hashemi hesam 01

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

hashemi hesam 01

hashemi hesam 01دیروز تا ظهر پیش حسام بودم. کاترین و دخترش هم بودند. زیر اکسیژن و زیر مُرفین، در حالتی شبیه خواب فرو رفته بود. گاهی چشم هایش را باز می کرد. نگاهش پشت پرده ای از مه گم بود. نمی توانستم باور کنم حسام در بستر مرگ است.

با کاترین از علاقه او به کتاب صحبت کردیم. از صمیمی بودنش، دوست بودنش، درست بودنش. برایش گفتم که کم هستند مثل حسام که در شرایط دشوار، خودشان بمانند. ارزش های انسانی شان را حفظ کنند و باورشان را به خوب بودن و خوبی از دست ندهند. حسام که چشم باز می کرد، کاترین سر و صورت او را غرق در بوسه می کرد و می گفت عشق من گوش می کنی، داریم از تو حرف می زنیم. به ما نگاه می کرد و دوباره چشم هایش را می بست. خسته بود. معلوم بود که دیگر خسته شده است. از درد کشیدن. از انتظار کشیدن.

در تمام این مدت، دخترش ساکت کنار تخت نشسته بود و دست چروک خورده و پیر شده او را در دست های جوان خودش می فشرد. مثل اینکه می ترسید اگر دست او را رها کند، پدرش را ببرند. گهگاه سرش را بر می گرداند که ما چشم های پر از اشکش را نبینیم.

ظهر، علی با دو برادر حسام که در سوئد زندگی می کنند و شوهر خواهرش که در آلمان زندگی می کند آمدند. نشانه های بد. هشدار که لحظه تلخ دور نیست. از اطاق بیرون می آیم. سر بر شانه علی بغضمان می ترکد. همه می دانیم که کار تمام است. هیچ کس نمی تواند باور کند. نمی خواهد باور کند.

کمی می مانم و بعد می گویم تا فردا و می زنم بیرون.

ساعت ده شب زنگ زدم به کاترین. تازه رسیده بود به خانه. برادرهای حسام پیشش مانده بودند. کاترین باید مواظب پسر و دختر نوجوانش هم باشد. دخترش آنقدر ظریف است که آدم می ترسد در زیر آوار این درد خُرد شود. می پرسم حسام چطور بود. با بُغض می گوید مسئله چند ساعت و یا چند روز است. پاسخی کوتاه. واقعیت دردناکی که کم کم باید باورش کنیم. چند ساعت و یا چند روز.

صبح زود از خواب بلند می شوم. همانطور که توی رختخواب دراز کشیده ام فکر می کنم چه کتابی را برای حسام ببرم. دیروز با کاترین صحبت کردیم که بیایم و برایش کتاب بخوانم. کتابی را که یکماه پیش برایش برده بودم نشانم داد. نشانه ای می گفت که یک سوم کتاب خوانده شده است. گفت تا اینجا بیشتر نتوانست بخواند. و گفت چقدر از کتاب هایش نخوانده مانده اند. می گفت دلم می خواهد کتاب هایش را بدهم به کسی، جایی که خوانده شوند. می گفت که حسام چقدر کتاب هایش را دوست دارد. با خنده می گفت نمی دانم چگونه می تواند همزمان چند کتاب را با هم بخواند. من هر کار می کنم دو کتاب را هم با هم نمی توانم جلو ببرم. و باز سر و صورت او را غرق بوسه می کرد. حسام در مرز خواب و بیهوشی، برای لحظه ای چشم هایش را باز می کرد و دوباره می بست.

تصمیم می گیرم برایش دفتر شعرهای سهراب را ببرم.

دارم آماده می شوم که بروم بیمارستان. به کاترین گفته بودم ساعت نُه آنجا خواهم بود. گفته بودم اول صبح حسام حالش بهتر است و می شود کمی برایش کتاب خواند. ساعت هشت و ده دقیقه تلفن همراهم زنگ می زند. تعجب می کنم، کمی هم نگران می شوم. این ساعت کمتر تلفن دارم. نگاه می کنم، شماره علی است. دلم فرو می ریزد. تلفن که وصل می شود، علی فقط می گوید تقی، حسام رفت. برای چند لحظه، تنها می توانم بگویم ای وای، و تکرار کنم ای وای. بعد می پرسم کی؟ با گریه می گوید ساعت هفت و ربع و اضافه می کند که برادرهایش پهلویش بودند. می گوید باید به چند نفر دیگر زنگ بزند و تلفن را قطع می کند.

وقتی می رسم بیمارستان، بعد از اطاق حسام، توی هشتی راهرو چندتا از بچه ها را می بینم که ایستاده اند. جلو در اطاق حسام می ایستم. از پشتِ شیشه حسام را می بینم که روی تخت به خواب ابدی فرو رفته است. کنار تخت، کاترین، پسر و دخترش، پشت به در، گویی در او غرقند. برای چند لحظه همانجا می مانم، و بعد به بقیه می پیوندم و سر بر شانه هم می گرییم.

کاترین و بچه ها از اطاق بیرون می آیند، چند لحظه ای با ما می مانند و بعد ما را ترک می کنند. کاترین می رود که سفر حسام را تدارک ببیند.

تا ظهر که حسام را به سرد خانه منتقل می کنند همانجا می مانیم. خواهرش، پسر خاله اش و یکی دو نفر دیگر به ما می پیوندند. ده دوازده نفری می شویم. بین راهرو و اطاق حسام تقسیم شده ایم.

حسام آرام گرفته است. دیگر هیچ چیزی در جهان نمی تواند این آرامش ابدی را از او بگیرد. پیشانی بلندش را می بوسم. سردِ سرد است. وقتی دیروز موقع رفتن بوسیدمش، همین پیشانی داغ و غرق عرق بود. در کمتر از بیست و چهار ساعت، سرمای مرگ جای گرمای زندگی را گرفته بود. صدای شاملو در گوش هایم می پیچد : دیگر نه گاو نر بازش می شناسد، نه انجیربُن. نه اسبان، نه مورچگانِ خانه اش. نه کودک بازش می شناسد، نه شب. چرا که او دیگر مرده است.

محسن می گوید من که رسیدم هنوز گرم بود.

ساعت نزدیک یک بعد از ظهر است. حسام را می برند و ما می آییم پایین در انتظار کاترین که پس از چند دقیقه ای پیدایش می شود. می گوید آنچه را که باید، انجام داده است. حسام را از اینجا به یک خانه مردگان، نزدیک گورستانی که در آنجا دفن خواهد شد می برند. تا جمعه هر کس بخواهد می تواند به دیدار او برود. جمعه ساعت یک بعد از ظهر از او خداحافظی می کنیم و در تابوت را می بندیم.

بعد از ظهر جمعه اول فوریه 2013، جسم حسام را به خاک می سپاریم. گرمای وجود و جان روشن اش اما با ما خواهد بود که همواره شهادت دهد می توان خوب بود، خوب ماند، و گرچه خُرد و خراب، خوب رفت.

بهمن امینی

پاریس، 25 ژانویه 2013

*حسام هاشمی، زندانی شاه و تبعیدی شیخ، پس از چند سال مبارزه با بیماری سرطان، در سحرگاه 25 ژانویه 2013، برای همیشه از میان ما رفت.

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.