mehdi roud 01

نگاهی به نمایش انتخابات و جوابیه محمد خاتمی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

mehdi roud 01

mehdi roud 01مهدی رود

اگر چه از ماهها قبل تریبون های رژیم تمام تلاش خود را به کار بستند که از هر راه ممکن مردم را به پای صندوق های رای بکشانند و هر چه به ۱۲ اسفند نزدیک تر شدیم گیرنده های نظام موج های قوی تری از بی تفاوتی و بی رمقی مردم برای شرکت در سیرک انتخاباتی دریافت می کردند , حتی تهدیدهایی نظیر قطع یارانه افرادی که در انتخابات مجلس فرمایشی شرکت نمی کنند و حتی این موضوع که حضور کمرنگ در انتخابات باعث قرار گرفتن کشور در معرض خطر حمله نظامی دشمنان خواهد شد , از دیگر ترفندهایی بود که به خوبی نشان میداد گردانندگان نظام تمامیت خواه بیش از هر زمان دیگر از نه گفتن مردم به ولی فقیه ارتجاع هراس دارند .

اما از طرفی دیگر مقبول نشان دادن میزان بالای آرای مردم در نگاه جهانیان نیز برای سران رژیم از اهمیت بالایی برخوردار بود . خبرنگاران رسانه های خارجی که در انتخابات قبل به راحتی برای پوشش حضور مردم روادید ورود به ایران را دریافت می کردند , اینبار باید به صورت گزینشی از فیلترینگ عوامل مهندسی انتخابات رد می شدند تا دست چین شوند . تا انجا که در نهایت اکثریت رسانه های پرطرفدار و خبرساز غربی نتوانستند نماینده ای برای پوشش اخبار انتخابات در ایران داشته باشد . در این میان جا به جایی خبرنگاران خارجی با اتوبوس های مخصوص و انتقال آنها به حوزه های از پیش تعیین شده برای تهیه خبر نیز از عجایب و نوآوری های گردانندگان سیرک انتخاباتی بود . اما ویژه بودن انتخابات مجلس این دوره به همین جا ختم نمی شود پوشش رسانه ای این نمایش برای رسانه های داخل کشور نیز در نوع خود جالب بود , حوزه هایی محدود به تعداد انگشتهای یک دست , تصویر های بسته از حوزه هایی که عمدتا به محدوده اطراف صندوق رای مربوط می شد , نشان دادن صف های انتخاباتی از دوره های قبلی انتخابات و قطع متعدد تصاویر زنده از حوزه ها و اجرای ادامه برنامه از داخل استودیو سیمای دروغ پرداز رژیم که به بحث مضحک دو یا چند مجری که به تحسین از حضور مردم ( در واقع حوزه های خلوت رأی گیری ) می پرداختند .

اما بمب خبری که پیش از ظهر ۱۲ اسفند بر روی سایت حکومتی فارس دیده شد رأیی بود که « سید محمد خاتمی » از یک حوزه مربوط به شهرستان دماوند به صندوق انداخت , آنچه که در نگاه اول در شبکه های اجتماعی از عکس العمل حامیان رئیس دولت اصلاحات دیده می شد , رد صریح این خبر و اتهام دورغ پردازی به خبرگزاری فارس در مورد این موضوع بود . اما با گذشت چند ساعت از خبر و تائید آن از طرف نزدیکان سید محمد خاتمی , انتقاد ها از این حرکت غیر قابل پیش بینی سردمدار طیف اصلاح طلب بالا گرفت که البته هنوز نیز ادامه دارد . در پی این مسائل محمد خاتمی با توجه به وعده ای که از قبل داده بود طی نوشته ای که در وبلاگ شخصی اش منتشر کرده سعی بر ان داشته که دلایل حضورش را در انتخابات ۱۲ اسفند به اختصار بیان کند . گرچه به زعم نگارنده و با نظر به روش و منش سید خندان و عدم شجاعت او در رفتار سیاسی اش در این سالها , انتظار می رفت که ایشان باری دیگر با تکیه بر آرمان های اصیل انقلاب و امام ( خمینی ) با باز گذاشتن روزنه آشتی ملی با تمامیت خواهان استبداد زده , عمل خود را در روز تحریم انتخابات توجیه کند , اما در این باب توجه به چند نکته می تواند قابل توجه باشد

۱- ایشان در این برهه از زمان که حاکمیت تا بن دندان مسلح و سرکوبگر که نه تنها حاضر به کوچکترین عقب نشینی از مواضع سرکوبگرانه نشده , بلکه با ایجاد رعب و وحشت بر فضای عمومی جامعه و همچنین فشار روزافزون بر زندانیان سیاسی و عقیدتی و تنگ کردن عرصه بر مردم از منظر افتصادی, اجتماعی و سیاسی , چگونه به این جمع بندی رسیده که در فضای خفقان موجود می توان با این حاکمیت تمامیت خواه از در آشتی و مصالحه وارد شد ؟

۲- جناب خاتمی در جایی دیگر « دفع مخاطرات درونی و بیرونی » را نیز از دلایل موجه خود برای شرکت در این انتخابات ذکر میکند , سید گرامی آیا شما لحظه ای به این اندیشه اید که حکومت به خصوص در این دو سال اخیر با همین بهانه دفع مخاطرات درونی , کشور را تبدیل به یک پادگان نظامی کرده و با بازداشت های گاه و بیگاه فعالان سیاسی و عقیدتی و حقوق بشری و حتی وکلا , به ادعای خود سعی بر فرو نشاندن به اصطلاح فتنه دارند , آیا این اظهار نظر شما نوعی همراهی با سران رژیم تلقی نمی شود ؟ و اینکه ایا شما دلیل مخاطرات بیرونی را به غیر از ماجراجویی های رژیم و بردن سیاست خارجی کشور به سمت خطر حمله نظامی و مواضع لجوجانه در مورد برنامه هسته ای , می دانید ؟ آیا در صورت مصالحه شما و آشتی ملی این خطر و مواضع حاکمیت به پاس قدردانی از شما به سمت صلح و همراهی با کشور های درگیر در این پرونده گام خواهد برداشت ؟

۳- جناب خاتمی مهم ترین شاخصه یک سیاستمدار شجاعت اوست شاید برای خیلی از افرادی که دنباله رو خط فکری شما هستند رسیدن به جواب این پرسش کمی سخت باشد که چگونه خود شما از پی محقق نشدن شرایطی که برای شرکت در انتخابات مجلس فرمایشی وضع کردید , عدول کرده و شخصا به زیر پا گذاشتن این اصول پذیرفته شده مبادرت فرمودید ؟ و چطور است که وقتی شرکت نکردن رهروان جبهه اصلاحات در انتخابات به زعم اعضای شورای همانگی راه سبز امید یک پیروزی محسوب می شود , شما حاضر می شوید طعم شیرین این پیروزی بزرگ را حتی بین حامیان اصلاح طلبی به تلخی تبدیل کنید ؟ گرچه از جسارت شما همان بس که بارها از مواضع تان پایین آمده و میدان را به حریف واگذار کرده اید .

۴- حیرت من آنجا به اوج می رسد که در جوابیه شما به این مطلب بر می خورم « استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود » سید خندان , اگر مقصود از عدم ارائه لیست به معنای تحریم انتخابات نبود , پس چگونه است که اکثریت قریب به اتفاق جریانات اصلاح طلب در آستانه انتخابات با قاطعیت از تحریم فعال ان حمایت می کنند و پشت سر هم بیانه تحریم صادر می کنند ؟ و اینکه چرا جنابعالی در آن مقطع موضع خود را مشخصا اعلام ننمودید ؟ و افزون بر آن چرا در سکوت خبری و با مخفی کاری یک حوزه کوچک و دورافتاده را برای ابراز ارادت خویش به نظام و آرمان های انقلاب , انتخاب کردید ؟

۵- از طرفی دیگر اگر مقصود شما از بدخواهان نظام , خیل عظیمی از مردم و فعالان و دانشجویان آگاه است که خواهان برچیدن نظام دیکتاتوری ولایت فقیه اند , باید عارض باشم که اتفاقا این انبوه معترضان در ذهن خویش بدخواهان ایران را عده ای میدانند که برای حفظ نظام تمامیت خواه از هیچ روشی حتی به قیمت نادیده گرفتن خون کشته شدگان و دادخواهی خانواده آنها , کوتاه نمی آیند و از در مصالحه با رژیم و به منظور سهم خواهی از قدرت وارد می شوند .

اما از پس این جریانات یک حقیقت نهفته است که خط اصلاح طلبی در نهایت قائل به عبور از خط قرمز نظام و حکومت نخواهد بود و همواره با نماد و شعارهایی نظیر مردم سالاری دینی که هیچگاه تعریف دقیقی از حکومت بر پایه حاکمیت مردم و همزمان در چهارچوب نظام دروغ پرداز و ضد مردمی ولایت فقیه ارائه نداده اند , و تنها به دنبال سهمی از قدرت از دست رفته خود در قالب نظام ارتجاعی – اسلامی هستند و در آینده نیز خواهند بود .

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.