نامه اتحادیه آزاد کارگران ایران به کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی برای آزادی بی قید و شرط جعفر عظیم زاده

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

نامه اتحادیه آزاد کارگران ایران به کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی برای آزادی بی قید و شرط جعفر عظیم زاده

اتحادیه آزاد کارگران ایران در نامه ای خطاب به کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی خواستار رسیدگی جدی این کمیسیون برای آزادی بی قید و شرط جعفر عظیم زاده و توقف تعقیب و اعمال فشار بر اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران شد.

جعفر عظیم زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنان در بازداشت غیرقانونی وزارت اطلاعات و تحت فشار برای انحلال اتحادیه آزاد قرار دارد.

هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در بیانیه نشست خویش اعلام نمود که تلاش هایش را برای آزادی رئیس هیأت مدیره خود با توان بیشتری به پیش خواهد برد و با گزارش دوباره وضعیت سرکوب و تعرض به کارگران و تشکل های کارگری به سازمان های بین المللی کارگری و نیز دستگاه های ذی ربط داخلی، به عملکرد نامناسب دستگاه قضایی و اطلاعاتی در حق کارگران اعتراض می نماید و در همین راستا و با توجه به غیرموثربودن و درحقیقت غیرممکن بودن رسیدگی به شکایت خود در مراجع مرتبط ( وزارت اطلاعات و قوه قضائیه) و با عنایت به وظایف واختیارات کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی،طی شکوائیه ای فشارهای وارده وادامه حبس آقای جعفرعظیم زاده رئیس هیئت مدیره این تشکل کارگری را فاقد وجاهت قانونی خواند و خواستار رسیدگی جدی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی،به آزادی بی قید و شرط جعفر عظیم زاده و توقف تعقیب و اعمال فشار بر اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران شد.

در این نامه با اشاره به اینکه اتحادیه آزاد کارگران ایران با دخالت و رای مستقیم کارگران موسس اتحادیه وطی مجمع عمومی متشکل از کارگران عضوش شکل گرفته و مشروعیت خود را از خواست برحق کارگران برای داشتن تشکل مستقل می گیرد. و ازطرفی تصمیمات کلان این اتحادیه مانند هرتشکل اصیل واقعی کارگری براعمال اراده مستقیم اعضایش استواراست واز اراده و تصمیم یک فرد حتی از رئیس هیئت مدیره اش تبعیت نمیکند و هرتصمیم اساسی وتعیین کننده برمبنای اعمال اراده جمعی که در مجمع عمومی این اتحادیه اتخاذ میگردد، عملی میشود. بنابراین فشار بررئیس هیئت مدیره این تشکل برای انحلال، خلاف اساسنامه آن ودرنتیجه غیرعملی است. لذا تلاش و اعمال فشار نیروهای امنیتی بر این عضو هیأت مدیره اتحادیه نه تنها غیرقانونی بلکه خیالی باطل نیز هست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین اعلام نموده است که اقدامات پیگیرانه ی خود را جهت افشای تعرض و بی حقوقی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی به کارگران و فعالین تشکل های کارگری را با ارسال نامه به دیگر سازمان های بین المللی کارگری و نهاد های ذی ربط داخلی ادامه خواهد داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۱۸ خرداد ۹۳

هیئت رئیسه محترم کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی

باسلام

احتراما” به اطلاع میرسانیم که آقای جعفر عظیم زاده کارگرسرشناس ، رئیس هیئت مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران” و نماینده کارگران فولاد زاگرس و نماینده ۱۵۰۰ نفراز کارگران شاکی و معترض به اختلاس تامین اجتماعی ویکی از ۶ تن “هماهنگ کنندگان طومار ۴۰ هزار نفری کارگران” در اعتراض به سطح دستمزدها به وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی(که نسخه ای از این طومارازحدود ۲ سال پیش و در۴ نوبت تقدیم مجلس جمهوری اسلامی نیز شده است)، نیمه شب دهم اردیبهشت و به دلیل تلاش برای برگزاری مسالمت آمیزمراسم روزجهانی کارگر دستگیر شده و اکنون بیش از یک ماه است که در بند۲۰۹ زندان اوین دربازداشت به سر میبرد و پرونده ایشان تحت مسئولیت شعبه۶ دادسرای شهیدمقدسی مستقر در اوین است. ازابتدای دستگیری، وی را در بازجوئیهای طولانی تحت فشارقرار داده تا “اتحادیه آزادکارگران ایران” را منحل اعلام کند. بازجویان مکررا” به جعفر عظیم زاده متذکر شده اند که آزادی ایشان منوط به عدم تداوم کاراین اتحادیه میباشد.

چنانکه مستحضرید، امروزه در جهان متمدن برپایی تشکل های آزاد کارگری به دور از دخالت و مانع تراشی دولت ها و نیز برگزاری مراسم های اعتراضی در روز جهانی کارگر حقوقی پایه ای و پذیرفته شده است. اما با وجود صراحت در قوانین داخلی(ازجمله ماده ۲۶ قانون اساسی) و نیز مقاوله نامه های سازمان جهانی کار ازجمله مقاوله نامه های شماره ۸۷ وهمچنین ۹۸ این سازمان که مورد پذیرش جمهوری اسلامی نیز هست (و هم اکنون در یکصدوسومین اجلاس سالیانه این سازمان که از۷ تا ۲۲ خردادماه برپاشده،نمایندگان جمهوری اسلامی نیزدرآن حضور دارند)، ایجاد تشکل های کارگری حقی قانونی محسوب میشود؛ و کارگران برای برپایی تشکل های مستقل خود نیاز به کسب اجازه ازمرجع دولتی ندارند.اما همواره کارگران عضو تشکلهای مستقل کارگری از سوی مقامات امنیتی وقضائی مورد تعقیب وفشار قرار میگیرند که از تشکل های متبوع خود کناره گرفته و یا آن را منحل کنند. متشکل شدن کارگران در اشکال وظرفیت های متفاوت خود، حول منافع صنفی ودفاع ازمعیشت وارتقاء سطح زندگی شان، بخشی اجتناب ناپذیر وطبیعی از سازوکارمناسبات اقتصادی-اجتماعی حاکم برهمه جوامع کنونی دردنیاست.این ضرورت به روشنی درتوافقنامه های بین المللی نیز آمده وازجانب دولتها به رسمیت شناخته شده است. لذا، فشارهای وارده وتهدیدات بازجویان وزارت اطلاعات بر ایشان و دیگر اعضای این تشکل کارگری برای به انحلال کشاندن یا استعفا از “اتحادیه آزادکارگران ایران”،آشکارا غیر قانونی است.

ما بعنوان اعضای مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام می داریم که اتحادیه آزاد کارگران ایران با دخالت و رای مستقیم کارگران موسس اتحادیه وطی مجمع عمومی متشکل از کارگران عضوش شکل گرفته و مشروعیت خود را از خواست برحق کارگران برای داشتن تشکل مستقل می گیرد. و ازطرفی تصمیمات کلان این اتحادیه مانند هرتشکل اصیل واقعی کارگری براعمال اراده مستقیم اعضایش استواراست واز اراده و تصمیم یک فرد حتی از رئیس هیئت مدیره اش تبعیت نمیکند. هرتصمیم اساسی وتعیین کننده برمبنای اعمال اراده جمعی که در مجمع عمومی این اتحادیه اتخاذمیگردد، عملی میشود. بنابراین فشار بررئیس هیئت مدیره این تشکل برای انحلال، خلاف اساسنامه آن ودرنتیجه غیرعملی است. اتحادیه آزاد کارگران ایران با توجه به غیرموثربودن و درحقیقت غیرممکن بودن رسیدگی به شکایت خود در مراجع مرتبط ( وزارت اطلاعات و قوه قضائیه) و با عنایت به وظایف واختیارات کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی بدینوسیله، فشارهای وارده وادامه حبس آقای جعفرعظیم زاده رئیس هیئت مدیره این تشکل کارگری را فاقد وجاهت قانونی میداند و خواستار رسیدگی جدی کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی،به آزادی بی قید و شرط جعفر عظیم زاده و توقف تعقیب و اعمال فشار بر اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران میباشد.

رونوشت : نهاد ریاست جمهوری

قوه قضائیه

وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

پروین محمدی نایب ریئس اتحادیه آزاد کارگران ایران

شماره تماس ۰۹۱۲۲۴۴۹۹۰۱

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.