در حمایت از اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

 

در هشتمین روز از دور تازه ، 9 نفر از کارگران همچنان در باز داشت بسر می برند، و این در حالی است که تجمع خانواده های بازداشت شدگان و تعداد زیادی از کارگران و مردم بافق در برابر فرمانداری  با خواست آزادی کارگران دستگیر شده، برای چهارمین روز متوالی همچنان ادامه دارد.

دور تازه اعتصاب کارگران معدن بافق به دنبال دور نخست اعتصاب صورت می گیرد که طی آن حدود 5000 هزار نفر از کارگران در اعتراض به خصوصی سازی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق، بطو یکپارچه دست به اعتصاب زدند و خواستار لغو طرح  فروش 5/28 درصد از سهام این شرکت به بخش خصوصی  شدند.  آن اعتصاب که از 27 اردیبهشت آغاز شد به مدت 39 روز تا 4 تیر ماه ادامه یافت و به عنوان بزرگترین و طولانی ترین اعتصاب کارگری در بعد از انقلاب، در تقویم جنبش کارگری ثبت شد. رژیم اسلامی سرمایه در جریان نخستین اعتصاب و مبارزه کارگران معدن بافق آنگاه که همه ترفند ها و دسسیسه هایش برای شکست کارگران اعتصابی در برابر عزم و اراده کارگران به سنگ خورد، سرانجام مجبور شد دربرابر خواست کارگران عقب نشینی کند و به لغو موقت فروش سهام شرکت تن دهد. کارگران معدن بافق در چهارم تیر ماه به اعتصاب خود پایان و به رژیم دو ماه وقت دادند که تصمیم نهایی در مورد سرنوشت سهام شرکت را رسما اعلام کند.

اما  رویدادهای بعدی نشان می دهد که رژیم کارگر ستیز جمهوری اسلامی از این فرصت برای تدارک حمله جدید به کارگران و شکست مبارزه و اعتصاب احتمالی و مجدد آنان استفاده کرده است:.مدتی پیش از پایان مهلت دوماهه، مدیرعامل شرکت از 18 نفر از کارگران اعلام شکایت  کرد. همزمان ماموران یگان ویژه نیروهای انتظامی برای دستگیری کارگران وارد شهر شدند و به تعقیب کارگران پرداختند. ماموران در ابتدا دو نفر از کارگران را دستگیر کردند و به تعقیب 16 کارگر دیگر که اسامی شان در شکایت مدیر عامل آمده بود ادامه دادند. کارگران معدن بافق در اعتراض به این  تهاجم و دستگیری ها در 28 مرداد دست از کار کشیدند و خواهان  آزادی همکارانشان شدند.
با تداوم اعتصاب وبه دنبال تجمع اعتراضی  کارگران و مردم در مقابل دفتر مدیرعامل، او محبور شد که رسما شکایت خود از 18 کارگر را پس بگیرد. اما اکنون اعلام شده است که آزادی کارگران باز داشت شده منوط به توافق شورای تامین شهرستان بافق است. همه اینها اما بخشی از ترفند ها و مانورهای رژیم علیه کارگران است؛.نه مدیر عامل خود فروخته شرکت سنگ آهن بدون دستور از بالا از کارگران شکایت کرده است و نه ماموران یگان ویژه نیروهای انتظامی خود سرانه به شهر بافق هجوم آورده اند. واقعیت این است که رژیم اسلامی قصد دارد که با دستگیری تعدادی از کارگران و زندانی کردن آنها و ایجاد فضای ترس و وحشت در میان کارگران و مردم بافق،  مبارزه کارگران معدن علیه خصوصی سازی را به شکست بکشاند. تجربه نشان می دهد که هر جا که رژیم اسلامی نتواند از طریق دسیسه و ایجاد تفرقه و با توسل به تشکلات کارگری حکومتی، مبارزه کارگران راشکست دهد، به سلاح همیشگی خود یعنی سرکوب، بگیر و ببند، زندان و یا همچون مورد کارگران معدن مس سرچمشه در کرمان، به کشتار  متوسل می شود.
دور  نخست اعتصاب و مبارزه طولانی کارگران معدن بافق نشان می دهد که کارگران برای رسیدن به خواست محوری خود یعنی لغو طرح خصوصی سازی معدن مصمم اند. تجربه خصوصی سازی واحد های تولیدی و ازجمله  معادن نشان می دهد که خصوصی سازی ها، معادل است با تعدیل نیروی انسانی یعنی اخراج کارگران، کاهش دستمزدها، بدتر شدن شرایط کار، تشدید استثمار و نا امنی بیشتر محیط کار. کارگران معدن بافق به خوبی از این امرآگاه اند و در مبارزه خود پشتیبانی اکثریت مردم بافق را با خود دارند.  شهرستان بافق با جمعیت حدود  41 هزار نفر( طبق سرشماری سال 91) از مناطق بسیار محروم ایران به شمار می رود. بسیاری از کارگران معدن، ساکن این شهرستان هستند و به همین گونه  حدود سه هزار کارگر بازنشسته در این  شهر زندگی می کنند. بنابراین با در نظر گرفتن خانواده کارگران، آشکار است که بافت جمعیت این شهرستان اساسا کارگری است و وضعیت و شرایط کار در معدن، زندگی اکثریت بزرگی از مردم شهرستان را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
در حال حاضر مبارزه برای آزادی فوری و بدون قید و شرط  کارگران باز داشتی به درستی-  که نشان از هشیاری و تیز بینی کارگران اعتصابی است-  در راس خواست کارگران اعتصابی و اکثریت مردم قرار گرفته است. سرنوشت  دیگر خواست های به حق کارگران از جمله لغو خصوصی سازی معدن، اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور و اخراج مدیر عامل شرکت، اکنون بیش از هرچیز به آزادی کارگران دستگیر شده و خروج نیروهای سرکوب گر یگان ویژه نیروهای انتظامی، گره خورده است.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، خود را در کنار کارگران اعتصابی معدن بافق می داند و هجوم ماموران یگان ویژه نیروهای انتظامی به شهر بافق و دستگیری کارگران را به شدت محکوم می کند. ما از همه تشکل های مستقل کارگری ایران و دیگر کشورهای جهان می خواهیم که ضمن اعتراض به سرکوب و دستگیری کارگران معدن بافق و در خواست آزادی فوری و بدون قید شرط کارگران دستگیر شده، از اعتصاب کارگران معدن بافق حمایت کنند.
 
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۲۶ اگوست ۲۰۱۴
 
 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.