koorosh zaim 02

نامه اعتراض کورش زعیم به دبیرکل سازمان اوپک

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

koorosh zaim 02

koorosh zaim_02ما به این خیانت فرهنگی آقای سلطانیه و دولت جمهوری اسلامی به شدت اعتراض داریم و از شما خواهش می کنیم که این گنجینه ملی ایران را به خزانه کشور بازگردانید. دولت کنونی ایران بهیچوجه در قلب خود احساس ایرانی بودن نمی کند، و هیچ احترامی برای میراث فرهنگی و تاریخی دوران پیش از اسلام کشور قایل نیست. آنها همواره و بطور سیستماتیک به اتلاف، نابودسازی، چشم پوشی از سرقت یا تخریب جایگاههای تاریخی و نمادهای فرهنگ کهن ایران پرداخته اند.

۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ (۲۷ مهر ۱۳۹۰)

عالیجناب عبدالله سالم البدری

دبیرکل سازمان اوپک

وین، اتریش

موضوع: هدیه نماینده ایران به سازمان اوپک

عالیجناب،

به مناسبت نشست سازمان اوپک در تهران، در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۱، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمانهای بین المللی، آقای سلطانیه، سه هدیه از هنر نوین و کهن ایران به سازمان اوپک داد. دو قلم از این هدیه ها دو فرش نفیس گرانبهایی که نمایانگر هنر نوین ایرانی هستند بود، و سومی جام زرین شیر بالدار که یک میراث بی همتا از تاریخ هنر کهن ایرانی متعلق به ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. ما البته افتخار داریم که دو فرش هنری گرانبهای تقدیمی در دفتر سازمان اوپک به نمایش گذاشته شود، ولی نه جام زرین شیرنما که جزوی از میراث ملی ما ایرانیان بشمار می آید.

جام زرین شیرنما از آن همه مردم ایران است و دولت فقط نگهبان آن می باشد. طبق قانون اساسی ایران و قانونهای بین المللی مربوط به میراث فرهنگی و تاریخی ملت ها، هیچ دولتی حق فروش، معاوضه یا بخشش از گنجینه میراث ملی را به هیچ کس در هیچ زمان و تحت هیچ شرایطی ندارد.

ما به این خیانت فرهنگی آقای سلطانیه و دولت جمهوری اسلامی به شدت اعتراض داریم و از شما خواهش می کنیم که این گنجینه ملی ایران را به خزانه کشور بازگردانید. دولت کنونی ایران بهیچوجه در قلب خود احساس ایرانی بودن نمی کند، و هیچ احترامی برای میراث فرهنگی و تاریخی دوران پیش از اسلام کشور قایل نیست. آنها همواره و بطور سیستماتیک به اتلاف، نابودسازی، چشم پوشی از سرقت یا تخریب جایگاههای تاریخی و نمادهای فرهنگ کهن ایران پرداخته اند.

عالیجناب، مردم ایران از شما درخواست می کنند که از پذیرش این هدیه خودداری کنید و به این ترتیب احترام خود را نسبت به ملت ایران و قانون بین الملل نشان دهید.

هرچند، من خود باور دارم که این گنجینه میراث فرهنگی ایران در دست یک سازمان بین المللی مورد احترام همگان، امن تر خواهد بود تا در دست دولت جمهوری اسلامی در ایران. یک اعلام موضع علنی که این گنجینه فقط بطور امانت نزد سازمان اوپک تا هنگامی که یک دولت مردمی در ایران آن را مطالبه کند، نگهداری خواهد شد، تاثیر زیادی در حس احترام و بزرگداشت شخص شما و سازمان اوپک خواهد داشت. یک نامه شکایت از دولت جمهوری اسلامی در اینباره هم جداگانه به سازمان یونسکو فرستاده خواهد شد.

با گرامیداشت،

کورش زعیم

فعال فرهنگی و سیاسی

عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.