سوء تغذیه اولین و خطرناکترین دستاورد اجرای قانون هدفمندی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

سوء تغذیه اولین و خطرناکترین دستاورد اجرای قانون هدفمندی

نگاهی به روند مصرف مواد غذایی در میان خانوارهای شهری نشان می دهد که طی سالهای ۷۰ تا ۸۷ میزان سرانه هر شهرنشین در حدود ۳۱۵ کیلوگرم بوده و به ناگهان با اجرای قانون هدفمندی در سال ۸۹ می بینیم میزان مصرف مواد غذایی در میان شهر نشینان به شدت کاهش پیدا کرده بعد از دو سال به ۲۸۳ کیلوگرم رسیده است.

این روند کاهشی دقیقا برعکس مسیری بود که دولت در اجرای قانون هدفمندی دنبال می کرد و سوء تغذیه اولین و خطرناکترین دستاورد این وضعیت خواهد بود و این مسئله نه تنها در شرایط فعلی برای جامعه ایجاد مشکل می کند بلکه خطری برای نسل های آینده نیز محسوب می شود.

با نگاهی به ترکیب مواد غذایی مصرفی می بینیم هر خانوار در سال های بعد ازهدفمندی مصرف مواد غذایی خود را به این صورت کاهش داده است: برنج ۱۵ درصد،انواع نان ۱۸ درصد،گوشت دام ۱۵ درصد، گوشت پرندگان (مرغ) ۷ درصد، گوشت حیوانات دریایی ۶ درصد، انواع شیر ۴۲ درصد، تخم مرغ ۸ درصد، روغن نباتی۱۱ درصد، قند ۱۹ درصد، شکر ۳۱ درصد، انواع چای ۲۰ درصد.

مقایسه هزینه خوراکی و آشامیدنی در سبد مصرف خانوارهای شهری نشان از این دارد که هر خانوار شهری در سال ۸۸ یعنی یک سال قبل از اجرای قانون سالانه ۳ میلیون تومان بابت مواد خوراکی و آشامیدنی هزینه می کردند که این هزینه در سال ۹۱ یعنی دو سال بعد از اجرای قانون به ۵.۷ میلیون تومان افزایش یافته است. رشدی معادل ۸۸.۴ درصد و البته سهم مواد غذایی در کل سبد هزینه خانوار نیز طی این دوره از ۲۵.۱ درصد به ۲۷.۲ درصد افزایش پیدا کرده است و در مقابل می بینیم هزینه پوشاک ، لوازم خانه، تفریح و تحصیل در سبد هزینه خانوار به ترتیب ۰.۷ ، ۰.۹، ۰.۵ و ۰.۴ درصد کاهش داشته است.

در کنار این کاهش ها هزینه مربوط به مسکن و بهداشت وردمان در خانوارهای شهری به ترتیب ۰.۷ و ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرده است. مقایسه این شاخص ها نشان می دهد که شهرنشینان در دو سال نخست اجرای قانون هدفمندی از خوراک و رفاه خود کاسته اند تا بتوانند هزینه درمان و سقف بالای سر خود را حفط کنند.

روندی که به خوبی دلایل نگاه منفی و شکست اجرای قانون هدفمندی را در فاز نخست به رخ برنامه ریزانی می کشد که در همان زمان ادعا می کردند برای اجرای این قانون هزاران ساعت کار کارشناسی صوتر گرفته است.

شوک درمانی سه ساله اخیر نه تنها نتوانسته است میزان هزینه های دولت را کاهش دهد در عمل سطح رفاه مردم را کاهش و میزان فشار هزینه ای وارد به آنها را افزایش داده است.

منبع:خبرآنلاین-۴اسفند – بخشی ازیک گزارش

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.