حلقه مفقوده پیام خامنه ای !

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

 اسماعیل هوشیار

در دوم بهمن ماه 1393 ( 22 ژانویه 2015 ) خامنه ای طی پیامی جوانان غرب را به اسلام دعوت کرد ! خامنه ای طی این پیام از جوانان غربی خواسته است برای آشنایی با اسلام مستقیما به قرآن و زندگی پیغمبر اسلام مراجعه کنند . وی در عین حال تاکید داشته که از این جهت رهبران غربی را مخاطب قرار نداده که “آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند.”

درنگاه اول چنین پیامی با چنین محتوایی فقط طنز خالص است . یعنی که خامنه ای زندگی پیامبر اسلام و قرآن 1400 سال پیش را ، به نسل جوان غربی 2015 تعارف میکند تا جوان مربوطه رستگار شود ! جوان غربی هم یحتمل باید شمشیری به کمر ببندد یا خنجری درکف….و فقط گردن کفار را قطع کنند ، بعد حق دارد با دختران 9 ساله نکاح کند ، بعد اسیر بگیرد و زنانشان را کنیز کند و مردان را غلام….آنوقت میتوانید در ذهنتان خیابانهای پاریس و برلین را تجسم کنید که عده ای جوان غربی سوار بر شتر در حال مستند سازی زندگی پیامبر هستند . نسل حاضر و نسلهای بعدی درحال فاصله گرفتن کهکشانی از خرافات آسمانی و ادیان خرافی هستند و اگر جز این بود پاپ واتیکان رسما داستانهای دینی را خرافات معرفی نمیکرد و تکامل را به رسمییت نمیشناخت ! هرچند زور بزند تا با رقص و آواز بین کلیسا و نسل جوان توسط هالیوود رابطه بر قرار کند ! اگر جز این بود ، حتما زیر سایه اقتصاد پویای شرق و زندگی در شرق ، نسل امروز جوان غربی باید به شرق پناهنده میشد و ایران اسلامی هم پناهنده پذیر میشد و خلاصه حکایتی داشتیم !

اما این حکایتی فقط برای خنده نیست . بعد از خنده کمی فکر میزنیم که پیام خامنه ای از نظر زمانی چه کاربردی دارد و یا چرا ؟ چون چند روز قبل از پیام خامنه ای ، ظریف وزیر خارجه حکومت اسلامی رسما گفته بود که : در صورت واقع بینی طرف مقابل ، امکان توافق جامع تا آخر بهمن 1393 وجود دارد !

در 11 دی ماه 1367 (اولین روز سال ۱۹۸۹ میلادی) عبدالله جوادی آملی ، محمدجواد لاریجانی و مرضیه حدیدچی دباغ به نمایندگی از سوی خمینی نامه‌ای را خطاب به میخائیل گورباچف آخرین دبیرکل حزب کمونیست شوروی تسلیم وی کردند . خمینی در آن نامه شوروی سابق را به اسلام دعوت کرد تا رستگار شوند !!  پیام خمینی به گورباچف اندکی پس از پایان جنگ ابلهانه ایران و عراق ، و نوشیدن جام زهراول توسط خمینی بود !

در آن زمان خمینی برای کاهش تلخی زهری که نوشید ، همزمان از چند اهرم استفاده کرد تا کنترل از دستش خارج نشود . در کنار قتل عام زندانیان سیاسی و فتوای قتل سلمان رشدی ، پیام به گورباچف را هم ضمیمه کرد . این پیام البته که معنی سیاسی جدی نداشت . اما برای نیروی داخلی حرف سنگینی بود جهت حقانییت دین اسلام ! فکرش را بکنید که امام خمینی برای رهبر دومین ابرقدرت جهان پیام داده که اسلام بیاور تا رستگار شوی ! آن زمان شوروی سابق تازه قرار بود وارد مسیر استحاله یا اصلاحات شود ، تشخیص این فرصت توسط خمینی یعنی همان شکار لحظه مناسب !

خامنه ای در پیامش نکته دیگری هم گفته بود که جالب است . اینکه پیام را خطاب به رهبران نداده ، و این را هم میشود تصور کرد که به کاخ سفید یا اوباما پیام میداد تا اسلام بیاورد برای رستگاری ! و یا اصلا پیامش را به کنفرانس اقتصادی داووس میداد و بعد نماینده آقا در کنفرانس داووس پیام آقایش را قرائت کند و خلاصه جهانی میخندید !

اما دلیل اینکه به رهبران پیام نداده است واضح است . آنها حتما زور زده اند تا غول یا بچه غولی درحال سقوط پیدا کنند که پیام را بهش حلقه کنند مثل زمان و پیام خمینی و گورباچف….ولی شرایط امروزی این حلقه مفقوده را به خامنه ای نمیدهد . هیچ غول و بچه غولی و جوجه ای در حال سقوط نیافتند ! پس پیام به جوانان غربی بهتر است . این کمی تا حدودی از تلخی جام زهر پیش رو برای نیروی داخلی میکاهد. اما آن وزن یا سنگینی پیام خمینی به گورباچف درش مستتر نیست ! گذشت زمان و شناخت واقعی از دین اسلام و کلا ادیان توسط نسلها ، پیام خامنه ای را از نظر اجتماعی ، فقط به طنز تبدیل کرده است !

آنها یحتمل خودشان را برای بلعیدن جام زهر آماده میکنند . پیام خامنه ای همان کارایی پیام دیروز خمینی را ( ضعیف تر ) برای نیروی داخلی دارد . کم کردن تلخی زهر با دعوت جوانان دنیا به اسلام از موضع بالا ! تنها نکته ای که نیاز به کمی توضیح دارد حرف ظریف است که گفته بود در صورت واقع بینی طرف مقابل ، تا 22 بهمن ماه 1393 توافق جامع محقق خواهد شد ! وزیران خارجه آمریکا و ایران پیش از ملاقات روز جمعه در داووس ، سخنرانی‌های جداگانه‌ای داشتند . آقای ظریف در میزگردی به میزبانی خبرگزاری آسوشیتدپرس ، با اشاره به مسائل مختلف از جمله تحولات منطقه‌ای و گفتگوهای هسته‌ای با غرب ، بار دیگر گفت در صورتی که طرفین مذاکرات اراده سیاسی لازم را داشته باشد ، او حتی فکر می‌کند که رسیدن به یک توافق سیاسی تا ۲۲ بهمن ماه امکان‌پذیر است.

طرف مقابل حداقل به اندازه منافع خودش واقع بین هست . آنقدر واقع بین هست که مشغول ساخت وساز اقتصاد و سیاستی نوین باشد تا حداقل برای چند دهه از انفجارهای اجتماعی و داخلی خبری نباشد . آنقدر واقع بین هست که متوجه باشد تمام سیستمهای مشابه مثل ولایت فقیه ، انفجار داخلی و خارج شدن اوضاع از کنترل ، درش مستتر است ! آنقدر واقع بین هست که بداند جهت پرهیز از انفجار داخلی ، دیانت به شکلی مطلق از دولت وسیاست باید جدا شود. دیانت مثل واتیکان برود گوشه ای و کار خودش را بکند و دولت و سیاست را به اهلش واگذارد ! واقع بینی مورد اشاره ظریف با طرف مقابل ( غرب ) فقط معنی یکسانی ندارد ، وگرنه هر دو طرف واقع بین هستند !

پس از اعلام و انجام توافق پیش رو ، طبعا جامعه ایران با سرعت نور گل و بلبل نمیشود ، اما شکستن این بن بست به هرشکلی ، قدمی رو به جلو محسوب میشود !

 

اسماعیل هوشیار

24.01.2015

 

www.tipf.info

 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.