نگاهی به زندگی پرفسور ابوالقاسم پاکدامن

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

پروفسور ابوالقاسم پاکدامن  در دهم اسفند ۱۳۸۹ براثر ابتلا به بیماری سرطان اوایل این هفته در کشور آلمان درگذشت.

قرار است پیکر این پزشک فرهیخته برای تدفین به گناباد زادگاه وی انتقال داده شود.
پروفسور ابوالقاسم پاکدامن متولد سال ۱۳۱۳شمسی در شهر گناباد خراسان و متخصص قلب و عروق و قفسه سینه بود.
وی اولین مترجم کتاب ابوعلی سینا ازعربی به فارسی، بنیان گذار و رییس پژوهشکده درمان با اکسیژن دوسلدورف آلمان ، مبتکر روش درمان با آگاهی های مثبت و کاشف روش اکسیژن درمانی خوراکی بود.

روش پروفسور پاکدامن که توسط وی بعد از سالها تحقیق در پیشرفته ترین انستیتوهای اروپا کشف شده ، اکسیژن تراپی خوراکی است که باعث اعطای جایزه‌ی بزرگ پزشکی آلمان به وی شد و روشی خاص و نوین برای درمان و حتی پیشگیری از اکثر سرطان هایی است که امروزه با اشعه تراپی و شیمی درمانی قابل علاج نیست .
وی بیش از ۲۰ مورد اختراع پزشکی و دارویی به ثبت رسانده بود.

    پرفسور ابوالقاسم پاکدامن سال ۱۳۱۳  در شهرستان گناباد چشم به جهان گشود.این نابغه پزشکی جهان پس از پایان دبیرستان به آلمان رفت و در رشته پزشکی به درس خواندن پرداخت.ایشان دوره های ویژه کاری و ابر ویژه کاری را در دانشگاه های زیر گذراند:

    تخصص در جراحی عمومی از دانشگاه های ماینز و دسلدرف

    فوق تخصص در جراحی قلب و عروق ، قفسه سینه از دانشگاه اسن

    جراحی تجربی از دانشگاه لوون بلژیک

    این فرزند پاک تریته اوستایی بنیان گذار روشهای درمانی نوینی در جهان گشت. و توانست بیش از بیست مورد اختراعات پزشکی و دارویی به ثبت برساند که نمونه های زیر شهرت جهانی دارد:

    کاشف روش اکسیژن درمانی خوراکی

    کاشف داروی پایین آورنده ی چربی خون آنتوم

    مبتکر روش درمان با آگاهی های مثبت

    …

    روشهای درمانی این پورسینا ی زمان مورد توجه ی جهان پزشکی قرار گرفت. به گونه ای که پس از آلمان ، جامعه پزشکی آمریکا نیز با فراخواندن پرفسور پاکدامن روش اکسیژن درمانی را بکار گرفت. در این روش با انباشت مقدار اکسیژن در آب میتوان نارسایی های قلبی و عروقی از جمله اختلال در زنش منظم قلب را بهبود بخشید. همچنین فشار داخلی چشم را کاهش داد. و نیز این روش در دستگاه گوارش و سالم سازی کبد و نابودی سلول های سرطانی نقش بسزایی دارد.

    استاد در این راستا در زادگاه اشو زرتشت – ارومیه – کارخانه انباشت اکسیژن آب را تاسیس نمود. تا ایران سومین کشور جهان در بکارگیری این روش نوین درمانی گردد. این استاد گرانمایه درصدی از درآمد این کارخانه را به امور نیکوکاری: درمانهای رایگان و آموزشی و دانشی اختصاص دادند.

    استاد پاکدامن در کنار انجام امور تخصص سه گانه پزشکی ، به کار پژوهش تاریخ پزشکی و پزشکی ایران باستان نیز پرداختند. که آنرا به چاپ خواهند رساند.

    پرفسور پاکدامن همچنین با برپایی همایش ها و سخنرانی هایی  در اروپا، جهانیان را با نقش ایرانیان در پزشکی، آشنا نمودند.

    پرفسور پاکدامن در اینباره می گوید:

    « … این فرصتی برای من بود . بعدازظهر ها که در دانشگاه نبودم ، کارهای مطالعاتی انجام می دادم. کم کم به پزشکی سنتی ایران کهن علاقه مند شدم . بنابراین رفتم و از دوران آریایی شروع کردم.در آغاز پزشکی فقط یک علم تجربی بود یعنی فردی اگر درد و بیماری داشت ، می رفت برگی را می خورد و اگر مشکلش برطرف میشد میرفت و آن شکل را می کشید تا بقیه هم بفهمند. و این ادامه می یابد در دوران مادها و هخا منشی و اوج آن در دوران ساسانی است.دانشگاه گندی شاپور که یک مرکز علمی تمام عیار بوده است. …[ بعد ها با استفاده از دانش ساسانی] ادامه می یابد که پورسینا نمادی کاملا گویا در این باره است.

    من ماه مارس کنفراسی داشتم درباره تاثیر پزشکی ایران در پزشکی جهان.در ابتدا گفتم می خواهم ثابت کنم بیشتر چیزهایی که شما الان دارید از ایران گرفته اید. به همین منظور از ریشه شروع کردم. اگر ما تاریخ علم را بررسی کنیم میبینیم بعضی کشورها مانند : مصر، چین ، هند ، ایران ، یونان ، پایه گذار علوم طبیعی بوده اند.

    تریتا نخستین پزشک ایرانی بوده است که زرتشت درباره او می گوید: تریتا ماموریت پیدا میکند از طرف خداوند که با مرگ ، تب ، بیماری ، مبارزه کند. یا مثلا در زمان مادها به پزشک می گفته اند : مدیک؛ حالا : مدیک – مدیکوس – مدیکام – مدیسین

    به آنها گفتم : ما در گندی شاپور که مانند هاروارد امروز بوده است پزشکی، داروسازی ، فلسفه ، نجوم ، پزشکی قانونی ، دام پزشکی  و … داشته ایم . سالی یک بار هم کنگره پزشکی بزرگی در آنجا برگزار می شده است .شاگردان و استادان این دانشگاه ایرانی از همه ی کشور ها بوده اند که در این مرکز تمدن جمع می شده اند. بعد از این که ما این دانشگاه را داشته ایم ، ششصد سال بعد ، اولین مدرسه پزشکی در سالرنو ی ایتالیا به وجود آمده است ، آمریکایی هم که اصلا در آن زمان وجود نداشته است. سخنرانی مفصلی بود که در پایان همه اعضای جلسه در آنجا متعجب شده بودند.

    یک نمونه دیگر هم بگویم درباره ایمونولوژی که در همین ۳۰ سال اخیر رونق گرفته است. اولین ایمونولوژیست جهان یک ایرانی بوده است. این را من نمیگویم . این را آقای دکتر بتمن استاد دانشگاه الیمنز آمریکا می گوید : ایشان در سال ۱۹۵۶ در کتاب تاریخ مصور پزشکی جهان می نویسد : اولین  ایمونولوژیست جهان یک ایرانی است به نام مهرداد ششم.

    همین طور که میدانید آن زمان رسم بوده است که سران کشور ها همدیگر را مسموم می کرده اند. مهرداد سمی با درجه پایین می سازد و آن را می خورد و کم کم غلظتش را زیاد میکند تا بدنش مقاوم میشود. این روش هم اکنون هم به نام مهرداد ثبت شده است.

    این فرهنگ غنی ماست. باید این ریشه ها در دانشگاه ها به ویژه برای نسل جوان شناسانده شود. این مشکل اساسی ما شده است که خودمان را هنوز نمی شناسیم و باور نداریم. … »

    استاد پاکدامن در زمان پهلوی ، شورای آموزش پزشکی  را بنیاد می گذارد و خود دبیر آن بود و همچنین رییس بورد تخصصی پزشکی ایران گردیده بود تا در زمانی که تعهد اسلامی ملاک گردید ناچار در آلمان این انجمن ها را پایه گذاری نمود:

    بنیاد گذار و رییس انستیتو پژوهشی درمان با اکسیژن آلمان فدرال

    پایه گذار و رییس دو مرکز پژوهش و درمان سرطان در آلمان

    از پایه گذاران و رییس سابق کلینیک اتکولوژی در فریدن وایلر آلمان

    از پایه گذاران و رییس سابق کلینیک اتکولوژی بیومد در برلین آلمان

    استاد پاکدامن همچنین در گاهنامه های دانشی زیر نقش اساسی دارند:

    پایه گذار و رییس هیئت تحریریه مجله ابن سینا

    پایه گذار و رییس هیئت تحریریه مجله دانش و فرهنگ ایران

    عضو شورای علمی مجله ارتوملکولار و تغذیه آلمان و سویس و اتریش

    استاد پاکدامن همچنین جوایز زیر را هم از آلمان دریافت داشتند:

    برنده جایزه علمی از بنیاد معتبر کوهنشلنر مونیخ ۱۹۹۳ برای ابداع روش اکسیژن درمانی

    برنده جایزه نوآوری های علمی و پزشکی دوسلدرف آلمان سال ۲۰۰۰ میلادی

    در حالی نام هر ملا و عربی در کشور استاد پاکدامن فریاد کشیده میشود ، هتا در خراسان زادگاه این استاد ، نامی از او در یادها و کوچه و خیابانها نیست.

    روانش شاد و یادش همیشه زنده باد.

    

                                                                            جامعه رنگین کمان

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.