edam 01

به اعدام کودکان زیر ۱۸ سال پایان دهید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

edam 01

edam 01درایران در سال گذشته بیش از ۳۶۹ مورد از احکام اعدام را به اجرا گذاشته اند؛ سال قبل از آن ۳۱۴ مورد از اعدام ها را به خود اختصاص داده است؛ و چند سال متوالی است که در مقام دوم فراوانی اجرای حکم اعدام قرار داشته است. این روند طی ماه های اخیر شتاب بیشتری گرفته است .

همچنین ایران در حوزه ی اعدام کودکان نیز رکورد دار است .ایران طی سال های اخیر فهرستی با بیش از ۱۲۰ کودک در انتظار اجرای حکم اعدام را در کارنامه ی خویش به ثبت رسانده است که از این بابت رتبه ی نخست را در جهان دارد. 

به موجب کنوانسیون حقوق کودک که ایران به آن پیوسته است , اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال دارند به کلی ممنوع است .

اما درایران بر خلاف تعهدات بین المللی خود و به موجب قوانین داخلی , دخترکان هشت سال و نیمه و پسران نوجوان 14 ساله را مستوجب کیفر اعدام می دانند . 

قضات رسیدگی کننده به پرونده های کودکان در ایران , نیازی نمی بینند که از دیدگاههای کارشناسان جهت احراز رشد عقلی کودکان استفاده کنند؛ زیرا به گمان قضات ایرانی , دختران هشت سال و نیمه وپسران چهارده ساله رشد عقلی کامل دارند. ایشان تا آنجا به پیش می روند که برای آن ها حکم اعدام صادر می کنند .

اما همه می دانیم که انسان موجودی در حال تکوین است . کودکی را که در دوران کودکی مرتکب جرمی شده است , سال ها در زندان نگهداری می کنند و هنگامی که اوانسانی دیگر شده است، او را به پای چوبه ی دارمی فرستند.

ضریب خطا در رسیدگی های قضایی آنچنان بالاست که نه تنها وجود ۱۰ قاضی جهت صدور حکم اعدام کافی نیست , بلکه حتی در جوامعی که به چنین جرائمی با حضور هیات منصفه رسیدگی می کنند نیز , تنها”احتمال” خطا در صدور چنین احکامی باعث لغو حکم اعدام می شود .

علاوه بر این, سخت گیری های قوانین ایران آنچنان زیاد است که بسیاری از انواع قتل بدون قصد قبلی را که در نقاط مختلف دنیا, قتل غیر عمد محسوب می شود , به عنوان قتل عمد شناخته است و مجازات اعدام برای آن در نظر گرفته است .

بنا به دلایل یاد شده و از آنجا که اجرای حکم اعدام به گسترش خشونت در جامعه مدد می رساند , کمپین لغو گام به گام اعدام ( لگام )خواهان لغو مجازات اعدام به طور کلی , و در اولین گام لغو اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال است .

در این خصوص و تا لغو کامل این مجازات , از هموطنان داغدیده ی خود می خواهیم جهت جبران نواقص قانونی , در اقدامی داوطلبانه و قبل از بر پایی چوبه ی دار، از اعدام همو طنی که به جرم “قتل” به “اعدام”محکوم شده است صرفنظر کنند . بی گمان این اقدام هموطنان داغدیده به تغییر قوانین کشورمان در جهت اصلاح و آبادانی ایران و اشاعه ی “صلح ” و ” دوستی” در میهنمان کمک می کند .

 

کمپین لغو گام به گام اعدام 

بابک احمدی، سیمین بهبهانی، جعفر پناهی، ترانه تهرانی، علیرضا جباری، فریبرز رییس دانا، نسرین ستود، نرگس محمدی، اسماعیل مفتی زاده، محمد ملکی، محمد نوریزاد

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.