nasrin sotoodeh 02

اقدامات تنبیهی علیه مدافع حقوق بشر نسرین ستوده باید پایان یابد

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

nasrin sotoodeh 02

nasrin sotoodeh 02در هفته های اخیر، مسئولان زندان بدون دلیل قانونی روز ملاقات خانم ستوده را از یکشنبه به چهارشنبه تغییر داده اند. این اقدامِ مغایر با مقررات زندان، و محرومیت او از ملاقات حضوری، ملاقات های خانوادگی را بیش از پیش دشوار کرده است. خانم ستوده از اردیبهشت ۱۳۹۰ از استفاده از تلفن محروم بوده است.

پاریس ژنو، ۲۸ مهر ۱۳۹۱ (۱۹ اکتبر۲۰۱۲)ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) به شدت آزار خانم نسرین ستوده، و، به طور کلی، سیاست اقدامات تنبیهی علیه مدافعان حقوق بشر زندانی را محکوم می کند.

خانم نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که که به دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشری و کودکان قربانی اذیت و آزار شهرت دارد، و محکومیت شش سال حبس خود را در زندان اوین می گذراند، از زمان دستگیری در شهریور ۱۳۸۹ به طور فزاینده با محدودیت و شرایط تبعیض آمیز و حبس خودسرانه در زندان روبرو بوده است.

مسئولان زندان در هفته های اخیر، بدون ارایه هرگونه دلیل قانونی، روز ملاقات خانم ستوده را از یکشنبه به چهارشنبه تغییر داده اند. این اقدامِ مغایر با مقررات زندان، علاوه بر محرومیت او از ملاقات حضوری، ملاقات های خانوادگی را در سه ماه اخیر بیش از پیش دشوار کرده است. لازم به یادآوری است که خانم ستوده از اردیبهشت ۱۳۹۰ از استفاده از تلفن محروم بوده است.

برنامه نظارت یادآوری می کند که اقدامات تنبیهی علیه خانم ستوده تازگی ندارد. او پیشتر مدت های طولانی در حبس انفرادی به سر برده و از دیدار با خانواده و وکیل محروم شده بود. بنا به گزارش ها، خانم ستوده برای اعتراف اجباری در زندان مورد شکنجه نیز قرار گرفته بود. در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۱، دولتمردان خروج همسر و دختر ۱۲ ساله خانم ستوده را از کشور ممنوع کردند. پرونده این دو اکنون به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع شده که آنها را احضار کرده است.

در اعتراض به این اقدامات که حق خانم ستوده برای ملاقات بدون مانع با خانواده اش را نقض می کنند، او از تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۱ دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و این مساله موجب نگرانی برای سلامت جسمانی او شده است. یادآوری می شود که او در سال ۱۳۸۹ پس از سه بار اعتصاب غذای خشک در اعتراض به شرایط زندان و نقض موازین قضایی در دادگاه با خطر مرگ روبرو شد.

سوهیر بالحسن، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، اعلام کرد: «شرایط حبس نسرین ستوده غیرقابل پذیرش است و به طور آشکار برای تحمیل مجازات بیشتر بر او به خاطر فعالیت های حقوق بشری صورت می گیرد.»

جرالد استابِرُک، دبیر کل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، نیز اضافه کرد: «اقدامات تنبیهی علیه خانم ستوده یک بار دیگر سیاست بی امان دولتمردان ایران برای به سکوت کشاندن مدافعان حقوق بشر را به نمایش می گذارد که تمامی جامعه بین المللی باید محکوم کند.»

برنامه نظارت سیاست آزار علیه خانم نسرین ستوده را از طریق حبس خودسرانه، آزار قضایی و اقدامات تنبیهی در زندان که با هدف مجازات او به خاطر فعالیت های به حق حقوق بشری صورت می گیرد، با قاطعیت محکوم می کند و از دولتمردان ایران به تاکید می خواهد فوری و بدون قید و شرط او و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی را آزاد نمایند، و به طور کلی اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی حقوق بشر را که ایران تصویب کرده رعایت کنند.

تماس برای اطلاعات بیشتر

 FIDH: Karine Appy / Arthur Manet : + ۳۳ ۱ ۴۳ ۵۵ ۲۵ ۱۸

 OMCT: Delphine Reculeau : + ۴۱ ۲۲ ۸۰۹ ۴۹ ۳۹

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.