اخباروگزارشات کارگری18بهمن1393

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

اخباروگزارشات کارگری18بهمن1393

– اعتصاب کارگران مس سرچشمه برای بازگشت بکار14همکاراخراجیشان

– بی خبری ازوضعیت بهنام ابراهیم زاده

-1200کارگران پیمانی کارخانه لوله سازی اهوازیک هفته است که دراعتصاب بسرمی برند!

– اعتصاب غذای 200کارگرکارخانه گندله سازی چادرملو اردکان

– اعتراضات گسترده کارگران فولاد البرز بدلیل حقوق معوقه وعدم امنیت شغلی

– طوماراعتراضی جمعی از پرستاران اصفهان!

– مرگ و مصدومیت شدید 2کارگریک شرکت اکتشافی درگیلان غرب

– ریزش ناگهانی زغال مهره‌های کمر کارگر جوان معدن همکار را شکست

– آغاز اعتصاب کارگران فولاد آمریکا

اعتصاب کارگران مس سرچشمه برای بازگشت بکار14همکاراخراجیشان

اعتراض کارگران پیمانی مس سرچشمه به سطح پایین حقوق ومزایا و  2ماه عدم پرداخت حقوق !

در یک ماه گذشته ۱۴ کارگر پیمانی به دلیل مشکلات قراردادی به وجود آمده بین ارفع سازان و شرکت مس، اخراج شده بودند که با اعتراض و اعتصاب سایر کارگران مجددا به کار بازگشته‌اند. اما به گفتهٔ منابع آگاه، این کارگران اخراجی علی رغم بازگشت به کار  هنوز  وضعیت باثباتی از لحاظ قرارداد ندارند و ممکن است مجددا بیکار شوند.

۳۰۰ کارگر مس سرچشمه که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری ارفع سازان کار می‌کنند، دو ماه است حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش18بهمن ایلنا،کارگران گفته‌اند نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا بین کارگران پیمانی این کارخانه و سایر کارگران مس سرچشمه معترض‌اند.

یکی از نمایندگان غیر رسمی کارگران در تشریح دلایل اصلی نارضایتی کارگران گفت:  علی رغم شرایط سخت کاری که کارگران پیمانی در آن مشغول به کارند از حداقل مزایای شغلی سایر کارگران برخوردار نیستند. کارگران پیمانی همیشه در معرض بیشترین تبعیض‌ها قرار می‌گیرند. تفاوت در پرداخت مزایا بین کارگران پیمانی با کارگران رسمی و قرارداد مستقیم باعث شده کارگران پیمانی با حداقل دستمزد – که آن را هم به موقع دریافت نمی‌کنند – زندگی کنند و طبیعتا این مسئله شرایط سختی را برای کارگران ایجاد می‌کند که در ‌‌نهایت می‌تواند آن‌ها را نسبت به ادامه کار بی‌انگیزه کند.

این کارگر شرکت پیمانکاری ارفع سازان همچنین به عدم تمدید بیمه‌ تکمیلی درمان کارگران از سوی شرکت پیمانکاری اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه برای بیمهٔ درمان تکمیلی از حقوق کارگران ماهانه مبلغی کسر می‌شود اما نزدیک به ۱سال است وقتی برای کارهای پزشکی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنیم باید مجددا مبالغ اضافه‌ای را پرداخت کنیم.

این کارگر درباره آنچه «شرایط ناعادلانهٔ پرداخت مزایا در شرکت پیمانکاری ارفع سازان» می‌خواند گفت: اختلاف و تبعیض حقوقی در شرایط برابر تنها محدود به کارگران پیمانی و سایر کارگران مس سرچشمه نمی‌شود بلکه در برخی موارد بین نیروهای این شرکت پیمانکاری هم تبعیض وجود دارد.

کارگران می‌گویند در یک ماه گذشته ۱۴ کارگر پیمانی به دلیل مشکلات قراردادی به وجود آمده بین ارفع سازان و شرکت مس، اخراج شده بودند که با اعتراض و اعتصاب سایر کارگران مجددا به کار بازگشته‌اند. اما به گفتهٔ منابع آگاه، این کارگران اخراجی علی رغم بازگشت به کار  هنوز  وضعیت باثباتی از لحاظ قرارداد ندارند و ممکن است مجددا بیکار شوند.

به گفته نماینده غیررسمی کارگران، کلیه نیروهای این شرکت پیمانکاری در حالی در خط تولید شرکت مس سرچشمه مشغول به کارند که مزایایی شغلی همکاران هم‌رده‌شان به آن‌ها پرداخت نمی‌شود، وی همچنین به وعده‌های داده شده در خصوص پرداخت حقوق و مزایا اشاره کرد و گفت: پس از اعتراض ۲۰ روز گذشته کارگران برای بازگشت به کار کارگران اخراجی، به ما وعده دادند که مطالباتمان را تا ۱۰ بهمن ماه پرداخت کنند اما هنوز هیچ مبلغی از حقوق و مزایا به کارگران پرداخت نشده است و کارگران همچنان بلاتکلیفند.

کارگران شرکت پیمانکاری ارفع سازان که همگی از سالهای ۸۹ تحت قرارداد با این شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند، خواستار این هستند که امتیازاتی که شرکت مس سرچشمه برای سایر کارگران خود قائل می‌شود به آن‌ها نیز تعلق گیرد.

بنا به گفته این کارگران، از بین ۳۰۰ کارگر شرکت ارفع سازان تنها ۴۰ نفر از مزایای حداقلی برخوردارند که آن هم چندان چشمگیر نیست. کلیه نیروهای پمپ بنزین شهرک مس سرچشمه، نیروهای قسمت لیفتراک، تعدادی از کارگران بخش ماشین آلات کارخانه سیلیس، کارگاه تاسیسات کارخانه و کارگاه اجرایی کارخانه شهرک از نیروهای شرکت ارفع سازان هستند اما هیچگونه امتیازی از سوی شرکت مس سرچشمه به آنان تعلق نمی‌گیرد.

گفته می‌شود شرکت پیمانکاری ارفع سازان یکی از شرکت‌های مادر پیمانکاری طرف قرارداد با مس سرچشمه است که پروژه‌های مختلفی را در این شرکت در حال اجرا دارد.

بی خبری ازوضعیت بهنام ابراهیم زاده

کارگران! تشکل های کارگری!

بر اساس اطلاعات دریافتی بهنام ابراهیم زاده، پس از محاکمه مجدد و محکومیت به بیش از 9 سال و چهار ماه زندان و انتقال به بند 209 زندان اوین، به کلی ارتباطش با خانواده قطع شده و از تاریخ دوم بهمن ماه هیچگونه اطلاعی از وضعیت وی دردست نیست. در این مدت نه تنها هیچیک از افراد خانواده (همسر، فرزند، مادر، پدر و برادران) موفق نشدند با وی ملاقاتی داشته باشند، بلکه حتی از تماس تلفنی با وی نیز محروم بوده اند.

بهنام را که تنها به دلیل فعالیتهای اجتماعی و دفاع از حقوق کارگران و کودکان کار و خیابان، دستگیر و نزدیک به پنج سال از عمر خود را به دور از خانواده و جامعه در زندان سپری کرده بود، در حالی که بیش از چند ماه به آزادی او باقی نمانده بود، در واقع به منظور انتقام جویی از وی و با هدف درهم شکستن روحیه اعتراضی او و دیگر زندانیان، با بهانه هایی چون “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”، “تبلیغ علیه نظام” و عجیب تر از همه ارتباط با مجاهدین، مجددا به بیش از 9 سال زندان محکوم کرده اند.

 بهنام ، در دوران محکومیت پنج ساله ی خود بارها به دلیل اعتراض به شرایط سخت و غیر انسانی حاکم بر زندان و بدرفتاری و بی حرمتی مسئولین زندان، نسبت به زندانیان و همچنین اعتراض و اعتصاب غذا برای برخورداری از ابتدایی ترین حقوق یک زندانی از جمله حق استفاده از مرخصی برای دیدار با فرزند بیمارش در بیمارستان و . . . مورد ضرب وشتم قرار گرفته و ازجمله در تهاجم نیروهای امنیتی به بند 350 زندان اوین از ناحیه دست و گردن آسیب دیده بود. او همچنین به دلیل اعتصاب غذای اخیر خود در اعتراض به انتقال و در واقع تبعید وی به زندان گوهردشت کرج از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نبوده و از این بایت با مشکلاتی مواجه است.

کارگران! تشکل های کارگری! وجدان های بیدار و عدالت طلب ایران و جهان!

هم اکنون بیش از 16 روز است که اعضای خانواده و به ویژه فرزند بیمار بهنام هیچ خبری از وی نداشته و به شدت نگران وضعیت و سلامتی او هستند. بهنام را در راستای اعمال فشار به وی و خانواده اش، بار دیگر به بند 209 زندان اوین منتقل نموده و از امکان ارتباط گیری حتی با فرزند بیمارش از طریق تلفن محروم کرده اند. و این ها تماماً در شرایطی اتفاق می افتند که نیما تنها فرزند بهنام با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند و بیش از هرزمان دیگر نیازمند حضور پدر در کنار خود است. همان گونه که بالاتر اشاره کردیم، بهنام به دلیل اخرین اعتصاب غذای خود در اعتراض به انتقال وی به زندان گوهردشت هم اکنون از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نبوده و این وضعیت خانواده و دوستان وی را سخت نگران کرده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن اعتراض به این بی حقوقی آشکار و این قبیل برخوردهای ظالمانه و سرکوب گرایانه در قبال زندانیان، این را جزیی از حقوق ابتدایی و اولیه ی هر زندانی می داند که بتواند با اعضای خانواده و بستگان خود ملاقات داشته و خانواده را از آخرین وضعیت خود با خبر سازد. به ویژه وقتی که پای فرزند بیماری نیز در میان باشد. لذا این “کمیته” ضمن تأکید بسیار بر ملاقات حضوری بهنام ابراهیم زاده با خانواده و فرزند بیمارش در اسرع وقت، خواهان آزادی بی قید وشرط این فعال کارگری و دیگر فعالین و کارگران دربند و همچنین تمامی زندانیانی است که صرفاً برای ابراز عقیده و دفاع از حقوق کارگران و مردم محروم و به جان آمده در زندان بسر می برند. لازم به یادآوری است که مسئولیت زندگی و سلامتی بهنام و تمامی زندانیان، مستقیماً بر عهده مسئولین زندان و زندانبانان بوده و آنان باید پاسخ گوی هر مشکل احتمالی ای که متوجه هر یک از زندانیان  بشود باشند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

18 / 11 / 93

1200کارگران پیمانی کارخانه لوله سازی اهوازیک هفته است که دراعتصاب بسرمی برند!

۱۲۰۰ کارگر کارخانه لوله سازی اهواز که زیر نظر شرکت پیمانکاری «سیال سازه روشن» فعالیت دارند، از روز دوشنبه (۱۳بهمن) تاکنون در اعتراض به دریافت نکردن حقوق طی دو ماه گذشته و عدم تغییر وضعیت شغلی خود دست از کار کشیده‌اند.

به گزارش18بهمن ایلنا،کارگران کارخانه لوله سازی اهواز گفته‌اند: نزدیک به ۱۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه لوله سازی اهواز را کارگران پیمانکاری شرکت «سیال سازه روشن» تشکیل می‌دهند. این کارگران علاوه بر آنکه طی دو ماه گذشته (آذر و دی) حقوقی دریافت نکرده‌اند، از شرایط کار با این شرکت پیمانکاری رضایت ندارند و خواستار تغییر وضعیت شغلی خود هستند.

به گفته کارگران، در کارخانه لوله سازی اهواز که یکی از شرکتهای معتبر در زمینه تولید لوله‌های نفت و گاز است دو هزار و ۴۰۰ کارگر کار می‌کنند که ۱۲۰۰ نفر از آنان تحت مدیریت شرکت پیمانکاری «سیال سازه روشن» در سه کارخانه‌ شماره یک، ۴ و پوشش فعالیت دارند و مابقی کارگران قرارداد رسمی وزارت نفت هستند که به طور مستقیم با کارخانه لوله سازی کار می‌کنند.

کارگران می‌گویند همکاران رسمی و قرارداد مستقیم‌شان از مزایا‌ی ویژه‌ای همانند پاداش، «نفت کارت» و حق کار در شرایط آب وهوایی بد و مزایایی چون استفاده از منازل سازمانی و… برخورداند اما این مزایا به کارگران پیمانکاری تعلق نمی‌گیرد.

به اعتقاد کارگران، یکی دیگر از عمده مشکلات کارگران پیمانی که نمی‌توانند موضوع تغییر وضعیت خود را پی گیری کنند، تغییرات پی در پی اعضای هیئت مدیره کارخانه لوله سازی اهواز است که ما را بلاتکلیف کرده است.

اعتصاب غذای 200کارگرکارخانه گندله سازی چادرملو اردکان

کارگران کارخانه گندله سازی اردکان در سال جاری به دلیل عدم انجام تعهدات مدیران در زمینه پرداخت پاداش ونادیده گرفته شدن سختی کار برای کارگران چندین بار دست به اعتراض  زده اند،که در ادامه اعتراضات کارگران این مجموعه برای نشان دادن اعتراض خود روز11بهمن از رفتن به رستوران خودداری کرند.

به گزارش 11بهمن صدای صنعت، یکی از کارگران این کارخانه که هویتش  محفوظ است، با اعلام این خبر گفت: کارگران این کارخانه به دلیل کم بودن پاداش وسختی کار وهمچنین عدم  کیفیتی غذا امروز از رفتن به رستوران کارخانه خودداری کردند .

وی اضافه کرد که این 200نفر کارگر کارخانه گندله سازی قصد دارند در ادامه اعتراض خود امشب نیز از رفتن به رستوران کارخانه خود داری کنند وبه اعتصاب غذای خود ادامه دهند.

به گزارش 12بهمن همین منبع، یکی از کارگران این کارخانه که هویتش  محفوظ است، گفت: روز12بهمن مدیران گندله سازی با کارگران صحبت کردند وبرای رفع مشکلات کارگری قول مساعدت دادند وقرار شد طی جلسه ای با مدیران شرکت مسئله پایین بودن پاداش کارگران را مطرح وبررسی کنند . کارگران معترض گندله سازی نیز روز12بهمن به اعتصاب خود پایان دادند.

اعتراضات گسترده کارگران فولاد البرز بدلیل حقوق معوقه وعدم امنیت شغلی

نزدیک به ۶۰ کارگر کارخانه فولاد البرز در اعتراض به تعویق سه ماه حقوق و تهدید امنیت شغلی‌شان صبح امروز مقابل ساختمان فرمانداری تاکستان تجمع کردند.

طی یک ماه گذشته کارگران فولاد البرز بیش از ۵ بار مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری تاکستان تجمع کرده‌اند.

در ماه های مهر و آبان کارگران برای وصول مطالبات خود در چند مرحله دست به اعتصاب زدند.

به گزارش18بهمن ایلنا، کارفرمای کارخانه فولاد البرز به بهانه اینکه تولید در این واحد صنعتی توجیه اقتصادی ندارد از یکسال پیش تا کنون حدود ۲۱۰ نفر از مجموع ۴۰۰ کارگر این کارخانه را بعد از اتمام قرارداد کاری‌شان اخراج کرده است.

بنا بر این گزارش، مدیران کارخانه فولاد البرز در سال ۹۲ حدود ۱۵۰ کارگر قرارداد موقت این واحد تولیدی را در دو مرحله با سوابق ۸ تا ۱۵ سال تعدیل کردند. همچنین ۶۲ نفر از کارگران قرار دادی نیز در مهر و آبان ماه سال جاری با اتمام قرار داد کارشان تعدیل شده‌اند.

کارگران می‌گویند شرایط تولید در کارخانه مهم فولاد البرز بسیار نامناسب و بحرانی است و کارفرما توان پرداخت مطالبات معوقه کارگران در ماه های آبان، آذر و دی را ندارد. پیش از این معوقات حقوقی کارگران ۴ ماه بود که بعد از اجتماع هفته پیش کارگران، کارفرما پنجشنبه هفته گذشته ساعت ۴ ونیم بعد از ظهر یک ماه حقوق مهر ماه را پرداخت کرد.

به گفته کارگران، شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۱۹۰ کارگری است که در کارخانه باقی مانده‌اند. به همین دلیل طی یک ماه گذشته کارگران فولاد البرز بیش از ۵ بار مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری تاکستان تجمع کرده‌اند.

کارگران شرکت فولاد البرز درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر تعویق سه ماه حقوق،  بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز با مشکلات زیادی روبروست. به طوریکه چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.

براساس این گزارش، کارگران این واحد با قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغل‌شان هستند.

به گفته کارگران فولاد البرز، وضعیت پرداخت حقوق کارگران این کارخانه در گذشته نیز با اعتراض کارگران مواجه شده است  بطوری که در ماه های مهر و آبان کارگران برای وصول مطالبات خود ناچار شدند در چند مرحله فعالیت خطوط تولیدی کارخانه را متوقف کنند.

طوماراعتراضی جمعی از پرستاران اصفهان!

به گزارش18بهمن سلامت نیوز،جمعی از پرستاران مراکز درمانی استان اصفهان باارسال طوماری به وزیربهداشت ضمن ابراز نارضایتی واعتراض نسبت  به وضعیت موجودشان ازجمله:

– عدم تناسب  نیروی انسانی شاغل در مراکز درمانی نسبت به تعداد بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی وتحمیل فشار کاری بسیار زیاد به کلیه کارکنان بالینی و به ویژه پرسنل پرستاری و کاهش کیفیت خدمات درمانی و مراقبتی ارائه شده به بیماران وجذب پرستاران بصورت شرکتی وعدم تبدیل وضعیت پرسنل پرستاری قراردادی به پیمانی و رسمی که باعث نارضایتی وجدایی بخش عمده ای از پرستاران از بدنه سیستم بهداشت و درمان شده است.

-افزایش دریافتی پرسنل بالینی و به ویژه کادر پرستاری که مقرر شده بود از ابتدای مهرماه سال جاری کارانه های پرستاران با ضریب 1.7 برابرِ میانگین کاران? 6 ماه? ابتدایی سال پرداخت شود که در عمل در بسیاری از موارد چنین چیزی مشاهده نمی گردد و مبالغ پرداختی بسیار کمتر از این مبلغ می باشد!!

– طرحِ پرداخت مبلغی تحت عنوان ” فوق العاده شغل ” به پرسنل پرستاری در جهت جبران بخش کوچکی از بار کاریِ افزایش یافته آن ها از سوی دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفت که این موضوع جای خشنودی داشت. اما نکته تأسف برانگیز در این زمینه عدم پرداخت همین مبلغ ناچیز به پرسنل قراردادیِ شاغل در مراکز درمانی تحت عنوان ” پرسنل تبصره 3 یا شبه پیمانی ” است. این موضوع درحالی اتفاق افتاده است که بخش اعظمی از پرسنل پرستاری، تحت عناوین فوق و به صورت قراردادی در حال خدمت به مراکز درمانی و بیماران می باشند اما متأسفانه در اجرای این طرح نادیده انگاشته شده و این موضوع باعث افزایش نارضایتی این بخشِ عمده از کادر پرستاری شده است.

مهم ترین خواسته های خود را به شرح زیربرشمردند:

1-اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که حدود 8 سال است که بر زمین مانده و به بهانه های مختلف از جمله نبودن بودجه به مرحله اجرا نرسیده است!

2-افزایش کارانه پرسنل پرستاری از سهم درآمدهای حاصل از بیمارستان ها (پرداختی بیماران و بیمه ها) به طور عادلانه، همانگونه که در مورد همکاران محترم و زحمتکش پزشک صورت گرفته است.

3-برقراری حق ” فوق العاده شغل ” جهت کلیه پرسنل پرستاری از جمله پرستاران قراردادی (تبصره 3 یا شبه پیمانی) که به ورطه فراموشی سپرده شده اند!!

4-اقدام در جهت اخذ مجوزهای لازم جهت استخدام پرستاران به شکل پیمانی و همچنین تبدیل وضعیت استخدامیِ پرستاران قراردادی با توجه به کمبود شدید نیروی پرستاری در حوزه درمان و عدم اقبال عمومی پرستاران به استخدام های شرکتیِ انجام شده (بسیاری از پرستاران سال هاست که به صورت قراردادی در مراکز درمانی مشغول به خدمت بوده و به دلیل عدم اطمینان خاطر از وضعیت استخدامی خود به تدریج در حال جدایی از سیستم بهداشت و درمان هستند)

پرستاران مراکز درمانی استان اصفهان در پایان یادآورشدند که مصرانه پیگیر خواسته های قانونی و به حق خود در روز پرستار خواهند بود.

مرگ و مصدومیت شدید 2کارگریک شرکت اکتشافی درگیلان غرب

فرمانده انتظامی ” گیلانغرب ” کرمانشاه از مرگ و مصدومیت شدید 2کارگر به علت انتشار گاز منوکسید کربن در داخل چادر نگهبانی یکی از شرکت های اکتشافی خبر داد.

به گزارش18بهمن پایگاه خبری پلیس ، سرهنگ ” یوسف حاتمی” گفت : در پی اعلام مرکز پلیس 110 مبنی بر مرگ مشکوک واقع در پشت کوههای “تنگه حاجیان” ماموران جهت بررسی صحت و سقم موضوع به محل اعزام شدند .

وی ادامه داد: بنا به اظهارات عوامل این شرکت اکتشافاتی دو نفر از کارگران روزمزد شرکت که از عشایر کوچ رو منطقه بوده و به عنوان نگهبان شبانه یک دستگاه بلدوزر در پشت کوههای “تنگه حاجیان” به کارگیری شده اند، بدلیل استفاده از ذغال چوب جهت گرمایش چادر نگهبانی دچار گازگرفتگی ناشی از گاز منو اکسید کربن شده اند .

سرهنگ “حاتمی” ادامه داد: در این حادثه یکی از نگهبانان که جوانی حدوداً 24 ساله است فوت کرده و برادر 34 ساله اودچار مسمومیت شدید شده وجهت مداوا به بیمارستان انتقال یافت .

ریزش ناگهانی زغال مهره‌های کمر کارگر جوان معدن همکار را شکست

هنوز یک هفته از مرگ کارگر 23 ساله معدن گله توت زرند نگذشته بود که معادن کرمان باز هم حادثه آفرید و این بار کارگر ۳۱ ساله معدن «همکار» در خطر فلج شدن قرار گرفته است.

به گزارش 18بهمن ایلنا، روز پنجشنبه (۱۶ بهمن ماه) یک کارگر بخش استخراج معدن «همکار» واقع در شهرستان راور بر اثر ریزش ناگهانی زغال سنگ دچار حادثه شد و در اثر شدت جراحات وارده به بیمارستان باهنر کرمان منتقل شد.

مجید نیکخواه کارگر ۳۱ ساله معدن همکار که بر اثر این حادثه دچار شکستگی مهرهٔ کمر شده است، به احتمال زیاد صبح فردا (یکشنبه 19 بهمن) تحت عمل جراحی سنگینی قرار خواهد گرفت.

یکی از اعضای کادر درمانی این کارگر در بیمارستان باهنر کرمان گفت: از روز گذشته که این کارگر را به بخش اعصاب بیمارستان باهنر منتقل کرده‌اند تحت دارو درمانی قراردارد و به گفتهٔ پزشکان در صورت باثبات شدن وضعیت جسمانی، تا صبح فردا تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در ارتباط با وضعیت جسمانی این کارگر معدن گفت: شکستگی مهره کمر باعث شده تا ریسک عمل بالا‌تر رود و با تشخیص فلج اندام تحتانی، تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت.

این منبع خبری هرگونه تشخیص قطعی در این مورد را به نتیجهٔ عمل جراحی این کارگر جوان موکول کرد.

چند کارگر دیگر باید قربانی شوند؟

بخت با مجید نیکخواه یار بوده که هنوز نفس می‌کشد. این معدن در سال‌های گذشته شاهد حوادث مرگباری بوده است. در تازه ترین نمونه در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۹۳ بود که یکی از کارگران معدن همکار به نام «ابراهیم ضیاء‌الدینی» در حادثه‌ای مشابه جانش را از دست داد. کارگران معدن، یکی از دلایل اصل حادثه در معدن همکار را شییب زیاد کارگاه و نبود نیروی انسانی کافی عنوان کرده بودند. به گفتهٔ کارگران معدن همکار، وجود کارگاهایی با شیب زیاد برای استخراج را یکی از دلایلی دانسته‌اند که می‌تواند منجر به وقوع چنین حوادثی شود.

معدن همکار در شهرستان راور واقع شده است و یک معدن شبه دولتی وابسته به شرکت زغال سنگ است

حوادث خطرناک در معادن زغال سنگ کرمان تمامی ندارد. این حوادث در حالی تکرار می شود که کار‌شناسان بار‌ها نسبت به بکارگیری تجهیزات مناسب و عدم استفاده از بهره‌برداری سنتی هشدار داده‌اند.

آغاز اعتصاب کارگران فولاد آمریکا

اتحادیه کارگران فولاد آمریکا پس از آنکه نتوانست در جلسات مذاکره با کارفرمایان در مورد شیوه انعقاد قراردادهای کار کارگران این حرفه به توافق برسد اعلام اعتصاب کرد.

به گزارش18بهمن ماین نیوز، اتحادیه کارگران فولاد آمریکا که از کارگران بیش از ۲۰۰ پالایشگاه نفتی، ترمینال‌ها، خطول لوله و کارگاه‌های شیمایی نمایندگی می‌کند، بزرگترین اعتصاب خود را از سال ۱۹۸۰ در ۹ سایت آغاز کرد.

به گزارش بلومبرگ، اتحادیه کارگران فولاد آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بعد از آنکه نتوانسته به توافقی درباره قراردادهای کارگران دست یابد، این اعتصاب را آغاز کرده است و آن را «از سر ناچاری» توصیف کرده است.

از روز ۲۱ ژانویه این اتحادیه ۵ قرارداد پیشنهادی که از سوی شرکت نفتی رویال داچ شل به نمایندگی از شرکت‌های نفتی دیگر از جمله اکسون موبیل ارائه شده بود را رد کرده است.

اتحادیه کارگران فولاد آمریکا از سال ۱۹۸۰ هیچ گونه درخواستی برای اعتصاب سراسری نداشته است. گفته می‌شود در صورتی که کارگران آمریکایی دست به این اعتصاب بزنند، در حدود ۶۴ درصد از تولید سوخت در آمریکا متوقف خواهد شد.

نمایندگان شرکت شل و اتحادیه کارگران فولاد مذاکرات خود را برای دست یافتن به توافقی آغاز کرده‌اند تا مانع از بزرگترین کاهش تولید سوخت در این کشور از سال ۲۰۰۸ شوند.

مهم‌ترین خواسته اتحادیه کارگران فولاد آمریکا، افزایش ملموس حقوق، قوانین و مقررات قوی‌تر برای جلوگیری از خستگی کارگران و همچنین افزایش زمان قراردادهای کار با اعضای این اتحادیه است.

۹ پالایشگاهی که کارگران در آن‌ها دست به اعتصاب زده‌اند در روز یک میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه بنزین معادل ۱۰ درصد از ظرفیت تولید سوخت مورد نیاز آمریکا را تولید می‌کنند.

از آنجایی که تاکنون هیچ زمانی برای پایان دادن به این اعتصاب اعلام نشده این احتمال وجود دارد که افزایشی اندک در نرخ بنزین و گازوئیل آمریکا به وجود بیاید.

کارگران پالایشگاه‌های «تسورو» در مارتینز، «کارسون» در کالیفرنیا و «ماراتن پترولیوم» در کانکتیکات از جمله چالایشگاه‌هایی هستند که دست به اعتصاب زده‌اند. این احتمال وجود دارد که در صورت نرسیدن نمایندگان شرکت‌های نفتی و نمایندگان اتحادیه کارگران فولاد، کارگران دیگر پالایشگاه‌های آمریکا نیز بتدریج به این اعتصاب بپیوندند.

هیجدهم بهمن ماه1393

 

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Layer-17-copy

تمامی حقوق این وبسایت در اختیار مجموعه رنگین کمان بوده و استفاده از محتوای آن تنها با درج منبع امکان پذیر می باشد.