی از مبارزات مردم علیه رژیم جمهوری اسلامی نهادینه شود.
در ادامه این بیانیه آمده است: کوشش ما بر این است که به ایجاد فضای دمکراتیک و روحیه آزاد اندیشی در شهرها کمک و از این راه بر اساس خواست های همگن عمل کنیم. طبیعی است که باید با هم و همراه با یکدیگر روش های نوینی برای همکاری و هماهنگی در فعالیت ها را آزمایش و تجربه کنیم. روشن است که باید محدوده فعالیت های عملی خود را تا حد امکان گسترش دهیم و زمینه های عینی فعالیت هایمان را در پشتیبانی از مبارزات مردم ایران افزایش دهیم و به همراه آن بر سر تفاوت های نظری و سایه روشن های فکری مان به گفت و گو بپردازیم.
در این بیانیه تصرح شده است: تجربه و فعالیت های مشترک ما در ماههای گذشته، گواه آنست که می توان به یک جو زنده و امید بخش سیاسی دامن زد و مبارزه علیه تمامی نظام جمهوری اسلامی، نظام سلطنتی و افکار بازمانده از نظام های موروثی و ساختارهای فرد محور و ولایت مدار را نیز به طور مشترک تحرک بخشید. حرکت ما می تواند به عنوان یک تجربه عملی در خارج از مرزهای ایران، سرآغازی باشد برای همگامی ضروری و گسترش ارتباط بین همه نیروهایی که هدفشان پشتیبانی از مبارزات مردم، بالا بردن و گسترش خواست های آنان، استقلال ایران، عدم هرگونه دخالت دولتهای خارجی در تعیین سرنوشت مردم ایران و سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است.
“ژان فرانسوا کورب” مسوول بین المللی سندیکای کارگری “ث ژ ت” و “وانینا” نماینده حزب نوین ضد سرمایه داری در سخنانی خواستار حمایت از مبارزات مردم ایران شدند.
انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران (پاریس)، تلاش- کانون حمایت از مبارزات مردم ایران(کلن)، جمعیت پشتیبانی از مبارزات مردم ایران(ماینس و ویسبادن)، جمعیت کردهای مقیم فرانسه، جمعی از فعالین سیاسی و جقوق بشر و سازمان پرایم هلند، شورای همبستگی با جنبش های اجتماعی در ایران (لندن)، شورای هماهنگی ایرانیان(هامبورگ)، شورای حمایت از مبارزات مردم ایران(اشتوتگارت)، کانون پناهندگان سیاسی ایران(برلن)، کانون همبستگی و دفاع از مبارزات مردم ایران(هانوفر)، کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران (زوریخ)، کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران (بروکسل) ، کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران(برلن)، کمیته فعالین چپ(هامبورگ)، شورای سوسیالیست های مسلمان(هلند) و کانون فرهنگی ایرانیان (هلند) با عنوان “همگامی کانون ها و نهادهای ایرانی در همبستگی و پشتیبانی از مبارزات مردم ایران در خارج کشور” در حمایت از مبارزات مردم ایران فعالیت می کنند.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.