bahram rahmani 01

«جنجال‌ های سیاسی و مطبوعاتی» در رابطه با سفر «رجب طیب اردوغان» به ایران!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

bahram rahmani 01

bahram rahmani 01بهرام رحمانی

تهران این روزها مهمانان زیادی دارد: رژه گارودی دبیرکل سابق حزب کمونیست مسلمان شده  فرانسه، سفر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، اعضای سابق مجلس عوام انگلستان، کارل بیلدت وزیر امور خارجه سوئد که به نظر می رسد از سوی اتحادیه اروپا ماموریت دیدرا با سران حکومت اسلامی در تهران شده و یا رییس پارلمان کره جنوبی، اعضای گروه متنفذین، سرگئی ایوانف، وزیر سابق امور خارجه روسیه، هیات بزرگ اقتصادی فرانسه و..، همه و همه مهمان حکومت اسلامی هستند.

این سفرها و ترافیک سنگین دپیلماتیک به تهران، در حالی صورت می گیرد که حکومت اسلامی ایران، از سر ورشکستگی اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک در مقابل گروه پنج به علاوه یک و در راس همه دولت آمریکا زانو زده و پرچم سفید سازش را بالا برده است. اکنون سران و مقامات و دیپلمات های حکومت اسلامی، از صبح تا شب مشغول تمرین «نرمش قهرمانانه» هستند تا در مقابل مهمانان خارجی خود، ان چنان دولا و راست شوند و لبخند بزنند تا بلکه با جذب سرمایه گذرای های خارجی و حمایت آن ها، چند صباح دیگری حکومت پوسیده و متزلزل و آدم کش خود را سر پا نگاه دارند.

این سفرها، هم چنین هنگامی به ایران شدت گرفته که حکومت اسلامی، با وحشی گری بیش تری اعتراضات بر حق و عادلانه کارگران را سرکوب می کند؛ دستگیری و زندان و شکنجه، به خصوص اعدام های روزانه، حتا صدای نهادهای بین المللی مداقع حقوق بشر را نیز درآوده است.

در چنین شرایطی، دییلمات ها و نمایندگان دولت های به اصطلاح دمکراتیک، کاری به کار این همه جنایات و وحشی گری های حکومت اسلامی علیه بشریت ندارند؛ حتا خانم های دپیلمات و روزنامه نگار در سفر به حکومت اسلامی ایران، از سر اجبار و یا داوطلبانه چادر به سر می کنند به نوعی سیاست آپارتاید جنسی حکومت اسلامی را تایید می کنند و مساله شان نیست که حکومت اسلامی، چادر اسلامی را به زور سرنیزه بر سر زنان ایران کرده و آنان را به طور سیستماتیک سرکوب می کند.

یکی از سفرهای پر حاشیه ای و جنجالی به ایران، سفر نخست وزیر ترکیه به این کشور است. بامداد چهارشنبه 9 فروردین 1391 رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در راس یک هیات عالی‌ رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد. هرچند اظهارات اردوغان پیش از سفر به تهران و دیدار وی با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا پیش از سفر به ایران بعد سیاسی این سفر را در سطح رسانه‌ ها پررنگ کرده بود اما روابط گسترده تجاری میان ایران و ترکیه و همراهی وزرای انرژی و اقتصاد ترکیه با اردوغان در این سفر نشان داد که نه تنها طرفین مذاکرات مهمی در موضوعات اقتصادی داشتند، بلکه بر سر سوریه و رابطه با آمریکا و فساد اقتصادی مشترک شان و…، به دور از چشم روزنامه نگاران و در پشت درهای بسته گفتگو و مذاکره و احیانا به توافقانی نیز رسیده اند.

در این سفر، احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه، نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد، تانر ییلدیز وزیر انرژی، جودت ییلماز وزیر توسعه، عمر چلیک وزیر فرهنگ، تعداد بی شماری سرمایه دار و صاحبان صنایع بزرگ و هم چنین کمال اوتورک رییس خبرگزاری آناتولی با 50 روزنامه نگار، نخست ‌وزیر ترکیه را در سفر به ایران همراهی می کردند.

اردوغان امروز با دعوت رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور حکومت اسلامی وارد تهران کرد. او، با آیت الله خامنه ای رهبر حکومت اسلامی ایران و حسن روحانی رییس جمهور دیدار کرد. هم چنین اردوغان با محمد جواد ظریف و اسحاق جهانگیری وزیر خارجه و معاون اول رییس جمهور دیدار و گفتگو نمود.

اردوغان و نمایندگان دولت های دیگر، در حالی به تهران سفر کرد که توجه عمده مسئولان حکومت اسلامی ایران به ژنو ۲ بر سر سوریه و نتایج گفتگوی هسته ای شان با گروه پنج به علاوه یک، معطوف است تا از سرنوشت مذاکراتی که متحد سوری آنان با مخالفان خود به امید توقف جنگ انجام می دهد با خبر شوند؛ و بخش دیگری از توجه آنان به تحولات کل منطقه از عراق گرفته تا لبنان و یمن و حتی ترکیه معطوف شده است. مه متر از همه، سران حکومت اسلامی به شدت نگران خیزش های تازه مردمی در سطح کشور هستند.

در عین حال، مقامات ترکیه ای و ایرانی، در شرایطی با یکدیگر دیدار کردند که هر دو به هم نیاز مبرم دارند. این نیاز متقابل به یکی از بخش های سیاسی یا نظامی و یا اقتصادی محدود نمی شود، بلکه شامل هر سه بخش است؛ به ویژه که دو کشور هر کدام به نحوی با هجومی که نقش آنان را در منطقه هدف قرار داده است مواجه هستند. به علاوه این که هر دو حکومت، به یک فساد اقتصادی مشترکی نیز آلوده اند و نهایتا نگران اوج گیری اعتراضات مردمی هستند.

به این ترتیب، به نظرم سفر اردوغان به جمهوری اسلامی ایران، صرفا یک سفر عادی نبود. او، یک سال پیش نیز به ایران سفر کرده بود و اگر بحران سوریه روی نمی داد، روابط بین دولت اردوغان و حکومت اسلامی، در شرایط بهتری قرار داشت.

اختلافاتی که در آن زمان بین دوکشور وجود داشت، اساس روابط دوکشور را متزلزل نکرد و تهدیداتی که استقرار سکوهای موشکی پاتریوت در ترکیه (برای ایران) ایجاد کرده بود اردوغان را بر آن داشت که برای دیدار با مقامات ارشد ایران به تهران سفر کند.

در آن زمان، اردوغان به مقامات ایرانی گفت حکومت دمشق بی تردید سقوط می کند و بهتر است ایران دست از حمایت از این حکومت بردارد و ثبات تهران و روابط با همسایگانش را به خاطر حمایت از یک حکومت در حال سقوط، به خطر نیندازد. پاسخ مقامات ایرانی، کوتاه بود: «شما در موضع خود تجدید نظر کنید، ما منتظر شما هستیم و حکومت سوریه پابرجا می ماند.»

چند ماه بعد، یک هیئت بلندپایه حکومت اسلامی ایران، که حامل پیام مقامات ارشد اینح کومت بود به ترکیه رفت. مقامات ترکیه در آن زمان، باز هم بر این تصور بودند که اوضاع جنگ داخلی در سوریه در حال تغییر جدی به نفع شان است. در آن زمان نیز مقامات ترکیه در پاسخ به این پرسش که آیا در موضع خود تجدید نظر کرده اید، گفتند: «در چنین شرایطی چگونه ترکیه از امید باقی مانده در تغییر حکومت سوریه دست بردارد؟

اما روابط ایران و ترکیه با وجود همه این مسائل و اختلافات قطع نشد، بلکه در همه بخش هایی که به موضوع سوریه مرتبط نبود ادامه پیدا کرد. حتی در موضوع سوریه، همکاری دو کشور در زمینه تسهیل فرآیند آزادسازی بازداشت شدگان و هماهنگی های امنیتی مرتبط با امنیت ملی دو کشور، در پایین ترین سطح ادامه یافت.

به این ترتیب، روند مسائل بین دو کشور، بدون تنش جدی پیش رفت و هر دو حکومت، هم چنان گام هایی را یکی پس از دیگری به سمت نزدیکی و سپس توافق برداشتند.

نخست ‌وزیر ترکیه، به ویژگی‌ های دو کشور ایران و ترکیه پرداخت و گفت: «آنکارا و تهران فاصله دو ساعته با هواپیما دارند و به لحاظ فیزیکی نیز دو پایتخت دو کشور به هم نزدیک هستند.»

اردوغان، با بیان این که روسای کمیسیون ‌های مشترک دو کشور و نمایندگان آن ها اراده خوبی در زمینه تعمیق روابط دو کشور دارند، تاکید کرد: «سال ۲۰۱۲ سال برجسته ‌ای برای دو کشور بود و روابط دو کشور از مرز ۲۱.۸ میلیارد دلار گذشت و یک روابط متوازن بین دو کشور برقرار بود… متاسفانه این روابط در سال ۲۰۱۳ به ۵/۱۲ میلیارد دلار تنزیل پیدا کرد و در این سفر هدف ‌گذاری شد تا برای سال ۲۰۱۵ به ۳۰ میلیارد دلار برسیم.»

اردوغان تصریح کرد: «بدیهی است که ما از ایران نفت ‌خام و گاز طبیعی وارد می‌ کنیم که استراتژیک هستند و ما بیش تر می ‌توانیم این منابع را دریافت کنیم.»

ترکیه از مشتریان اصلی  نفت ایران است، که قبل از تحریم ‌ها روزانه ۱۸۰ هزار بشکه نفت می‌ خرید، اما ‌اکنون این میران به ۱۰۵ هزار بشکه کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در چارچوب سفر رسمی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به ایران، سه سند همکاری میان مقامات دو کشور امضاء شد. این اسناد شامل پنجمین کمیته مشترک تجاری دو کشور و هم چنین همکاری خبری بین خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و خبرگزاری آناتولی ترکیه است. سند دیگر که دو کشور پس از سال‌ ها تلاش آن را امضاء کردند، موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه است که در زمینه بهبود تجارت میان دو کشور بسیار کارساز خواهد بود. این اسناد در حضور رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران در مجموعه سعدآباد تهران امضاء شد.

به نظرم بحران سوریه، عراق، مساله مردم کرد در منطقه به خصوص در سوریه، فساد مالی اخیر در ترکیه و دستگیری یک تاجر ایرانی الاصل، سپر موشکی ایالات متحده آمریکا در ترکیه از مهم ترین چالش های روابط بین تهران و آنکارا است و خود ترکیه، توافق نامه های استراتژیکی را با کشورهایی نظیر روسیه و آذربایجان و بسیاری از کشورهای دیگر امضاء کرده است. اما ترکیه به دلیل نیاز به منابع انرژی ایران، در همه شرایط روابط اقتصادی خود با تهران را حفظ کرده است اما بعد از اعمال تحریم های نفتی علیه ایران، ترکیه هم مجبور شد، حدود 40 درصد از واردات نفتی خود از ایران را کاهش دهد.

ترکیه، هم چنین قراردادی برای خرید ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از ایران دارد، اما ایران سالانه فقط حدود ۸ میلیارد متر مکعب گاز به این کشور تحویل می‌ دهد.  به نقل از منابعی در وزرات انرژی ترکیه گفته شده است که احتمال دارد اردوغان از ایران بخواهد قیمت گاز صادراتی را ارزان ‌تر کند.

قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه، یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی است که همواره موضوع اختلاف دوکشور بوده است و با توجه به قصد ترکیه برای شکایت از ایران به دلیل قیمت بالای گاز صادراتی، قطعا یکی از موضوعات مذاکرات دو طرف رسیدن به راهکاری برای این موضوع بوده است. با توجه به این که طرف ترکیه ای می ‌تواند در مذاکرات پیش ‌رو گزینه‌ تامین کالاهای مورد نیاز ایران از غرب را در مقابل کاهش قیمت گاز صادراتی پیشنهاد دهد احتمالا به توافقاتی رسیده اند.

یکی از مهم‌ ترین مسایل در ایجاد دور جدید تحریم‌ های پولی علیه ایران، استفاده از ارز واسط در مبادلات تجاری کشور است. با این شرایط، حذف و یا کاهش ارز واسط از مبادلات تجاری با شرکای اصلی تجارت خارجی کشور است. بنابراین، هرگونه تخفیف در قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه، روابط طرفین را تعمیق می بخشد.

روزنامه «تودیز» ترکیه نوشته بود ترکیه برای هزار متر مکعب گاز وارداتی از ایران ۴۹۰ دلار می ‌پردازد در حالی که  برای همین مقدار گاز به  جمهوری آذربایجان ۳۳۵ دلار و به روسیه ۴۲۵ دلار پرداخت می‌ کند.به نوشته همین روزنامه انتظار می رود در روحانی و اردوغان، تفاهم ‌نامه استراتژیک میان ایران و ترکیه امضا شود. اما بعد از مذاکرات در این مورد خبر علنی در رسانه ها منتشر نشده است.

در این میان، هنوز ژنو 2 تا الان نه شکست خورده، نه پیروز شده است و ادامه دارد و ممکن است مذاکرات بر سر بحران سوریه، هم چنان ادامه داشته باشد اما مهم این است که ایران، ترکیه، عربستان، آمریکا، روسیه و…، چگونه مشکلات سوریه را حل خواهند کرد. بنابراین، نزدیکی بیش تر و یا دوری حکومت های ایران و ترکیه، از جمله به تحولات سوریه نیز بستگی دارد.

حکومت ترکیه، خواهان بر کناری حکومت بشار اسد و حکومت اسلامی با تمام قدرت از حکومت بشار اسد دفاع می کند. حتا نیروهای سپاه پاسداران حکومت اسلامی و حزب الله لبنان در کنار نیروهای امنیتی و ارتش حکومت سوریه علیه مخالفین می جنگند در حالی که دولت ترکیه، هم مخالفین شبه نظامی حکومت سوریه را در خاک خود آموزش می دهد و هم شرایط رساندن سلاح های کشورهای مختلف به دست شبه نظامیان مخالف حکومت سوریه، از طریق ترکیه به داخل سوریه را فراهم سازد.

اما احتمال دارد تجارت سودآوری که در سایه توافق هسته ‌ای برای ترکیه حاصل خواهد شد، ارزش آن را دارد تا دولت ترکیه، از اصرار بر تغییر حکومت سوریه دست بکشد. تشکیل «شورای راهبردی روابط ایران- ترکیه» در همین راستا قابل بحث و بررسی تفسیر است.

باراک اوباما نیز گفته بود که استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، خط قرمز اوست و موجب خواهد شد جنگ علیه سوریه را آغاز کند. اما با وجود استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، وقتی اوباما فکر حمله به سوریه را عملیاتی نکرد، ترکیه آن را امتیازی به ایران از سوی اوباما تفسیر کرد که ترجیح داد با ایران وارد معامله هسته ‌ای و غیره شود.

در صورتی که تاکنون دولت و شرکت ها و بانک های ترکیه، به طور مخفیانه در جهت دور زدن تحریم‌ های اقتصادی ایران تلاش و پول شویی می کردند که نمونه آن، کشف فساد مالی کابینه اردوغان علنی شد و یک زلزله سیاسی شدید در حاکمیت ترکیه به وجود آورد.

دولت اردوغان و حتا فرزندانش از یک ماه پیش و از زمان افشای پرونده فساد مالی 87 میلیارد یوریی در ترکیه، که برخی از فرزندان وزرا و مقامات اجرایی منسوب به او در میان دستگیر شدگان این پرونده فساد مالی بودند، از سوی جامعه و هم چنین احزاب مخالف تحت فشار قرار گرفته و مخالفان خواهان استعفای دولت او به دلیل این رسوایی مالی  شده اند.

با وجود این تفاسیر اردوغان در مقطع سفر به ایران، در نشست هفتگی با نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در مجلس ترکیه درباره دلایل سفر خود به ایران گفته است: «با مقامات ایرانی درباره مباحث منطقه‌ ای گفتگو می ‌کنم.»

به این دلیل اردوغان در آستانه سفرش به تهران با استقبال از توافق هسته‌ ای ژنو، ابراز امیدواری کرده که حجم تبادل تجاری با ایران از رقم کنونی ۱۳ میلیارد دلار در امسال به ۳۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۵ افزایش یابد. او، حتی بر این تصور است که حجم تجارت دو کشور می‌ تواند به رقم ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ برسد. بی تردید دولت ترکیه برای رسیدن به این حجم از تجارت با ایران، نه تنها به بازار بزرگ مصرفی ایران چشم دوخته، بلکه ایران را پل رسیدن به بازار آسیای میانه نیز می ‌بیند.

اردوغان، هم چنین اختلاف اش با یار دیردینه اش «فتج الله گولن» نیز به اوج رسیده است. در واقع متحد دیروزی اردوغان، کسی است که اکنون در آمریکا به یکی از اصلی ‌ترین معترضان دولت حزب عدالت و توسعه بدل شده است. گولن، مدعی نوعی اسلام لیبرال تر از اسلام اردوغان است که به ‌خوبی توان هم ‌زیستی با حکومت اسرائیل را دارد. «اندیشکده رند» سال‌ ها پیش گولنیست ‌ها را یک متحد بالقوه قابل اعتماد برای ایالات متحده در ترکیه خوانده بود. او را اکنون باید نه ‌تنها رقیب سیاسی اردوغان، بلکه باید متحد بالقوه آینده واشنگتن در منطقه دانست. از سوی دیگر، اردوغان به خوبی می‌ داند که اسلام مدنظر گولن یک رقیب جدی برای اسلام «اخوان المسلمین» مصر، مدنظر اوست.

اکنون رشوه‌ خواری، تمام ارکان حکومتی و اداری در ترکیه را همانند حکومت اسلامی ایران گرفته است. در مقطع سفر اردوغان به ایران، یک دادگاه ترکیه کلیه دارایی های «رضا ضراب» که در توقیف بود آزاد کرد. او، که به رشوه‌ دهی به مقام‌ های عالی‌ رتبه ترکیه و پول شویی متهم شده، در حال حاضر در بازداشت موقت به سر می برد.

در پرونده فساد مالی ترکیه نام سه ایرانی زبان زد شده است: رضا ضراب، بابک زنجانی و کاملیا جمشیدی. اولی را مقام ‌های ترکیه دستگیر کرده‌ اند، دومی تاجری است که ظاهرا در ایران بازداشت است و سومی پیش از آن‌ که دستگیر شود از ترکیه به دوبی گریخته است. غیر از این سه نفر اسامی پنج ایرانی دیگر در رابطه با فساد مالی در ترکیه، به نام های محمد ضراب، حسین ضراب، شهرام محقق، محمدرضا رجایی، و آرش میان کوهی نیز به میان آمده است.

روزنامه حریت، چاپ ترکیه روز جمعه ۳ ژانویه ۲۰۱۴ برابر با ۱۳ دی ۱۳۹۲، نوشت: ظفر چاغلایان، وزیر پیشین اقتصاد ترکیه به همراه خانواده خود با جت خصوصی رضا ضراب، تاجر ایرانی‌ تبار متهم در پرونده فساد مالی این کشور به زیارت مکه رفته است. حریت افزود، ظفر چاغلایان، با ۴ تن از اعضای خانواده ‌خود با جت ضراب به عربستان سعودی پرواز کرده است.

به نوشته حریت، محافظان وزیر اقتصاد و هم چنین خود ضراب و همسرش، ابرو گوندش (خواننده سرشناس ترکیه) سوار این هواپیما بودند. حریت می‌نویسد، یک روز بعد مسافران این هواپیما به آنکارا بازگشتند.

ضراب، با پرداخت رشوه ‌های کلان به مقام ‌های دولت ترکیه حمایت آن ‌ها را با وجود تحریم‌ های بین‌ المللی برای داد و ستد طلا با ایران به دست آورده است. حریت پیش از این نوشته بود، ضراب در سال ۲۰۱۲، در جریان توقیف یک محموله طلا که قرار بود به ایران انتقال یابد مورد بازجویی پلیس قرار گرفته بود.

رسانه ‌های ترکیه، در باره ضراب نوشتند که او در انتقال غیرقانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو از ایران به ترکیه نقش داشته و ظفر چاغلایان، وزیر اقتصاد ترکیه ۵۰ میلیون دلار از ضراب رشوه گرفته تا در پول ‌شویی و قاچاق طلا به او کمک کند.

اتهام د‌یگر ضراب این است که با تاسیس ۱۱ شرکت صوری، عملیات پول شویی گسترد‌ه‌ ای را به نفع ایران مد‌یریت و هد‌ایت کرد‌ه است. به نوشته پایگاه خبری «انتخاب»، براساس یافته‌ های پلیس ترکیه، ضراب ارتباط نزدیکی با ایران داشت. او پس از ایجاد روابطی با وزیران ترکیه و پسرانشان، سیستمی برای انتقال میلیاردها دلار به ایران راه ‌اندازی کرد.

گفته می ‌شود، چاغلایان که به دنبال افزایش آمار صادرات بود، از ضراب خواست که نقل و انتقالات خود را با طلا انجام دهد. به نوشته انتخاب، در جلسه ‌ای که اکتبر ۲۰۱۳ بین این دو برقرار شد،‌ چاغلایان به ضراب گفته است: «شما حداقل باید تا پایان سال ۴ میلیارد دلار طلا صادر کنید.»

دادستانی استانبول در اواسط دسامبر سال گذشته ده ‌ها مظنون، از جمله رییس «هالک‌بانک»، بانک دولتی ترکیه (بانک خلق) و پسران چند وزیر، از جمله وزیر اقتصاد و صدها رییس پلیس و قاضی و و دادستان و غیره را در رابطه با پرونده جرایم مالی کشور بازداشت کرد.

برکناری ده وزیر از کابینه ۲۶ نفری اردغان و ۱۲۰ قاضی و دادستان و دست کم ۲۰۰۰ پلیس در طول یک ماه نتیجه فساد مالی در ترکیه است. هم چنین برگزاری تظاهرات بزرگ و مداوم با شعار «استعفای دولت فاسد ارودغان» و…، ادامه دارد. اردوغان، تمامی اتهام ‌های وارده به دولت خود را رد کرد و تحقیقات مربوطه را «تلاش برای ترور» از سوی دستگاه قضایی علیه دولت خود نامید. به نوشته روزنامه حریت، تنها در پایتخت ترکیه ۵۰۰ افسر پلیس از مقام یا محل کار خود برکنار شده ‌اند. نخست وزیر ترکیه افشای پرونده فساد مالی را یک «توطئه کثیف» علیه دولت خود و آینده ترکیه دانسته بود.

شنود تلفن دختر اردوغان با یکی از متهمان فساد مالی اخیر ترکیه بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه داشت. به گزارش روز نو، براساس محتویات این شنود تلفنی «سمیه» دختر نخست وزیر ترکیه، به نام بررسی فساد، درگیر مصاحبه های تلفنی با یکی از بازرگانان معروف ترکیه به نام مصطفی لطیف شده است که از او، به عنوان یکی از متهمان فساد مالی ترکیه یاد می کنند.

براساس این گزارش، شنود تلفنی دختر اردوغان توسط پلیس ترکیه منتشر شده و این اقدام پلیس، فساد مالی نزدیکان اردوغان را با اسناد و مدارک معتبر افشاء کرده است. گفتنی است که «سمیه اردوغان» دختر کوچک خانواده اردوغان، در ظاهر مسئولیت مترجمی زبان انگلیسی را برای پدرش اردوغان که به هیچ زبانی به غیر از ترکی تسلط ندارد، برعهده دارد. رسانه های ترکیه او را تاثیرگذارترین فرد بر نخست وزیر بعد از امینه اردوغان می­ دانند و گمان می ­­رود در انتخابات آینده پارلمان به شکل فعال حضور یابد، حتی به نقل از برخی سایت­ های خبری، وی سودای جانشینی پدر را در سر می­ پروراند.

به گزارش روز نو، پیش از این هم دادستانی کل ترکیه طی احضاریه‌ ای از بلال اردوغان پسر نخست وزیر خواسته بود که برای بازپرسی درباره احتمال دست داشتن در فساد مالی اخیر خود را به دادستانی معرفی کند. در این احضاریه آمده بود بلال اردوغان به عنوان فردی مظنون در دست داشتن در فساد مالی باید تا یک هفته دیگر خود را برای بازپرسی معرفی کند، و در غیر این صورت بر اساس ماده ۱۴۶ بند ۵۲۷۱ قانون کیفری قرار بازداشت وی صادر خواهد شد.

هم چنین برخی رسانه های ترکیه و احزاب مخالف دولت اردغان در پارلمان آن کشور، «رضا ضراب» تاجر ایرانی را که در جریان فساد مالی اخیر در ترکیه بازداشت شده است را در ارتباط با سپاه قدس حکومت اسلامی ایران، معرفی کرده اند.

به گزارش روزنامه «زمان» ترکیه، گزارش داده است که رضا ضراب تاجر ایرانی که هم اکنون به عنوان متهم در جریان فساد مالی اخیر در ترکیه دستگیر شده، یک و نیم میلیون دلار برای ترور دیپلمات عربستانی در واشنگتن پول به آمریکا ارسال کرده است. 

براساس این گزارش، «امت اوران» معاون حزب جمهوری خواه خلق که حزب مخالف دولت اردوغان است از او  پرسیده است که آیا رضا ضراب که  ادعا می شود یک و نیم میلیون پول برای ترور دیپلمات عربستانی به آمریکا فرستاده است، عضو سپاه قدس ایران است؟ 

منصور عرب سیار کسی است که در سال ۲۰۱۱ ادعا شد به دنبال ترور سفیر عربستان در آمریکا بوده است. عرب سیار را یک دادگاه آمریکایی، با این ادعا که یک قاچاقچی را اجیر کرده که سفیر سعودی را ترور کند، گناهکار شناخته و به بیست و پنج سال حبس محکوم کرد.

معاون حزب جمهوری خواه خلق، گفته که دستگاه اطلاعات ملی ترکیه در سال ۲۰۱۱ کشف کرده است که ضراب مبلغی یک و نیم میلیون دلار برای ترور دیپلمات سعودی ارسال کرده است. او از اردوغان خواسته که به آنان در پارلمان بگوید که در صورتی که وی از این مساله مطلع بوده آیا تحقیقاتی در این زمینه به عمل آورده است یا خیر. او، هم چنین می خواهد بداند که اردوغان این اطلاعات را با همتایان سعودی و آمریکایی خود هم در میان گذاشته است.

اکنون اردوغان پس از بازگشت از ایران، با یک معضل جدی سیاسی دیگر نیز روبرو شده است. اردوغان از ایران در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ – ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ به ترکیه برگشت، مخالفان دولت شدیدا به جنجال امضای توافق نامه ‌‌ایران و ترکیه اعتراض کردند که متن آن فقط به زبان فارسی نگاشته شده و نسخه انگلیسی و ترکی نداشته است.

در کانال ‌های تلویزیونی ترکیه فیلم امضای توافق نامه ایران و ترکیه پخش شد که در آن وزیر اقتصاد این کشور از امضای قرارداد امتناع می ‌کند. در فیلم دیده می ‌شود که اردوغان با دست به وزیر خود اشاره می ‌کند که قرارداد را امضاء کند.

رهبر یکی از احزاب مخالف دولت اردوغان، به رادیو آلمان «دویچه‌وله»، گفت که وی این موضوع را به پارلمان کشور کشانده است.

موضوع دیگری هم که باعث جنجال روزنامه ‌ها و کانال‌ های تلویزیونی ترکیه شد ترجمه اشتباه صحبت‌ های اردغان و تانیر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه به فارسی بوده است.

یکی دیگر از موارد جنجال‌ برانگیز سفر اردوغان به ایران آن بود که به هنگام استقبال رسمی از مهمانان ترک، در حالی که سرود ملی دو کشور پخش می ‌شد، یک نفر با جاروبرقی در حال تمیز کردن فرش قرمزی بود که قرار بود اردوغان از روی آن و از مقابل گارد احترام رد شود.

این صحنه که نشان‌ گر ضعف جدی حکومت اسلامی ایران در تدارک استقبال از اردوغان بود، چندین بار از کانال‌های تلویزیونی ترکیه پخش شد. این صحنه‌ به بهانه ‌ای برای انتقاد از تدارک ناشیانه استقبال دیپلماتیک طرف ایرانی بدل شد.

روزنامه ‌های ترکیه از جنجال دیگری هم پرده برداشتند که گفته می‌ شود در دیدار اردوغان با آیت ‌الله علی خامنه ‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران، پرچم ترکیه در کنار پرچم ایران نبوده است.

روزنامه حریت در شماره ۲ فوریه ۲۰۱۴ – ۱۲ بهمن ۱۳۹۲، خود نوشت: «علت بحران امضاء در تهران این بود که ایران در توافق ‌‌نامه «تجارت ترجیحی» قصد داشت در آخرین دقایق امتیازاتی برای خود در نظر بگیرد و می ‌خواست تنها با امضای صفحه اول توافق‌ نامه به نوعی این موضوع را بپوشاند.»

حریت، می‌ افزاید: «به دنبال این ماجرا نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه در برابر امضای این توافق‌‌ نامه مقاومت می ‌کند. پس از آن‌ که اردوغان، معاون اول رییس جمهور ایران را در این رابطه قانع می‌ کند، طرف ایرانی حاضر می‌ شود تمام صفحات توافق‌ نامه را «پاراف» کند.»

روزنامه حریت در ادامه مطلب خود، به جزئیات این ماجرا می ‌پردازد: «علت این بحران، تلاش ایران برای افزودن بندهایی به نفع خود در توافق‌ نامه تجارت ترجیحی بوده است. این توافق‌ نامه ۵۴ ماده‌ ای روز ۲۸ دسامبر در آنکارا تهیه شده بود. طرف ایرانی خواهان این بود که تعرفه گمرکی برخی اجناس را بالا ببرد. به دنبال آن وزیر اقتصاد ترکیه قرارداد را امضاء نمی‌ کند. تلاش برای جوش دادن معامله تا لحظه آخر ادامه می ‌یابد. اردوغان درباره این موضوع با معاون اول رییس جمهور ایران صحبت می‌ کند. در این حین نعمت‌ زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به وزیر اقتصاد ترکیه پیشنهاد می ‌کند که فقط صفحه اول امضا شود و ۷ صفحه باقی مانده بعدا به امضاء برسد.»

حریت در ادامه می‌ نویسد: «زیبکچی با این پیشنهاد مخالفت کرده است. در نهایت ایران می‌ پذیرد که ۸ صفحه را پاراف کند و نخست ‌وزیر اردوغان هم با اشاره دستش به نیهات زیبکچی به عبارتی می‌ گوید توافق ‌نامه را امضاء کنید.»

از سوی دیگر، عثمان فاروق لوغ اوغلو، معاون دبیرکل حزب جمهوری خلق، حزب مخالف دولت اردوغان نیز در گفتگو با بخش فارسی دویچه وله از رجب طیب اردوغان نخست ‌وزیر این کشور به شدت انتقاد کرد.

لوغ اوغلو گفت که اردوغان در سفرش به تهران، یک توافق‌ نامه تک نسخه‌ ای به زبان فارسی را امضاء کرده است. وی گفت این توافق‌ نامه دارای نسخه‌ هایی به زبان‌ های ترکی و انگلیسی نبوده و این اقدام به معنی نادیده گرفتن عرف دیپلماتیک است و این موضوع باید به صحن پارلمان این کشور کشیده شود.

فاروق لوغ اوغلو، از رهبران حزب مخالف دولت اردوغان، افزود: «نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه در ابتدا از امضای این توافق ‌نامه خودداری کرده زیرا این توافق نامه تک نسخه ‌ای بوده و نسخه‌ ای به زبان ترکی یا انگلیسی نداشته است. با این حال پس از اشاره دست اردوغان در جمع دو هیات ایران و ترکیه، وزیر اقتصاد ترکیه مجبور می ‌شود این توافق ‌نامه را امضاء کند.»

فاروق لوغ اوغلو، اظهار داشت که حزب او مخالف گسترش مناسبات ایران و ترکیه نیست و از آن حمایت می‌ کند. در عین حال وی، مقامات دولت ترکیه را هم متهم می ‌کند که بدون آگاهی از محتوای توافق ‌نامه ایران و ترکیه آن را امضاء کرده‌ اند و به همین خاطر او نگارش دوباره این توافق‌ نامه به زبان ترکی را درخواست می‌ کند.

یکی از اعضای هیات ترکیه که به ایران سفر کرده بود و نخواست نامش فاش شود به دویچه‌وله، گفت: «انتخاب مترجم بین مقامات ایرانی و ترکیه همیشه بحث داغی بوده است. با توجه به حساسیت طرف ایرانی روی مترجم، طرف ترک همیشه ترجیح می ‌دهد چندان اصراری روی مترجم خودشان نکند و به ‌رغم اشتباهات فاحشی که تا به حال دیده شده، مترجم ایران را قبول می ‌کند.»

رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه «تی آر تی» به استناد مترجم ایرانی خبری فوری منشتر کرد مبنی بر این که ایران و ترکیه در ارتباط با قیمت گاز به توافق رسیدند. اما بعد از نیم ساعت این رسانه‌ دولتی ترکیه مجبور شد که این خبر را از روی تارنمای خود بردارد.»

تانیر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه بعد از جلسه با مقامات ایرانی،‌ سریعا خبر توافق بر سر قیمت گاز را تکذیب کرد و گفت این اشتباه از سوی مترجم ایرانی بوده است. او، افزود که ما بر سر قیمت گاز توافق نکردیم بلکه فقط توافق کردیم که قیمت ‌ها را بررسی کنیم.

برخی از روزنامه ‌های ترکیه دیدار اردوغان با خامنه‌ ای را هم جنجال ‌برانگیز توصیف کرده ‌اند، زیرا در این دیدار پرچم ترکیه نبوده است. این رسانه‌ ها آن را بی ‌احترامی به پرچم دولت ترکیه تلقی کردند.

روزنامه صباح که متعلق به پسر اردوغان است در شماره ۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ خود، در دفاع از این موضوع، آن را این چنین توجیه کرده است: «از آن جا که ملاقات اردوغان با خامنه ‌ای غیر‌رسمی بوده و این ملاقات در دستور کار نبوده است، بنابراین قرار ندادن پرچم ترکیه در آن محل امری عادی است.»

روزنامه‌ های ترکیه، کارشناسان و حتی مخالفان دولت اردوغان بر این باورند که تمامی این ماجراها در آستانه نخستین دیدار حسن روحانی از ترکیه در اول اسفند ۱۳۹۲، به این زودی ‌ها تمام نخواهد شد و حتی با سفر رییس جمهور حکومت اسشلامی ایران این موضوع تشدید خواهد یافت.

رسانه‌ های ترکیه از جمله روزنامه «بوگون»، خبر داده‌ اند که حسن روحانی رییس ‌جمهور حکومت اسلامی ایران، در راس هیاتی بلندپایه برای دیدار و گفتگو با مقامات‌عالی این کشور، ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ –  ۲۶ آذر ۱۳۹۳، به ترکیه سفر خواهد کرد. این روزنامه نوشت رجب طیب اردوغان، نخست ‌وزیر ترکیه نیز پس از از سفر روحانی از ایران دیدار خواهد کرد.

ایران سومین بازار بزرگ صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۲ بود و ترکیه در حال حاضر هزاران قلم کالا از جمله طلا به ایران صادر می ‌کند.

در جمع بندی می توان گفت که هر دو حکومت ایران و ترکیه با مشکلات و معضلات زیاد اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در درون کشورشان روبرو هستند. اعتراضاتی که از حدود شش ماه پیش به دلیل نابودی پارک گزی و برپایی یک مرکز خرید و یا مسجدی بزرگ در آن جا آغاز شد اما، به سرعت به یک اعتراض سیاسی با شعار برکناری دولت اردوغان تبدیل شد و در ماه دسامبر با علنی شدن فساد دولتی، باز هم اعتراضات مردمی با شعار «دولت فاسد استعفا استعفا» گسترش و ادامه یافت. بنابراین، احتمال دارد که در انتخابات آخر مارس ۲۰۱۴ شهرداری ها در ترکیه، حزب توسعه و عدالت حاکم به رهبری اردوغان شکست بخورد و در انتخابات سراسری سال آینده نیز حاکمیت خود را از دست بدهد.

دولت اسلامی گرای ترکیه به نخست وزیری اردوغان و هم حزبی سابق او عبدالله گل که اکنون رییس جمهور ترکیه است تا به این جا مسیر توسعه نفوذ خود را پیموده اند و از جمله با حمایت تمام‌عیار از شبه نظامیان سوریه، از حمایت دولت های غربی‌ و در راس همه آمریکا برخوردار گشته اند؛ از سوی دیگر، خود را منادی اسلام سیاسی و دموکراتیک در خاورمیانه نشان داده اند. اما اکنون با افول سیاسی جدی روبرو شده اند. به عبارت دیگر، محاسبات سیاست منطقه ‌ای اردوغان و رویاها و بلندپروازی هایش تا حدودی اشتباه از آب درآمده اند.

از سوی دیگر، نخست ‌وزیر ترکیه تنها در سیاست منطقه‌ ای خود با سرخوردگی مواجه نیست، بلکه در سیاست داخلی نیز اکنون با مشکلات جدی مواجه است. پس از بحران پارک گزی، اکنون او با بحران فساد مالی مواجه است و حتی پسرش هم به فساد متهم شده است.

هم اکنون مرسی متحد اردوغان در مصر، در زندان است و اخوان‌المسلمین غیرقانونی اعلام شده و قانون اساسی نیز سیاست های کودتاگران را نیز تصویب کرده است. بنابراین، نخست وزیر ترکیه بهبود روابط با حکومت اسلامی را فرصتی برای ضرب شصت نشان دادن به  رقبای داخلی و منطقه ایش می ‌بیند. در حالی که حکومت اسلامی ایران، با مشکلات و بحران های عدیده ای روبروست؛ ماهیت این حکومت، به حدی جنایت کارانه است و آینده تیره و تاری دارد که احتمالا کمک چندانی به بقای حکومت اردوغان نخواهد کرد. به خصوص اکنون توافق نامه های دولت ترکیه با دولت حسن روحانی در تهران، توسط رسانه ها و احزاب مخالف دولت اردوغان به شدت زیر سئوال رفته اند.

در چنین شرایطی، نمایندگان دولت های به اصطلاح دمکراتیک غربی، یکی پس از دیگری راهی تهران می شوند تا بر سر سفره خونین حکومت اسلامی بنشینند و قراردادهای اقتصادی و سیاسی و نظامی امضاء کنند.

بی تردید در شرایطی که مردم آزاده ایران، هم چنان تحت شرایط خفقان و سانسور، ترور و اعدام، نابرابری و آپارتاید جنسی، بی کاری و فقر و گرانی قرار دارند، هرگز هم فکران و همپیمانان حکومت اسلامی را فراموش نخواهند کرد!

سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ – چهارم فوریه ۲۰۱۴

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.