fidh lddhi 01

دولتمردان باید در باره کشتار روز ۱ سپتامبر در اردوگاه اشرف تحقیق کنند

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

fidh lddhi 01

fidh lddhi 01فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از هیات کمک رسانی سازمان ملل در عراق می خواهد گزارش تحقیقات خود در باره اعمال خشونت بار در اردوگاه اشرف[1] در روز ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) را که منجر به قتل احتمالا ۵۲ نفر از ساکنان اردوگاه شد، هر چه زودتر منتشر کند. این دو سازمان از دولتمردان عراق به تاکید می خواهند فوری تحقیقات مستقل و غیرجانبدارانه ای را که دولت وعده داده در پیش بگیرد.

گروه تحقیق هیات کمک رسانی سازمان ملل در عراق که در روز ۱۱ شهریور از اردوگاه اشرف دیدار کرده قرار است تعداد کشته شدگان روز یکشنبه و دلیل مرگ آنها را مشخص کند.

دکتر عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «در هرحال، مسئولیت اصلی رویدادهای روز یکشنبه به عهده دولتمردان عراق است. شرایط حمله هنوز نامشخص است. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر به شدت امیدوار است که دولت دستوری برای حمله به اردوگاه صادر نکرده باشد و تحقیقات دولت در باره این واقعه که تنها می توان آن را “قتل های فراقضایی” نامید به دستگیری و محاکمه عادلانه مرتکبان آن بیانجامد.

در پی تفاهم نامه ای بین سازمان ملل و دولت عراق در دسامبر ۲۰۱۱، کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به درخواست های حفاظت بین المللی بیش از ۳۰۰۰ ساکن اردوگاه اشرف را بررسی کرده است و بیشتر آنها به اردوگاه حریه (پیشتر: اردوگاه لیبرتی) در شمال شرقی بغداد منتقل شده اند. 

عبدالکریم لاهیجی اضافه کرد: «هیات کمک رسانی سازمان ملل در عراق و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان کوشش های قابل توجهی برای اسکان دوباره این ایرانیان تبعیدی در خارج انجام داده اند. با وجود این که اسکان دوباره حداقل ۱۶۲ نفر از آنها ـ بیشتر در آلبانی ـ گام آغازین خوبی است، واقعه اخیر که در پی حمله های دیگر به ساکنان اردوگاه حریه در سال ۲۰۱۳ انجام شده است، سرعت بخشیدن به این فرایند را در سازگاری به حقوق بین المللی پناهندگان به شدت ضروری می سازد.»

در پایان فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر نگران شدید خود را از بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابراز می کند که در آن از کشتن ساکنان اردوگاه اشرف استقبال و آن را به عنوان «انتقام تاریخی فرزندان رشید مجاهدان شهیدِ عراقی» تایید کرده است. این بیانیه را تنها می توان به معنای مشارکت در این گونه قتل های فراقضایی یا حمایت از آنها تلقی کرد.

تماس مطبوعاتی:

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:  press@fidh.org

جامعهدفاعازحقوقبشردرایران: /Users/jimmy/AppData/Local/11-SR%20renewal%20resolution-HRC/lddhi@fidh.org“>lddhi@fidh.org؛ http://www.facebook.com/lddhi.fidh[1] پیشتر در حدود ۳۴۰۰ تبعیدی ایرانی در اردوگاه اشرف ساکن بودند که اکثرشان از اعضا و حامیان سازمان مجاهدین خلق ایران به شمار می رفتند و با اجازه دولت صدام حسین در دهه ۱۹۸۰ وارد عراق شده بودند. در سال ۲۰۰۹، دولتمردان عراق مسئولیت امنیت و ایمنی ساکنان این اردوگاه را از دولتمردان امریکا تحویل گرفتند. در سال ۲۰۱۱، دولت عراق اعلام کرد که این اردوگاه پس از انتقال ساکنان آن به مکانی تازه در اردوگاه لیبرتی در شمال عراق تعطیل خواهد شد. پس از این که اکثر ساکنان به آنجا منتقل شدند، در حدود ۱۰۰ نفر اجازه یافتند در اردوگاه اشرف بمانند تا مسایل باقی مانده مربوط به ملک آن را حل و فصل کنند.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.