conference 01

نه به انتخابات غیردمکراتیک و مخالفت با دخالت خارجی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

conference 01

 conference 01ما به انتخابات آینده نه گفته و خواهان تحریم گسترده آن و مخالف دخالت نظامی (خارجی) در ایران هستیم. این جان کلام نمایندگان شش جریان سیاسی بود که در نشستی در “آمستل فین” هلند مطرح شد. این نشست در روز ۱۴ ژانویه از ساعت ۱٣:٣۰ تا ۱٨:٣۰ تحت عنوان ” بررسی اوضاع و تحولات اخیر ایران در عرصه داخلی و بین المللی” برگزار گردید که مورد استقبال ایرانیان ساکن هلند قرار گرفت.

ابتدا سخنرانان هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه نظرات خود را پیرامون موضوعات فوق و سئوالات مجری جلسه آقای بهزاد کریمی، بیان کردند.

سخنران اول “آقای کمال ارس” نماینده جبهه ملی ایران- اروپا، ضمن تشریح نظرات جبهه ملی ایران اظهار داشت که سیاست جمهوری اسلامی همواره بر پایه اسلام و نه منافع ملی ایران بوده و جبهه ملی ایران درست خلاف آن فکر میکرده است. برای ما همواره انتخابات آزاد و حق رأی مردم اصل بوده است. همچنین برای جمهوری اسلامی استقلال سیاسی معنائی ندارد. در رابطه با عدالت اجتماعی نیز درصد فقر شاخص روشنی برای ارزیابی این رژیم است. جبهه ملی بر عدالت اجتماعی، توسعه وسوسیال دمکراسی تأکید دارد.

” آقای فریدون ابراهیمی” عضو کمیته مرکزی حزب توده ایران ضمن اشاره به تشدید بحران وتنش سیاسی میان دولت آمریکا و کشورهای اروپا باجمهوری اسلامی ایران،مخالفت حزب توده ایران را با هر گونه مداخله خارجی و ماجراجویی نظامی کشورهای امپریالیستی و نیروهای وابسته به آن در امور کشور ما، تحت هر عنوانی اعلام نمود و گفت: سرنوشت میهن ما و مبارزه برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی تنها به اراده و خواست خلق های میهن ما وابسته است. حزب ما معتقد است که سیاستهای نابخردانه و ماجراجویانه رژیم ولایت فقیه عملآ نه تنها میهن ما را در صحنه جهانی منزوی کرده بلکه شرایط مناسبی را برای کوشش های امپریالیسم و ارتجاع منطقه فراهم آورده است. او ضمن شمردن ویرانی های بیشمار در افغانستان و عراق بعد از اشغال این کشورها توسط آمریکا اشاره نمود. وی به بازار بی رونق انتخابات فرمایشی وبی اعتباری رآی مردم در چارچوب رژیم ولایت فقیه به سیاست تحریم فعال، افشاگری های گسترده و تقابل با رژیم در اینمورد تأکید کرد.

آقای “عبدالرضا کریمی” نماینده حزب دمکرات کردستان ایران اظهار داشت حزب دمکرات کردستان ایران با هرگونه دخالت نظامی در ایران مخالف است، مواضع ما در قبال آنچه که فردا می تواند اتفاق بیفتد امری است مربوط به فردا و مقتضیات حزب در آن شرایط. ما برای فدرالیسم در ایران و تأمین حقوق مردم کردستان مبارزه خواهیم کرد و در اینمورد متوسل به قدرت خارجی نخواهیم شد. در رژیم جمهوری اسلامی هیچگونه انتخابات آزاد و حتی نیمه آزاد هم وجود نداشته است، به منظور تحریم فعال انتخابات باید نیروهای هر چه بیشتری را به این موضع بکشیم، انتخابات آزاد در رابطه با این رژیم معنی ندارد.

“آقاب محمد شافعی” عضو کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران: در جمهوری اسلامی هیچگاه مردم امکان اینکه اراده سیاسی خود را آزادانه نشان بدهند را نداشته اند، ما همواره انتخابات در جمهوری اسلامی را تحریم کرده ایم اما انتخابات پیش رو دارای این ویژگی شاخص است که جبهه مخالف نیرومندی در برابر آن شکل گرفته است لذا تحریم انتخابات را باید با این تفسیر همراه کرد که انتخابات در جمهوری اسلامی برای مشروعیت بخشی به رژیم است که تحریم فعال جنبه مشروعیت زدائی از رژیم دارد. جنگ از موضع منافع مردم گزینه مطلوبی نیست، ویرانگر و مصیبت بار است و ما مخالف جنگ کنونی هستیم، جنگ ادامه سیاست است و مسئول اصلی آن جنگ افروزی رژیم جمهوری اسلامی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد، لذا مخالفت با جنگ نباید ما را در کمپین جمهوری اسلامی قرار دهد.

“آقای محمد اعظمی” عضوکمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران اظهار داشت، من قصد دارم بحثم را روی انتخابات متمرکز کنم، در مورد انتخابات آتی ما آگاهانه ماه سپتامبر اعلام موضع کردیم. علت این بود که اولا هیچ نشانه ای جز بسته تر شدن انتخابات نمی دیدیم و ثانیا اثرگذاری بر بخشی از جریانات جدا شده از حکومت که تردیدهائی نسبت به انتحابات داشتند با هدف ترغیب آنها به تحریم انتخابات اعلامیه داده ایم، ما سیاست در قبال انتخابات را یکبار برای همیشه اتخاذ نمی کنیم. همواره با آن برخورد مشخص داشته ایم، هر چند که نتیجه آن عموما تحریم انتخابات بوده است. هم با شرکت کنندگان همیشگی و هم با تحریمبان ابدی موافق نیستیم. موضع ما اینبار در تیتر اعلامیه سازمان چنین منعکس شده است: “برای انتخابات آزاد و علیه انتخابات فرمایشی”. البته مبارزه برای انتخابات آزاد را بر خلاف برخی نیروها با ظرفیت حکومت متصل نمی کنیم. انتخابات آزاد با قانون اساسی جمهوری اسلامی و این حکومت ممکن نیست. روندها در منطقه به نظر ما تا یکسال آینده نه در جهت دخالت نظامی و جنگ بلکه تحریم و تشدید فشار بر جمهوری اسلامی است، اما فضای متشنج کنونی خطر جنگ را تشدید می کند. ما مخالف جنگ هستیم ولی با تحریم هائی که نوک اصلی آن رژیم را مورد حمله قرار میدهد موافقیم گرچه ممکن است که ترکش آن مردم را هم بگیرد.

“آقای بهروز خلیق” مسئول هیئت سیاسی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) ضمن استقبال از از همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی و ابراز امیدواری گسترش این همکاریها اظهار داشت که جمهوری اسلامی امروز به لحاظ خارجی و داخلی در شکننده ترین وضع خود قرار دارد و روندهای جدیدی در کشور شروع شده که متمایز از نیروهای قبل است، بنظر نمیرسد که جنگی در آینده نزدیک در بگیرد ضمن اینکه مناسبات غرب با جمهوری اسلامی وارد فاز جدیدی شده است که این فضای جنگی در خدمت تحریم هاست و جنگ اقتصادی هدفش حداقل زانوزدن و حداکثر به زانو درآوردن جمهوری اسلامی است. ما مخالف جنگ هستیم اما باید ورود عامل بین المللی در روندهای کشور را یک واقعیت بدانیم و در قبال آن سیاست بورزیم. در عرصه حقوق بشر موافق دخالت همراه با فشارهای دیپلماتیک هستیم، با تحریم هائیکه علیه حکومت است موافقیم و آنهائیکه علیه مردم هستند مخالف. انتخابات در جمهوری اسلامی محل چالش نیروهای درون جمهوری اسلامی است و برای جابجائی جناح ها در قدرت میباشد، انتخابات پیش رو بسته تر از هر انتخاباتی در گذشته است و فقط بین اصول گرایان می باشد که باید آن را تحریم کرد و بر جنبش های اعتراضی و همچنین بر اتحاد هر چه بیشتر اپوزیسیون تأکید کرد.

بعد از اتمام دور اول سخنرانی و پس از استراحتی کوتاهی، نوبت به سئوالات حضار از سخنرانان رسید که تعداد زیادی سئوالاتی عمومی و همچنین از تک تک سخنرانان داشتند. این سئوالات پیرامون حمله نظامی به ایران، تحریم ها، اتحاد و همکاری نیروهای اپوزیسیون با همدیگر، فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی، کمکهای بشردوستانه یا به عبارتی “مسئولیت حمایت” کردستان و ایران و مسئله کرد بود که با توجه به زمان برنامه و تا حد امکان به سئوالات پاسخ هائی داده شد.

گزارش تصویری این نشست بزودی از کانالهای تلویزیونی تیشک و روژ هلات پخش خواهد شد و متعاقبأ در “یوتوب” قرار خواهد گرفت.

کمیته همکاری احزاب و سازمان های سیاسی ایرانی در هلند

۱۶ ژانویه ۲۰۱۲

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.