عاشقان مجازات می شوند

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

ائلچین حاتمی

به مناسبت ۱۴ فوریه روز جهانی عشاق “ولنتاین”

با این اینکه عشق، شادی، محبت و دوست داشتن در زندگی جز حقوق ابتدایی بشر می باشد و همه انسانها همچنان در ابراز آن آزادند و این آزادی بشر حد و مرز نمی شناسد، ولی در جامعه ایران این آزادی ها با استناد به احکام و تعالیم اسلامی و احادیث و روایت در تاریخ اسلام گناه محسوب شده و توسط حکومت جمهوری اسلامی سرکوب می شوند.

روابط جوانان بویژه روابط دختران و پسران بشدت تحت کنترل شدید نیروهای نظامی و امنیتی حکومت ایران قرار دارد و این نیروها با اعمال فشار بر جوانان مانع روابط دوستی و عاشقانه آنان در خارج از چهارچوب ازدواج می شوند. ازدواج تنها مکانیزم مورد قبول این حکومت در تدبیر روابط عاشقانه بین دختران و پسران می باشد.

در تفکرات سنتی مراجع تقلید و روحانیون محافظه کار حکومت اسلامی عشق، شور و شادی جوانان در جامعه و اماکن عمومی و خصوصی اعمال منافی عفت تلقی شده و گناه بزرگ محسوب می شود و از نظر دین اسلام حرام است. در جامعه ایران دین و احکام و تعالیم استنتاج شده از آن نقش محوری در تنظیم روابط عاشفانه دارد که توسط حاکمیت ایران با توسل به زور و تبلیغات گسترده بر جامعه ایران القاء می شود. به عنوان نمونه حاکمان شرع عشق و شادی را به عنوان در افتادن انسان در دامن هوسرانی جنسی تلقی می کنند که انسان را از مقام انسانیت به ورطه حیوانی تنزل می دهد. در صورتی که علوم و تحقیقات امروزی گفته های این سنت گرایان مذهبی را رد کرده و در اصل ثابت می کنند که ارضای جسمی و روحی انسان به تکامل انسان در هر زمینه می انجامد و عشق و شادی هم برای ارتقا سلامت فردی و اجتماعی انسان ضروری می باشد.

ضابطین قضایی جمهوری اسلامی و حاکمان شرع سرکوب این آزادی های فطری بشری را با استناد به مواد قانون مجازات اسلامی که بعد از تشکیل حکومت جمهوری اسلامی بر شهروندان ایران تحمیل شد، توجیه می کنند.

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی اعلام می دارد: هر گاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه‌ی زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

ماده ۶۳۸ هم سرکوب جوانان عاشق را قانونی کرده که مفاد آن به قرار زیر می باشد: هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به‌ عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه ‌شلاق محکوم خواهد شد و تبصره ای هم به این ماده اضافه شده است که حجاب شرعی را در معابر و انظار عمومی اجباری می کند و زنان و دخترانی که به این تبصره تمکین نکنند و بر خلاف آن عمل کنند بشدت مجازات می شوند. علم قاضی هم در کنار این قوانین بر شدت این مجازات ها می افزاید و مجازات تعیین شده در قانون توسط حاکمان شرع چندین برابر افزایش می یابد.

خبرگزاری های رسمی داخل ایران دائما از بازداشت و مجازات هزاران عاشق” دختران و پسران جوان ” خبر می دهند و آنها را به عنوان افراد فاسد و افرادی که عفت عمومی و شئونات اسلامی را زیر پا می گذارند، معرفی می کنند. در زیر به تعدادی از این اخبار و مطالب که توسط خبرگزاری ها و سایت های خبری وابسته به حکومت ایران منتشر شده است اشاره می شود.

رئیس پلیس چالوس از بازداشت ۲۲ پسر و دختر جوان طی یک حمله غافلگیرانه خبر داد و افزود: متهمان پس از طی مراحل بازجویی به همراه پرونده تنظیمی تحویل دادگستری شهرستان شدند (خبرگزاری مهر ۱ شهریور ۱۳۹۱).

۴۵ دختر و پسر که در تور مختلط کوهنوردی قصد سفر به ارتفاعات اطراف مشهد را داشتند، توسط مأموران پلیس امنیت اخلاقی خراسان رضوی دستگیر شدند. پلیس قصد پیشگیری از ناهنجاری و جلوگیری از ایجاد ارتباطات نامشروع را دارد و به همین منظور ما در ابتدای راه اتوبوس را متوقف کردیم تا جرمی رخ ندهد ( عصر ایران ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱).

۱۷ دختر و ۱۳ پسر که در یکی از باغ ویلاهای اطراف شهر نوشهر پارتی شبانه‌ای را برپا کرده بودند توسط نیروهای بسیج و انتظامی نوشهر دستگیر شدند (سایت صراط ۱۲ فروردین ۱۳۹۱).

سرهنگ فریدون آقایی اعلام کرد: به دنبال دعوت اینترنتی از دختران و پسران برای شرکت در یک پارتی شبانه در تالار عروسی پامچال صومعه‌سرا ماموران انتظامی این شهرستان در ساعت ۲۳، ۱۲ مهرماه با حضور در این تالار، بیش از ۱۵۰ تن از دختران و پسران که بدون رعایت شئونات اسلامی در حال رقص و پایکوبی بودند را دستگیر و به مقر انتظامی صومعه‌سرا منتقل کردند (تابناک ۱۶ مهر ۱۳۹۱).

دادستان عمومی و انقلاب آبادان از دستگیری ۲۹ نفر در یک پارتی شبانه در یک سفره‌خانه سنتی آبادان خبر داد. مهرنیا بیان کرد: افراد دستگیر شده که ۱۸ نفر آنها پسر و ۱۱ دختر بودند همگی در بازداشت به سر برده و به‌زودی به پرونده آنها رسیدگی می‌شود (خبرگزاری فارس ۲۵ فروردین ۱۳۹۱).

بیش از ۱۰۰ دختر و پسر در یک پارتی شبانه در یکی از تالارهای شهرستان صومعه سرا دستگیر شدند. در یک عملیات غافلگیرانه تمامی شرکت کنندگان در پارتی، بیش از ۱۰۰ پسر و دختر جوان با حالات زننده توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی دستگیر شدند. پس از دستگیری دختر و پسرهای دستگیر شده و انتقال آنها به مقر انتظامی صومعه سرا بیش از ۳۰۰ نفر از مردم و اقوام آنها جلوی درب ورودی نیروی انتظامی حضور یافتند و خواستار آزادی فرزندان خود شدند (بولتن نیوز ۱۳ مهر ۱۳۹۱).

سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، بسیج، نیروی های انصار حزب الله، ستاد امربه معروف و نهی از منکر، نیروی انتظامی و… از اوایل تشکیل حکومت جمهوری اسلامی تابحال به سرکوب آزادی های فطری جوانان مانند عشق و شور و نشاط آنان اقدام می کنند و آن را در قالب طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی به اجرا می گذارند. ولی واقعیات جامعه ایران از عدم موفقیت این طرح حکایت می کند. زیرا روزبروز بر تعداد جوانانی که از قوانین سنتی جمهوری اسلامی سرپیچی می کنند افزوده می شوند و به خاطر عشق و شادی خود، هر فشار مضاعفی را از طرف حاکمیت ایران متحمل می شوند.

طرح سرکوب عاشقان هم توسط سایر دستگاه ها حمایت می شود. به عنوان نمونه ۲۲۲ تن از نمایندگان مجلس ۱۴ تیرماه ۱۳۹۱، با صدور بیانیه ای از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی خواستند تا با افرادی که به گفته آنها متعرضین به شئونات اسلامی هستند برخورد کرده و از حقوق جامعه دفاع کنند ( سایت رادیو فردا ۱۴ تیر ۱۳۹۱). مراجع تقلید، روحانیون محافظه کار، فرماندهان سپاه و بسیج هم در این باره با سایر ارگان ها همصدا شده و در جهت سرکوب روابط دوستانه و عاشقانه مردم تلاش کرده اند. یکی از مراجع تقلید به نام ناصر مکارم شیرازی پا را فراتر گذاشته علاوه بر اینکه خواستار سرکوب آزادی های اجتماعی در داخل ایران شده بلکه در امور داخلی کشورهای همسایه مانند جمهوری آذربایجان که اکثریت مردم آن دارای مذهب شیعه هستند دخالت کرده و خواستار مبارزه با بی حجابی و سرکوب روابط آزاد بین آنان بویژه قشر جوان شده است.

ممنوعیت فروش و واردات کالاهای ولنتاین به کشور که محبوبیت زیادی در بین جوانان ایران دارد و تنظیم بخشنامه هایی برای چاپخانه ها برای ممنوعیت چاپ کارت پستال هایی که با روز عشاق مرتبط هستند، در راستای طرح سرکوب عشق و هیجان جوانان صورت می گیرد. دولت ایران این اقدام و محدودیت ها را به عنوان طرح مبارزه و مقابله با گسترش فرهنگ غربی توجیه می کند ولی در اصل اینطور نبوده بلکه مخالفت و دشمنی حکومت ایران با جشن و سرور جوانان می باشد که در ایدئولوژی حاکمیت یعنی دین اسلام یک عمل قبیح محسوب می شود.

به اجرا گذاشتن طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها، مدارس، مراکز آموزشی، تاکسی ها، اتوبوس ها و وسایل نقلیه عمومی، اماکن عمومی، ادارات و نهاد های دولتی و… هم بمنظور جلوگیری از روابط مدنی و عاشقانه زنان و مردان در جامعه و محدود کردن آزادی جنسی و شور و شادی آنان صورت می گیرد که در ایدئولوژی مذهبی آنان گناه و حرام محسوب می شود.

سرکوب و مجازات عاشقان در ایران نقض شدید حقوق بشر بوده و مواد مندرج در قانون مجازات اسلامی مغایر با اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی حقوق بشری مرتبط با آن می باشد. حکومت ایران با سرکوب خواسته ها و نیازهای فطری انسانها بویژه جوانان مانع شکوفایی و رشد فکری آنان در اجتماع شده است و اعمال محدودیت شدید بر شادی و تفریح شهروندان در جامعه باعث شده که بسیاری از آنان به بیماری های روحی و روانی دچار شوند و در نتیجه آن به استعمال مواد مخدر و سایر ناهنجاری های اجتماعی مانند دزدی، قتل، تجاوز و… روی بیاورند. با توجه به مطالب یاد شده مجازات عاشقان و سرکوب روابط عاشقانه آزاد آنان در ایران تاکنون یکی از دلایل اصلی بروز نابسامانی های اجتماعی و عقب ماندگی جامعه ایران بوده است که رفتارهای غیر عقلانی، ضد حقوق بشری و با محوریت ایدئولوژی دینی حاکمیت اسلامی ایران مسبب اصلی این نابسامانی ها و عقب ماندگی می باشد.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.