nasereddin shah 01

آنلاین باش و پادشاهی کن

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

nasereddin shah 01

nasereddin shah 01امین موحدی

قرنها پیش از این، یک‌روز شاه یونانی تبار مصر به  بطلمیوس آن هندسه و ریاضی‌دان مشهور گفت : من بسیار به این هندسه علاقمندم، آیا راه ساده‌ای وجود دارد که بتوانم در یکی‌ دو روز این علم رافرا گیرم؟ بطلمیوس کمی‌ اندیشید …ببخشید اصلا نیاندیشید  و بلافاصله بی‌آنکه بگذارد و بردارد، جواب داد: شاهنشاها، هندسه بسیار علم سخت و ثقیلی هست و من  با آنکه  بسیار شما را دوست می‌دارم و بر هوش و ذکاوت شما آگاه، اما باور بفرمائید  راه آسان وشاهانه‌ای برای فرا گرفتن هندسه وجود ندارد و نخواهد داشت که شما بتوانید  در دو سه روز آنرا فرا بگیرید!

اما نمی‌دانم می‌دانید یا نمی‌دانیدکه بطلمیوس آن‌ر‌وز اشتباه کرد و غلط پاسخ داد چرا که اگر وی می‌دانست  قرن‌ها بعد چیزی به نام کامپیوتر یا اینترنت اختراع خواهد شد که فقط با یک کلیک همه چیز را ببینی‌ و بخوانی و بفهمی و بفهمانی و کلی‌ «ب» دیگر، هرگز چنین جوابی به شاه نمی‌داد و آن بیچاره را نا امید، راهی سرای شاهی خویش بر نمی‌کرد!

البته که برای هر کاری «راهی شاهانه» وجود دارد، کافی‌است یک آیفون بخرید و بگذارید توی جیبتان آنگاه انگار دنیا  را گذشته‌اید آنجا…منظورم  جیب‌تان است.

 فقط کافی‌است آنرا بخرید و آنلاین باشید آنگاه خواهید دید که هزاران پریوش و مهوش و کوروش و هخا و کلی‌ ایرانی خوش اسم، دور و برتان می‌چرخند و می‌رقصند و برای هر نفس شما، منت می‌کشند از  خدای عز و جل که طاعتش موجب قربت است و الی آخر که خدا شما را به آنها داده است. 

آنلاین که باشی‌ می‌توانی‌ به این رییس جمهور و آن وزیر و فلان امپراطور و شاه، پشت سر هم نامه بنویسی‌، به یکی‌ دستور دهی‌ به کشورت حمله نکند به یکی‌ بگویی بکند، به یکی‌ بگویی به جای حمله به کشورت به شما کمک کند و به یکی‌ بگویی عکس آنرا انجام دهد البته با هر کدام با زبان خودشان سخن می‌‌توانی گفت تا رعیت ودیگران نفهمند به دیگران چه گفتی‌ وچه خواستی و از اندرونی تو خبر دار نشوند، آنلاین که باشی‌‌ حتی دبیر کّل سازمان ملل را توانی‌ تنبیه و تشویق و حتا عزل و ابقأ نمایی.

آنلاین که باشی‌ اگر، گربه همسایه‌تان هم وفات نماید آنگاه خواهی دید که از یمین و یسارت چه سوگوارانند.

آنلاین که باشی‌، گناه‌کاران، خود دسته دسته می‌آیند و اعتراف کرده و تقاضای اعدام خود می‌کنند که «ملکا ما گناهکاران را بکش تا  عذاب وجدان نکشیم بیش از این که در حق جد و آبادتان بد کرده‌ایم»!

آنلاین که باشی‌ اصلا نیازی به تیپ و لباس و این چیزها نداری همه میگویند؛ فتبارک الله الاحسن الخاقین، ببینید خدا چه موجود  زیبایی آفریده! چقدر خوش پوش است و خوش تیپ! 

آنلاین که باشی‌ دنیا بر وفق مرادتان است و چرخ بر هم زنی‌ ار غیر مرادت گردد، آنلاین که باشی‌ آنقدر  لایکت می‌کنند که مرغ سعادت همینطوری بفهمی نفهمی اتوماتیک‌وار می‌آید و بر شانه‌ات می‌نشیند و تاجی را بر سرت می‌گذارد که تا عمر داری حالش را ببری.

آنلاین که باشی‌ با معرفتی، با مرامی، اصلا آن مثلی‌ که می‌گفتند «با ادب باش و پادشاهی کن» اکنون کاربردی ندارد بلکه اینک زمانه  عوض شده است، در عصر حاضر آنلاین باش و پادشاهی کن.

 اما زنهار که آفلاین نشوی که اگر لحظه‌ای شدی‌، ورق  آنچنان بر خواهد گشت که حتا هیچ  گنجشک رهگذری‌ حتی از روی اتفاق هم، افتخار نخواهد داد بر سرتان بی‌ ادبی‌ کند چه برسد به آنکه مرغ سعادت، تاج شاهی‌ بر سرتان بگذارد.

اگرباور نمی‌کنی‌، یک چند ثانیه لب تاب یا آیفون خود را خاموش کن که در اینصورت بلایای زمینی و آسمانی وحتی دریایی، آنچنان پشت سر هم  بر سرتان باریدن گیرند که حتا وقت نکنی‌ به ۱۱۸ زنگ بزنی‌ .

منبع : خودنویس

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.