به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالگرد قیام ملی سی تیر

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

بیانیه جبهه ملی ایران – آلمان

هموطنان ارجمند!

قیام سی تیر (۱۳۳۱) از جمله روزهای بیاد ماندنی و سرنوشت ساز و نقطه عطفی در مبارزات نهضت ملی ایران است. تجربه بزرگی از همبستگی ملتی است که یکپارچه خواستار بازگشت نخست وزیر ملی خود دکتر محمد مصدق بود و با رشادت و ازخودگذشتگی موفق شد وی را به صحنه سیاست کشور بازگرداند .

چنانچه واقفید با ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۳۰ و خلع ید از انگلیس مسئله ملی شدن نفت و نقش ایران در سطح جهانی مطرح شد. در داخل کشور نمایندگان طرفدار دربار ودر واقع مخالف ملی شدن نفت در مجلس شورای ملی خصوصا مجلس هفدهم ادامه کار سیاسی را برای نخست وزیر وقت دکتر محمد مصدق سخت میکردند. در راستای درگیری شدید و جناح بندی در مجلس دکتر مصدق ناچار به استعفا شد. با استعفای مصدق و روی کارآمدن قوام و پخش تهدیدنامه معروف رادیوئی خویش ؛ خشم ملت ایران برانگیخته و برای ابراز اعتراض نسبت به این عمل و بازگرداندن نخست وزیر محبوب و قانونی خویش در تهران و شهرهای بزرگ کشور به خیابانها آمدند و صدای اعتراض خویش را بلند کردند. در حقیقت نمایندگان فراکسیون ملی از تهران و شهرستان ها مبتکر فضای اعتراض آمیز در کشور بودند که در نهایت به بازگشت دکترمصدق به صحنه سیاسی کشور منجرگردید.در این اعتراضات خیابانی چندین نفر کشته و زخمی شدند.

بزرگترین تجریه و درس این قیام ، فداکاری و ایستادگی ملت و نمایندگان واقعی آنان در مجلس بود که خواست واقعی ملت ایران را وجه المصالحه منافع زودگذر نکردند و شجاعانه در کنارملت ایران حضور فعال داشتند. دیگر آنکه ملت ایران نشان داد که شایستگی حاکمیت دموکراسی و قانون را دارد.

هموطنان گرامی !

امروز ملت ایران بعد از شش دهه در شرایطی زندگی می کند که استبداد مذهبی در تمامی شئونات سیاسی – اجتماعی دخالت مستقیم داشته و با مشت آهنین در برابر خواست واقعی ملت ایران مبنی بر آزادی ، استقرار دموکراسی و حاکمیت ملی ایستادگی می کند. غافل از آنکه ملت ایران در بزنگاه تاریخ برخلاف کج اندیشان نقش خویش رابه خوبی ایفا وحساب خویش را از مستبدان و هوادارانشان جدا خواهد کرد.

جبهه ملی ایران – آلمان ضمن بزرگداشت این روز ملی و بزرگ و با یاد قربانیان سی تیر بخوبی واقف است که ملت ایران با اعتقاد به آزادی و دموکراسی و داشتن تجربیات گرانبهای تاریخی ، مبارزه خویش را برای دستیابی به ایرانی آباد و آزاد ادامه خواهد داد.

پاینده ایران

روابط عمومی جبهه ملی ایران – آلمان

پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۱

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.