نقش و تاثیر قدرت های خارجی بر جنبش های مردمی خاور میانه

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

صبح روزی که یک جوان دستفروش تحصیل کرده ولی تهیدست تونسی ، در لحظاتی از خشم و ناامیدی خود را به آتش کشید ، و خبر این حادثه فجیع دهان به دهان ، تمام شهر و کشور را در نوردید، شاید هیچ کس نمی توانست حتی حدس بزند که شعله های این خشم در تمام منطقه خاورمیانه گسترده خواهد شد و برج و باروهای نظامات کهن ، فاسد و خودکامه را بلرزه خواهد انداخت.

اینک درست دو سال از بر افروخته شدن اولین شعله های این آتش سوزان می گذرد و تا کنون به سرنگونی رژیم های تونس ، لیبی ، مصر و یمن انجامیده است و شعله های آن اینک در خیابان های دمشق کاخ های استبداد را  در محاصره خود دارد.

در این برآشفتگی منطقه ای کشورهای بزرگ جهان در غرب و شرق عالم دیپلماسی پر تحرکی اتخاذ کردند و کوشیدند بر روند این حوادث غیر منتظره مهر خود را بکوبند. براستی چه داوری و تحلیلی باید از این دیپلماسی پر تحرک داشت؟ این دخالت های آشکار و نهان چه تاثیری بر روند تحولات این جوامع گذاشتند؟

منافع ملی و استراتژیک قدرت های بزرگ چگونه با منافع شورشیان کشورهای خاورمیانه همسوئی یا هماوردی کرد؟

نشست هشتاد و ششم انجمن گفتگو و دموکراسی بحث و تبادل نظر درباره “بهار عربی ” را ، از خلال پرسش هائی از این دست هدف خود قرار داده است.

سخنرانان این جلسه و موضوع سخنرانی آنان بدین قرار است:

–         فریدون خاوند استاد دانشگاه در پاریس : استراتژی غرب و “بهار عربی” تقابل یا تعامل ؟

–         مجتبی طالقانی تحلیلگر مسائل خاورمیانه : موج سواری قدرت های بزرگ در جنبش های خاورمیانه بقصد مهار تحولات عمیق اجتماعی

–         علی مهتدی تحلیلگر خاورمیانه : مناسبات اپوزیسیون جوامع شورشی عرب با کشورهای تاثیر گذار ، بقصد خدمت یا خیانت به منافع ملی .

–         امی العلی الخلیفه روزنامه نگار  اهل سوریه – سردبیر سایت الرای العربی : روابط گروهای مختلف اپوزیسیون سوریه با قدرت های خارجی

زمان : شنبه 26 ژانویه ساعت نوزده – هفت شب

75 ‘ Bd Vincent Auriol     75013 PARIS      Metro Chevaleret ligne 8

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.