یارانه و افشای افلاس و درماندگی اقتصادی رژیم

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

محمود خادمی

… در جریان توزیع یارانه ها مشخص شد که این رژیم ؛ همان حداقلهای تأمین زندگی که مردم در دوره رژیم سابق بدست آورده بودند را بر باد داده است و در این ۳۵ سال از هیچ کوششی برای تاراج هستی مردم و تشدید فقر و گرسنگیِ اکثر مردم بنفع عده ای معدود از کارگزاران دزد و فاسد نظام ولایت فقیه و آخوندهای مفتخور و باندهای مافیائی ؛ فرو گذار نکرده است …


« بخش دوم و پایانی »

بخش اول مقاله به تاریخچهِ ” طرح هدفمندی یارانه ها ” و اجرای فاز اول و دوم طرح در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و روحانی و همچنین پاسخ منفی مردم به التماس و درخواستهای روحانی برای انصراف از درخواست دریافت یارانه ؛ اختصاص داشت و نوشتم که طرح یارانه ها و پاسخ منفی مردم به درخواست حسن روحانی در واقع رفراندوم اعلام نشده ” رأی منفی ” و بیزاری گسترده مردم به نظام جمهوری اسلامی بود . …… ادامه مقاله

چهارم ــ یارانه ؛ فقر و شکاف طبقاتی :

طرح ” هدفمندی یارانه ها ” بیش از هر چیز شدت فقر و ناداری مردم را در جامعه ایران نشان داد . در واقع پیام اجتماعی ؛ سیاسی ” نام نویسی ۷۳ میلیون نفر برای دریافت یارانه ” ــ یعنی ثبت نام ۹۷ در صد مردم ــ ؛ علیرغم همه تبلیغات رژیم و حتی فعال کردن مراجعِ تقلید حکومتی برای راضی کردن مردم به انصراف از دریافت یارانه ها ؛ هم نشانه شکست سنگین دولت حسن روحانی در طرح غارتگرانه انصراف اختیاری از دریافت یارانه ها است و هم در عین حالیکه نشانه سیلی محکمِ بی اعتمادی مردم به بناگوش حسن روحانی است ؛ بیانگر این است که فقر و فلاکت مردم ایران دیگر به نقطه تهدید کنندگی رسیده است .

صف های طویلِ حقارت بار مردم و بی تابی آنان براین دریافت سبد اهدائی رژیم در جریان توزیع یارانه های نقدی و بعد پاسخ منفی ۹۷ در صد مردم بدرخواست رژیم برای انصراف از دریافت یارانه ها ؛ نشانه ابعاد خرد کننده فقر و محرومیت در میان ایرانیان است .

در جریان توزیع یارانه ها مشخص شد که این رژیم ؛ همان حداقلهای تأمین زندگی که مردم در دوره رژیم سابق بدست آورده بودند را بر باد داده است و در این ۳۵ سال از هیچ کوششی برای تاراج هستی مردم و تشدید فقر و گرسنگیِ اکثر مردم بنفع عده ای معدود از کارگزاران دزد و فاسد نظام ولایت فقیه و آخوندهای مفتخور و باندهای مافیائی ؛ فرو گذار نکرده است .

موسوی لاری وزیر کشور دولت محمد خاتمی در روزنامه اعتماد ۱۳ اردیبهشت ۹۲ می نویسد : این که گفته میشود ۶۳ در صد در این ثبت نامها درآمد خود را زیر ۶۰۰ هزار تومان و ۱۶ در صد زیر ۸۰۰ هزار تومان و در صد کمی بالای یک میلیون تومان اعلام کرده اند . اگر این آمار درست باشد واقعیت تلخی برای جامعه ما است که جامعه ما از این وضعیت اقتصادی برخوردار است .

این در حالی است که بر اساس آمار خود رژیم ؛ خط فقر در ایران یک میلیون و هشتصد هزار تومان است یعنی اگر برای تحمل گسترش طاقت فقر ؛ مرز سرخی قائل شویم ؛ اکثریت جامعه ایران ” ضربدر ۳ ” از خط سرخ گذشته اند ؛ یعنی جامعه ایران به لحاط فقر و گرسنگی ؛ آبستن واکنش های حتی قهر آمیز علیه مسببان فقر و فلاکت خود میباشد .

اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به خبرگزاری تسنیم در ۳۱ فروردین میگوید : درآمد بیش از ۸۰ در صد مردم کمتر از ۶۰۰ هزار تومان است . و این در حالی است که متوسط خط فقر در کشور برای یک خانواده یک میلیون و هشتصد هزار تومان است .

روزنامه جمهوری اسلامی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ نوشت تبعیت نکردن مردم از در خواست مراجع تقلید بعلت ” احساس فقری ” است که اکنون در میان عامه مردم ” رسوخ ؛ پیدا کرده است .

روزنامه ” سیاست روز ” نوشت : اعلام کتبی بیش از ۶۰ در صد مردم درآمدی کمتر از ۶۰۰ هزار تومان دارند ؛ واقعیت تلخی است که اگر حقیقت داشته باشد باید بحال دولتمردان از چپ و راست دیروز گرفته تا اصلاح طلبان و اصولگرایان امروز ؛ زار زار گریست . این روزنامه در ادامه می نویسد بنابراین شاه کلیدی که در زمان رقابت های انتخاباتی به مردم نشان داده میشد قادر به گشودن ” قفل مشکلات معیشتی مردم نمی باشد “

بنا به اعتراف کارگزاران رژیم در وزارت بهداشت و درمان ؛ هزینه در این بخش آنچنان سرسام آور است که سالانه ۱۲ در صد مردم بخاطر هزینه بهداشت و درمان بناگزیر ؛ زیر خط فقر میروند . روزنامه مردم سالاری وابسته به باند رفسنجانی هم ــ ۸ اردیبهشت ۹۲ ــ اعتراف میکند که در این نظام روز به روز ” طبقه متوسط به خط فقر نزدیک تر میشوند ” .

سرپرست کمیته امداد رژیم مدعی است که ۸ میلیون نفر از مردم بطور مستقیم از خدمات این کمیته استفاده میکنند . یعنی فقر و فلاکت آنچنان گسترده است که ۸ میلیون نفر از جمعیت ۷۵ میلیونی ایران جزو مستمندان هستند . تازه این بخشی از ارتش گرسنگان و فقیران هستند که از سر ناچاری مجبور میشوند دست گدایی بسوی این نهاد غارت و چپاول دراز کند .

یک استاد علوم اجتماعی در دانشگاه تهران در روزنامه مردم سالاری ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ گفته است : در هیچ کجای دنیا همانند ایران چنین اختلاف طبقاتیِ ۳۰ برابری وجود ندارد و در واقع طبقاتی ترین جامعه دنیا مربوط به جامعه ایران است . این روزنامه نوشته است ” ۷ دهم در صد جمعیت ایران معادل ۵۲۵ هزار نفر در شهرهای بزرگ و در خانه های با وسعت بیش از ۵۰۰ متر زندگی میکنند و در مقابل ۵ دهم در صد جمعیت ایران در کپر ؛ چادر ؛ آلونک و زاغه زندگی میکنند . این جمعیت تقریبا” از تمامی امکانات زندگی بی بهره اند ” .

گروه اول ۲۳۰ هزار میلیارد تومان ( برابر یک سوم کل نقدینگی کشور ) را هزینه خرید ویلا کرده اند . همچنین این طبقه طی سه سال ۲ میلیارد و ۹۰۴ میلیون دلار هزینه واردات خودرو کرده اند ( هزینه متوسطی که این افراد برای واردات یک خودرو خارجی پرداخت میکنند برابر با هزینه های زندگی سالیانه ۳۳ هزار نفر از جمعیت کپر و آلونک نشین است .

و بر اساس تازه ترین آمارهای منتشره از سوی نهادهای اقتصادی بین المللی ؛ در خصوص ” شاخص فقر و فلاکت ” ؛ ایران در رتبه دوم جهانی ــ بعد از ونزوئلا ــ در میان کشورهای جهان قرار دارد ــ سایت تابناک ۸ اردیبهشت ــ .

با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و حذف سوبسیدها و افزایش قیمت حامل های انرژی ؛ بخصوص بنزین بر قیمت کالاهای مورد نیاز مردم باز هم افزوده میشود ؛ چرا که با افزایش قیمت سوخت ؛ هزینه تولید کالا افزایش می یابد و تولید کنندگان مجبورند قیمت کالاهای خود را افزایش دهند و فشار آن بر مردم بخصوص اقشار کم درآمد بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد .

اکنون دیگر مقامات و کارگزاران رژیم آشکارا به لبریز شدن صبر مردم از تحمل فقر ؛ بیکاری و تنزل هولناک سطح زندگی شان ؛ اعتراف میکنند و میگویند کشور بار رکود و رشد منفی بی سابقه در طول تاریخ مواجه است . علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارائی دولت روحانی گفته است : ترکیب تورم با رشد اقتصاد منفیِ پنج و هشت دهم در صدی ؛ در تاریخ کشور بی سابقه است .

در اینصورت آیا رژیم میتواند برای نجات مردم از این وضعیت ؛ چاره ای بیاندیشد ؟ برای پاسخ ؛ بهتر است با افلاس و درماندگی مالی خود رژیم از زبان یکی از نمایندگان مجلس آخوندی ؛ آشنا بشنوید . آخوند رسائی نماینده مجلس رژیم به نقل از زنگنه وزیر نفت دولت روحانی گفت : یکی از وزرای قبلی ــ دولت احمدی نژاد ــ آمد پیش من گفت ؛ من رفتم امارات یک مقدار پول گرفتم آوردم ایران وی به نقل از زنگنه گفت : روحانی که این حرف را شنیده بود ؛ نشسته گریه کرد که ” چرا کار کشور باید باینجا برسد که وزیر از یک شیخ اماراتی خواهش کند ۴ قران پول بدهد برای امور جاری کشور .

بدین ترتیب با اوضاع نا بسامان مالی کشور و بحران عمیق ساختاری ؛ رکود ؛ رشد منفی ؛ تورم و ….. چشم اندازی برای بهبود وضعیت معیشت مردم و نجات کشور از این وضعیت بحرانی ؛ در این رژیم وجود ندارد . و مردم بیش از این نیاید بانتظار معجزه ای از درون این رژیم بنشینند .

پنجم ــ یارانه و فساد سیستماتیک :

احمد توکلی نماینده مجلس آخوندی روز سه شنبه ۲۰ اسفند سال گذشته گفته بود : ما به مرحله ” فساد سیستماتیک ” رسیده ایم . وی در توضیح فساد سیستماتیک اظهار داشته بود که : فساد سیستماتیک به مرحله ای از فساد اطلاق میشود که نهادهای مسئول مبارزه با فساد خودشان به درجاتی از فساد مبتلا هستند .

سازمان ” شفافیت بین الملل ” که در زمینه فساد مالی در کشورها تحقیق و بررسی میکند ؛ در آخرین گزارش خود در مورد ایران گفته است : در سال ۲۰۱۳ ایران در بین ۱۷۷ کشور دنیا با نمره ۲۵ ؛ رتبه ی ۱۴۴ را از آن خود کرده بود .

حسن روحانی رئیس جمهور نظام ولایت فقیه هم با اشاره به دزدی و فساد در کشور ؛ در جمع مدد کاران نمونه گفته است : اما تو همین کشور عده یی بنام این که باید در برابر قدرت ها و ابر قدرت ها مبارزه کنیم و بایستیم ؛ جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند .

ابعاد غارت و چپاول ؛ دزدی و فساد و اختلاس و ….. آنقدر وسیع و گسترده است که امروزه دیگر همه کارگزاران رژیم به سوء مدیریت ؛ مشکلات ساختاری ؛ فساد و دزدی توسط همه مقامات و کارگزاران رژیم ؛ در کشور اذعان دارند . وضعیت رژیم آنقدر وخیم شده است که هر یک با بر ملا کردن گوشه هایی از دزدی و فساد و معرفی کردن و افشا طرف مقابل ؛ خود در جای مدعی می نشیند . به گوشه هائی از این اشارات توجه کنید :

موسوی لاری وزیر کشور دولت خاتمی ( روزنامه اعتماد ۱۳ اردیبهشت ) : دولت گذشته ــ احمدی نژاد ــ ۸۰۰ میلیارد درآمد حاصل از فروش نفت را چه کرده و فساد سه هزار میلیاردی چگونه شکل گرفت و چرا این شرایط بوجود آمد ؟

محمد جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی در دولت احمدی نژاد و یکی از متهمین اصلی در فساد سه هزار میلیاردی با فریاد ای دزد ؛ ای دزد و با اشاره به فساد در جریان ” پروژه اتمی ” ؛ در سایت نامه نیوز در ۲۷ اردیبهشت می نویسد : پرونده هسته ای همه ساله بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار به کشور ضرر زده است و مذاکرات مربوط به ژنو باید ۱۸ سال پیش انجام میشد . این اولین بار بود که یک مقام مسئول آماری از ضرر و زیانهای مالی این پروژه ضد ملی ارائه میداد .

محمد علی ابطحی رئیس دفتر محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری وی ؛ فساد و دزدیهای عوامل رژیم را باعث انزجار و بدبینی مردم به نظام آخوندی میداند و میگوید : عدم انضباط مالی ــ اسم مستعار دزدی و چپاول ــ در سیستم دولتی و دروغ هائی که مسئولان قبلی مطرح کردند ؛ خود زمینه ساز افزایش بی اعتمادی است .

عبدالله جوادی آملی از مراجع قم به خبرگزاری مهر در ۶ اردیبهشت گفته است : جمهوری اسلامی ” اختلاس ” و ” بی عرضگی ” دارد ؛ چرا که ” علوفه ” انرژی هسته ای نیست و کمی عرضه میخواهد تا تولید شود ؛ تا لبنیات و گوشت اینقدر گران نباشد .

فرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی و مالی بانک مرکزی : رقم مطالبات معوقه به بانکهای کشور را بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد ه است . یک قلم ساده میلیاردها دلار سرمایه و ثروت های کشور توسط وابستگان نظام در حالی بالا کشیده شده که اکثریت مردم ایران زیر خط فقر و محروم از حداقلهای زندگی بسر میبرند و قوت بخور نمیر خود را ؛ بسختی تهیه میکنند .

و …………….

اما واقعیت این است که وضعیت اسفناک موجود ؛ محصول تخریب ساختار تولیدی کشور و تعطیلی صنایع و کارخانه های تولیدی کشور و رشد رانت خواری ؛ دزدی ؛ فساد و سیطره ” خواص محدود ” فاسد و بی عرضه بر اقتصاد کشور ؛ بوده است . حتی درآمدهای نجومی کشور از فروش نفت هم ؛ در نجات کشور از بحرانها و فرو پاشیدگی اقتصادی چاره ساز نبوده است ؛ اگر چه بخش اعظم این ثروت و سرمایه ملی صرف سرکوب و خفقان در داخل کشور و پروژه ضد ملی دست یابی به سلاح اتمی ؛ صدور تروریسم نا امنی در کشورهای دیگر و جنگ افروزی خارجی و بویژه قتل و عام مردم بیگناه سوریه و جلوگیری از سقوط بشار اسد شده و میشود و مابقی آن هم در جیب و یا بانکهای خارجی به حساب آخوندها و مقامات دزد و فاسد رژیم واریز شده است .

اما در میان نهادهای حکومتی نقش سپاه پاسداران در به یغما بردن ثروتها و سرمایه های ملی کشور ؛ ویژه است . مافیای سپاه پاسداران بدون هیچگونه حسابرسی مالیاتی با پول شوئی ؛ قاچاق و ترانزیت مواد مخدر به خارج ؛ خرید و فروش سلاح ؛ رانت خواری و بسیاری اعمال دیگر یکی از بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور است . این ارگان بعنوان یک مافیای عظیم و گسترده اقتصادی ؛ برای پیش برد اهداف اقتصادی خود ؛ همواره سعی کرده است اقتدار و سلطه خود را بر ارکان قدرت در کشور حفظ نماید و برای اینکار هم از هیچ جنایت و خشونتی دریغ نکرده است .

در کشوری با این وضعیت و شرایط با حذف یارانه ها از کالاهای اساسی و حامل های سوخت ؛ شاهد افزایش و رشد وحشتناک قیمت کالاهای مصرفی مردم خواهیم بود و باز هم خیل بیشتری از مردم محروم و زحمتکش ایران به زندگی در زیر خط فقر سوق داده خواهند شد . در یک کلام تا این رژیم هست اگر اوضاع اقتصادی کشور بدتر از این هم که هست ؛نشود قطعا” بهتر نخواهد شد و در بر همان پاشنه گذشته خواهد چرخید ؛ یعنی امکان شکوفائی اقتصادیِ ملی و مردمی ؛ رفاه و بهبود معیشت مردم در چارچوب این نظام فاسد و ضد ملی وجود ندارد .

ششم ــ چه باید کرد ؟

طرح هدفمندی یارانه ها باتلاق مرگ رژیم است ؛ روحانی و یا هر دولت دیگر در این باتلاق اسیر و گرفتار میشود و راه پس و پیش هم ندارد . نه می تواند در سالهای بعد به دادن یارانه نقدی ادامه دهد که پول ندارد ؛ نه می تواند مردم را از گرفتن یارانه منصرف کند که مردم اعتمادی به او و دیگر مستبدان دینی حاکم ندارند و همچنین نه می تواند حاملهای سوخت را گران نکند که به پول احتیاج دارد . و بدین ترتیب بحران مرگبار دیگری به بحرانهای لاعلاج رژیم اضافه میشود .

در ۳۵ سال حاکمیت ننگین این رژیم ؛ مردم ایران همواره شاهد انواع تبعیض و بی عدالتی ؛ فساد و دزدی ؛ قساوت و خونریزی بوده اند همه این مصائب محصول اعتماد و خوش باوری اقشار مختلف مردم به آخوندهای فاسد و زالو صفت بوده است . بدون همراهی و اعتماد مردم این رژیم قطعا” سرنوشت دیگری میداشت و نمی توانست به حکومت ننگین اش ادامه دهد . و حالا هم وزیر اقتصاد و دارائی روحانی با کمال پر روئی و وقاحت انتظار دارد و می گوید : مگر مردم کمک کنند و گر نه کاری برای اقتصاد نمی شود کرد .

مردم شریف ایران و جوانان شجاع ــ زن و مرد ــ و میهن پرست ؛ به هیچ جناح و باندی از این رژیم اعتماد نکنید و گول شعارها و جنگ و دعوای میان باندهای درونی رژیم را نخورید . همه باندهای رژیم ــ اصلاح طلب ؛ اعتدال گرا ؛ اصولگرا و ….. ــ سر و ته یک کرباس اند و دستان همه آنها به غارت و چپاول سرمایه های کشور ؛ دزدی و فساد ؛ قتل و خونریزی ؛ تجاوز و سرکوب مردم و جوانان کشور و ….. آلوده است . تنها راه برون رفت از این وضعیت ؛ ویران کردن کاخ ستمگران دزد و چپاولگر بر سر صاحبان آن است . کشور ما جای این جنایتکاران نمی باشد .

در آخر خطاب به نیروهای انقلابی ؛ مخالفین آزادیخواه و نیروهای ملی و سکولار ؛ این رژیم دیگر هیچ برگ امید بخش قابل باوری برای فریب و آرام کردن مردم فقیر و گرسنه ندارد . یعنی زمان بیشتر از هر وقت دیگر ؛ برای همگامی در بسیج اراده مردمی برای سرنگونی تمامیت این رژیم آماده است .

۰۴.۰۶.۲۰۱۴

۱۴ خرداد ۱۳۹۳

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.