Khademi

انتخابات مجلس و خبرگان ؛ لشگر آرایی باندها « بخش دوم »

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Khademi

Khademiمحمود خادمی

در بخش نخست مقاله در مورد انتخابات و تناقض محتوائی آن با نظام ولائی نوشتم . بعلاوه در مورد نهاد ” شورای نگهبان ” بعنوان ابزاری در دست ولی فقیه برای حذف و از میدان بدر کردن رقیبان و همچنین برای پیشگیری از تصویب هر قانون ملی و مردمی توضیح دادم و در آخر نیز به موقعیت لرزان ولی فقیه و باند اصولگرای وابسته ؛ در آستانه انتخابات اشاره کردم و نوشتم که در حالیکه موقعیت ولی فقیه و باند او ؛ پس از توافق اتمی بشدت تضعیف شده است ؛  ولی آنها تلاش دارند تا بهر وسیله ای از قدرت گیری باند رفسنجانی ـ روحانی جلوگیری نمایند . .…… ادامه مقاله

 

 

فضیلت دموکراسی در این است که مردم هر وقت اراده کنند بتوانند از طریق ساز و کار تعریف شده ؛ حکام را عزل کنند .                                                             « کارل پوپر فیلسوف اتریشی ــ انگلیسی »

 

در بخش نخست مقاله در مورد انتخابات و تناقض محتوائی آن با نظام ولائی نوشتم . بعلاوه در مورد نهاد ” شورای نگهبان ” بعنوان ابزاری در دست ولی فقیه برای حذف و از میدان بدر کردن رقیبان و همچنین برای پیشگیری از تصویب هر قانون ملی و مردمی توضیح دادم و در آخر نیز به موقعیت لرزان ولی فقیه و باند اصولگرای وابسته ؛ در آستانه انتخابات اشاره کردم و نوشتم که در حالیکه موقعیت ولی فقیه و باند او ؛ پس از توافق اتمی بشدت تضعیف شده است ؛  ولی آنها تلاش دارند تا بهر وسیله ای از قدرت گیری باند رفسنجانی ـ روحانی جلوگیری نمایند . ……. ادامه مقاله

 

دوم ــ  رفسنجانی و خیز برای کسب هژمونی :

پس از توافق اتمی میان ایران و 5+1 ؛ تعادل قوایِ حلقه قدرت بتدریج بنفع باند پیش برنده مذاکرات اتمی یعنی باند رفسنجانی ـ روحانی چرخش کرده و میکند . بخصوص اینکه سمت و سوی اجرای مفاد توافق نامه اتمی هم بگونه ای تنظیم شده است که ولی فقیه و نهادهای واسته باو ــ مجلس و سپاه و ….  ــ ؛ بدلیل محدودیت های اعمال شده در اثر اجرای توافق  تضعیف و متقابلا” نهادهای متعلق به باند مغلوب ــ رفسنجانی ؛ روحانی ــ تقویت میشوند .

چرا که با شروع و اجرای مرحله به مرحله توافق نامه اتمی ؛ دولت روحانی و باند او در موقعیت اقتصادی و سیاسی قرار میگیرند که به مقداری ــ ولو محدود ــ او را برای اجرای وعده های داخلی اش توانمندتر میسازد و در عمل زمینه و بستر لازم ؛ برای توانمند سازی و یارگیری بیشتر در صحنه سیاسی و اجتماعی برای این باند فراهم میشود .

باند مغلوب برهبری رفسنجانی معتقد است که  ؛ چون آنها با به نتیجه رساندن مذاکرات ؛ کشور را از خطر تحریمهای کمر شکن و سایه جنگی که میتوانست به نابودی کشور و سقوط جمهوری اسلامی منجر شود نجات داده اند ؛ بنابراین سکانداریِ نظام حق آنان میباشد . رفسنجانی با درک این موقعیت جدید است که ؛ صدای خود را علیه تقلب در انتخابات و دخالت نهادهای وابسته به ولی فقیه ــ شورای نگهبان ــ در انتخابات ؛ بلندتر کرده است .

پیش از این رفسنجانی در 14 اردیبهشت 92 موضع اش را در برابر خامنه ای با انتشار حرف 30 سال پیش خمینی اعلام کرده بود ؛ در آن زمان رفسنجانی به نقل از خمینی گفته بود ” حفظ نظام از حفظ یک نفر ــ ولو امام عصر ــ مهم تر است ” .

 با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 ؛ هاشمی رفسنجانی از پنجره او و با رویکرد جدیدی وارد منازعات قدرت شد . در 13 مرداد 92 در مورد پیروزی حسن روحانی در انتخابات علیرغم دخالتها و تلاش و تقلب نهادهای وابسته به ولی فقیه گفت ” مردمی که همه فکر میکردند مأیوس و نا امید هستند ؛ یکدفعه تصمیم گرفتند و با تغییر در خودشان بزرگترین تحول اخیر را ایجاد کردند ؛ در حالیکه دولت ؛ شورای نگهبان و دستگاههای امنیتی با حمایت آشکار از جریان دیگر طرفداری میکردند ” .

رفسنجانی اکنون ــ بعد از  توافق اتمی و با پشت گرمی این پیروزی ــ ؛ با کاندید شدن برای انتخابات خبرگان رهبری و رهبری کردن اپوزیسیون داخلی نظام ــ علیه ولی فقیه و باندش ــ بیشتر از گذشته ؛ تلاش دارد که بساط ولی فقیه را برچیند . و با صراحت بیشتری اعلام میکند خامنه ای صلاحیت و شایستگی جایگاه ولایت را ندارد و ” ولایت منحصر به دوازده امام شیعیان است ” . دخترش فائزه هم بعد از اینکه برادرش مهدی ؛ برای سپری کردن دوران محکومیت اش خود را به زندان اوین معرفی کرد ؛ زندان اوین را منشاء انقلاب دانست و گفت ” باز هم انقلاب از اوین ( شروع ) خواهد شد ” .

بعد از آنکه  روزنامه کبهان ــ ارگان وابسته خامنه ای ــ در 14 شهریور 94 نوشت ” رشته دشمن پنبه شد …. مروری بسیار فشرده بر رخدادهای پس از توافق نشان میدهد که سخنان اخیر رهبری انقلاب از اهمیت بسزائی برخوردار بوده و فصل الخطابی است برای آنانکه سر در گم بودند و آنان که قصد دیگری داشتند ” ؛ روزنامه آرمان از روزنامه های وابسته به رفسنجانی در واکنش به نوشته روزنامه کیهان ؛ در همانروز می نویسد :

” ظاهرا اختلاف نظر در جبهه اصولگرائی بیش از آن است که فعالان این جریان به آن اذعان دارند . اردوگاه اصولگرائی از خلاء محوریت رنج می برد ….. آنچه اهمیت دارد تمکین به رأی جمعی و نظر بزرگان است که چند زمانی است همگان به این واقعیت پی برده اند که سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی ؛ می تواند فصل الخطاب باشد ” .

روزنامه کیهان گفته بود ؛ فصل الخطاب ــ یعنی علی خامنه ای ــ حرف آخر را زده بود و رشته های رفسنجانی را پنبه کرده است و روزنامه آرمان هم جواب می دهد که بی خود میگوئی ؛ نه تنها اصولگرایان خلاء محوریت دارند ؛ بلکه همگان پذیرفته اند که رفسنجانی ” فصل الخطاب “ است . این موضوعی است که همه جنگ و دعواهای دو باند بخاطر آن صورت میگیرد . یعنی دعوای هژمونی ؛ یعنی اینکه چه کسی حرف اول و آخر را بزند . خامنه ای یا رفسنجانی ؟!

بنابراین تمام تلاشهای باند اصولگرایان وابسته به ولی فقیه در بکارگیری ” شورای نگهبان ” برای رد صلاحیت کاندیداهای باند رقیب و برنامه ریزی سپاه و نیروهای امنیتی برای قلع و قمع موانع و مخالفتها با دخالتها و تقلب در انتخابات و متقابلا” تلاش باند رفسنجانی ـ روحانی در افشای همه شکستها و خراب کاریهایِ ولی فقیه ــ در زمینه سیاسی ؛ اقتصادی ؛ اجتماعی و فرهنگی ــ در داخل و خارج و افشای فسادها و دزدیهای اصولگرایان و نیروهای نظامی ـ امنتی ؛ بخصوص در دوران 8 سال ریاست جمهوری احمدی نژاد ــ کسیکه خامنه ای او را از رفسنجانی به خود نزدیکتر دانسته بود ــ ؛ برای این است که هژمونی از دست نرود و یا  بدست بیاید .

رفسنجانی که برای جلب حمایت روحانیون و مراجع ناراضی ــ برای مبارزه با باند اصولگرایان بر سر انتخابات ــ ؛ به مشهد رفته بود 1 شهریور 94 در دیدار با آیت الله صانعی ؛ با طعنه به خامنه ای و شورای نگهبان گفت ” آنها باید جواب صلاحیت احمدی نژاد را بدهند . شنیدن عذر خواهی از زبان روحانیت این روزهاخیلی کیمیا است ” . رفسنجانی در ادامه میگوید ” واقعا” این درد را باید کجا برد که 8 سال مشوق و مبلغ یک جریان انحرافی باشی ؛ کشور را به لبه پرتگاه ببری ؛ کمر مردم زیر تحریمها خرد کنی ؛ نظام را تا آنجا که می توانی تضعیف کنی و بعد هم امروز مدعی دلواپسی نظام و توافق هسته ای بشوی ؟! ” .

اما مهمتر اینکه ؛ هم ملاقات رفسنجانی با آیت الله صانعی ــ از مراجع مخالف و مغضوب شده خامنه ای در جریان قیام اعتراضی 88 ــ و هم موضعگیری جدید وی علیه احمدی نژاد ؛ نشان از صف آرائی جدید رفسنجانی علیه خامنه ای است و نشان میدهد که او تلاش دارد علاوه بر تائید حقانیت سران ” جنبش سبز ” و در کنار آنها ایستادن ؛ خامنه ای را بعنوان فتنه گر اصلی و مسبب اصلی حوادث سال 88 معرفی کند .

روزنامه های وابسته به رفسنجانی از قول او نوشتند ” رفسنجانی به هم لباسان خود یادآور شد که باید عذر بخواهند ؛ وی گفت مردودی های احمدی نژاد باید بدانند که اگر امروز جواب مردم را ندهند ؛ فردا جواب خدا را چه میدهند ؟ جواب تائید صلاحیت احمدی نژاد را …. اینها چه بخواهند و چه نخواهند ؛ روزی باید پاسخگوی کارشان باشند ؛ اشارات این روزهای رفسنجانی کنایه نیست ؛ بیدار باش است ” .

این روزها رفسنجانی برای یار گیری و بسیج بیشتر عناصر و نیروهای مخالفِ خامنه ای و همچنین دیدار با آخوندها و مراجع مسئله دار و روحانیون مغضوب ولی فقیه به قم و مشهد و …… سفر میکنند . روزنامه آرمان وابسته به رفسنجانی 2 شهریور می نویسد ” آیت الله رفسنجانی اصرار دارند که علمای بزرگ مشهد در انتخابات حضور جدی داشته باشند تا همراه با جریان معتدل و میانه به مجلس خبرگان راه یابند تا با ورود اعتدالیون به انتخابات ؛ مجلس دست تند روها نیافتد ” . 

رفسنجانی میخواهد با آخوندها و مراجع مخالفِ ولی فقیه یک جبهه و اتحادی علیه وی بوجود آورد . او میداند که با کشاندن این روحانیون به صحنه انتخابات خبرگان ؛ کار شورای نگهبان برای رد صلاحیت آنها بسیار مشکل خواهد بود ؛ زیرا شورای نگهبان با رد صلاحیت این همه روحانی ؛ صلاحیت خود را زیر سئوال می برد و بخصوص اینکه حوزه های علمیه آخوندی را علیه سید علی خامنه ای و شورای نگهبان متحدتر و نیرومندتر میکند .

اما یار و متحد اصلی هاشمی رفسنجانی در جدال با باند ولی فقیه ؛ رئیس جمهور نظام ــ حسن روحانی ــ است که او هم چون رفسنجانی معتقد است ” توافق اتمی آغاز پیروزیهای همه جانبه و پی در پی است ” ؛ وی به پشت گرمی پیروزی در مذاکرات اتمی ؛ حمله به اصولگرایان وابسته به ولی فقیه و شورای نگهبان را شروع کرده است .

وی در مورد دخالت شورای نگهبان در انتخابات میگوید ؛ شورای نگهبان مجری انتخابات نیست و تنها کارش نظارت است و بدین ترتیب جواب جنتی را که در نماز جمعه گفته بود ” بعضی بدنبال تسلیم کردن شورای نگهبان و قوه قضائیه هستند تا هر کس را که خودشان میخواهند در انتخابات تائید و یا رد بکنند ” ؛ را میدهد .

روحانی قبلا” هم گفته بود که مجلس آینده متعلق به یک حزب و جناح خاص نیست و شورای نگهبان را از حذف کاندیداهای باند خود بر حذر داشته بود ؛ وی بار دیگر در 28 مردا 94 ؛ گفت ” شورای محترم نگهبان ناظر است و نه مجری . مجری انتخابات دولت است ؛ دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد . شورای نگهبان چشم است و چشم نمی تواند کار دست را بکند . نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند ؛ باید به قانون اساسی کاملا” توجه کرده و عمل کنیم ” .

بعدا” هم علیرغم حمله و هجوم گماشتگان ولی فقیه به وی ــ به خاطر اظهارات اش در مورد شورای نگهبان ــ ؛ نه تنها کوتاه نیامد بلکه در کنفرانس خبری بر این گفته ها تأکید نمود و گفت ” ما قصد دعوا با هیچ نهادی نداریم ؛ اما …… من در انتخابات به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی به وظایفم عمل خواهم کرد ” . یعنی حرف و ادعای خود در مورد انتخابات و شورای نگهبان را تکرار کرد . و مهمتر اینکه در جواب خامنه ای که خطاب به روحانی گفته بود در مورد شورای نگهبان حاشیه سازی نکنید گفت ” بعضی ها دعوت به قانون را میگویند حاشیه سازی نکنید ؛ عجب ! پس دعوت به قانون شد حاشیه ؟! پس متن چیست ؟! ” . 

و در 28 مردا 94 هم تلویزیون حکومتی سخنان روحانی را پخش کرد که میگفت ” کی باید بگوید صالح هست یا نیست ؟ این هیئت های اجرائی هستند . شورای محترم نگهبان ناظر است ؛ مجری نیست ؛ مجری دولت است و …. ” .

محمد رضا خباز معاون امور تقنینی رئیس جمهور در رد حرفهای محمد یزدی ــ رئیس مجلس خبرگان ــ که به روحانی برای مخالفت اش با شورای نگهبان حمله کرده بود ؛ میگوید ” نمیدانم چرا برخی با شنیدن اظهارات منطقی رئیس جمهور عزا گرفته و سر و صدا میکنند ؟! ……. رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و سوگند خورده که پاسدار قانون باشد ــ روزنامه مردم سالاری ــ ” .

اگر چه ولی فقیه از طریق وابستگان خود در مجلس و دیگر نهادهای انتصابی ؛ رفسنجانی را در منگنه انواع فشارها و تضیقات گذاشته اند و به او هشدار میدهند که او را خانه نشین میکنند اما مطمئنا” رفسنجانی جا نخواهد خورد و عقب نشینی نخواهد کرد . چرا که میداند ؛ وجود شورای نگهبان به معنی حذف و تضعیف شدید باند او میباشد . بنابراین جنگ تاکنونی دو باند کماکان ادامه خواهد داشت و شدیدتر نیز میشود .

و مهمتر اینکه ؛ از آنجا که در حال حاضر نفوذ باند ولی فقیه در ساختار قدرت بیشتر از رفسنجانی است ؛ رفسنجانی بناگزیر بخشی از جنگ خود با ولی فقیه را ؛ به عرصه افکار عمومی که از محبوبیت بیشتری نسبت به ولی فقیه برخوردار است می کشاند و این همان ؛ آماده شدن شرایط لازم برای آمدن مردم و جوانان به میدان است .

بنابراین شاخ به شاخ شدن رفسنجانی با ولی فقیه ؛ در انتخاباتی که از نظر مردم ایران مضحکه ای بیشتر نمیباشد ؛ برای هر دو باند نظام تعیین کننده است زیرا تعادل قوای درونی قدرت را تعیین تکلیف میکند و اما برای مردم هم مهم خواهد بود چرا که ؛ بستر ساز شروع فاز جدیدی از اعتراضات اجتماعی و آمدن مردم به خیابانها است .

 

سوم ــ اصلاح طلبان ؛ توسل به شخصیت های همین نظام یک پرنسیب است :

برای اصلاح طلبان حکومتی که به بازی در زمین ولایت فقیه متعهد هستند ؛ حضور در انتخابات یک اجبار است و توسل به شخصیتها و افراد وابسته بهمین نظام ــ خاتمی ؛ رفسنجانی ؛ روحانی ؛ موسوی ؛ کروبی و ….. ــ یک پرنسیب است . از خاتمی به موسوی و کروبی و بعد با یک عقب گرد هاشمی رفسنجانی ــ کسی که اصلاح طلبان در گذشته  به او لقب ” عالیجناب سرخپوش داده بودند ــ و بعد از انتخابات ریاست جمهوری 92 توسل به حسن روحانی .

اصلاح طلبان حکومتی که بعد از سرکوب خونین قیام اعتراضی مردم در سال 88 ؛ عمدتا” به کما رفته بودند ؛ اکنون پس از توافق اتمی و در تعادل قوای جدید ؛ جان تازه ای یافته و برای شرکت هر چه گسترده تر در انتخابات ؛ حول رقیب اصلی خامنه ای ــ رفسنجانی ــ خیمه زده اند و با براه انداختن تشکلی بنام ” حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ” برای حضور در انتخابات فعال شده و خود را برای بدست آوردن کرسیهای بیشتری در مجلس آماده می کنند .

 اصلاح طلبان علاوه بر تلاش برای کسب کرسیهای هر چه بیشتر در مجلس ؛ سعی میکنند با وارد کردن آخوندهای بیشتری از باند خود در خبرگان رهبری ؛ هاشمی رفسنجانی را به کرسی ریاست خبرگان بنشانند تا شاید از قِبل او به سهم بیشتری از قدرت دست پیدا کنند .

متقابلا” باند اصولگرای وابسته به ولی فقیه هم کاملا” حواس اش جمع است ؛ جواد کریمی قدوسی عضوکمیسیون امنیت مجلس در مورد انتخابات آینده و جلوگیری از ورود اصلاح طلبان به این عرصه میگوید ” اصلاح طلبان در انتخابات آینده خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی جز خط قرمزهای شورای نگهبان هستند . اصلاح طلبان برای تسخیر این دو مجلس خواب دیده اند و قرار است سه هزار نفر را برای این دو انتخابات نامزد کنند ” .

 

چهارم ــ احمدی نژاد ؛ جریان انحرافی :

اگر چه جریان احمدی نژاد رسما” اعلام کرده قصد حضور در انتخابات را ندارد ؛ اما ولی فقیه نظام بخاطر تزلزل و ضعف بیش از پیش موقعیت اش در تعادل قوای درونی نظام در آستانه انتخابات ؛ به جریان احمدی نژاد پر و بال میدهد و اخیرا” نیز دو بار از مواضع باند روحانی علیه احمدی نژاد انتقاد کرده است . یکبار که گفت ” همه چیز دولت سابق را زیر علامت سئوال نبرید “ و یکبار هم که نسبت به برخورد دولت روحانی در زمینه بورسیه های غیر قانونی ؛ به آنها انتقاد کرد و خواست که این مسئله ادامه پیدا نکند .

بعد از حمایت غیر مستقیم ولی فقیه از احمدی نژاد  در ماههای اخیر ؛ وی حضور سیاسی فعال تری نشان داده است و بعضی از رسانه های باند خامنه ای هم با تیتر ” آن مرد آمد “ به ورود مجدد وی به صحنه سیاست ؛ خوش آمد گفته اند .

ورود احمدی نژاد در این شرایط به صحنه جنگ و جدال باندها که با حمله مستقیم به باند رفسنجانی همراه بوده است ؛ آنقدر برای باند رفسنجانی ـ روحانی با اهمیت بوده که بیشتر روزنامه های این باند به ورود وی واکنش نشان داده اند .

اما ورود احتمالی احمدی نژاد اگر چه با هدف تقویت جبهه ی خامنه ای در مقابل جناح رفسنجانی ـ روحانی صورت میگیرد ؛ اما ورود او و باندش به صحنه با توجه به کاراکتر و سوابق گذشته وی و بخصوص اختلافات او با اصولگرایان ؛ تشتت و دو دستگی را در میان اصولگرایان را بیشتر میکند . …….. ادامه دارد .

 

29.09.2015 ( 7 مهر 1394 )

arezo1953@yahoo.de 

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.