Murderer

سیر افشای اعدامهای تابستان ۶۷ و نامه های اعتراضی آقای منتظری به روایت اسناد

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

Murderer

Murdererمطلب حاضر به شرح انتشار گزارشهای نشریه آقای بنی صدر درباره اعدامهای دسته جمعی تابستان ۶۷ و افشای سه نامه اعتراضی آقای منتظری(نوشته شده در ۹، ۱۳ و ۲۴ مرداد ۶۷) بعنوان مدارک غیر قابل انکار اعدامهای ۶۷ در اسفند ۶۷ و فروردین ۶۸ می پردازد. برخی از سیاسیون در آنزمان علت برکناری آقای منتظری در ۸ فروردین ۱۳۶۸ را افشای نامه های اعتراضی وی توسط بنی صدر عنوان کرده بودند!

اولین بار در تاریخ ۷ شهریور ۶۷ در شماره ۱۸۴ نشریه  انقلاب اسلامی در هجرت خبر اعدامها منتشر شده است. در خبر آمده است که تعداد اعدام شدگان ۵۰۰ نفر بوده است که از هواداران مجاهدین و گروههای چپ بوده اند و اشاره شده است که برای ما اعدامها محرز هستند اما در باره تعداد و گرایشهای سیاسی منتظر اطلاعات دقیقتر هستیم.

در تاریخ ۱۸ مهرماه ۱۳۶۷ تیتر “موج اعدامها رویه اعتراض آمیز منتظری و روحانیون” در شماره ۱۸۷ نشریه مشاهده می شود. در خبر مربوطه آمده است که بنابر بر اطلاع داده شده توسط آقای علی بابائی شمار اعدام شدگان بالغ بر ۲۵۰۰ نفر است و خبر اضافه کرده که منتظری به خمینی نامه نوشته است و مضمون بخشی از نامه هم در خبر آمده است بدون اینکه سندش ارائه شود.

در شماره ۱۹۱ به تاریخ ۱۴ آذر تیتر اول نشریه چنین است: “ملاتاریا در خون جنایتهایش فرو میغلطد”.  در این شماره اولین لیست از اعدامیان منتشر شده است. در شماره ۱۹۴  به تاریخ ۲۶ دیماه خبر “دو نامه از منتظری در مخالفت با اعدامها” درج شده است. اما نوشته شده است که “تا این زمان متن نامه ها بدست ما نرسیده است”. در همین شماره این خبر آمده است که “پس از این اعدامها، نوبت به مخالفان خارج از کشور میرسد”.

در اسفند سال ۱۳۶۷ یعنی ۷ ماه بعد از شروع اعدامهای وسیع در زندانهای ایران، نامه ای بدون اسم فرستنده از ترکیه بهمراه ۳ نامه اعتراضی آیت الله منتظری در باره اعدامها بدست آقای بنی صدر میرسد. نویسنده خطاب به آقای بنی صدر نوشته بود “از این نامه ها در حمایت از حقوق ایرانیان آنطور که صلاح میدانید استفاده کنید”. بمحض رسیدن این نامه ها، آقای بنی صدر نامه ای خطاب به ۵۰ شخصیت و سازمان حقوق بشر می نویسد و نسخه ای از نامه های اعتراضی منتظری را برای آنها می فرستد.

متن نامه آقای بنی صدر به شرح زیر است:

در اواخر ماه ژوئیه، آقای منتظری، جانشین آقای خمینی، دو نامه به او و یک نامه به هیئت سه نفری که از سوی آقای خمینی مامور اعدام زندانیان شده است، نوشته است. هیچ مدرکی، هیچ شرحی، هیچ شاهدی نمی تواند به صراحت و دقت جمله های ساده ای که آقای منتظری نوشته است، شدت و وسعت جنایاتی را که رژیم خمینی مرتکب می شود، توصیف کند:

– نامه ها پس از هفت ماه از بندهای سانسور عبور می کنند و به خارج می رسند. خبرنگاری خارجی که جرات کرده بود یکی از نامه ها را با خود بیاورد، بازجوئی کردند و نامه ها را از او ستاندند. رفتاری را که با نامه های “دومین” شخصیت رژیم به “اولین” مقام آن، می کنند، شدت سانسور را به روشنی تمام تصویر نمی کند؟

– با خواندن این نامه ها شما نیز تصدیق خواهید کرد که بی رحمی و وحشیگری “کمیسیون اعدام” که آقای خمینی تشکیل داده است، اندازه نمی شناسد:

همانطور که آقای منتظری می نویسد، نه قانون، نه انصاف، نه داد، نه دین، نه آئین، رعایت نشده اند. دستور “همه را اعدام کنید”، جای اینها همه را گرفته است.

یقین دارم شما نیز وقتی نامه های آقای منتظری را میخوانید با من همعقیده می شوید که در قبال جنایات استثنائی، تدابیر استثنائی باید اتخاذ بشوند. تنها با محکوم کردن این جنایات، نمی توان از تکرار آنها جلوگیری کرد. شما را به اتخاذ این تدابیر می خوانم. به نظر اینجانب کار آمد ترین تدبیرها، جلب همکاری وسائل ارتباط جمعی در افشای روزمرده این جنایات است. دعوت از دولتها به خودداری از روابطی که از حد عادی فراتر می روند و نوعی مشروعیت به این رژیم می دهند، تدبیر موثر دیگری است. ابراز همدردی با مردم ایران و افزایش فشار افکار عمومی برای استقرار صلح قطعی، در افزایش میل مبارزه در مردم ایران برای استقرار آزادیها، تاثیر تعیین کننده دارد.

با احترم – ابوالحسن بنی صدر

دفتر آقای بنی صدر نامه ها را در اختیار رادیوهای ایرانی خارج از کشور قرار می دهد و ترجمه نامه ها را نیز به مطبوعات غرب میفرستد و از جمله روزنامه لوموند خلاصه نامه را منتشر می کند. رادیو بی بی سی در تاریخ ۵ فروردین سال ۶۸ نامه ها را منتشر می کند که با واکنش تند خمینی در نامه مورخه ۶ فروردین ۶۸ روبرو می شود و در نهایت منجر به برکناری منتظری در ۸ فروردین ۶۸ می شود.

بدین قسم بعد از گذشت ۶ ماه از پایان اعدام ها برای اولین بار مدارک غیرقابل انکار این اعدامها منتشر شدند. ۱۲ سال بعد خود آقای منتظری در کتابش این نامه ها را منتشر ساخت که نشان از درست بودن صحت خبر منتشر شده از سوی دفتر آقای بنی صدر داشت. مخاطبان می توانند عکسهای با کیفیت(متن روزنامه در این عکسها قابل خواندن می باشد) بریده های روزنامه های پیوست شده را در قالب یک فایل فشرده از آدرس زیر دانلود کنند:

http://www.4shared.com/file/mLzwPN4V/nameh_montazeri_koshtarhai_das.html

عکسهای پیوست شده، شماره های ۱۸۴، ۱۸۷، ۱۹۱، ۱۹۴ و از همه مهمتر شماره های ۱۹۸ و ۱۹۹ نشریه (دو هفته نامه) انقلاب اسلامی را نشان میدهد، در شماره ۱۹۸ مورخه ۲۲ اسفند ۱۳۶۷ اصل اولین نامه منتظری خطاب به خمینی که در ۹ مرداد ۱۳۶۷ نگاشته شده بود، منتشر شده است و در شماره ۱۹۹ مورخه ۷ فروردین ۱۳۶۸ متن نامه آقای بنی صدر خطاب به سازمانهای مدافع حقوق بشر بهمراه اصل نامه های دوم و سوم آقای منتظری آمده اند.

0102030405

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.