iran israeil 01

«می توان اسرائیل را از حمله به ایران منصرف کرد»

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

iran israeil 01

iran israeil 01میترا فرهمند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرده با «عنوان رهبران اسرائیل را می توان از حمله به ایران منصرف کرد.» این روزنامه آمریکایی به نقل از یک مشاور ارشد امنیت ملی اسرائیل نوشته است که موج تازه تهدیدهای مطرح شده از سوی مقامات این کشور این بار نیز با این هدف صورت می گیرد که آمریکا وادار شود سیاستی روشن تر و قاطعانه تر در قبال برنامه هسته ای ایران درپیش گیرد.

نیویورک تایمز در شماره چهارشنبه خود سخنان دکتر عوزی دایان مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل را نقل کرده که او گفته است، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل هنوز در مورد حمله به تأسیسات اتمی ایران تصمیمی نگرفته اند و در صورتی که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تحریم های گسترده تری را علیه ایران برقرار کند و در ضمن احتمال حمله بر ایران را نیز به صورت روشن تر اعلام نماید، سران اسرائیل ممکن است به کلی از حمله به تأسیسات اتمی ایران صرف نظر کنند.

به نوشته نیویورک تایمز، ژنرال دوران ذخیره عوزی دایان که در گذشته تا مقام معاونت ریاست ستاد ارتش اسرائیل نیز رسیده بود، می گوید که دریچه راهکار دیپلماسی گشوده است اما باید دانست که این دریچه در حال بسته شدن است و اگر ایالات متحده برقراری تحریم های دردناک تری علیه ایران را پیشآهنگی کند و همزمان با آن نیز به گونه صریح تری بگوید که در صورت عدم تغییر سیاست های اتمی رژیم ایران، به اقدام نظامی دست خواهد زد، وضعیت تغییر خواهد کرد.

 آقای عوزی دایان این را نیز مورد تأکید قرار داده است که هرچند فرصت ها ازدست می رود اما درمجموع برای حل این بغرنج بین المللی، هنوز زمانی باقی است.

این ژنرال پیشین ۶۴ ساله که به تازگی به مقام ریاست سازمان ملی بخت آزمایی ملی بسنده کرده است، به نیویورک تایمز گفته است که او روز دوشنبه همین هفته به منازل شخصی وزیر دفاع و سپس نخست وزی اسرائیل دعوت شد و با هر یک از آنها به مدت یک ساعت گفت و گو کرد زیرا آندو می خواستند که وی پست تازه خالی شده وزارت امور پشت جبهه را برعهده گیرد اما او آن را رد کرد و از فرصت ملاقاتی که بدست آورده بود با وزیر دفاع و نخست وزیر در مورد خطراتی که اسرائیل را تهدید می کنند به ویژه ایران، گفت و گو کرد.

دولت اسرائیل سه شنبه آقای آوی دیختر را که یک مقام ارشد امنیتی پیشین اسرائیل بود از حزب اوپوزیسیون کادیما تشویق به بیرون آمدن کرد و او را به وزارت دفاع پشت جبهه منصوب نمود؛ انتصابی که پنجشنبه درنشست پارلمان اسرائیل رسمیت می یابد.

این تحولات همزمان با اوج گیری مباحثاتی گسترده و بی سابقه در رسانه های اسرائیل است که موضوع حمله نظامی یکجانبه اسرائیل به ایران را به بررسی نهاده و هر یک از موافقان و مخالفان این اقدام، حتی به اصطلاح اطلاعات «محرمانه» خود را در این مورد به آگاهی افکار عمومی رسانده اند.

 گزارش های انتشار یافته در رسانه های گروهی اسرائیل و اقداماتی همچون تظاهرات روشنفکران چپگرا در تل آویو دربرابر منزل شخصی اهود باراک وهجوم اسرائیلی ها برای دریافت ماسک های ضد گاز در حالی است که دستکم دو مقام ارشد آمریکایی (لئون پانه تا وزیر دفاع و ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد نیروهای مسلح آمریکا) کوشیدند با اظهارات خود، التهاب بوجود آمده در سطح جهانی در خصوص حمله اسرائیل به ایران را فرو بنشانند.

ارزیابی آقای عوزی دایان نیز آنگونه که آن را با نیویورک تایمز در میان نهاده است، بر این اساس قرار دارد که رشته اظهارات تند روزهای گذشته از زبان مقام های اسرائیلی بیشتر تهدیدهایی است که قصد اسرائیل از اعلام علنی آنها، وادار ساختن دولت پرزیدنت اوباما و جامعه جهانی به در پیش گرفتن اقداماتی قاطع تر علیه جمهوری اسلامی ایران است- همانگونه که بسیاری از ناظران آگاه بر این باور بودند که تهدیدهای مشابه در بهار گذشته از سوی نتانیاهو و باراک این هدف را دنبال می کرد که موجب برقراری تحریم های جهانی جدی تری علیه رژیم ایران شود و اکنون نیز دور تازه و دیگری از تهدیدهای مقام های اسرائیلی آغاز شده است.

گیورا آیلند، یک مشاور دیگر پیشین امنیت ملی اسرائیل به نیویورک تایمز گفته است که تهدیدهای بیان شده از سوی رهبران اسرائیل، ابزاری تاکتیکی است تا بدین وسیله سایر کشورها به اقدامات عملی علیه رژیم ایران وادار گردند.

ژنرال ذخیره گیورا آیلند که در حال حاضر کارشناس موسسه مطالعات امنیت ملی در هرتصلیا است می گوید، رهبران اسرائیل معتقدند که برای برقراری تحریمهای گسترده تر علیه رژیم ایران، باید به احتمال حملات نظامی علیه جمهوری اسلامی قوت بیشتری داد و در این راستا، اولین اقدام، تقویت بنیه نظامی و دومین اقدام اظهاراتی است که در آنها به احتمال قوی انجام حمله نظامی اشاره شود.

عوزی دایان نیز در این زمینه به نیویورک تایمز گفته است در همان حال که رهبران اسرائیل به قاطعیت بیش از حدّ در زمینه حمله نظامی احتمالی به ایران متهم می شوند، حقیقتی که باید پذیرفت این است که این احتمالاً آمریکا خواهد بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، به اقدام نظامی علیه رژیم ایران دست خواهد زد و این موضوعی است که رضایت رهبران اسرائیل را نیز به همراه دارد.

ژنرال دایان در همین حال گفته است که رهبران اسرائیل خواستار آن هستند که دولت پرزیدنت اوباما، تعهد خود به احتمال انجام حمله نظامی به ایران را در فاصله زمانی دو هفته تا چند ماه پس از انتخابات ماه نوامبر ریاست جمهوری، اعلام کند.

آقای عوزی دایان که به همراه آقایان نتانیاهو و باراک مشترکاً در واحد نخبه نظامی کوماندوهای «سایرت ماتکال» خدمت کرده، می گوید که نخست وزیر و وزیر دفاع، حمله نظامی را تنها به صورت گزینه نهایی و هنگامی که دیگر هیچ راه حلی در برابر نباشد، عملی خواهند کرد.

همچنین دکتر ایتان گیلبوع، کارشناس سیاسی در دانشگاه «بَرایلان» در مرکز اسرائیل نیز به نیویورک تایمز گفته است که رشته خبرهای عمدی درز یافته به رسانه های اسرائیلی و آمریکایی، همگی با هدف تأثیر گذاری متقابل بر نظرات مقام های اسرائیلی و آمریکایی صورت گرفته و نشانگر برخی تفاوت های جدی میان دو کشور است.

به گفته آقای گیلبواع، آنچه که امروز اسرائیل و آمریکا را از یکدیگر جدا می کند، موضوع اعتماد و زمان است که خود تا اندازه ای خطرناک است؛ او می گوید: در صورتی که شما زمان در اختیار داشته باشید، موضوع اعتماد کم رنگ تر می شود و برعکس . ولی اگر هر دو عنصر را در دست نداشته باشید و فاقد آنها باشید، اعتماد و بدبینی متقابل پدید می آید.

امیلی لانداو نیز که نیویورک تایمز او را یک کارشناس امور ایران در انستیتو مطالعات امنیت ملی اسرائیل معرفی کرده است، گفته است که موج گزارش ها و تحلیل های انتشار یافته روزهای اخیر در رسانه های گروهی به گونه ای است که گویا تهدید اتمی رژیم ایران تنها خطری علیه اسرائیل است در حالی که این خطر همه جهان را به چالش می کشد.

به گفته خانم لانداو، در ماه مارس گذشته باراک اوباما سیاست خود در زمینه جلوگیری و نه بازدارندگی کامل در برابر تهدید اتمی ایران را اعلام داشت و از تعیین مسایلی که به عبور ایران از «خط قرمزها» تلقی شود، خودداری کرد.

 به گفته این کارشناس اسرائیلی،  لازم است که «خطوط قرمز» جامعه جهانی در مورد برنامه های اتمی ایران صریحاً اعلام شود و این وظیفه قبل از هر کشوری بر دوش آمریکاست، و به گفته او، اگر آقای اوباما آشکارا بیان دارد که مرزهایی مشخص وجود دارد، این امر اطمینان لازم را به سران اسرائیل خواهد داد و راه را برای تصمیم گیری های مؤثرتر و کارآتر فراهم خواهد نمود.

نیویورک تایمز یادآور می شود که دراوج بحث های رسانه ای در اسرائیل، مطرح شدن وجود اشکالاتی نز در دفاع از جان شهروندان، مردم این کشور را نگران کرده است که این نگرانی خود را به صورت هجوم شماری از اسرائیلی های یهودی و عرب به مراکز توزیع ماسک های ضد گاز جلوه گر ساخته است.

یک آمار می گوید که در حال حاضر ۵۳ درصد از مردم اسرائیل به این نوع ماسک ها مجهز هستند اما در پاساژ بزرگ «هادار» در اورشلیم هر مراجعه کننده یهودی و عرب باید دوساعت در صف بایستد تا ماسک تازه خود را بگیرد. ستادهای توزیع این امکان را نیز فراهم کرده اند که مردم با دریافت شماره های نوبت گذاری، بعداً ماسک ها را در درب خانه خود دریافت کنند.

گزارشگر نیویورک تایمز نوشته است که خود شاهد حضور سی نفر از مردم عادی اسرائیلی بود که در یکی از این مراکز توزیع ماسک های گاز برای گذراندن وقت تا زمانی که ماسک را بگیرند، در سالنی در حال تماشای فیلمی در مورد نحوه استفاده از ماسک ها بودند.

روزنامه نگار مشهور و منتقد اسرائیلی آقای مردخای کرشنبام که سالها نیز مدیرکل رادیو و تلویزیون ملی اسرائیل بوده است، به نیویورک تایمز گفته است که مردم اسرائیل ازعمق سخنان ضد ونقیض مقامات و گزارش های رسانه های کشور در مورد احتمال جنگ با ایران شدیداً گیج شده اند.

آقای کرشنبام افزود، درگذشته و در جریان هیچ یک از جنگ هایی که اسرائیل درگیر آن بوه است د، تا اندازه ای که اکنون در مورد احتمال جنگ با ایران صحبت می شود، رسانه های گروهی اینگونه به ماجرای جنگ مشغول نبوده اند.

این روزنامه نگار صریح اللهجه و محبوب یادآور شده است که مردم وقتی می بینند که طیف وسیعی از سران و مقامات پیشین اسرائیل که دارای تجارب غنی هستند در مخالفت با احتمال حمله نظامی به ایران سخن می گویند و در افکار عمومی بر ضد جنگ با ایران موضع می گیرند، به جای آرام شدن، بیشتر دچار بیم و هراس می شوند.

مردخای کرشنبام نیز در همین حال این را به نیویورک تایمز گفته است که همین مردم نگران اسرائیل هم مانند کارشناسان به خوبی واقف هستند که شاید منظور اصلی آقایان نتانیاهو و باراک از اظهارات تند خود در مورد احتمال حمله به ایران، تشویق و یا ایجاد فشار بر دولت آمریکاست تا این ابرقدرت به اقدام لازم دست بزند.

منبع : رادیو فردا

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.