01

آنچه که ایرانیان از «روابط محرمانه رضا پهلوی با سیا (C.I.A)» نمی دانند!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

01

کیانوش ایرانی

کم و بیش می دانیم که افشاگری گسترده درباره افتضاح ایران-کنترا (ایرانگیت) در نوامبر ۱۹۸۶ (آبان ۱۳۶۵) و فشار افکار عمومی در آمریکا، باعث تشکیل دو کمیسیون تحقیق پیرامون «معامله محرمانه و غیرقانونی با رژیم ایران و ارسال بخشی از پول آن برای کنتراهای نیکاراگوئه» از سوی رونالد ریگان (رئیس جمهور) و کنگره آمریکا شده بود؛ ولی گزارشهای رسمی این دو کمیسیون کمتر مورد توجه ایرانیان واقع شده است. این نوشته به بررسی یکی از اطلاعات مهم و ناشنیده مندرج در گزارش «کمیسیون تاور» اختصاص دارد.

کمیسیون ۳ نفره تاور، در ۲۶ نوامبر ۱۹۸۶ (۵ آذر ۱۳۶۵) به دستور رونالد ریگان تشکیل شد که جان تاور (سناتور جمهوریخواه سابق ایالت تگزاس) سرپرست و برنت اسکوکرافت (مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت جرالد فورد) و ادموند ماسکی (وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در دولت اول ریگان) دیگر اعضایش بودند. این کمیسیون نتایج بررسی های خود را در ۲۶ فوریه ۱۹۸۷ (۷ اسفند ۱۳۶۵) در گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای به رونالد ریگان عرضه کرد و سپس آنرا بصورت کتاب منتشر نمود. این کتاب میلیونها نسخه فروش داشت و در کمتر از دو هفته به چاپ سوم۱ رسید.

از جمله اطلاعاتی که در کتاب «گزارش کمیته تاور» آمده است، جزئیاتی از حمایت مالی و … از بخشی از اپوزیسیون رژیم ایران است که دولت آمریکا برای به محاق بردن رابطه محرمانه با رژیم ایران ناچار شد فاش کند. یکی از مهمترین اطلاعات فاش شده، «هک شدن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی توسط سیا برای پخش پیام ۱۱ دقیقه ای رضا پهلوی» می باشد که در پاراگراف دوم از صفحه ۳۹۸ این کتاب۲ آمده است:

«سایر مسائل

در تعطیلات آخر این هفته۳، پیام ۱۱ دقیقه‏ اى فرزند شاه با هک کردن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی، بر روى موج تلویزیون ایران انداخته شد و پخش گردید. به گزارش طرفداران خانواده شاه، پخش این برنامه، موج اعتراض در تهران و بقیه نقاط را برانگیخت. “مقام ایرانى” از سام۴ پرسید چگونه است که از سویى به ما مى‏ گویید انقلاب ایران را بمثابه یک امر واقع قبول دارید و از سوى دیگر دست به اینگونه کارها مى ‏زنید؟»

(گزارش سرهنگ الیور نورث (عضو شورای امنیت ملی آمریکا) به آدمیرال جان پویندکستر (مشاور امنیت ملی آمریکا) در دوشنبه ۸ سپتامبر ۱۹۸۶ (۱۷ شهریور ۱۳۶۵))

 01

 

در کتاب «گزارش کمیته تاور»، جزئیات بیشتری درباره پشت پرده ارسال این پیام ویدیویی توسط سیا بیان نشد و این مساله مسکوت ماند تا اینکه باب وودوارد روزنامه نگار شهیر آمریکا و افشاگر افتضاح واترگیت، در اکتبر ۱۹۸۷ در کتاب «جنگهای سری سیا» پرده از این عمل بی سابقه در «تاریخ تلویزیون» در ایران برداشت. در صفحه ۸۵ این کتاب۵، وودوارد گفتگویی از ویلیام کیسی (رئیس وقت سیا) آورده است که وی در آن از «تهیه طرح سرنگونی خمینی و جایگزین کردن او با رضا پهلوی» بدستور ریگان سخن می گوید:

«خمینى اغلب موضوع گفتگوها در گردهمایی هاى کاخ سفید بود. این تمایل اظهار مى ‏شد که در صورت امکان دفع شرش بشود. با رئیس جمهور مباحثاتى انجام گرفته بود و بنظر مى ‏رسید که نظر او بیش از حد معمولش، به این موضوع معطوف شده است و بعد از کیسى خواسته شد عملیات مخفى براى سرنگونی خمینى و جایگزین کردن او با رضا پهلوى پسر شاه فقید را موضوع مطالعه قرار دهد و طرحى تهیه کند. وقتى کیسى این موضوع را در لنگلی۶ مطرح کرد، رنگ از صورتها پرید. ایران مشکلی لاینحل بود، خانواده پهلوی از آن هم بدتر بود. در اداره عملیات سری سیا هم هیچکس حاضر نبود وارد چنین ماجرائی بشود. وزارت خارجه نیز در مقابل این تصمیم مقاومت کرد. ولی کیسی همسو با رئیس جمهور احساس کرد که حکومت باید کاری انجام دهد. بهترین فکری که به نظرش رسید، این بود که به سیا اجازه دهد که طی یک عملیات مخفی، گفتگوهایی با تبعیدیان ضد خمینی انجام داده و با برآورد و بررسی آنها دریابد که کدامیک از آنها ممکن است بتواند نیروی مخالفی بر علیه خمینی برپا کنند. کیسی این طرح را بمثابه اولین قدم مورد نیاز به کاخ سفید ارائه کرد و رئیس جمهور آنرا امضا نمود. »

02

 کیسی در صفحه ۴۸۸ این کتاب۷، ضمن بیان جزئیات دیگری از پخش برنامه رضا پهلوی در ایران از وعده بازگشت وی در آن برنامه سخن می گوید:

«یکماه پیش، در سپتامبر۸، سیا مخفیانه، فرستنده تلویزیونى کوچکی را برای پخش برنامه ۱۱ دقیقه‌ای رضا پهلوی در ایران فراهم کرد که وی در آن برنامه اعلام کرد: «من بازخواهم گشت. »»

 03

بیش از ۲۶ سال از این ماجرا می گذرد و با اینکه دولت آمریکا و رئیس وقت سیا به این ماجرا اذعان نموده اند، تا این لحظه هیچ توضیحی از سوی آقای رضا پهلوی ارائه نشده است و ایشان کماکان از بیان حقایق گریزانند. نگارنده امیدوار است که ایشان روزی به بیان حقایق بپردازند و تلاش برای شاه شدن با توسل به قدرتهای خارجی را ترک گویند.

یادداشت و نمایه:

۱- 

http://articles.latimes.com/1987-03-06/news/vw-4897_1_tower-commission-report

۲- The Tower Commission Report: The Full Text of the President’s Special Review Board (New York: Bantam Books, 1987), p. 398.

۳- منظور از تعطیلات آخر هفته، شنبه (۶ سپتامبر ۱۹۸۶) یا یکشنبه (۷ سپتامبر ۱۹۸۶) می باشد.

۴- ﺟﺮج ﮐﺎو، ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺳﯿﺎ در ﻣﺴﺎﺋﻞ اﯾﺮان.

http://www.nytimes.com/1992/08/11/us/ex-cia-expert-on-iran-ties-agent-to-arms-sale.html

۵- Bob Woodward, _Veil: The Secret Wars of the CIA, 1981-1987_, New York: Simon & Schuster, 1987, p. 85.

۶- مرکز اصلی سیا در ایالت ویرجینیا.

۷- Bob Woodward, _Veil: The Secret Wars of the CIA, 1981-1987_, New York: Simon & Schuster, 1987, p. 488.

۸- اشاره دارد به سپتامبر ۱۹۸۶.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.