مانع از انحلال معدن البرز غربی و بیکاری ۳۷۰ کارگر شوید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

مانع از انحلال معدن البرز غربی و بیکاری ۳۷۰ کارگر شوید

جمعی از کارگران معدن «البرز غربی» در نامه‌ای خطاب به «علی ربیعی»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از او خواستند در اقدامی فوری پی گیررفع مشکلات ناشی ازموضوع انحلال شرکت زغالسنگ البرز غربی شود.

به گزارش۳۱خرداد ماین نیوز، در این نامه که از سوی حدود ۳۷۰ کارگر معدن سنگرود با امضاء رسیده است، با یاد آوری مشکلاتی که باعث شده است تا این واحد معدنی به بهانه غیر اقتصادی بودن تولید این تعطیل و کارگران آن را بیکار شود، آمده است: معدن زغال سنگ البرز غربی دارای انبوهی از بهترین و مرغوب‌ترین ذغال سنگ‌ها است اما متاسفانه بدلیل سهل انگاری برخی کار‌شناسان شرایط فنی برای استخراج ذغال سنگ توسط پیمانکار فراهم نمی‌شود و این واحد معدنی در آستانه انحلال قرارگرفته است.

درادامه این نامه، کارگران تصریح کرده‌اند: این معدن تنها نقطه عطف اقتصادی دو منطقه «فاراب» و«خورگام» در شهرستان رودبار گیلان بوده وزمانی بالغ بر ۳ هزارو ۵۰۰ کارگر در این معدن کار می‌کرده‌اند که این میزان در سال ۹۰ به حدود ۶۰۰ نفر کاهش یافت و بعد آن نیز تا به امروز رقم کارگران شاغل در این معدن به ۳۷۰ نفر تنزل یافته است.

به گفته کارگران معدن سنگرود در این شرایط چنانچه به هر دلیلی فعالیت معدن متوقف شود، نه تنها تامین معاش تعداد قابل توجهی از خانواده‌های ساکن در این منطقه با مشکل مواجه خواهد شد بلکه آینده شغلی سرپرستان این خانواده‌ها در خصوص برخورداری از مزایای بازنشستگی نیز به چالش کشیده می‌شود.

آنها با یادآوری اینکه طبق تصمیم اتخاذ شده از سوی مسئولان وزارت صنایع قراراست تا تاریخ ۳۱ خرداد ماه سال جاری به فعالیت این واحد معدنی برای همیشه خاتمه داده شود، در دنباله نامه خود افزودند: بیشتر کارگران باقیمانده برای بازنشستگی تنها باید از یک تا ۹ ماه دیگر در سمت کنونی حق بیمه بپردازند که درصورت توقف فعالیت معدن بازنشستگی‌همه آنها با مشکل روبرو خواهد شد.

در ادامه نامه ۳۷۰ کارگر معدن سنگرود آمده است: آنچه که از سوی کارفرمای این معدن به کارگران ابلاغ شده دلیل انحلال معدن اتمام ذخایر این معدن و غیر اقتصادی بودن آن ذکر می شود با این حال مسئولان می تواند با رویت مدارک ونقشه ها ی موجود ورگه های ذغالی که نشان دهنده ذخایره معدنی آن است به این باور برسند که این معدن همچنان می تواند به تولید خود برای سالیان دراز ادامه دهد.

این کارگران در ادامه نامه خود به وزیر کار با بیان اینکه انحلال غیر موجه این واحد معدنی سبب بیکاری آنها و سایر همکارانشان می شود اظهار داشتند: تکلیف نهایی کارگران البرز غربی که دارای سوابق بالایی هستند هنوز مشخص نیست و کارفرمای آن باید پیش از انحلال، شرایط بازنشسته شدن کارگرانی که در شرف بازنشسته شدن هستند را فراهم کند.

نویسندگان این نامه با تاکید بر اینکه کارگران این مجموعه بزرگ که از روستائیان زحمتکشان به حق جامعه هستند، افزوده‌اند: معدن زغال سنگ البرز تنها منبع در امدی واشتغال جوانان منطقه است که پیش از این دو واحد صنعتی در شهرستان رودبار که زمینه اشتغال آنان را فراهم کرده بود همانند آب معدنی داماش وسیمان لوشان تعطیل شده‌اند.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.