mandela 01

“مردانی چون نلسون ماندلا هرگز نمی میرند”

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

mandela 01

mandela 01در درازنای تاریخ کشورها، گاه مردانی هویدا می شوند که تاریخ کشور و اندیشه و زندگی مردم خود را دگرگون میکنند و مردم را در مسیر خودباوری و پیشرفت سیاسی و احتماعی قرار می دهند: مانند گاندی در هندوستان و مصدق در ایران و مارتین لوتر کینگ در امریکا.

نلسون ماندلای افریقای جنوبی از چنین مردان نادر بود که با اراده آهنین، از خود گذشتگی و مردم دوستی، میهن خود را که در اثر چیرگی استعمار و بهره بری بیگانگان در ژرفای تبعیض و ستمگری و بدبختی اکثریت مردم فروافتاده بود، چنان متحول کرد که در طی یک دهه تبدیل به کشوری دموکراتیک، پیشرفته اقتصادی و مورد احترام تمامی جامعه جهانی شد؛ و خود نلسون ماندلا بصورت نمادی ورجاوند و جاویدن برای همه مردم جهان، بویژه مردم ستمدیده زیر فشار دیکتاتوری و فقر و فساد و خشونت، درآمد. مردی که رییس جمهور افریقای جنوبی او را بزرگترین فرزند کشور و پدر مردم خود خواند.

ماندلا سالها برعلیه حکومت نژادپرست اقلیت سفید پوست مهاجر در افریقای جنوبی مبارزه کرد و پس از نزدیک به سه دهه زندان و مبارزات خستگی ناپذیر، سرانجام با جلب توجه و افکار عمومی جهانیان پیروز شد حکومت آپارتاید سپیدپوستان را به تسلیم وا دارد و برابری همه شهروندان را در برابر قانون و در صندوق‌های رای نهادینه کند. ماندلا که با مبارزه مسالمت آمیز و بردبارانه خود رییس جمهور حکومت تبیض و خشونت نژادی را برای استقرار برابری و مردم سالاری با خود همراه کرده بود، در سال ۱۹۹۳، همراه با دشمن رام شده خود برنده جایزه صلح نوبل شد، ودر سال ۱۹۹۴ به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده گشت. ماندلا در طی مدت ۵ سالی که در قدرت بود با بخشیدن دشمنان دیروز خود از همه شهروندان این کشور خواست که در یک آشتی ملی برای ساختن کشور خود همکاری کنند.

ماندلا یک ابرمرد بود . ابرمردی که توانست با آفرینش الگوی مبارزاتی مسالمت امیز و مدنی، آنهم در دوره ای از تاریخ جهان که بیشتر انقلابیون درگیر جنگ های چریکی و خشونت امیز و تروریستی بودند نقش تاثیر گذاری در فرایند آزادیخواهی ملتهای تحت ستم و استعمار داشته باشد. او به بشریت آموخت که بدون دست بردن به سلاح و خشونت و خونریزی هم می توان دشمن سرسخت آزادی و نژاد پرستی و استثمار را به زانو درآورد و ملتی را از یوغ چیرگی دشمنان آزادی رهانید و بسوی پیشرفت و سعادت رهنما شد. برای مرگ ماندلا که گاندی زمان خود بود همه کشورهای جهان باید سوگوار باشند.

گروهی از هموندان جبهه ملی ایران

ادیب برومند، مهندس عباس امیرانتظام، دکتر لقا اردلان، مهندس اسماعیل احمدی مجد، الهه امیرانتظام، مهندس محمد اویسی، دکتر داود هرمیداس باوند، مهندس مرتضی بدیعی، نینا بیک، گیتی پورفاضل، عیسی خان حاتمی، دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس هوشنگ خیر اندیش، جمال درودی، دکتر احمد علی رجایی، مهندس آرش رحمانی، بهرام رحمانی وحید، دکتر فاطمه رحمانی، امیر رزاقی، یونس رستمی، دکتر علی رشیدی، مهندس اشکان رضوی، دکتر محسن رهامی، کورش زعیم، حسین زندی، دکتر شاهین سپنتا، حسین شاه حسینی، علی شجاع، امیر شیخ الاسلام، مهندس مجید ضیایی، احمد عبدالحسینیان، جواد فرج الدین، دکتر محسن فرشاد یکتا، یوسف فلاح، علی قادری، مصطفی قاسمی، ناصر کمیلیان، پریچهر مبشری، دکتر حسین مجتهدی، ضیاء مصباح، بابک مغازه‌ای، هرمز ممیزی، حسین موسوی، مجتبی موسوی، امیرمسعود موگویی، فتح الله نجاتی مازگر.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.