اعلام موجودیت شورای مهستان جبهه ملی ایران

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بنام خداوند جان و خرد

من به عنوان رییس هیئت رهبری جبهه ملی ایران، خوشوقتم که، پس از ۶۴ سال که از بنیانگذاری این سازمان مردمی و ملی می گذرد، تحول بزرگی را در سامانه سازمانی جبهه ملی ایران اعلام نمایم.

طبق مصوبه هیئت رهبری جبهه ملی ایران، یک شورایعالی مشورتی به نام شورای مهستان جبهه ملی ایران ایجاد شده است. شورای مهستان جبهه ملی ایران که از امروز بطور موقت تشکیل و فعال می شود، در نخستین نشست کنگره چهار سالانه جبهه ملی ایران در آبان ۱۳۹۲، یا هر گاه با توجه به شرایط سیاسی و امنیتی امکان تشکیل آن فراهم آید، برای گنجاندن در اساسنامه در مجمع فعالان جبهه ملی ایران رای گذاشته خواهد شد.

اعضای شورای مهستان، که هیئت رهبری مرا به ریاست موقت آن تعیین کرده اند، شخصیت های برجسته و با تجربه و خردمند جبهه ملی ایران، از جمله همه اعضای پیشین شورای مرکزی که اکنون عضو شورا نیستند و برخی اعضای برجسته و پیشکسوت شورای مرکزی کنونی، بنا به دعوت، عضویت خواهند یافت. وظیفه شورای مهستان بازنگری و بررسی مجدد همه مصوبه های شورای مرکزی و تایید یا رد آنها می باشد شورای مهستان همچنین خود می تواند مبتکر مصوباتی باشد که برای تایید به شورای مرکزی ارائه شود.

به این ترتیب، جبهه ملی ایران نه تنها دارای یک دیده بان دلسوز برای حفظ حیثیت سیاسی جبهه ملی ایران متشکل از اعضای پیشکسوت می شود، شورای مرکزی جبهه ملی ایران هم فرصت می یابد تا با پذیرش اعضای منتخب جوانتر، از دانش نوین و توانمندی های آنان بهره مند شود و نسل آینده رهبران جبهه ملی را پرورش داده، با دانش و خرد و توانمندی بیشتر به ملت بزرگ ایران خدمت نماید.

رییس هیئت رهبری و رییس موقت شورای مهستان

جبهه ملی ایران

ادیب برومند

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲


 

شورای مشورتی مهستان
جبهه ملی ایران

پیرو مذاکرات هیئت رهبری در طی شهریور و مهر ۱۳۹۰، با ریاست شورای مرکزی جبهه ملی ایران و موافقت ایشان، پیشنهاد کورش زعیم مبنی بر تشکیل یک شورایعالی مشورتی به نام «شورای مهستان جبهه ملی ایران» که یک بار هم در تاریخ ۲ مهر ۱۳۸۸ برای طرح در شورا ارائه و در جلسه شورا هم خوانده شده بود، موافقت برای تشکیل موقت آن و طرح در نشست شورای مرکزی به عنوان متمم به اساسنامه جبهه ملی ایران حاصل شد.

شورای مهستان جبهه ملی ایران، که بطور موقت و آزمایشی تا تصویب آن برای افزودن به اساسنامه آینده جبهه ملی ایران، نه تنها بزرگان و پیشکسوتان مبارزه سیاسی در جبهه ملی را گرامی خواهد داشت، بلکه به آنان اجازه نظارت عالی بر همه مصوبات شورای مرکزی را خواهد داد و شرایط را برای پذیرش نسلهای میانسال و جوان که جبهه ملی ایران طی دو دهه گذشته از نیرو، استعداد، دانش و هوشمندی آنان غافل و بی بهره بوده است در شورای مرکزی فراهم خواهد ساخت.

متن پیشنهاد:

ماده ۱: یک شورایعالی مشورتی به نام “شورای مهستان جبهه ملی ایران” تشکیل می شود که مقامی بالاتر از شورای مرکزی داشته و دارای حق بررسی همه مصوبات شورای مرکزی خواهد بود.

ماده ۲: شورای مهستان هر ماه دستکم یک بار نشست خواهد داشت، صورتجلسات شورای مرکزی را مطالعه و در مورد مسیر سیاسی بحث ها و ماهییت مصوبات شورای مرکزی دیدگاه مشورتی خود را اعلام خواهد نمود. شورای مهستان خود حق دارد موارد یا پیشنهادی را برای تصمیم گیری به شورای مرکزی ارجاع دهد.

ماده ۳: همه مصوبات شورای مرکزی جبهه ملی ایران برای تایید به شورای مهستان ارجاع می شود. مهستان حق دارد در مدت تعیین شده توسط شورای مرکزی، آنرا تایید، اصلاح یا رد کند. در صورت عدم تایید، مصوبه شورا باید دوباره مطرح و به تصویب دو سوم نشست بعدی اعضای شورای مرکزی برسد.

ماده ۴: تعداد اعضای شورای مهستان محدودیت نخواهد داشت و کسانی حق عضویت در شورای مهستان را دارند که یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

آ- همه اعضای پیشین زنده شورای مرکزی جبهه ملی ایران که در شورای کنونی حضور نداشته باشند.

ب- هر عضو شورای مرکزی کنونی جبهه ملی ایران که از ۸۰ سال به بالا سن داشته باشد.

ج- هر عضو شورای مرکزی کنونی بالای ۷۰ سال می تواند داوطلبانه نامزد عضویت مهستان شود. پذیرش و انتقال عضو داوطلب از شورای مرکزی به شورای مهستان با رای اکثریت اعضای حاضر در جلسه شورای مهستان خواهد بود.

د- هر نماینده صاحب رای در پلنوم یا کنگره های جبهه ملی ایران که ۷۰ سال داشته، می تواند خود را نامزد شورای مهستان کند و در صورت انتخاب با رای اکثریت، مستقیما عضو شورای مهستان شود.

ه- عضویت در شورای مهستان مادام العمر خواهد بود، مگر با کناره گیری داوطلبانه.

 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.